Dodaj ogłoszenie
CenyRolnicze
NOTOWANIA
20 lutego 2018, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,3597 EUR EUR - 4,1472 GBP GBP - 4,7042 DKK DKK - 0,5569
Archiwum
19.02.2018 MATIF: pszenica kons. MAR18 - 161,00 (+ 0,94%), kukurydza MAR18 - 152,75 (- 0,33%), rzepak MAJ18 - 352,00 (+ 0,50%) [euro/tona] +++ +++ +++ 19.02.2018 12.00 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10 - 5,70 zł/kg, średnia: 5,39 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

AGROEKOSYSTEM - ONE HEALTH - WSPÓLNE ZDROWIE

Przez język do serca!

prof. Piotr Tryjanowski

Czytelnicy naszego działu OneHealth dobrze już wiedzą, że połączenie zdrowia ludzi, zwierząt i całego ekosystemu nie jest rzeczą prostą, za to konieczną. Pytanie jak tę wiedzę szerzej przekazywać i to co wielu powtarza – czy takie podejście ma sens ekonomiczny? Spotkania z praktykami są najlepszym miejscem do upowszechniania wiedzy.

Czytaj więcej...

Budki dla owadów - czym są? Dlaczego warto?

Hanna Krugiełka

Aby zrozumieć istotę i potrzebę posiadania budek dla owadów, należy najpierw wspomnieć o owadach pożytecznych. W naszym otoczeniu znajduje się mnóstwo owadów. Współegzystujemy z nimi, nawet nie zdając sobie sprawy z ich obecności, ilości i różnorodności gatunków. Wśród owadów bliskich naszemu otoczeniu niezmiernie ważną rolę odgrywają owady pożyteczne, które przyczyniają się do zapylania roślin uprawnych oraz pomagają w biologicznej walce ze szkodnikami roślin.

Czytaj więcej...

Będą owce, będzie człowiek…

prof. Piotr Tryjanowski

Krajobraz rolniczy to dzieło rąk ludzkich uwzględniające lokalne warunki środowiskowe – klimat, budowę geologiczną, a nawet wcześniejsze tradycje gospodarowania. Pod względem uroku rzucanego na nasze oczy, niewątpliwe w czołówce są krajobrazy pasterskie, czyli takie gdzie wypas zwierząt jest kluczowym elementem naszej percepcji.

Czytaj więcej...

Dokarmiać ptaki zimą? Tak, ale z głową!

prof. Piotr Tryjanowski

Ludzie uwielbiają dokarmiać ptaki! Sikorka w karmniku i dziecko przy oknie, a jak wpadnie sójka to cała rodzina się zbiegnie. I bardzo dobrze… Tylko prowokuje to do zadania pytania – dla kogo dokarmianie – dla ptaków czy dla ludzi? I odpowiedź wcale nie jest łatwa. I nie musi być rozłączna: albo – albo. Chociaż wielu postronnym miłośnikom przyrody dokarmianie ptaków wydaje się najbardziej pożyteczną działalnością, to wcale tak nie jest.

Czytaj więcej...

Pantanal, pastwiska i ary hiacyntowe

prof. Piotr Tryjanowski

Systemy przyrodnicze są ze sobą globalnie powiązane, a w nauce warto się przyglądać rozwiązaniom sugerowanym przez innych. To często przywoływane przez naukowców zdania, by uzasadnić swoje dalekie podróże. Tym razem było tak naprawdę! Koledzy z Universidade Federal de Mato Grosso w Rodendopolis, w zachodniej Brazylii, zaprosili mnie do siebie z wykładami, a w pakiecie była wizyta w mitycznym –  czy może raczej kultowym dla ornitologów – Pantanalu.

Czytaj więcej...

Jak pasterstwo zmienia świat...

prof. Piotr Tryjanowski

Na konferencję organizowana przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności, Olsztyn jechałem z duszą na ramieniu. Wszak nieczęsto się zdarza, że nie tylko zacne, ale i bardzo różnicowane grono zaprasza kogoś (w tym wypadku mnie) jako prelegenta plenarnego.

Czytaj więcej...