Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
14 kwietnia 2021, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3.8065 EUR EUR - 4.5552 GBP GBP - 5.2513 DKK DKK - 0.6125
Archiwum
14.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 220,75 (+ 1,49%), kukurydza CZE21 - 221,00 (+ 1,26%), rzepak MAJ21 - 507,00 (+ 0,35%) [euro/tona] +++ +++ 14.04.2021 13:06 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,50 zł/kg, średnia: 5,98 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++

AGROEKOSYSTEM - ONE HEALTH - WSPÓLNE ZDROWIE

Dzień Delfina

Redakcja

Delfiny, wspaniałe ssaki morskie, budzą ogromne zainteresowanie ludzi. Tak spore, że w USA, corocznie 14 kwietnia obchodzi się Dzień Delfina, a wydarzenie to już kilkanaście lat temu dotarło do Europy. To wtedy delfinaria udostępniają swoje tereny, otwierają się wystawy, pojawiają się specjalne artykuły edukacyjne i dyskutuje się o potrzebie ochrony waleni. No dobrze, delfiny są piękne, charyzmatyczne, ale żeby zaraz dyskutować o nich w Polsce? Okazuje się, że można, a nawet trzeba.

Czytaj więcej...

Czy szczepionki na COVID-19 dla zwierząt mają sens?

Martyna Frątczak

Rosja poinformowała, że jako pierwsza na świecie utworzyła i zatwierdziła szczepionkę przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 dla zwierząt. Preparat ma być przeznaczony do stosowania dla psów i kotów oraz dla zwierząt futerkowych. Czy taka szczepionka faktycznie jest potrzebna? 

Czytaj więcej...

Jak bociany reagują na drony?

prof. Piotr Tryjanowski

Ze względu na spadające koszty bezzałogowe statki powietrzne (UAV), często nazywane dronami, stanowią nie tylko obiekt marzeń lubiących technikalia dziewcząt i chłopców, ale także stanowią poważne i coraz częściej wykorzystywane narzędzie w badaniach i ochronie ptaków.

Czytaj więcej...

Jaja dzikich ptaków – pisanki natury

prof. Piotr Tryjanowski

Wielkanoc to fantastyczny czas na pytania o naturę ptasich jaj. Skojarzenie to niemal oczywiste, bo przecież jaja są uniwersalnym symbolem życia. - Przygotowywanie pisanek to część wielkanocnych tradycji. Farbowanie w wodzie z cebula, malowanie farbkami, nakrapianie woskiem i rycie wzorów – wszystko to pamiętam z dzieciństwa - śmieje się prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Od razu jednak dodaje, że jednak nasza ludzka wyobraźnia pisankowa, to jednak nic przy prawdziwym zróżnicowaniu ptasich jaj w naturze.

Czytaj więcej...

Czarna owca medycyny

prof. Piotr Tryjanowski

To musiało się tak skończyć, bo lubię i owce (kliknij) i psychiatrię (kliknij), więc po prostu sięgnąłem po nową książkę Czarna owca medycyny. Gdybym jej lekturę miał wcześniej za sobą, to już pasowałaby to paru opowieści. Jednak, wspomniany polski tytuł, w pełni brzmi następująco: Czarna owca medycyny. Nieopowiedziana historia psychiatrii, autorstwa prof. Jeffreya A. Libermana pojawił się na polskim rynku w dopiero końcu ubiegłego roku (Wydawnictwo Poznańskie - kliknij). W USA co prawda książkę tę wydano wcześniej, bo już w 2015 roku, za to pod tytułem, który zupełnie nie zwrócił mojej uwagi: Shrinks. The untold story of psychiatry

Czytaj więcej...

Fenomen bocianich przylotów

prof. Piotr Tryjanowski

W połowie marca po raz kolejny przypominamy sobie słowa naszego wieszcza Adama Mickiewicza: Bo już bocian przyleciał do rodzinnej sosny: I rozpiął skrzydła białe, wczesny sztandar wiosny. A wszystko to przez bociana białego. Przecież nie ma bardziej polskiego gatunku niż właśnie on? Jego wiosenny pojaw wyczekiwany jest przez mieszkańców naszego kraju. Ekscytacja zaś bocianem potęgowana jest przez media, bowiem mało tematów, które tak intensywnie pobudzają ludzi do fascynacji przyrodą, niezależnie od przekonań politycznych, religijnych i społecznych.

Czytaj więcej...

Wyścig zbrojeń: gąsiorek i kukułka

Redakcja

Pasożytnictwo lęgowe jest zjawiskiem dobrze znanym w ptasim świecie. Powszechnymi przykładami takich pasożytów są kukułkowate, których na świecie żyje aż 140 gatunków, ale w Polsce tylko jeden, za to świetnie znany gatunek, kukułka zwyczajna Cuculus canorus.

Czytaj więcej...

Motyle, motyle, poczekajcie choć chwilę…

prof. Piotr Tryjanowski

… i poczekały, przynajmniej na tyle, że przyjrzeli im się badacze z województwa lubuskiego i poświęcili im pięknie wydaną książkę: Atlas rozmieszczenia motyli dziennych parków krajobrazowych województwa lubuskiego (ZPKWL, Gorzów Wielkopolski – Zielona Góra 2020). Od razu też pragmatycznie dodajmy, że książka ta dostępna jest także w wersji elektronicznej - zupełnie za darmo.

Czytaj więcej...

Powrót do przeszłości. Zimowe relacje ze zwierzętami

prof. Piotr Tryjanowski

Zima wyostrza nie tylko apetyt, ale i nasze relacje ze zwierzętami. Tak dzikimi, jak i hodowlanymi. Dzikie ptaki przylatują bliżej domostw, a sarny nagle przestają uciekać z dużej odległości. Stają, pozwalają się podejść i czekają co się wydarzy. Na bezsensowną ucieczkę szkoda energii. Zima to okres, kiedy tradycyjnie spłacaliśmy podziękowania za pomoc w tępieniu szkodników, dokarmiając ptaki. Dzisiaj samo dokarmianie budzi coraz głębsze refleksje i kontrowersje, czy jest potrzebne czy nie? Tym razem nie chcąc się wdawać w spory, musimy zauważyć, iż tegoroczna zima przypomina te znane nam – przynajmniej autorom - z dzieciństwa, ze śniegiem po kolana i siarczystym mrozem. Wydaje się, że zwierzęta – owce – które mamy pod bokiem też stały się jakieś inne, a śnieżna dla nich nowość przypomina o prawdziwym cyklu natury.

Czytaj więcej...

Wirusy nietoperzy wykryte u świń

Martyna Frątczak

Na obszarze Włoch u świń w komercyjnych gospodarstwach wykryto wirusy, których rezerwuarem są nietoperze. Znalazły się wśród nich koronawirusy, astrowirusy oraz ortoreowirusy. Czy nietoperze stanowią nowe zagrożenie dla bezpieczeństwa ferm?

Czytaj więcej...

Problemy pójdźki ziemnej

Weronika Kopa

Wpływ zmian klimatycznych na środowisko naturalne i żyjące w nim zwierzęta jest ogromny. Ocieplenie klimatu powoduje między innymi zachwianie corocznego zjawiska migracji ptaków. Coraz więcej gatunków, które dotychczas opuszczały nasz kraj na zimę nie podejmuje wędrówki do ciepłych krajów. Przykładem takiego gatunku jest najwyższy ptak Polski - żuraw Grus grus, który od kilku lat jest gatunkiem coraz liczniej zimującym. Wzrost temperatury na Ziemi odczuwają także ptaki za oceanem. Jednym z nich jest pójdźka ziemna Athene cunicularia zamieszkująca otwarte tereny od Kanady przez Amerykę Środkową aż do Ameryki Południowej. 

Czytaj więcej...

Amerykański Dzień Świstaka i nasze Święto Matki Boskiej Gromnicznej

prof. Piotr Tryjanowski

W czasach, gdy nie było barometrów, termometrów i wiatromierzy, ludzie przewidywali zmiany pogody po prostu obserwując i stosownie interpretując świat roślin i zwierząt. Tak narodziło się osobliwe amerykańskie święto znane jako Dzień Świstaka, obchodzone dnia 2. lutego. Za Atlantykiem to prawdziwe szaleństwo: specjalnie przygotowywane strony internetowe, prasa lokalna i międzynarodowa, najbardziej znane telewizje i rozgłośnie radiowe informują o sytuacji w niewielkim miasteczku Punxsutawney w Pensylwanii.

Czytaj więcej...