kojs

kojs

CenyRolnicze
26 lipca 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9415 EUR EUR - 4.2773 GBP GBP - 5.0709 DKK DKK - 0.5732
Archiwum


26.07.2024 13:49 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,70-9,50 zł/kg, średnia: 9,06 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

26.07.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 217,25 (-1,14%), kukurydza SIE24: 220,00 (-0,56%), rzepak SIE24: 458,75 (-2,91%)

24.07.2024 SPRZEDAM 200 KURCZAKÓW BROJLERÓW, 4,5 kg, wielkopolskie, turecki, 62-709, tel.: 531 919 253

23.07.2024 SPRZEDAM 200 TUCZNIKÓW, 120 kg, 58%, łódzkie, bełchatowski, 97-403, tel.: 511 739 552

22.07.2024 SPRZEDAM 20000 JAJ, rozm. M, mazowieckie, sochaczewski, 96-513, tel.: 732 882 394

22.07.2024 SPRZEDAM 20 T ŻYTA PASZ., trans. rolnika, pomorskie, człuchowski, 77-304, tel.: 889 853 562

Sprzedam warchlaki krajowe 100-150szt, 30kg, tel:781-576-361

21.07.2024 SPRZEDAM 200 TUCZNIKÓW, 120 kg, 58%, łódzkie, bełchatowski, 97-403, tel.: 511 739 552

Dodaj komunikat

modele rolnicze

modele rolnicze

AGROEKOSYSTEM - ONE HEALTH - WSPÓLNE ZDROWIE

Rola skrzynek lęgowych w ochronie sowy płomykówki

W ciągu ostatnich dekad środowisko naturalne przeszło głębokie przemiany, ukształtowane przez stale rosnącą populację ludzką oraz różne strategie i decyzje społeczne wdrażane w odpowiedzi na ten wzrost. Krajobrazy, które niegdyś charakteryzowały się bogactwem ekologicznym gatunków dzikiej przyrody, zostały zmienione przez działalność człowieka. Wśród tych krajobrazów szczególnie dotknięte są krajobrazy rolnicze, które ulegają przekształceniom w kierunku bardziej intensywnych praktyk rolniczych, dominacji monokultur oraz zwiększenia powierzchni uprawnych kosztem naturalnych terenów.

Czytaj więcej...

Dzikie świniowate

Wieprzowina stanowi fragment naszych przyzwyczajeń kulinarnych, jednak o innych świniowatych niż właśnie świnia domowa wiemy raczej niewiele. Więcej informacji trafia do mediów, gdy omawiane są problemy walki z ASF, czy problemy wypadków komunikacyjnych z udziałem dzików.

Czytaj więcej...

Budki na ratunek jerzykom: relacja z VII Międzynarodowej Konferencji o Jerzykach w Trieście

Jerzyki to ptaki pod wieloma względami niezwykłe. Spędzają większość swojego życia w powietrzu: potrafią jeść, spać, a nawet kopulować w locie. Lot przerywają tylko na czas lęgów. Niestety w nowoczesnej architekturze brakuje miejsc nadających się na założenie przez nich gniazda. Był to jeden z głównych tematów VII Międzynarodowej Konferencji o jerzykach w Trieście, na której spotkaliśmy się z naszym brytyjskim partnerem - firmą Impeckable.

Czytaj więcej...

Fantastyczne Zwierzęta na Pyrkonie: nauka, wyobraźnia i ptaki

W Poznaniu odbywa się kolejna już 22 edycja PYRKONU, czyli konwentu fanów fantastyki. To wyjątkowe wydarzenie, które łączy miłośników science-fiction, jest znane z bogatego programu, w którym rzeczywistość miesza się z fikcją, a także z nauką. Okazuje się, że nauka w science-fiction to nie wyłącznie astronomia, fizyka czy inżynieria materiałowa. Nauki o zwierzętach również mogą podsuwać ciekawe pomysły.

Czytaj więcej...

Powrót migrantów długodystansowych: gąsiorek kontra kukułka

Po powrocie z afrykańskich terenów zimowania, ptaki odbywające długodystansowe wędrówki muszą szybko wybrać odpowiednie terytorium lęgowe. Decyzje te mają wielopoziomowy charakter i zależą od wielu czynników: (1) obecność osiadłych gatunków ptaków, (2) wybory dokonywane przez inne osobniki tego samego gatunku oraz (3) unikanie zagrożenia ze strony drapieżników.

