Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
21 czerwca 2018, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,7607 EUR EUR - 4,3323 GBP GBP - 4,9309 DKK DKK - 0,5813
Archiwum
20.06.2018 MATIF: pszenica kons. WRZ18 - 173,75 (+ 1,16%), kukurydza SIE18 - 164,00 (+ 1,23%), rzepak SIE18 - 349,75 (+ 0,65%) [euro/tona] +++ +++ +++ 20.06.2018 13.00 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,50 - 6,10 zł/kg, średnia: 5,77 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

AGROEKOSYSTEM - ONE HEALTH - WSPÓLNE ZDROWIE

Zróżnicowanie roślinności pomaga w walce z astmą

Martyna Frątczak

Astma jest przewlekłą chorobą układu oddechowego dotykającą obecnie 334 milionów ludzi na całym świecie, a liczba jej zdiagnozowanych przypadków stale rośnie. Pomimo stale rozwijających się metod terapii, nadal stanowi uciążliwy i nieuleczalny problem, a czynniki środowiska mające wpływ na wywołanie tej choroby ciągle nie zostały wystarczająco poznane. Jedna z ostatnich analiz, oparta na danych dotyczących prawie 50 tysięcy dzieci urodzonych w Nowej Zelandii między 1998 a 2016 rokiem, pokazuje, że maluchy mieszkające w rejonach bogatych w zieleń, charakteryzują się mniejszym ryzykiem zachorowania na astmę. Nie wydaje się jednak, żeby każdy rodzaj zieleni był korzystny dla zdrowia. Gatunki obce, zawleczone lub pielęgnowane w parkach i ogrodach, mogą być wręcz czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia tej choroby.

Czytaj więcej...

Owce rasy szetland na Zaolziu

prof. Piotr Tryjanowski

Kulturą i historią Zaolzia interesuję się bardzo długo, ale z gospodarką pasterską i owcami tego regionu było mi dane spotkać się jakieś cztery lata temu. Od tego czasu trwa nieustanna fascynacja tym regionem. Spotykam tam urzekające krajobrazy, historię zapisaną w murach kościołów, kopalń i fabryk, a przede wszystkim znakomitych ludzi, o których dziś nie waham się napisać: przyjaciół.

Czytaj więcej...

Ptaki na ssakach – piękno sawanny

prof. Piotr Tryjanowski

Czytelnikom, którzy uważali na lekcjach przyrody lub biologii w szkole, albo oglądali z zapartym tchem seriale przyrodnicze o Afryce, zapewne utrwalił się w głowie taki widok: bezkresna trawiasta przestrzeń, gdzieniegdzie pojedyncze drzewa, stada ssaków kopytnych, a na zebrach, antylopach i żyrafach przesiadujące ptaki.

Czytaj więcej...
owczarstwo w Polsce
fot. pixabay.com

Czas wspomnień, czas refleksji….

prof. Piotr Tryjanowski

Czy należy poznawać historię, która ponoć – przewrotnie dodaję - nigdy nikogo niczego nie nauczyła, bo i tak nic nie zdarza się dwa razy? A jednak historia nas dopada, nawet w badaniach naukowych.

Czytaj więcej...
fot.pixabay.com

Leśnicy na pomoc pszczołom

Redakcja

"Pszczoły wracają do lasu" to program realizowany przez Lasy Państwowe zyskuje kolejnych zwolenników. W ramach projektu leśnicy m.in. wzbogacają mikrosiedliska o pożądane gatunki roślin czy budują schrony dla dzikich pszczół. Do programu przyłączyło się Nadleśnictw Złotów (RDLP Piła).

Czytaj więcej...

Patrzmy na ptaki! Tak, ale z rozumem… Obserwacja ptaków – hobby na wyciągnięcie ręki każdego rolnika, wywiad z prof. Piotrem Tryjanowskim

Redakcja

Jak zapewne zauważyli Czytelnicy tej części portalu, naszym celem jest przekazywanie pewnej spójnej wizji dbałości o środowisko przyrodnicze. Próbujemy pokazać miłośnikom przyrody jak ważny jest krajobraz wiejski kreowany przez rolników, a farmerom, jak wielki wpływ ma ich praca na kształtowanie środowiska i ochronę przyrody. Coraz więcej osób po pracy oddaje się swojemu hobby, które potrafi odprężyć i zregenerować siły. Oglądanie ptaków jest pasją, którą każdy z nas może się zająć, choćby od zaraz. Amerykanie oszacowali, że żyjemy w najbardziej ptasich czasach w historii i już ponad 100 milionów osób na świecie obserwuje ptaki z czystej przyjemności. Jednakże nawet najlepsze hobby, gdy nie jest poddane kontroli rozumu, może przekształcić się w groźną obsesję. O pewnych niebezpieczeństwach takiej postawy wspomina w swej najnowszej książce pt. „Rozum z ptakami odlatuje” koordynator części One Health prof. Piotr Tryjanowski. O znaczeniu obserwacji ptaków w życiu rolników spytaliśmy się autora książki, prof. Piotra Tryjanowskiego.

Czytaj więcej...

Przez język do serca!

prof. Piotr Tryjanowski

Czytelnicy naszego działu OneHealth dobrze już wiedzą, że połączenie zdrowia ludzi, zwierząt i całego ekosystemu nie jest rzeczą prostą, za to konieczną. Pytanie jak tę wiedzę szerzej przekazywać i to co wielu powtarza – czy takie podejście ma sens ekonomiczny? Spotkania z praktykami są najlepszym miejscem do upowszechniania wiedzy.

Czytaj więcej...

Budki dla owadów - czym są? Dlaczego warto?

Hanna Krugiełka

Aby zrozumieć istotę i potrzebę posiadania budek dla owadów, należy najpierw wspomnieć o owadach pożytecznych. W naszym otoczeniu znajduje się mnóstwo owadów. Współegzystujemy z nimi, nawet nie zdając sobie sprawy z ich obecności, ilości i różnorodności gatunków. Wśród owadów bliskich naszemu otoczeniu niezmiernie ważną rolę odgrywają owady pożyteczne, które przyczyniają się do zapylania roślin uprawnych oraz pomagają w biologicznej walce ze szkodnikami roślin.

Czytaj więcej...

Będą owce, będzie człowiek…

prof. Piotr Tryjanowski

Krajobraz rolniczy to dzieło rąk ludzkich uwzględniające lokalne warunki środowiskowe – klimat, budowę geologiczną, a nawet wcześniejsze tradycje gospodarowania. Pod względem uroku rzucanego na nasze oczy, niewątpliwe w czołówce są krajobrazy pasterskie, czyli takie gdzie wypas zwierząt jest kluczowym elementem naszej percepcji.

Czytaj więcej...

Dokarmiać ptaki zimą? Tak, ale z głową!

prof. Piotr Tryjanowski

Ludzie uwielbiają dokarmiać ptaki! Sikorka w karmniku i dziecko przy oknie, a jak wpadnie sójka to cała rodzina się zbiegnie. I bardzo dobrze… Tylko prowokuje to do zadania pytania – dla kogo dokarmianie – dla ptaków czy dla ludzi? I odpowiedź wcale nie jest łatwa. I nie musi być rozłączna: albo – albo. Chociaż wielu postronnym miłośnikom przyrody dokarmianie ptaków wydaje się najbardziej pożyteczną działalnością, to wcale tak nie jest.

Czytaj więcej...