Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
28 maja 2020, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 4,0244 EUR EUR - 4,4264 GBP GBP - 4,9316 DKK DKK - 0,5937
Archiwum
28.05.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,25 (+ 0,40%), kukurydza CZE20 - 167,50 (+ 0,15%), rzepak SIE20 - 369,25 (- 1,40%) [euro/tona] +++ +++ +++ 27.05.2020 12:44 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,00 - 5,00 zł/kg, średnia: 4,35 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

AGROEKOSYSTEM - ONE HEALTH - WSPÓLNE ZDROWIE

Pies w łóżku bądź w sypialni – lepiej, czy gorzej dla naszego snu?

Agata Sieradzka

Sen jest jedną z pierwotnych potrzeb organizmu. Jednak oprócz istotnej funkcji fizjologicznej jest składową naszego zdrowia psychicznego. Na przestrzeni wieków podejście ludzi do snu uległo zmianom. W średniowieczu (V-XV wiek) w Europie spanie było uznawane za czynność publiczną, stąd też częstą praktyką było współdzielenie łóżka z wieloma osobami, a także przyjmowanie gości w sypialni. W czasach nowożytnych (XV-XVII wiek) na Wyspach Brytyjskich zaczęto traktować sen coraz bardziej prywatnie i uznawać obecność oddzielnych łóżek dla wszystkich domowników za jeden z symboli zamożności; ciągle jednak w wielu domostwach, zwłaszcza chłopskich, wszyscy spali wspólnie. Z biegiem lat pod presją czynników historycznych i socjalnych powstał zestaw zasad społecznych, przyjmowanych do dziś we współczesnych, uprzemysłowionych krajach Zachodu. Powinno się sypiać w oddzielnym łóżku, w miejscu niepublicznym oraz będąc ubranym w odpowiednie okrycie nocne.

Czytaj więcej...

Memy w służbie ochronie przyrody

prof. Piotr Tryjanowski

W trakcie rozważań nad trudnościami w ochronie przyrody, często pojawia się jeden argument: zbyt dużo uwagi poświęcamy gatunkom znanym i lubianym. Dochodzi wręcz do bambizacji ochrony przyrody. Najwięcej środków gromadzi się na ochronę gatunków charyzmatycznych – szlachetnie wyglądających, o dużej głowie, dużymi oczyma, małym nosem. Takie zwierzęta wyglądają trochę jak ludzkie noworodki, co sprawia, że takie są określane jako „słodkie”, przykuwają wzrok, uwagę, patrzenie na niego sprawia przyjemność i… ludzie chcą je chronić.  Jednak nie tak wygląda świat zagrożonych zwierząt. Tych wyglądających na brzydkie jest więcej i choć dziwne, też często potrzebują pomocy. Ale jak skierować na nie uwagę świata?

Czytaj więcej...

Kompost i obornik w rolnictwie ekologicznym

Daria Kosmala

Aby przedstawić rolę kompostu i obornika w gospodarstwie ekologicznym, na początku należy wyjaśnić istotę ekologicznego sposobu gospodarowania. Głównym jego celem jest wytworzenie żywności o jak najwyższej jakości przy równoczesnej ochronie zasobów naturalnych, różnorodności biologicznej i maksymalizacji wykorzystania naturalnych substancji i procesów. Najważniejszym aspektem produkcji jest możliwie jak najbardziej zamknięty obieg materii, przy minimalizacji nakładów zewnętrznych środków do produkcji takich jak nawozy czy pestycydy. W artykule skupię uwagę na dwóch najważniejszych nawozach naturalnych: kompoście i oborniku.

Czytaj więcej...

Poradnik PTAcom – ptasie problemy mogą zostać rozwiązane

prof. Piotr Tryjanowski

Co roku miliony ptaków giną w kolizjach z szybami. Ptaki ich nie widzą. Pomóż im dostrzec i ominąć choć jedną barierę. To dziecinnie proste. Tak, w prosty sposób reklamuje się Stowarzyszenia Wspierania Inwestycji Przyjaznych Pta.com (kliknij). Choć niespecjalnie ufam reklamom to tym razem, znając założycieli, ale przede wszystkim wykonywane przez nich projekty, chciałbym zarekomendować nie tylko ich działalność, ale przede wszystkim nowy poradnik o tym jak pomagać ptakom unikać kolizji. Można go pobrać całkowicie za darmo – w wersji PDF - kliknij tutaj lub na stronie PTAcom.

