Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
20 stycznia 2020, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3,8277 EUR EUR - 4,2447 GBP GBP - 4,9698 DKK DKK - 0,5680
Archiwum
20.01.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 195,75 (+ 0,90%), kukurydza MAR20 - 172,50 (- 0,29%), rzepak LUT20 - 411,50 (+ 0,98%) [euro/tona] +++ +++ +++ 20.01.2020 12:31 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,60 - 5,40 zł/kg, średnia: 5,01 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++

Ziemia rolna

Niemieccy rolnicy chcą ukraińskiej ziemi. Nie zgadzają się na ograniczenia w nabywaniu gruntów rolnych

Redakcja

Niemieccy rolnicy działający na Ukrainie nalegali na przywódców tego kraju, aby nie zabraniali cudzoziemcom zakupu ziemi. List skierowany do prezydenta Wołodymyra Żeleńskiego, przewodniczącego Rady Najwyższej Dmitrija Razumkowa, premiera Ołeksija Honcharuka i ambasady niemieckiej w Kijowie został podpisany przez 25 rolników m.in. z Kijowa, Iwano-Frankowska, Chmielnickiego, Czerniowca, Tarnopola, Lwowa, Równego, Żytomierza czy Odessy.

Czytaj więcej...

Farmy fotowoltaiczne czy ziemia dla rolników?

Redakcja

Rolnicy mają głód ziemi i chcą większych areałów pod uprawę roślin. Tymczasem istnieją rządowe plany, które zakładają przeznaczenie sporych areałów państwowej ziemi pod budowę farm fotowoltaicznych. Wśród właścicieli gospodarstw rodzinnych, takie doniesienia budzą niepokój.

Czytaj więcej...

Niekorzystne zmiany prawne spowodują wzrost kosztów dzierżawy dla rolników. Małe gospodarstwa będą wykluczone z przetargów

Redakcja

Samorząd rolniczy z Wielkopolski wyraził negatywne stanowisko dotyczące zwiększenia progu powierzchniowego nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy w formie przetargów ograniczonych ofertowych od średniej województwa tj. obecnie 13,99 ha. Dotychczas obowiązujące zasady organizacji przetargów ofertowych od 5 ha były racjonalne pod względem sprawiedliwości społecznej i ekonomicznej, gdyż nie wiązały się z podbijaniem czynszów dzierżawnych w licytacjach, a co za tym idzie dostęp do gruntów Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa miła również rolnik posiadający mniejsze możliwości finansowe.

Czytaj więcej...

Nieużytki KOWR-u bulwersują rolników i dzierżawców

Redakcja

Działania KOWR z województw zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego budzą największe emocje wśród rolników. Utrzymywanie się nieużytków na gruntach przejętych przez państwo bulwersuje środowisko dzierżawców i jest uznawane za przejaw niegospodarności.

Czytaj więcej...

Od wczoraj obowiązują nowe przepisy dotyczące obrotu ziemią rolną

Redakcja

Wczoraj weszła w życie nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. W wyniku znowelizowanej ustawy osoby, które nie są rolnikami mogą nabywać nieruchomości rolne do 1 ha położone na terenach miejskich i wiejskich. Gdy powierzchnia działki będzie większa niż 1 ha, nabywca będzie musiał prowadzić działalność rolniczą przez 5 lat.

Czytaj więcej...

Działki KOWR leżą odłogiem, są zarośnięte i stwarzają zagrożenie pożarowe. Instytucja nie dba o nie, bo jest to... nieuzasadnione ekonomicznie

Redakcja

Na Dolnym Śląsku jest około 33 tys. hektarów wolnych gruntów należących do KOWR. Większość z tych działek od wielu lat jest niezagospodarowana, porośnięta chwastami, wysokimi trawami, a niejednokrotnie są już w przeważającej części zakrzaczone. Poza względami estetycznymi, taki stan powoduje zagrożenie pożarowe. KOWR tłumaczy, że nie przystąpi do wykaszania, ponieważ działania na tak obszerny i rozdrobnionym areale to koszt rzędu od kilku do kilkunastu milionów złotych przy założeniu jednokrotnego koszenia gruntów. 

Czytaj więcej...

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego

Redakcja

Wczoraj prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. W wyniku znowelizowanej ustawy osoby, które nie są rolnikami będą mogły nabywać nieruchomości rolne do 1 ha położone na terenach miejskich i wiejskich. Gdy powierzchnia działki będzie większa niż 1 ha, nabywca będzie musiał prowadzić działalność rolniczą przez 5 lat.

Czytaj więcej...

NIK: Ostre cięcia w obrocie ziemią mają odejść do przeszłości

Redakcja

Zmiany w obrocie ziemią rolna zahamowały tempo wzrostu cen ziemi rolnej i spowodowały zmniejszenie liczby transakcji sprzedaży oraz obniżenie wysokości czynszu dzierżawnego gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa - wynika z ustaleń kontrolerów NIK. Teraz jest jednak szansa na zmiany. Ustawa łagodząca restrykcyjne regulacje wprowadzone w 2016 roku trafiła właśnie na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Jeśli prezydent ustawę podpisze, działki rolne do hektara i znajdujące się w obrębie miast będą mogły być kupowane przez osoby, które nie są rolnikami.

Czytaj więcej...

Są przymiarki, by KOWR budował mieszkania. Co z gruntami dzierżawionymi przez rolników?

Paweł Hetnał

Zgodnie z projektem ustawy z dnia 21 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie mógł nabywać grunty oraz lokale i budynki mieszkalne, a także realizować inwestycje w zakresie budownictwa mieszkaniowego. W takim układzie rodzi się pytanie: czy na potrzeby budownictwa mieszkaniowego KOWR będzie odbierał rolnikom grunty w trakcie dzierżawy?

Czytaj więcej...
Pixabay

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Gleby

Redakcja

Gleba pełni kluczową rolę w produkcji żywności. Jednocześnie, poprzez możliwości wiązania dwutlenku węgla i udział w obiegu gazów cieplarnianych wpływa także na klimat. Po oceanach gleba jest największym magazynem dwutlenku węgla.

Czytaj więcej...

Każdy będzie mógł kupić hektar ziemi rolnej

Redakcja

Wg projektu nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, przedstawionego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, działki rolne do 1 hektara oraz grunty położone w obrębie miast będzie mogła kupić osoba nie będąca rolnikiem. Dotychczas takie osoby mogły wejść w posiadanie gruntów rolnych do 0,3 ha. Pozostałe nieruchomości rolne, tak jak dotychczas, będzie mógł nabyć tylko rolnik. 

Czytaj więcej...

Krótkie dzierżawy wprowadzają niepewność

Redakcja

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej dostrzega pilną potrzebę uregulowania wzajemnych relacji pomiędzy KOWR i podmiotami, które dzierżawią grunty rolne Skarbu Państwa. Nowe regulacje zmieniające istniejące przepisy powinny dotyczyć możliwości przedłużenia umowy dzierżawy przez podmioty, które wyłączyły 30% dzierżawionego areału na podstawie ustawy z 16 września 2011 oraz te, które tego wyłączenia nie dokonały.

Czytaj więcej...