kps

kojs

CenyRolnicze
24 kwietnia 2024, Środa.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0417 EUR EUR - 4.3177 GBP GBP - 5.0220 DKK DKK - 0.5789
Archiwum


24.04.2024 14:01 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,20-8,20 zł/kg, średnia: 7,62 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

23.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 209,50 (-2,78%), kukurydza CZE24: 204,25 (-1,09%), rzepak MAJ24: 450,75 (-1,26%)

Sprzedam Warchlaka krajowego 1000szt, waga 30kg, zaszczepione,Transport+kredytownie. Tel 500 072 455, 504 177 184

21.04.2024 SPRZEDAM 90 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, warmińsko-mazurskie, gołdapski, 19-520, tel.: 692 978 880

21.04.2024 SPRZEDAM 90 T ŻYTA KONS., trans. firmowy, opolskie, oleski, 46-325, tel.: 660 470 946

21.04.2024 SPRZEDAM 2 BYKI, mieszaniec, 500 kg, małopolskie, nowotarski, 34-745, tel.: 600 856 595

21.04.2024 SPRZEDAM 7 BYKÓW, mieszaniec, 750 kg, wielkopolskie, leszczyński, 64-140, tel.: 601 741 432

19.04.2024 SPRZEDAM 15 T ŻYTA KONS., trans. firmowy, podkarpackie, dębicki, 39-205, tel.: 888 282 198

18.04.2024 SPRZEDAM 250 TUCZNIKÓW, 126 kg, 57%, łódzkie, piotrkowski, 97-318, tel.: 571 458 107

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

AGROEKOSYSTEM - ONE HEALTH - WSPÓLNE ZDROWIE

Trwają gody żmii zygzakowatej vipera berus. Czy mamy się czego bać?

Kolejne ciepłe, wiosenne dni to świetna okazja, by z bliska przyjrzeć się naszym rodzimym gadom, w tym w szczególności wężom. W Polsce to zaledwie pięć gatunków, w tym dwa zaskrońce - zaskroniec zwyczajny i zaskroniec rybołów, gniewosz plamisty, wąż Eskulapa i jedyny krajowy jadowity gatunek czyli żmija zygzakowata. Szczególnie ten ostatni gatunek budzi skrajne emocje, a nagłówki medialne co roku o tej porze niestety wzbudzają dodatkowy strach wśród ludzi. Czy aby na pewno zagrożenie jest tak duże? Przyjrzyjmy się zatem żmii zygzakowatej vipera berus.

Czytaj więcej...

Klasyk Dezydery Chłapowski, a Zielony Ład

W czasach dyskusji nad Zielonym Ładem gdzieś nam umyka świetny kontekst historyczny dotyczący polskiego, a przynajmniej wielkopolskiego rolnictwa. Mowa rzecz jasna o Dezyderym Chłapowskim, znanym także jako "Bonaparte Gospodarstwa Polskiego". Był polskim generałem, uczestnikiem wojen napoleońskich, ale przede wszystkim pionierem i reformistą w dziedzinie rolnictwa. Jego myślenie o rolnictwie koncentrowało się wokół modernizacji i racjonalizacji produkcji rolnej, co było rewolucyjne w kontekście ówczesnej Polski, a także w szerszej perspektywie europejskiej.

Czytaj więcej...

Szakal złocisty w Polsce: czy atakuje bydło i owce?

Od kilku lat w Polsce spotkać można nowy gatunek - szakala złocistego, bliskiego krewniaka wilka i kojota. Stopniowo rozprzestrzenia swój zasięg występowania. Dlaczego się u nas pojawił i co wiemy na jego temat? Czy może atakować bydło, owce i inne zwierzęta domowe?

Czytaj więcej...

Kurze jaja - nim powstanie pisanka

Przyglądając się kurzym jajom, widzimy białe i takie w różnych odcieniach brązu, a poszukując bardziej egzotycznych kolorów znajdziemy nawet takie niemalże niebieskie czy zielone. Temat wraca przed Wielkanocą, lecz ma znacznie poważniejszy charakter.