Czytaj więcej...

Stres cieplny u zwierząt hodowlanych i straty w produkcji owczarskiej

Wzrost temperatury otoczenia wynikający ze zmian klimatycznych może wywołać stres cieplny u zwierząt hodowlanych, co skutkuje stratami w porodach jagniąt i szacunkowym obciążeniem ekonomicznym. W Australii koszty oszacowano na 166 milionów dolarów australijskich rocznie. Problem występuje jednak znacznie szerzej niż tylko w krainie kangurów.

Czytaj więcej...

Sensacja ornitologiczna w Poznaniu. Co wiemy o orłosępach?

W czwartek 29 maja 2024 r. internet obiegło nagranie z ogromnym ptakiem odpoczywającym na parapecie na jednym z osiedli w Poznaniu. Był to orłosęp (Gypaetus barbatus), który naturalnie nie występuje w Polsce. Ptaki te zamieszkują przede wszystkim regiony górskie Azji i Afryki. Co wiadomo o osobniku, który odwiedził stolicę Wielkopolski?

Czytaj więcej...

Trwają gody żmii zygzakowatej vipera berus. Czy mamy się czego bać?

Kolejne ciepłe, wiosenne dni to świetna okazja, by z bliska przyjrzeć się naszym rodzimym gadom, w tym w szczególności wężom. W Polsce to zaledwie pięć gatunków, w tym dwa zaskrońce - zaskroniec zwyczajny i zaskroniec rybołów, gniewosz plamisty, wąż Eskulapa i jedyny krajowy jadowity gatunek czyli żmija zygzakowata. Szczególnie ten ostatni gatunek budzi skrajne emocje, a nagłówki medialne co roku o tej porze niestety wzbudzają dodatkowy strach wśród ludzi. Czy aby na pewno zagrożenie jest tak duże? Przyjrzyjmy się zatem żmii zygzakowatej vipera berus.

Czytaj więcej...

Klasyk Dezydery Chłapowski, a Zielony Ład

W czasach dyskusji nad Zielonym Ładem gdzieś nam umyka świetny kontekst historyczny dotyczący polskiego, a przynajmniej wielkopolskiego rolnictwa. Mowa rzecz jasna o Dezyderym Chłapowskim, znanym także jako "Bonaparte Gospodarstwa Polskiego". Był polskim generałem, uczestnikiem wojen napoleońskich, ale przede wszystkim pionierem i reformistą w dziedzinie rolnictwa. Jego myślenie o rolnictwie koncentrowało się wokół modernizacji i racjonalizacji produkcji rolnej, co było rewolucyjne w kontekście ówczesnej Polski, a także w szerszej perspektywie europejskiej.

Czytaj więcej...

Szakal złocisty w Polsce: czy atakuje bydło i owce?

Od kilku lat w Polsce spotkać można nowy gatunek - szakala złocistego, bliskiego krewniaka wilka i kojota. Stopniowo rozprzestrzenia swój zasięg występowania. Dlaczego się u nas pojawił i co wiemy na jego temat? Czy może atakować bydło, owce i inne zwierzęta domowe?

Czytaj więcej...

Kurze jaja - nim powstanie pisanka

Przyglądając się kurzym jajom, widzimy białe i takie w różnych odcieniach brązu, a poszukując bardziej egzotycznych kolorów znajdziemy nawet takie niemalże niebieskie czy zielone. Temat wraca przed Wielkanocą, lecz ma znacznie poważniejszy charakter.

Czytaj więcej...

Gniazda bociana ważne dla ptaków i nietoperzy

Bocian biały to jeden z tych gatunków ptaków, który jest powszechnie znany i wręcz uznawany za emblemat ochrony przyrody. Bociany budują sporych rozmiarów, imponujące przez wiele lat wykorzystywane gniazda. Okazuje się jednak, że te spore konstrukcje służą nie tylko bocianom, ale i innym gatunkom ptaków, przede wszystkim wróblom domowym. W bocianich gniazdach stwierdzano także bogaty świat roślin i bezkręgowców, co wspólnie tworzy swoisty ekosystem.

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu