Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 października 2018, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,7601 EUR EUR - 4,3049 GBP GBP - 4,9014 DKK DKK - 0,5770
Archiwum
19.10.2018 MATIF: pszenica kons. GRU18 - 201,25 (0,00%), kukurydza LIS18 - 168,50 (- 0,30%), rzepak LIS18 - 373,25 (+ 0,67%) [euro/tona] +++ +++ +++ 19.10.2018 13.31 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,50 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,79 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

AGROEKOSYSTEM - ONE HEALTH - WSPÓLNE ZDROWIE

Pixabay

Agorafobia i wiejskie życie

prof. Piotr Tryjanowski

To trudne słowo z tytułu – agorafobia – pochodzi ze starożytnej greki (stgr. αγοράφόβος, agora 'plac, rynek' i phobos 'strach, lęk') i oznacza lęk przed przebywaniem na otwartej przestrzeni, wyjściem z domu, wejściem do sklepu, tłumem, miejscami publicznymi, samotnym podróżowaniem, wywołany obawą przed napadem paniki i brakiem uzyskania pomocy. Tyle na ten temat Wikipedia. Okazuje się, jak pokazują badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, że zrozumienie tego lęku może być kluczowym w odbiorze otwartych przestrzeni krajobrazu rolniczego, a w konsekwencji jego ochrony i racjonalnego użytkowania.

Czytaj więcej...

OneHealth – potrzeba interdyscyplinarnej współpracy

Jakub Ruszkowski

Koncepcja OneHealth jest inicjatywą mającą na celu promowanie wszechstronnej współpracy pomiędzy lekarzami medycyny ludzkiej, lekarzami weterynarii, naukowcami i innymi ludźmi zaangażowanymi w dyscypliny związane ze zdrowiem i środowiskiem. Dużym problem, z którym się spotyka, jest trudność w ocenie korzyści, jakie przynoszą proponowane działania. Związane jest to z bardzo dużą liczbą jednostek zaangażowanych w projekt, z których każda w określonym stopniu przyczynia się do osiąganych sukcesów.

Czytaj więcej...

Wieloletnie eksperymenty rolnicze – świadectwo epoki

prof. Piotr Tryjanowski

Lepsze jutro było wczoraj – głosiły pesymistyczne napisy na murach. Ale skąd to wiadomo? Czy wiemy, jak wyglądała przeszłość i czy możemy polegać jedynie na własnej pamięci? Zdecydowanie nie! Historycy poszukują źródeł. Jednak bardzo trudno o precyzyjne dane ilościowe, zwłaszcza kiedy chcemy wypowiadać się o historii środowiska naturalnego. Rzecz jasna znajdowane są pewne wskaźniki, tzw. prozy, które nam to umożliwiają. Jednak nie ma nic lepszego niż skrupulatne zapiski wykonywane na potrzeby prac eksperymentalnych.

Czytaj więcej...
autor: Jacek Więckowski

Konflikty z dużymi drapieżnikami: czy zabijanie rozwiązuje problem?

Martyna Frątczak

Zwierzęta takie jak wilki i rekiny obecne są w kulturze człowieka od setek lat wspólnej historii, wzbudzając skrajne emocje, od zachwytu i fascynacji po strach i odrazę. Niepodważalnym faktem jest także to, że stanowią bardzo ważne ogniwo sieci ekologicznych zależności, wpływając na inne gatunki zwierząt i całe ekosystemy. Stąd ich olbrzymie znaczenie dla zrozumienia i promocji koncepcji OneHealth. Jednak pomimo ich ważnej roli i tego, że trudno sobie wyobrazić świat, po którym nie stąpają duże drapieżniki, ci bohaterowie bajek dla dzieci i legend, powieści oraz filmów, symbole narodów i uosobienia siły, majestatu i władzy są konsekwentnie prześladowani przez człowieka.

Czytaj więcej...

Nie tylko pszczoły! DNA z miodu wskazuje znaczenie także innych owadów

Martyna Frątczak

Miód to jeden z tradycyjnych produktów wytwarzanych przez owady, ceniony nie tylko ze względu na słodki smak i wartości odżywcze, ale wykorzystywany także w celach medycznych od ponad kilku tysięcy lat. Powstaje w wyniku szeregu reakcji biochemicznych w ciele pszczoły miodnej i następującego później dojrzewania pobranych przez owada roślinnych wydzielin zawierających ogromne ilości cukrów. 

Czytaj więcej...

Dzikie zwierzęta zapadają na nowotwory także przez ludzką działalność

Martyna Frątczak

Przypadki nowotworów są coraz częściej diagnozowane u ludzi na całym świecie, stając się jedną z głównych przyczyn prowadzących do upadku zdrowia i śmierci. Ich występowanie w sporej części jest związane ze stylem życia – niewłaściwą dietą, korzystaniem z używek oraz brakiem aktywności fizycznej. Ogromne znaczenie ma tutaj także zwiększona ekspozycja na wszechobecne zanieczyszczenia. Jednak nasz gatunek nie jest jedynym występującym w, zmienionym ludzką aktywnością, świecie. U wielu gatunków zwierząt, zwłaszcza tych żyjących blisko człowieka, zaobserwowano, podobnie jak w populacji ludzkiej, wzrost liczby przypadków nowotworów.

Czytaj więcej...
Cezary Korkosz

Co się dzieje z turkawką?

prof. Piotr Tryjanowski

Turkawka Streptopelia turtur to najmniejszy i najpiękniejszy z naszych gołębi. O ile większość ludzi gołębie raczej drażnią, albo nie widzą w nich nic pięknego, to stosunek do turkawki jest zupełnie inny. Trafiła nawet na obrazki ze św. Franciszkiem i stała się symbolem poezji miłosnej. Jednak nie dlatego budzi coraz większe zainteresowanie nie tylko ornitologów, ale i polityków w Europie. Po prostu dzieje się z tym gatunkiem coś niedobrego.

Czytaj więcej...

Dokarmianie ptaków ważniejsze w gospodarstwach położonych wśród wielkich pól

prof. Piotr Tryjanowski

Drastyczne zmniejszanie populacji ptaków krajobrazu rolniczego od ćwierćwiecza martwi ekologów, osoby zajmujące się ochroną przyrody, samych rolników dostrzegających zubożenie świata na ich polach uprawnych, a nawet urzędników samorządowych, krajowych i europejskich. Potrzebom ochrony ptaków dedykowane są badania naukowe i system dopłat. Jednak końca tragedii nie widać. Tracimy skowronki, czajki, kuropatwy, trznadle, makolągwy…

Czytaj więcej...

Zróżnicowanie roślinności pomaga w walce z astmą

Martyna Frątczak

Astma jest przewlekłą chorobą układu oddechowego dotykającą obecnie 334 milionów ludzi na całym świecie, a liczba jej zdiagnozowanych przypadków stale rośnie. Pomimo stale rozwijających się metod terapii, nadal stanowi uciążliwy i nieuleczalny problem, a czynniki środowiska mające wpływ na wywołanie tej choroby ciągle nie zostały wystarczająco poznane. Jedna z ostatnich analiz, oparta na danych dotyczących prawie 50 tysięcy dzieci urodzonych w Nowej Zelandii między 1998 a 2016 rokiem, pokazuje, że maluchy mieszkające w rejonach bogatych w zieleń, charakteryzują się mniejszym ryzykiem zachorowania na astmę. Nie wydaje się jednak, żeby każdy rodzaj zieleni był korzystny dla zdrowia. Gatunki obce, zawleczone lub pielęgnowane w parkach i ogrodach, mogą być wręcz czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia tej choroby.

Czytaj więcej...

Owce rasy szetland na Zaolziu

prof. Piotr Tryjanowski

Kulturą i historią Zaolzia interesuję się bardzo długo, ale z gospodarką pasterską i owcami tego regionu było mi dane spotkać się jakieś cztery lata temu. Od tego czasu trwa nieustanna fascynacja tym regionem. Spotykam tam urzekające krajobrazy, historię zapisaną w murach kościołów, kopalń i fabryk, a przede wszystkim znakomitych ludzi, o których dziś nie waham się napisać: przyjaciół.

Czytaj więcej...

Ptaki na ssakach – piękno sawanny

prof. Piotr Tryjanowski

Czytelnikom, którzy uważali na lekcjach przyrody lub biologii w szkole, albo oglądali z zapartym tchem seriale przyrodnicze o Afryce, zapewne utrwalił się w głowie taki widok: bezkresna trawiasta przestrzeń, gdzieniegdzie pojedyncze drzewa, stada ssaków kopytnych, a na zebrach, antylopach i żyrafach przesiadujące ptaki.

Czytaj więcej...
owczarstwo w Polsce
fot. pixabay.com

Czas wspomnień, czas refleksji….

prof. Piotr Tryjanowski

Czy należy poznawać historię, która ponoć – przewrotnie dodaję - nigdy nikogo niczego nie nauczyła, bo i tak nic nie zdarza się dwa razy? A jednak historia nas dopada, nawet w badaniach naukowych.

Czytaj więcej...