Czytaj więcej...

Gniazda bociana ważne dla ptaków i nietoperzy

Bocian biały to jeden z tych gatunków ptaków, który jest powszechnie znany i wręcz uznawany za emblemat ochrony przyrody. Bociany budują sporych rozmiarów, imponujące przez wiele lat wykorzystywane gniazda. Okazuje się jednak, że te spore konstrukcje służą nie tylko bocianom, ale i innym gatunkom ptaków, przede wszystkim wróblom domowym. W bocianich gniazdach stwierdzano także bogaty świat roślin i bezkręgowców, co wspólnie tworzy swoisty ekosystem.

Czytaj więcej...

Powrót wymarłego tura do Europy

Pradawny tur, przodek bydła domowego, zniknął z naszych krajobrazów 400 lat temu. Jako gatunek najdłużej uchował się w Polsce. Obecnie, dzięki wysiłkom hodowców, wraca do życia na dzikich obszarach Portugalii. Czy "odtworzony" tur poradzi sobie w naturze?

Czytaj więcej...

Rachmistrze w domu i w zagrodzie

W tym roku (2024) przypada 8. Międzynarodowy Spis Bociana Białego, przynajmniej teoretycznie mający objąć swoim zasięgiem cały areał występowania tego gatunku. Takie spisy odbywają się regularnie co dekadę, chociaż z przyczyn zawiłości politycznych i finansowych, w historii bocianich cenzusów miały miejsce drobne przesunięcia. Ostatni Spis odbył się w 2014 roku, a dzięki wysiłkowi setek wolontariuszy udało się zebrać dane pozwalające na oszacowanie populacji bociana białego w Polsce na około 45 tys. par.

Czytaj więcej...

Wysokie stany wód w rzekach to korzystna sytuacja dla bilansu wodnego Polski

W ostatnim okresie zauważamy znaczący wzrost poziomu wód w rzekach, a także zalanie obszarów nisko położonych wzdłuż cieków wodnych na obszarze całego kraju. To zjawisko jest rezultatem intensywnych opadów, mających istotny wpływ na ekosystem wodny w Polsce. Pomimo że pierwsze wrażenie może budzić niepokój, warto podkreślić, że te warunki przynoszą pozytywne efekty dla bilansu wodnego regionu.

Czytaj więcej...

Miasto jest ptasie: zieleń i gęsta zabudowa mają swoje specyficzne ptasie sprawy

Miasta dynamicznie rozwijają się na całej kuli ziemskiej, często kosztem naturalnych siedlisk. Nie pozostaje to bez wpływu na przyrodę. W reakcji na nowe warunki część gatunków się adoptuje i przyzwyczaja do życia w pobliżu człowieka. Jednak o tym jak dokładnie wyglądają te mechanizmy i jakie gatunki wybierają nie miasto jako całość, ale wybrane elementy szerokiego przecież ekosystemu miejskiego, ciągle pozostaje zagadką.

Czytaj więcej...

Psy pasterskie na południu Afryki – jak działa system?

Czasami na problemy naszych relacji pomiędzy pasterstwem, zwierzętami hodowlanymi, a dzikimi drapieżnikami warto spojrzeć z dystansu. Wtedy jest zdecydowanie mniej emocji i nieco więcej racjonalnego myślenia, a to naprawdę może pomóc wyważonej ochronie przyrody. W takiej refleksji utwierdzają mnie dwie, całkiem świeże, publikacje poświęcone psom pasterskim z południa Afryki.

Czytaj więcej...

Kukułki i zmiany klimatyczne: adaptacja, ale…

Zmiany klimatu i wzrost temperatur wiosennych spowodowały, że kukułki przyspieszyły wiosenne przyloty w ciągu ostatnich 36 lat. Jednakże, kukułki i tak zmieniają terminy przylotów wolniej niż ich gospodarze, a także zmiany są wolniejsze niż te dotyczące ich pokarmu. Wszystko to sugeruje, że kukułki potencjalnie mogą cierpieć z powodu coraz większego niedopasowania terminów przylotów do swoich gospodarzy i ofiar.

Czytaj więcej...

Jak cechy ptaków wpływają na dokładność modeli opisujących ich rozmieszczenie?

Jednym z kluczowych pytań ekologii jest to, jak gatunki rozmieszczone są w przestrzeni? Ktoś by powiedział, że nie ma nic prostszego, jak – w przypadku ptaków – zabrać lornetkę, notatnik i udać się w teren. Ach, gdyby to było takie proste. Niestety nie jest i to z wielu względów, choćby takich, że gatunki różnią się wykrywalnością – są w różny sposób aktywne w ciągu doby, jak i sezonu. Przede wszystkim nie mamy takich możliwości, by obejść wszystkie miejsca i je dokładnie policzyć, najlepiej równocześnie i bez błędu. Stąd też musimy odwoływać się do różnego rodzaju modeli, pozwalających na pewne akceptowalne przybliżenia.

Czytaj więcej...

Ptaki miast europejskich: układ ma znaczenie

W międzynarodowym projekcie naukowym, kierowanym przez dr. Juana Diego Ibáñez-Álamo z Uniwersytetu w Granadzie, naukowcy skupili się na zagadce wpływu urbanistycznej konfiguracji terenów zielonych na zamieszkujące je ptaki. Badania przeprowadzono w dziewięciu europejskich miastach, położonych w Finlandii, Niemczech, Holandii, Czechach i Polsce. W naszym kraju badania prowadzono w Poznaniu.

Czytaj więcej...

Sylwestrowe fajerwerki i ptaki

Powitania Nowego Roku – z błyskami i hałasem – to pewna tradycja ostatnich dekad. Od kilku lat wywołuje jednak coraz poważniejszą debatę o znaczeniu noworocznych petard, pokazów zimnych ogni, powitań z przytupem – światłem i hałasem – dla środowiska. Powiedzmy od razu dla środowiska bardzo szeroko rozumianego, od zanieczyszczeń, aż po zdrowie ludzie i zwierząt, zarówno nam bezpośrednio towarzyszących, jak i dzikich. Przerzucanie się argumentami trwało sporo, od zaleceń zachowania ostrożności, niestety po zupełną trywializację – przecież to tylko jedna noc – dajcie się ludziom zabawić w tych ciężkich czasach. Argumenty naukowe też były raczej anegdotyczne.

Czytaj więcej...

Dokarmianie ptaków może być dla nich szkodliwe. Trzeba to robić z głową

Klasyczne programy pomocy ptakom miały jasne wytyczne – zimą zbuduj karmnik i dokarmiaj ptaki. Świetnie wpisywało się to w odruch potrzeby serca. Czy jednak dokarmianie ptaków jest zawsze dla nich korzystne? Okazuje się, że nie. Sytuacja zaś robi się na tyle poważna, że aż 23 stanowe agencje środowiskowe w Stanach Zjednoczonych rekomendują wstrzymanie dokarmiania ptaków. Dlaczego?

Czytaj więcej...

Czy bociany przeniosą się z łąk na śmietniska? Naukowcy mają o czym dyskutować

Bocian biały to jeden z najbardziej znanych ptaków, uznawany wręcz za, drugi zaraz po bieliku, gatunek herbowy Polski. Nie zaskakuje więc, że w Polsce jest wielu badaczy i miłośników tego charyzmatycznego gatunku, którzy utworzyli Grupę Badawczą Bociana Białego (GBBB). Od kilkunastu lat spotykają się, dyskutują, wymieniają informacjami, a w najbliższy weekend spotykają się po raz jedenasty, tym razem w Prószkowie na Opolszczyźnie.

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu