kps

kps

CenyRolnicze
31 stycznia 2023, Wtorek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.3480 EUR EUR - 4.7089 GBP GBP - 5.3595 DKK DKK - 0.6331
Archiwum


31.01.2023 MATIF: pszenica MAR23: 287,75 (+0,09%), kukurydza MAR23: 279,25 (-0,27%), rzepak LUT23: 551,75 (-0,18%)

31.01.2023 SPRZEDAM 24 T RZEPAKU, transport firmowy, małopolskie, tarnowski, 33-151, tel.: 793 262 288

31.01.2023 SPRZEDAM 170 TUCZNIKÓW, 130 kg, 59%, mazowieckie, żuromiński, 09-317, tel.: 693 023 841

31.01.2023 SPRZEDAM 18 T RZEPAKU, transport firmowy, wielkopolskie, wolsztyński, 64-225, tel.: 697 423 985

30.01.2023 13:09 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,00-9,00 zł/kg, średnia: 8,41 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

30.01.2023 SPRZEDAM 200 T KUKURYDZY, transport firmowy, lubelskie, Chełm, 22-100, tel.: 793 503 407

29.01.2023 SPRZEDAM 5 BYKÓW, mieszaniec, 600 kg, warmińsko-mazurskie, szczycieński, 12-114, tel.: 608 087 528

29.01.2023 SPRZEDAM 100 T PSZENICY PASZ., transport firmowy, lubelskie, lubelski, 23-145, tel.: 667 068 621

26.01.2023 SPRZEDAM 1250 T PSZENICY PASZ., transport firmowy, śląskie, mikołowski, 43-195, tel.: 502 340 351

26.01.2023 SPRZEDAM 30 T PSZENICY KONS., transport firmowy, warmińsko-mazurskie, olecki, 19-404, tel.: 592 171 887

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

AGROEKOSYSTEM - ONE HEALTH - WSPÓLNE ZDROWIE

Wycena usług ekosystemowych, czyli co nam po przyrodzie?

Gdyby specjalistom od wyceny nieruchomości zadać pytanie, ile jest ważna każda z cegieł domu, pewnie popatrzyliby na nas z nieukrywanym zdziwieniem. Jednak każda cegła jest coś warta, tak jak i użyta jako ich łącznik zaprawa, ale też stopień zużycia nieruchomości, no i jej lokalizacja. Zapewniamy jednak – co zgodnie podkreślają organizatorzy warsztatów Ekologiczne aspekty usług ekosystemowych, które przeprowadzono w dn. 26 stycznia 2023 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, a przygotowanych w ramach projektu Usługi świadczone przez główne typy ekosystemów w Polsce - podejście stosowane koordynowanego przez UAM - że to nic w porównaniu z trudnościami wyceny, z jaką spotykają się przyrodnicy. No bo jak odpowiedzieć na pytanie: ile kosztuje przyroda? A ile warta jest bioróżnorodność? 

Czytaj więcej...

Na skrzydłach - Ptaki Azji

Rok 2022 zakończył się długo wyczekiwanym przez nas tytułem, czy raczej kolejnym dodatkiem do gry „Na skrzydłach: Ptaki Azji” wydawnictwa REBEL. Uważamy, że jak do tej pory to najlepiej prezentujący się dodatek to tej pozycji, pozostałe to „Ptaki Europy” oraz „Ptaki Oceanii” (trochę informacji tutaj - kliknij).

Czytaj więcej...

Budki lęgowe dla pliszki górskiej

Mieszkając i pracując na nizinach zapominamy o pliszce górskiej Motacilla cinerea. A szkoda, bo to gatunek ładny, charakterystyczny, no i wbrew nazwie wcale nie ograniczony swoim zasięgiem wyłącznie do pasm górskich. Coraz częściej można ją spotkać na Pomorzu, a nawet na Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce.  Chociaż dokładnie nie wiadomo czy to związane jest z ekspansją tego gatunku, czy może z lepszym rozpoznaniem ornitologicznym. Według danych Monitoringu Pospolitych Ptaków Lęgowych, w latach 2013–2018 krajowa populacja lęgowa pliszki górskiej liczyła 7–10 tysięcy par.

Czytaj więcej...

Różnorodność świata ptasiarzy

Muszę zacząć nieco osobiście. W końcu listopada, gdy po dłuższej podróży wróciłem do pracy, na biurku czekała na mnie pięknie wydana książka. Patrzę, tytuł jak z dobrze mi wcześniej znanej ptasiej gry, po prostu Na skrzydłach. Co prawda, o jej istnieniu wiedziałem już nieco wcześniej dzięki uprzejmości jednego z kolegów. Natomiast o autorze nie wiedziałem dosłownie nic. Ale cóż, po to są szczęśliwe zbiegi okoliczności. I takiż to przypadek, albo znak (nomen omen to nazwa wydawcy książki), sprawił, że w grudniu mieliśmy z Maciejem Zdziarskim okazję spotkać się osobiście. Na pamiątkę spotkania w książce mam piękną dedykację. 

Czytaj więcej...

Destrukcyjny wpływ bażantów na populacje gadów

Pod koniec 2020 roku w Wielkiej Brytanii rozgorzała dyskusja, w której głównymi bohaterami stały się dwa gatunki, żmija zygzakowata Vipera berus i bażant zwyczajny Phasianus colchicus. Wszystko za sprawą artykułu opisującego niepokojący, spadkowy trend populacji tego pierwszego określony na podstawie kilkunastoletniego monitoringu prowadzonego w formule nauki obywatelskiej na 129 stanowiskach w całej Wielkiej Brytanii (Gardner i in. 2019).

Czytaj więcej...

Sylwestrowe fajerwerki niepokoją gęsi

Corocznie przed Sylwestrem zaczynają się debaty na temat niebezpieczeństwa fajerwerków dla zwierząt. O ile dość dobrze rozpoznano reakcje psów i kotów, o tyle informacje dotyczące ich wpływu na dzikie zwierzęta, a zwłaszcza na ptaki, miały w dużej części charakter anegdotyczny (kliknij). Tymczasem właśnie w końcu upływającego 2022 roku, opublikowano dwie bardzo interesujące prace dotyczące fajerwerków i dzikich gęsi.

Czytaj więcej...

Strzyżyk – ptak św. Szczepana

Idąc wiosną przez las możemy usłyszeć głośny zadziorny śpiew, zaś zimą naszych uszu dobiegnie pewien głos zwłaszcza w pobliżu brzegu rzeki czy zbiornika wodnego. Bardzo rzadko, zwłaszcza początkujący obserwatorzy ptaków, kojarzą go ze strzyżykiem. Ptaszek malutki, w zasadzie drobna kuleczka z nieco wystającym ogonkiem, za to jaki zadziorny.

Czytaj więcej...

Jak Jeremy Clarkson został rolnikiem

Przyznaję się kupiłem książkę patrząc na okładkę; pozytywnie oceniłem, szybko przekartkowałem zawartość, zapłaciłem i zabrałem się za czytanie. W środku książki tak jak lubię, zbiór felietonów, nienachalne obrazki, skupienie się na słowach, nie na graficznych fajerwerkach. A zacząłem czytać niemal natychmiast, na ławeczce w galerii handlowej, czekając na znajomego. Zbiór felietonów ma to do siebie, że lektura jednego z nich, stanowiącego przecież pewną całość, czasami niestety z powtórzeniami w innych miejscach książki, nie zabiera zbyt dużo cennego czasu. Można oddać się lekturze w przerwach między zakupami, wykładami dla studentów, tuż przed snem, a nawet w ustronnym miejscu. Wiem, wszystko testowałem, dobrze działa.

Czytaj więcej...

Jemioła – problematyczny ptasi przysmak

Jemioła, czasami z racji specyfiki swojej biologii, nazywana królewskim pasożytem rozprzestrzenia się coraz szybciej. Zajmuje nowe gatunki drzew, staje się liczna w krajobrazie rolniczym i leśnym, wywołujący tym zmartwienie leśników i ogrodników. Jednak, musimy to przyznać, to naprawdę piękna roślina, a jej masowe występowanie to kwestia ostatnich dekad.

Czytaj więcej...

Na koniec roku 2022 - kolejne gry z elementami zwierzęcymi

W ubiegłym roku mieliśmy przyjemność zagrania oraz zrecenzowania gry „Łąka” wydawnictwa REBEL. Byliśmy pod wrażeniem zarówno strony wizualnej, mechaniki gry oraz samej koncepcji biwakowania przy ognisku i odkrywania przyrody. W tym roku w nasze ręce wpadł dodatek do podstawowej wersji gry, pt. „Z biegiem strumienia” i już spieszymy z recenzją.

Czytaj więcej...

Dalekomorski transport bydła i owiec grozi wybuchem epidemii

Wraz z globalizacją choroby uznawane jeszcze kilka lat temu za egzotyczne stają się powszechne na całym świecie. Stąd walczymy z „afrykańskim” pomorem świń, czy COVID-19 przyniesionym z Azji. Jak pokazują doświadczenia z praktyki, ogromne ryzyko rozwleczenia patogenów wiąże się z transportem zwierząt na duże odległości, w ramach handlu między państwami.

Czytaj więcej...

Krowy na haju

I didn't give enough milk because I got high, czyli krowy na diecie HEMP. Od kilkunastu lat rynek produktów z kultywaru konopi indyjskiej (Cannabis sativa), zwanego także HEMP bardzo się rozrósł, a wiele wskazuje na to, że to dopiero początek.

Czytaj więcej...

Las jako życie – dla pasterzy i dla owiec

Łączenie lasu z pasterstwem z pewnością nie ma prostego, intuicyjnego charakteru. Przecież w potocznym wyobrażeniu owce to zwierzęta zamieszkujące olbrzymie hale albo przynajmniej połacie łąk zamienionych w pastwiska. Zatem by zrozumieć łączące las i pasterstwo zależności, zdecydowanie musimy silniej poruszyć naszą wyobraźnię, a nawet przezwyciężyć siłę pierwszych skojarzeń.

Czytaj więcej...

Jak ochronić stado przed wilkami?

Sąsiedztwo pastwisk z wilkami prowadzi nierzadko do zdarzeń zagryzienia zwierząt gospodarskich. Uderza to nie tylko w portfel, ale również emocje hodowców i nastawienie do ochrony tego drapieżnika w Polsce. Jakie metody ochrony zwierząt przed wilkami są najskuteczniejsze? I co zrobić, gdy mimo wszystko dojdzie do ataku drapieżnika?

Czytaj więcej...

Dzikie rośliny wśród pól uprawnych

Na naszych oczach dokonuje się dalsza komasacja i mechanizacja rolnictwa, z niepowetowaną szkodą dla dzikiej flory i fauny. Dostrzegamy to, iż organizmy zamieszkujące krajobraz rolniczy należą obecnie do najbardziej zagrożonych. Tym bardziej potrzebna jest dobra dokumentacja stanu faktycznego i rzeczywiste rozpoznanie posiadanych zasobów.

Czytaj więcej...

Nowa pandemia może wykluć się w USA

W Stanach Zjednoczonych przypadki wysoce zjadliwej grypy ptaków potwierdzono u człowieka oraz kilku gatunków dzikich ssaków – w tym lisów, skunksów, wydr i fok. Choroba masowo wykrywana jest w całym kraju u drobiu i dzikiego ptactwa. Czy to początek nowej pandemii?

Czytaj więcej...

Krym: Dzierzba czarnoczelna ucieka przed obserwatorami

Dobrze, pełna zgoda, tytuł jest troszkę dziwny i jak to mówi młodzież clickbajtowy, ale w świadomy sposób nawiązuje do sytuacji politycznej na Krymie. Czy tego chcemy czy nie, polityka miewa ogromne znaczenie dla nauki, nawet dla tak, zdawałoby się egzotycznych dziedzin oglądanych z wojennej perspektywy, jak ornitologia. Przykładem potwierdzającym jest właśnie opublikowana nasza praca na łamach czasopisma Journal of Vertebrate Biology, a dotycząca dystansów ucieczki pięknego ptaka – dzierzby czarnoczelnej Lanius minor.

Czytaj więcej...

Bezkręgowce w różnych typach winnic

Czasami kontemplując piękno świata znad kieliszka wina, zwyczajnie zapominamy, że produkcja winorośli to po prostu część rolnictwa. Rolnictwa, które podlega radykalnym zmianom, wynikającym choćby z wzrastającego poziomu chemizacji i mechanizacji. Z drugiej strony w związku z trendami konsumenckimi, moda czy werbalizowana odpowiedzialność za środowisko przyrodnicze, obok winnic intensywnie uprawianych, następuje dynamiczny rozwój upraw organicznych i biodynamicznych. Nie wiemy jednak do końca, czy te uprawy są rzeczywiście lepsze dla środowiska przyrodniczego.

Czytaj więcej...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu