Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 sierpnia 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,7143 EUR EUR - 4,3979 GBP GBP - 4,8665 DKK DKK - 0,5904
Archiwum
10.08.2020 13:11 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,90 - 5,10 zł/kg, średnia: 4,49 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ 07.08.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 178,00 (- 0,70%), kukurydza LIS20 - 164,50 (- 0,15%), rzepak LIS20 - 377,25 (- 0,59%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

AGROEKOSYSTEM - ONE HEALTH - WSPÓLNE ZDROWIE

FAUNA. Zoogeograficzna wycieczka

prof. Piotr Tryjanowski

Quizy i zgadywanki przeżywają swojego czasu renesans. W leniwe gorące popołudnia i wieczory rodzice z dzieciakami oddają się tej ciekawej i rozwijającej wiedzę rozrywce. Świetnie, gdy w trakcie rozrywki pojawia się nienachalny watek edukacyjny. Z naszej perspektywy badawczej, super, gdy bohaterami gier i zabaw są zwierzęta. Na szczęście zoologicznych, czy ogólniej, przyrodniczych wątków w grach jest coraz więcej. Rynek gier planszowych nie jest głuchy i szybko odpowiada na różnorakie potrzeby konsumentów. Jednym z przykładów może być gra „FAUNA” wydawnictwa REBEL, autorstwa Friedemann’a Friese’go (matematyk z zielonymi włosami i manią nazywania gier na literę F -przynajmniej w oryginalnej wersji językowej, czyli po niemiecku – więcej szczegółów w linku na dole recenzji).

Czytaj więcej...

Pomiędzy COVID-19 a toksoplazmozą: koty, bogactwo i poszukiwania zależności

prof. Piotr Tryjanowski

Skąd się biorą koronawirusy? Jak szybko się rozprzestrzeniają? Jakie czynniki odpowiadają za to, że pewne osoby są praktycznie niewrażliwe na ich działanie, a dla innych to zabójczy strzał? Wiele osób jest już zmęczonych problemem COVID-19, co nie oznacza wcale, że nie warto sprawy monitorować i badać i próbować znajdować odpowiedzi jak SARS-CoV2 rozprzestrzenia się w populacji. Poza standardowymi badaniami lekarskimi i wykonywaniem testów, badacze z innych dyscyplin, przede wszystkim epidemiolodzy i grupy naukowców rozwijających koncepcję OneHealth, próbują patrzeć na zagadnienie od strony populacyjnej. Jak to się dzieje, że w niektórych krajach postęp COVID-19 jest niezwykle szybki, a w niektórych trajektoria zakażeń jest powolna? Najczęściej wiążemy to z ogólnym stanem zdrowotności społeczeństwa, piramidą wieku populacji, udziałem chorób towarzyszących czy dostępem do opieki medycznej.

Czytaj więcej...

Komary w (afrykańskich) miastach

prof. Piotr Tryjanowski

Tego lata komary budzą wyjątkowe emocje. Ludzie się chyba po prostu odzwyczaili od ich obecności i dokuczliwości. Pilnie poszukujemy rozwiązań, jak z komarami sobie radzić, a z racji prowadzonych badań w Instytucie Zoologii UP w Poznaniu (kliknij tutaj), interesuje nas szczególnie, jak wykorzystywać naturalne metody walki z komarami. Wiem, że to marne pocieszenie, ale inni mają gorzej. U nas ugryzienia komarów bolą, ale jednak, jeśli ktoś nie jest wyjątkowym alergikiem, to to jedynie swędzenie i dyskomfort. Tymczasem w strefie tropikalnej kontakt z komarami to możliwość „złapania” całej listy chorób, dla których komary są wektorami, z najczęściej przywoływaną malarią na czele.

Czytaj więcej...

Lecą boćki

prof. Piotr Tryjanowski

Warto rozejrzeć się dookoła. W gniazdach coraz większe pisklęta bocianów, a stada nie lęgowych ptaków już „sejmikują” na łąkach i pastwiskach. Przed młodymi boćkami będzie nie lada wyzwanie: jak szybko urosnąć i bezpiecznie opuścić gniazdo? Plany może pokrzyżować brak pokarmu i deszczowa pogoda, ale najbardziej – linie energetyczne. Uczące się latać młode giną na nich najczęściej.

Czytaj więcej...

Jak zwalczać muchy na fermach?

Martyna Frątczak

Muchy są uciążliwymi szkodnikami na fermach, powodującymi często poważne straty produkcyjne. Drażnią zwierzęta, przez co mogą widocznie zmniejszać ich wydajność mięsną lub mleczną i irytują pracowników gospodarstw. Co gorsza, mogą przenosić na zwierzęta i ludzi ponad 65 chorób zakaźnych. Jak z nimi walczyć?

Czytaj więcej...

