kps

kps

CenyRolnicze
31 maja 2023, Środa.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.2559 EUR EUR - 4.5376 GBP GBP - 5.2567 DKK DKK - 0.6092
Archiwum


31.05.2023 14:16 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,40-8,40 zł/kg, średnia: 7,91 zł/kg (na podstawie informacji z 9 ubojni)

31.05.2023 MATIF: pszenica WRZ23: 218,25 (-0,91%), kukurydza CZE23: 217,00 (-0,57%), rzepak SIE23: 395,25 (+2,66%)

31.05.2023 KUPIĘ 1950 WARCHLAKÓW DUŃSKICH, 30 kg, wielkopolskie, rawicki, 63-910, tel.: 669 965 997

31.05.2023 SPRZEDAM 8 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, warmińsko-mazurskie, lidzbarski, 11-106, tel.: 517 069 018

31.05.2023 SPRZEDAM 1 T PSZENŻYTA, trans. rolnika, podkarpackie, Tarnobrzeg, 39-400, tel.: 794 707 102

27.05.2023 SPRZEDAM 300 TUCZNIKÓW, 135 kg, 59%, mazowieckie, białobrzeski, 26-807, tel.: 793 005 905

27.05.2023 SPRZEDAM 18000 KURCZAKÓW BROJLERÓW, 2.8 kg, podlaskie, kolneński, 18-520, tel.: 576 433 382

27.05.2023 SPRZEDAM 1000 TUCZNIKÓW, 110 kg, 56%, dolnośląskie, złotoryjski, 59-500, tel.: 502 479 710

Sprzedam warchlaki krajowe 500-1500szt waga 28/30kg. Myco+ Circo, kredytowanie, transport. Tel 500 072 455 / 504 177 184

26.05.2023 KUPIĘ 1 T ŚRUTY SOJOWEJ, transport firmowy, podkarpackie, rzeszowski, 36-052, tel.: 663 516 960

26.05.2023 SPRZEDAM 5 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, podlaskie, suwalski, 16-420, tel.: 601 517 538

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

AGROEKOSYSTEM - ONE HEALTH - WSPÓLNE ZDROWIE

Wyprawa po złote runo

W sierpniu br. nakładem wydawnictwa Lanius/Bogucki Wydawnictwo Naukowe ukaże się książka autorów znanych z łam naszego portalu prof. Piotra Tryjanowskiego i inż. Romana Cieślara – o terapeutycznym wpływie wypoczynku wśród owiec (i pracy też!). Jako pierwsi przedstawiamy okładkę nowej książki i fragment wstępu. Z niecierpliwością wyczekujemy możliwości przeczytania całej lektury, zwłaszcza, że Autorzy rozwijają także sporo myśli wcześniej przedstawionych w dziale Agroekosystem/Ceny Rolnicze.

Czytaj więcej...

Pachnący ogród

Kolejna recenzja gry planszowej w 2023 roku dość nietypowa, bo botaniczna. Na tapetę, czy raczej na stół, wrzuciliśmy „Pachnący ogród” wydawnictwa REBEL.

Czytaj więcej...

Nowe lokum dla bociana białego. Współpraca MKW Pracownia z ENEA

Pomimo pewnych negatywnych sygnałów dotyczących trendów populacyjnych bociana białego, jedno, przynajmniej na razie jest niezmienne. Ludzie lubią opowieści o tym ptaku, wyczekują powrotu z zimowisk, śledzą relacje w mediach i chcą mu pomagać. Przesadny aktywizm ochroniarski niestety często przysłania realne problemy, ale ma spore znaczenie edukacyjne, no i w przypadku pewnych gatunków, zwłaszcza na poziomie lokalnym – bardzo dobrze działa. Oznacza to, że dostarczając ptakom karmniki, skrzynki lęgowe, podstawy pod gniazdo, możemy kształtować skład gatunkowy i stosunki ilościowe awifauny. Możemy w taki sposób podejść do bociana i pomóc w zdecydowaniu się na założenie bocianiego domostwa w konkretnym miejscu.

Czytaj więcej...

Wiosennych bocianich dziwów ciąg dalszy

Przyloty bocianów do Polski budzą ogromne fascynacje, a media wręcz prześcigają się nowymi informacjami o ptakach zajmujących gniazda. Ludzie z niepokojem pytają co się bocianami dzieje, ale i donoszą o pierwszych wizytach gniazd. Dane z nadajników GPS sugerują, że mamy do czynienia z opóźnieniem i czekają nas dziwne wiosenne losy. Możliwych scenariuszy, dlaczego tak się dzieje jest całkiem sporo. Tymczasem sytuacja zamiast się klarować, zdaje się być coraz dziwniejsza.

Czytaj więcej...

To będzie dziwna wiosna. Bociany przylecą dopiero na Wielkanoc?

