Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
17 sierpnia 2018, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,7784 EUR EUR - 4,3061 GBP GBP - 4,8043 DKK DKK - 0,5774
Archiwum
17.08.2018 MATIF: pszenica kons. WRZ18 - 211,50 (+ 1,68%), kukurydza LIS18 - 190,00 (+ 0,80%), rzepak PAŹ18 - 383,75 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ +++ 17.08.2018 13.38 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,30 zł/kg, średnia: 6,03 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++

AGROEKOSYSTEM - ONE HEALTH - WSPÓLNE ZDROWIE

Nie tylko pszczoły! DNA z miodu wskazuje znaczenie także innych owadów

Martyna Frątczak

Miód to jeden z tradycyjnych produktów wytwarzanych przez owady, ceniony nie tylko ze względu na słodki smak i wartości odżywcze, ale wykorzystywany także w celach medycznych od ponad kilku tysięcy lat. Powstaje w wyniku szeregu reakcji biochemicznych w ciele pszczoły miodnej i następującego później dojrzewania pobranych przez owada roślinnych wydzielin zawierających ogromne ilości cukrów. 

Czytaj więcej...

Dzikie zwierzęta zapadają na nowotwory także przez ludzką działalność

Martyna Frątczak

Przypadki nowotworów są coraz częściej diagnozowane u ludzi na całym świecie, stając się jedną z głównych przyczyn prowadzących do upadku zdrowia i śmierci. Ich występowanie w sporej części jest związane ze stylem życia – niewłaściwą dietą, korzystaniem z używek oraz brakiem aktywności fizycznej. Ogromne znaczenie ma tutaj także zwiększona ekspozycja na wszechobecne zanieczyszczenia. Jednak nasz gatunek nie jest jedynym występującym w, zmienionym ludzką aktywnością, świecie. U wielu gatunków zwierząt, zwłaszcza tych żyjących blisko człowieka, zaobserwowano, podobnie jak w populacji ludzkiej, wzrost liczby przypadków nowotworów.

Czytaj więcej...
Cezary Korkosz

Co się dzieje z turkawką?

prof. Piotr Tryjanowski

Turkawka Streptopelia turtur to najmniejszy i najpiękniejszy z naszych gołębi. O ile większość ludzi gołębie raczej drażnią, albo nie widzą w nich nic pięknego, to stosunek do turkawki jest zupełnie inny. Trafiła nawet na obrazki ze św. Franciszkiem i stała się symbolem poezji miłosnej. Jednak nie dlatego budzi coraz większe zainteresowanie nie tylko ornitologów, ale i polityków w Europie. Po prostu dzieje się z tym gatunkiem coś niedobrego.

Czytaj więcej...

Dokarmianie ptaków ważniejsze w gospodarstwach położonych wśród wielkich pól

prof. Piotr Tryjanowski

Drastyczne zmniejszanie populacji ptaków krajobrazu rolniczego od ćwierćwiecza martwi ekologów, osoby zajmujące się ochroną przyrody, samych rolników dostrzegających zubożenie świata na ich polach uprawnych, a nawet urzędników samorządowych, krajowych i europejskich. Potrzebom ochrony ptaków dedykowane są badania naukowe i system dopłat. Jednak końca tragedii nie widać. Tracimy skowronki, czajki, kuropatwy, trznadle, makolągwy…

Czytaj więcej...

Zróżnicowanie roślinności pomaga w walce z astmą

Martyna Frątczak

Astma jest przewlekłą chorobą układu oddechowego dotykającą obecnie 334 milionów ludzi na całym świecie, a liczba jej zdiagnozowanych przypadków stale rośnie. Pomimo stale rozwijających się metod terapii, nadal stanowi uciążliwy i nieuleczalny problem, a czynniki środowiska mające wpływ na wywołanie tej choroby ciągle nie zostały wystarczająco poznane. Jedna z ostatnich analiz, oparta na danych dotyczących prawie 50 tysięcy dzieci urodzonych w Nowej Zelandii między 1998 a 2016 rokiem, pokazuje, że maluchy mieszkające w rejonach bogatych w zieleń, charakteryzują się mniejszym ryzykiem zachorowania na astmę. Nie wydaje się jednak, żeby każdy rodzaj zieleni był korzystny dla zdrowia. Gatunki obce, zawleczone lub pielęgnowane w parkach i ogrodach, mogą być wręcz czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia tej choroby.

Czytaj więcej...

Owce rasy szetland na Zaolziu

prof. Piotr Tryjanowski

Kulturą i historią Zaolzia interesuję się bardzo długo, ale z gospodarką pasterską i owcami tego regionu było mi dane spotkać się jakieś cztery lata temu. Od tego czasu trwa nieustanna fascynacja tym regionem. Spotykam tam urzekające krajobrazy, historię zapisaną w murach kościołów, kopalń i fabryk, a przede wszystkim znakomitych ludzi, o których dziś nie waham się napisać: przyjaciół.

Czytaj więcej...

Ptaki na ssakach – piękno sawanny

prof. Piotr Tryjanowski

Czytelnikom, którzy uważali na lekcjach przyrody lub biologii w szkole, albo oglądali z zapartym tchem seriale przyrodnicze o Afryce, zapewne utrwalił się w głowie taki widok: bezkresna trawiasta przestrzeń, gdzieniegdzie pojedyncze drzewa, stada ssaków kopytnych, a na zebrach, antylopach i żyrafach przesiadujące ptaki.

Czytaj więcej...
owczarstwo w Polsce
fot. pixabay.com

Czas wspomnień, czas refleksji….

prof. Piotr Tryjanowski

Czy należy poznawać historię, która ponoć – przewrotnie dodaję - nigdy nikogo niczego nie nauczyła, bo i tak nic nie zdarza się dwa razy? A jednak historia nas dopada, nawet w badaniach naukowych.

Czytaj więcej...
fot.pixabay.com

Leśnicy na pomoc pszczołom

Redakcja

"Pszczoły wracają do lasu" to program realizowany przez Lasy Państwowe zyskuje kolejnych zwolenników. W ramach projektu leśnicy m.in. wzbogacają mikrosiedliska o pożądane gatunki roślin czy budują schrony dla dzikich pszczół. Do programu przyłączyło się Nadleśnictw Złotów (RDLP Piła).

Czytaj więcej...

Patrzmy na ptaki! Tak, ale z rozumem… Obserwacja ptaków – hobby na wyciągnięcie ręki każdego rolnika, wywiad z prof. Piotrem Tryjanowskim

Redakcja

Jak zapewne zauważyli Czytelnicy tej części portalu, naszym celem jest przekazywanie pewnej spójnej wizji dbałości o środowisko przyrodnicze. Próbujemy pokazać miłośnikom przyrody jak ważny jest krajobraz wiejski kreowany przez rolników, a farmerom, jak wielki wpływ ma ich praca na kształtowanie środowiska i ochronę przyrody. Coraz więcej osób po pracy oddaje się swojemu hobby, które potrafi odprężyć i zregenerować siły. Oglądanie ptaków jest pasją, którą każdy z nas może się zająć, choćby od zaraz. Amerykanie oszacowali, że żyjemy w najbardziej ptasich czasach w historii i już ponad 100 milionów osób na świecie obserwuje ptaki z czystej przyjemności. Jednakże nawet najlepsze hobby, gdy nie jest poddane kontroli rozumu, może przekształcić się w groźną obsesję. O pewnych niebezpieczeństwach takiej postawy wspomina w swej najnowszej książce pt. „Rozum z ptakami odlatuje” koordynator części One Health prof. Piotr Tryjanowski. O znaczeniu obserwacji ptaków w życiu rolników spytaliśmy się autora książki, prof. Piotra Tryjanowskiego.

Czytaj więcej...

Przez język do serca!

prof. Piotr Tryjanowski

Czytelnicy naszego działu OneHealth dobrze już wiedzą, że połączenie zdrowia ludzi, zwierząt i całego ekosystemu nie jest rzeczą prostą, za to konieczną. Pytanie jak tę wiedzę szerzej przekazywać i to co wielu powtarza – czy takie podejście ma sens ekonomiczny? Spotkania z praktykami są najlepszym miejscem do upowszechniania wiedzy.

Czytaj więcej...