Beskidzkie łapanie oddechu. Beczenie owiec

prof. Piotr Tryjanowski

Kto ma owce ten ma co chce! – powiada stare przysłowie. W latach kryzysu raczej mawiano, kto ma owce, ten jest baran… ale mamy nadzieję, że ta pesymistyczna wizja właśnie przemija. Tradycyjne pasterstwo wraca do łask w wielu częściach Europy, hodowla i chów owiec stają się całkiem przyjemnym hobby. Pisaliśmy już z resztą o tym wielokrotnie w naszym dziale na portalu CenyRolnicze.pl.

Czytaj więcej...

Rynek i Ratusz. Lektury nieobowiązkowe

prof. Piotr Tryjanowski

Zadzwoniłem do kolegi i wspomniałem, że chciałbym napisać parę słów o nowej książce Fergusona na portal CenyRolnicze. Był niezwykle zaskoczony i po zaczerpnięciu powietrza wykrztusił z siebie: czekaj, czekaj, jedyne co można powiedzieć o Fergusonie to chyba tylko to, że to te ciągniki, co? Jestem na tyle zaawansowany wiekowo, że całkiem dobrze pamiętam ciągniki Massey Ferguson i nawet to, że rozmiarówka śrubek i części była inna, co oznaczało kłopoty z doborem części zamiennych i naprawą w przydomowych warsztatach.

Czytaj więcej...

Szczury w czasach pandemii bardziej niebezpieczne

prof. Piotr Tryjanowski

Bakcyl dżumy nigdy nie umiera i nie znika (…) nadejdzie być może dzień, kiedy na nieszczęście ludzi i dla ich nauki dżuma obudzi swe szczury i pośle je, by umierały w szczęśliwym mieście - Albert Camus.  Nawiązanie do Dżumy Alberta Camus jest oczywiście zamierzone. To lektura, która pozyskała nowych czytelników czasie COVID-19, ale także zdobyła i nowe interpretacje. Jednak niezmiennym pozostaje przynajmniej jeden element – szczur, gatunek gryzonia związany z epidemią dżumy.

Czytaj więcej...

Agresja w rysiej rodzinie

Weronika Kopa

Ryś euroazjatycki (Lynx lynx) jest najmniejszym przedstawicielem wielkiej trójki drapieżników Polski. W jej skład wchodzą ponadto: wilk szary Canis lupus oraz niedźwiedź brunatny Ursus arctos. W 2004 r .na mocy Rozporządzenia w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną, ryś objęty został ochroną ścisłą, jako gatunek wymagający ochrony czynnej. Obecnie liczebność tego gatunku na terenie Polski to około 200 osobników. Występuje w dwóch odizolowanych populacjach: nizinnej obejmujące obszar m.in. Puszczy Białowieskiej oraz górskiej - karpackiej. Rysie prowadzą bardzo skryty tryb życia, co znacznie utrudnia ich obserwacje. Są z natury samotnikami, z wyjątkiem okresu rozrodczego oraz matek zajmujących się wychowywaniem potomstwa. Największym zagrożeniem dla tego gatunku są kłusownictwo oraz fragmentacja siedlisk.

Czytaj więcej...

Brzęczące lato. Komary i meszki

prof. Piotr Tryjanowski

Przed nami lato. Okres wyjazdów wakacyjnych, przesiadywania nad wodą, czerpania radości z obserwacji uroków przyrody. Życie, jednakże uczy, że najlepszy wakacyjny wypoczynek bywa zakłócany przez krwiopijne owady – komary i meszki. Piotr Jawień z Uniwersytetu Wrocławskiego, przyglądając się systemom kontroli komarów w polskich miastach pisze w sposób następujący: Obecnie w zwalczaniu komarów, podobnie jak innych uciążliwych owadów, zarówno na świecie jak i w kraju przeważają niestety środki chemiczne działające niespecyficznie. Ich wadą jest przede wszystkim brak wybiórczości działania, a tym samym szerokie spektrum oddziaływania zabójczego. Preparaty takie oddziałują nie tylko na organizmy, których liczebność chcemy ograniczyć, zabijają również inne organizmy, często te pożyteczne. Należy wprost napisać, że często akcje zwalczania owadów, zwłaszcza przeprowadzone nieprofesjonalnie, stanowią poważne zagrożenia dla innych stawonogów wodnych i lądowych związane z akcjami zwalczania komarów. 

Czytaj więcej...

Wielki koncert Natury

prof. Piotr Tryjanowski

Melodyjny trel z udziałem nawet 50 solistów w Rosarium na Cytadeli, w Parku Rataje i innych zbiornikach na terenie Poznania. Ba, na terenie całej Polski!  - tak mogłaby wyglądać krótka informacja, o muzycznym cudzie natury. Są wśród Czytelników bloga, zapewne i tacy co jeszcze pamiętają Kermita z kultowego Muppet Show, odzianego w elegancki frak i przysłuchującego się popisom artystów. Brzmi jak żart, prawda. A tymczasem to się dzieje naprawdę! Obostrzenia związane z Covid-19 są stopniowo znoszone, dlatego serdecznie zapraszamy na wieczorne koncerty wybitnych klasycznych śpiewaków.

Czytaj więcej...