Czytaj więcej...

Hodowla zwierząt w obliczu suszy

Martyna Frątczak

Europa coraz częściej mierzy się z dotkliwymi suszami, a możliwe scenariusze przyszłości jej klimatu nie są optymistyczne. Oznacza to nowe wyzwania hodowlane, epidemiologiczne i ekonomiczne. Przeplatające się okresy upałów oraz obfitych opadów deszczu już obecnie sprzyjają wielu pasożytom i innym patogenom. Postępujące zmiany klimatyczne będą jedynie pogłębiać ten problem.

Czytaj więcej...

Czy neonikotynoidy szkodzą pszczołom?

Martyna Mrozkowiak

W ostatnich latach coraz więcej słyszymy o zmniejszaniu się populacji pszczół zarówno miodnych, jak i dziko żyjących. Jaki jest w tym udział rolników i stosowanych środków ochrony roślin? Czy są sposoby, aby temu zapobiec? Co zrobić, aby skutecznie pomóc pożytecznym zapylaczom?

Czytaj więcej...

Smartfony, kleszcze, nauka i massmedia

Martyna Frątczak

Smartfony i kleszcze – kto kogo przyciąga i dlaczego? Czy przed nami jeszcze wiele teorii spiskowych i uproszczeń? Tak, upraszczając, można streścić reakcję medialną na naszą niedawno opublikowaną pracę: Frątczak, M., Vargová, B., Tryjanowski, P., Majláth, I., Jerzak, L., Kurimský, J., ... & Majláthová, V. (2020). Infected Ixodes ricinus ticks are attracted by electromagnetic radiation of 900 MHz. Ticks and Tick-borne Diseases, 101416. 

Czytaj więcej...

Prywatne życie płomykówki

Weronika Kopa

W wielu kulturach sowy były demonizowane i należało się ich bać. Jedną z sów o najszerszym, kosmopolitycznym zasięgu geograficznym jest płomykówka zwyczajna Tyto alba. Jej odbiór społeczny jest bardzo różny. Niegdyś wysławiana przez Chińczyków jako chroniąca przed pożarami, zaś w Polsce stała się ich zwiastunem. Choć nasza wiedza o sowach, w tym o płomykówce, zwiększa się z każdym rokiem, to niekoniecznie zmienia to ich odbiór w szerszych kręgach społecznych. A szkoda, bowiem sowy są zagrożone.

Czytaj więcej...

Wiosenne jeże

Agata Sieradzka

Na termometrach coraz wyższa temperatura, słońce pięknie świeci i zachęca nas do wyjścia na zewnątrz. Porządkując ogródek, spacerując z psem po pobliskiej polanie, czy też wybierając się do osiedlowego sklepu musimy pamiętać, że gościmy na terenie należącym do natury – żyją tu niezliczone ilości zwierząt i to one są rezydentami naszych trawników. Jednymi z ciekawszych lokatorów naszych domowych okolic są jeże. Ze względu na wysokie temperatury powietrza w tym roku, hibernujące zwierzęta zaczęły się wybudzać jeszcze w miesiącach zimowych; spowodowało to zmiany w ich rocznym cyklu. Niektóre jeże już mają młode, a inne dopiero wybudzają się ze snu, przez co ich potrzeby są bardzo zróżnicowane.

Czytaj więcej...
Wikipedia

W pogoni za kukułką

prof. Piotr Tryjanowski

W momencie, kiedy piszę te słowa (16 kwietnia 2020 r.) pierwsi obserwatorzy już raportują o pojawiających się w Polsce kukułkach (Cuculus canorus). Właśnie dotarły na tereny lęgowe po trudzie wędrówki z afrykańskich zimowisk. 

Czytaj więcej...

Čoban – nr 2 – zima 2019/2020

prof. Piotr Tryjanowski

Z pewnym opóźnieniem omawiam najnowszy, drugi, numer zina – starsi może jeszcze pamiętają to słowo – Čoban. Pismo jednak jest tak robione, że naprawdę pośpiech jest niewskazany, a poślizg czasowy w pełni zrozumiały i może nawet wskazany.

Czytaj więcej...