Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 grudnia 2018, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,7619 EUR EUR - 4,2846 GBP GBP - 4,7607 DKK DKK - 0,5737
Archiwum
19.12.2018 13.05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,80 - 4,40 zł/kg, średnia: 4,06 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 18.12.2018 MATIF: pszenica kons. MAR19 - 207,25 (- 0,12%), kukurydza STY19 - 177,00 (+ 0,57%), rzepak LUT19 - 367,75 (- 0,07%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

AGROEKOSYSTEM - ONE HEALTH - WSPÓLNE ZDROWIE

Ptaki, wino i co ino…. 

prof. Piotr Tryjanowski

Poniżej prezentujemy bardzo ciekawy wywiad z prof. Piotrem Tryjanowskim – autorem książki "Wino i Ptaki" (Lanius, Poznań 2018)*. Z lektury rozmowy z profesorem dowiemy się m.in. dlaczego polskie wino jest coraz lepsze i dlaczego kukułki zalatują do winnic. 

Czytaj więcej...

Bocian biały w … lesie

Redakcja

Bocian biały uznawany jest za chlubę i tradycję polskiej wsi. Powszechnie wiadomo, że pokarm zbiera na łąkach, polach i pastwiskach. Ostatnimi czasy ten obraz ulega zmianie i bociany coraz częściej zdobywają jedzenie na dużych składowiskach śmieci. To już obrazek znany nie tylko z Europy Zachodniej, ale coraz częściej pojawiający się także w Polsce. Jednak część badaczy tego gatunku zauważyła, że oprócz progresywnej frakcji korzystającej ze śmietnisk, znani są także ultrakonserwatyści … zbierający pokarm w lasach. To widok na tyle rzadki, że takie informacje postanowili podsumować polscy badacze, wykorzystując nie tylko własne materiały terenowe, ale zbierając informacje wśród członków Grupy Badania Bociana Białego i na przyrodniczych forach dyskusyjnych. 

Czytaj więcej...

Badania w Pantanalu i Cerrado – Brazylia 2018

prof. Piotr Tryjanowski

Badania w tropikach rządzą się swoimi prawami. Jeśli w Polsce panuje już złota, ale kapryśna jesień lub zima, to można polecieć tam, gdzie jest cieplej i przyjemniej. To rzecz jasna, wyłącznie jedna strona medalu, która dla biologa ma niestety też ciemną stronę – żyjąc w strefie umiarkowanej zbyt mocno przyzwyczailiśmy się do sezonowości zjawisk przyrodniczych. To właśnie ten punkt widzenia warunkuje nasze postrzeganie całego świata. Jednak aby zrozumieć dynamikę przekształceń przyrody na szerszym poziomie, konieczne jest spojrzenie globalne, które nie jest zniekształcone wizją bogatych, ale silnie zniszczonych przyrodniczo miejsc półkuli północnej. Pomimo tego, że to w tej części świata powstaje najwięcej prac naukowych i to stąd dyktowane są naukowe mody, to już dobrze wiemy, iż idealistyczne, stworzone w klimatyzowanych „zachodnich” laboratoriach modele nie zawsze mają zastosowanie w tropikach. Wiele praw współczesnej ekologii nie działa tutaj w sposób, w jak to sobie wyobrażają badacze z Europy i krajów wysokorozwiniętego świata.

Czytaj więcej...

Koronawirusy - skacząc między gatunkami

Martyna Frątczak

Koronawirusy, należące do rodziny Coronaviridae, to rodzaj patogenów o niezwykłych zdolnościach adaptacyjnych, występujący u szerokiego spektrum gatunków. Wywołuje u nich choroby układu oddechowego, jelit, wątroby i mózgu. Koronowirusy wywołały spore zainteresowanie służb medycznych po wybuchu epidemii zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS- Severe Acute Respiratory Syndrome) w 2003 roku.

Czytaj więcej...

Wilk w mediach - jak cię piszą, tak cię widzą

Martyna Frątczak

Dynamikę tego, jak postrzegamy wilki i co sprawia, że chcemy je chronić lub bezlitośnie eliminować prześledzić można w mediach. Najnowsza opublikowana analiza dotyczy zmieniającego się obrazu wilka w Ameryce Północnej na przestrzeni ostatniego półwiecza.

Czytaj więcej...
Pixabay

Agorafobia i wiejskie życie

prof. Piotr Tryjanowski

To trudne słowo z tytułu – agorafobia – pochodzi ze starożytnej greki (stgr. αγοράφόβος, agora 'plac, rynek' i phobos 'strach, lęk') i oznacza lęk przed przebywaniem na otwartej przestrzeni, wyjściem z domu, wejściem do sklepu, tłumem, miejscami publicznymi, samotnym podróżowaniem, wywołany obawą przed napadem paniki i brakiem uzyskania pomocy. Tyle na ten temat Wikipedia. Okazuje się, jak pokazują badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, że zrozumienie tego lęku może być kluczowym w odbiorze otwartych przestrzeni krajobrazu rolniczego, a w konsekwencji jego ochrony i racjonalnego użytkowania.

Czytaj więcej...

OneHealth – potrzeba interdyscyplinarnej współpracy

Jakub Ruszkowski

Koncepcja OneHealth jest inicjatywą mającą na celu promowanie wszechstronnej współpracy pomiędzy lekarzami medycyny ludzkiej, lekarzami weterynarii, naukowcami i innymi ludźmi zaangażowanymi w dyscypliny związane ze zdrowiem i środowiskiem. Dużym problem, z którym się spotyka, jest trudność w ocenie korzyści, jakie przynoszą proponowane działania. Związane jest to z bardzo dużą liczbą jednostek zaangażowanych w projekt, z których każda w określonym stopniu przyczynia się do osiąganych sukcesów.

Czytaj więcej...

Wieloletnie eksperymenty rolnicze – świadectwo epoki

prof. Piotr Tryjanowski

Lepsze jutro było wczoraj – głosiły pesymistyczne napisy na murach. Ale skąd to wiadomo? Czy wiemy, jak wyglądała przeszłość i czy możemy polegać jedynie na własnej pamięci? Zdecydowanie nie! Historycy poszukują źródeł. Jednak bardzo trudno o precyzyjne dane ilościowe, zwłaszcza kiedy chcemy wypowiadać się o historii środowiska naturalnego. Rzecz jasna znajdowane są pewne wskaźniki, tzw. prozy, które nam to umożliwiają. Jednak nie ma nic lepszego niż skrupulatne zapiski wykonywane na potrzeby prac eksperymentalnych.

Czytaj więcej...
autor: Jacek Więckowski

Konflikty z dużymi drapieżnikami: czy zabijanie rozwiązuje problem?

Martyna Frątczak

Zwierzęta takie jak wilki i rekiny obecne są w kulturze człowieka od setek lat wspólnej historii, wzbudzając skrajne emocje, od zachwytu i fascynacji po strach i odrazę. Niepodważalnym faktem jest także to, że stanowią bardzo ważne ogniwo sieci ekologicznych zależności, wpływając na inne gatunki zwierząt i całe ekosystemy. Stąd ich olbrzymie znaczenie dla zrozumienia i promocji koncepcji OneHealth. Jednak pomimo ich ważnej roli i tego, że trudno sobie wyobrazić świat, po którym nie stąpają duże drapieżniki, ci bohaterowie bajek dla dzieci i legend, powieści oraz filmów, symbole narodów i uosobienia siły, majestatu i władzy są konsekwentnie prześladowani przez człowieka.

Czytaj więcej...

Nie tylko pszczoły! DNA z miodu wskazuje znaczenie także innych owadów

Martyna Frątczak

Miód to jeden z tradycyjnych produktów wytwarzanych przez owady, ceniony nie tylko ze względu na słodki smak i wartości odżywcze, ale wykorzystywany także w celach medycznych od ponad kilku tysięcy lat. Powstaje w wyniku szeregu reakcji biochemicznych w ciele pszczoły miodnej i następującego później dojrzewania pobranych przez owada roślinnych wydzielin zawierających ogromne ilości cukrów. 

Czytaj więcej...

Dzikie zwierzęta zapadają na nowotwory także przez ludzką działalność

Martyna Frątczak

Przypadki nowotworów są coraz częściej diagnozowane u ludzi na całym świecie, stając się jedną z głównych przyczyn prowadzących do upadku zdrowia i śmierci. Ich występowanie w sporej części jest związane ze stylem życia – niewłaściwą dietą, korzystaniem z używek oraz brakiem aktywności fizycznej. Ogromne znaczenie ma tutaj także zwiększona ekspozycja na wszechobecne zanieczyszczenia. Jednak nasz gatunek nie jest jedynym występującym w, zmienionym ludzką aktywnością, świecie. U wielu gatunków zwierząt, zwłaszcza tych żyjących blisko człowieka, zaobserwowano, podobnie jak w populacji ludzkiej, wzrost liczby przypadków nowotworów.

Czytaj więcej...