Tak przynajmniej wnika z ruchu bocianów. Co prawda, z różnych miejsc Polski docierają sygnały, że pierwsze bociany pojawiły się już na gniazdach, jednak nie możemy mieć pewności czy to osobniki, które odleciały na zimę do Afryki. – Coraz częściej bowiem się zdarza, że bociany zimują w Polsce, są przetrzymywane w azylach dla osłabionych ptaków, a nawet przez gospodarzy na wsiach – wyjaśnia prof. Piotr Tryjanowski, zoolog i badacz bocianów z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Czytaj więcej...

Prof. Maciej Luniak – Przed odlotem

Lubię stare wspominki, doświadczenia nestorów, pokazujące jak kiedyś wyglądała ornitologia, czy szerzej uprawianie nauki, a nawet życie. Pamięć ludzka jest ułomna, a zapiski z dawnych lat, przynajmniej co nieco pokazują. Inny świat, inne problemy.

Czytaj więcej...

X Zjazd Grupy Badawczej Bociana Białego Tomaszów Bolesławiecki, „Klekusiowo”, 3-4.02.2023

W miniony weekend odbył się X Zjazd Grupy Badawczej Bociana Białego (GBBB). GBBB to organizacja zrzeszająca badaczy bocianów z całej Polski, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, współpracująca również z krajami sąsiadującymi, takimi jak Litwa, Białoruś, Ukraina, Słowacja, Czechy i Niemcy. Grupa została utworzona w 2012 roku podczas zjazdu założycielskiego w ówczesnym Instytucie Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UPP).

Czytaj więcej...

Jak zabezpieczać zabytki archeologiczne w sposób przyjazny dla nietoperzy? Interdyscyplinarne badania w Starej Dongoli w Sudanie

Na stanowisku archeologicznym w Starej Dongoli w Sudanie, niektóre zabytkowe budowle zostały zasiedlone przez nietoperze. W celu oceny sytuacji, w styczniu 2023 roku do ekspedycji złożonej między innymi z archeologów z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, konserwatorów dzieł sztuki z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i inżynierów budowlanych z Politechniki Warszawskiej dołączyli naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Udział przyrodników w ekspedycji miał za zadanie zbadanie możliwych interakcji pomiędzy zwierzętami (w szczególności nietoperzami) a zabytkami archeologicznymi i odwiedzającymi ich ludźmi. Celem podejmowanych działań jest znalezienie rozwiązań umożliwiających pogodzenie potrzeby zabezpieczenia cennych zabytków, zapewnienia bezpieczeństwa ludziom oraz ochrony lokalnych populacji nietoperzy, które w warunkach pustynnych dysponują bardzo ograniczoną liczbą dogodnych schronień.

Czytaj więcej...

Wycena usług ekosystemowych, czyli co nam po przyrodzie?

Gdyby specjalistom od wyceny nieruchomości zadać pytanie, ile jest ważna każda z cegieł domu, pewnie popatrzyliby na nas z nieukrywanym zdziwieniem. Jednak każda cegła jest coś warta, tak jak i użyta jako ich łącznik zaprawa, ale też stopień zużycia nieruchomości, no i jej lokalizacja. Zapewniamy jednak – co zgodnie podkreślają organizatorzy warsztatów Ekologiczne aspekty usług ekosystemowych, które przeprowadzono w dn. 26 stycznia 2023 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, a przygotowanych w ramach projektu Usługi świadczone przez główne typy ekosystemów w Polsce - podejście stosowane koordynowanego przez UAM - że to nic w porównaniu z trudnościami wyceny, z jaką spotykają się przyrodnicy. No bo jak odpowiedzieć na pytanie: ile kosztuje przyroda? A ile warta jest bioróżnorodność? 

Czytaj więcej...

Na skrzydłach - Ptaki Azji

Rok 2022 zakończył się długo wyczekiwanym przez nas tytułem, czy raczej kolejnym dodatkiem do gry „Na skrzydłach: Ptaki Azji” wydawnictwa REBEL. Uważamy, że jak do tej pory to najlepiej prezentujący się dodatek to tej pozycji, pozostałe to „Ptaki Europy” oraz „Ptaki Oceanii” (trochę informacji tutaj - kliknij).

Czytaj więcej...

Budki lęgowe dla pliszki górskiej

Mieszkając i pracując na nizinach zapominamy o pliszce górskiej Motacilla cinerea. A szkoda, bo to gatunek ładny, charakterystyczny, no i wbrew nazwie wcale nie ograniczony swoim zasięgiem wyłącznie do pasm górskich. Coraz częściej można ją spotkać na Pomorzu, a nawet na Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce.  Chociaż dokładnie nie wiadomo czy to związane jest z ekspansją tego gatunku, czy może z lepszym rozpoznaniem ornitologicznym. Według danych Monitoringu Pospolitych Ptaków Lęgowych, w latach 2013–2018 krajowa populacja lęgowa pliszki górskiej liczyła 7–10 tysięcy par.

Czytaj więcej...

Różnorodność świata ptasiarzy

Muszę zacząć nieco osobiście. W końcu listopada, gdy po dłuższej podróży wróciłem do pracy, na biurku czekała na mnie pięknie wydana książka. Patrzę, tytuł jak z dobrze mi wcześniej znanej ptasiej gry, po prostu Na skrzydłach. Co prawda, o jej istnieniu wiedziałem już nieco wcześniej dzięki uprzejmości jednego z kolegów. Natomiast o autorze nie wiedziałem dosłownie nic. Ale cóż, po to są szczęśliwe zbiegi okoliczności. I takiż to przypadek, albo znak (nomen omen to nazwa wydawcy książki), sprawił, że w grudniu mieliśmy z Maciejem Zdziarskim okazję spotkać się osobiście. Na pamiątkę spotkania w książce mam piękną dedykację. 

Czytaj więcej...

Destrukcyjny wpływ bażantów na populacje gadów

Pod koniec 2020 roku w Wielkiej Brytanii rozgorzała dyskusja, w której głównymi bohaterami stały się dwa gatunki, żmija zygzakowata Vipera berus i bażant zwyczajny Phasianus colchicus. Wszystko za sprawą artykułu opisującego niepokojący, spadkowy trend populacji tego pierwszego określony na podstawie kilkunastoletniego monitoringu prowadzonego w formule nauki obywatelskiej na 129 stanowiskach w całej Wielkiej Brytanii (Gardner i in. 2019).

Czytaj więcej...

Sylwestrowe fajerwerki niepokoją gęsi

Corocznie przed Sylwestrem zaczynają się debaty na temat niebezpieczeństwa fajerwerków dla zwierząt. O ile dość dobrze rozpoznano reakcje psów i kotów, o tyle informacje dotyczące ich wpływu na dzikie zwierzęta, a zwłaszcza na ptaki, miały w dużej części charakter anegdotyczny (kliknij). Tymczasem właśnie w końcu upływającego 2022 roku, opublikowano dwie bardzo interesujące prace dotyczące fajerwerków i dzikich gęsi.

Czytaj więcej...

Strzyżyk – ptak św. Szczepana

Idąc wiosną przez las możemy usłyszeć głośny zadziorny śpiew, zaś zimą naszych uszu dobiegnie pewien głos zwłaszcza w pobliżu brzegu rzeki czy zbiornika wodnego. Bardzo rzadko, zwłaszcza początkujący obserwatorzy ptaków, kojarzą go ze strzyżykiem. Ptaszek malutki, w zasadzie drobna kuleczka z nieco wystającym ogonkiem, za to jaki zadziorny.

Czytaj więcej...

Jak Jeremy Clarkson został rolnikiem

Przyznaję się kupiłem książkę patrząc na okładkę; pozytywnie oceniłem, szybko przekartkowałem zawartość, zapłaciłem i zabrałem się za czytanie. W środku książki tak jak lubię, zbiór felietonów, nienachalne obrazki, skupienie się na słowach, nie na graficznych fajerwerkach. A zacząłem czytać niemal natychmiast, na ławeczce w galerii handlowej, czekając na znajomego. Zbiór felietonów ma to do siebie, że lektura jednego z nich, stanowiącego przecież pewną całość, czasami niestety z powtórzeniami w innych miejscach książki, nie zabiera zbyt dużo cennego czasu. Można oddać się lekturze w przerwach między zakupami, wykładami dla studentów, tuż przed snem, a nawet w ustronnym miejscu. Wiem, wszystko testowałem, dobrze działa.

Czytaj więcej...

Jemioła – problematyczny ptasi przysmak

Jemioła, czasami z racji specyfiki swojej biologii, nazywana królewskim pasożytem rozprzestrzenia się coraz szybciej. Zajmuje nowe gatunki drzew, staje się liczna w krajobrazie rolniczym i leśnym, wywołujący tym zmartwienie leśników i ogrodników. Jednak, musimy to przyznać, to naprawdę piękna roślina, a jej masowe występowanie to kwestia ostatnich dekad.

Czytaj więcej...

Na koniec roku 2022 - kolejne gry z elementami zwierzęcymi

W ubiegłym roku mieliśmy przyjemność zagrania oraz zrecenzowania gry „Łąka” wydawnictwa REBEL. Byliśmy pod wrażeniem zarówno strony wizualnej, mechaniki gry oraz samej koncepcji biwakowania przy ognisku i odkrywania przyrody. W tym roku w nasze ręce wpadł dodatek do podstawowej wersji gry, pt. „Z biegiem strumienia” i już spieszymy z recenzją.

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu