Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
17 października 2018, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,7123 EUR EUR - 4,2936 GBP GBP - 4,8794 DKK DKK - 0,5755
Archiwum
17.10.2018 MATIF: pszenica kons. GRU18 - 202,00 (- 0,62%), kukurydza LIS18 - 170,50 (- 0,73%), rzepak LIS18 - 373,75 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ +++ 17.10.2018 13.36 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,92 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Mięso

Eksperci zalecają ograniczenie spożycia mięsa do 0,5 kg tygodniowo

Redakcja

Nadmierne spożycie mięsa, zwłaszcza czerwonego i przetworzonego, istotnie zwiększa ryzyko wystąpienia raka jelita grubego, udaru lub wylewu. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca ograniczenie jego konsumpcji do 0,5 kg tygodniowo. Eksperci podkreślają jednak, że przejście na dietę bardziej roślinną wymaga jednak odpowiednich substytutów mięsa. Rośliny strączkowe, jajka i ryby morskie pomogą uniknąć niedoborów białka. Potrzebne będą również produkty bogate w witaminę B12.

Czytaj więcej...

Nadchodząca przyszłość – mięso z probówki?

Martyna Frątczak

Zespół naukowców z holenderskiego uniwersytetu w Mastricht już w 2013 zaprezentował pierwszego hamburgera wyprodukowanego z komórek macierzystych pobranych od bydła. Od tego czasu mięso wytwarzane w laboratorium jest przedstawiane jako rozwiązanie wielu współczesnych problemów, z jakimi spotyka się hodowla zwierzęca i przemysł mięsny. Jednakże jego masowa produkcja nie jest jeszcze możliwa. Jak wygląda przyszłość tego wynalazku i jakie obietnice (lub groźby) ze sobą niesie?

Czytaj więcej...

Rosjanie chcą zaostrzyć prawo dotyczące pozostałości antybiotycznych

Redakcja

Rosyjski przemysł spożywczy obawia się nowych przepisów stawiających wyższe wymagania związane z pozostałością antybiotyków w produkcji mięsa i mleka. Jeżeli nowe przepisy zostaną przyjęte zgodnie z planem, może to zakłócić łańcuch dostaw na krajowych rynkach żywności, a wiele partii drobiu, wieprzowiny i produktów mlecznych ostatecznie może nie trafić na półki sklepowe. 

Czytaj więcej...

Ułatwienia dla rolników z obszarów objętych ASF

Redakcja

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Zaproponowane rozwiązanie ułatwi producentom rolnym sprzedaż wolnych od wirusa ASF świń pochodzących z obszarów objętych ograniczeniami wprowadzonymi w związku z wystąpieniem w Polsce afrykańskiego pomoru świń.

Czytaj więcej...

Do sklepów trafiła kiełbasa z groźną bakterią

Redakcja

W kiełbasie śląskiej z szynki ekstra stwierdzono obecność bakterii Listeria monocytogenes. Bakterie wykryto w jednej z pięciu próbek produktu badanych w ramach urzędowej kontroli Inspekcji Weterynaryjnej. Kiełbasa, która może zagrażać zdrowiu, została wypuszczona na rynek z terminem przydatności do 15.07.2018. 

Czytaj więcej...

Susza powodem zwiększenia eksportu australijskiej wołowiny

Paweł Hetnał

Niekorzystne warunki atmosferyczne zmuszają australijskich rolników do uboju zwierząt, a mięso w rezultacie zostanie wypchnięte na rynki azjatyckie. Australijskie Biuro ds. Rolnictwa, Ekonomiki Zasobów i Nauk o Ziemi (ABARES) zaktualizowało prognozę eksportu wołowiny na okres 2018/2019. W tym czasie eksport wołowiny może osiągnąć 1,15 miliona ton, co stanowi wzrost o 4% w stosunku do poprzedniej prognozy opublikowanej w marcu.

Czytaj więcej...

Bakterie listerii w parówkach polskiego producenta

Paweł Hetnał

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące stwierdzenia bakterii Listeria monocytogenes w parówkach z szynki. Bakterie listeria monocytogenes wykryto w jednej z pięciu próbek produktu w ilości 330 jtk/g (jednostek tworzących kolonię/gram), podczas gdy zgodnie z prawem żywnościowym w żadnej z pięciu badanych próbek nie może być więcej niż 100 jtk/g.

Czytaj więcej...

Jak zachować jakość mięsa na dłużej, czyli pakowanie próżniowe dziczyzny

Marta Bykowska

W dzisiejszych czasach moda na zdrowy tryb życia i zbilansowaną dietę wymusza na nas poszukiwanie nowych metod pakowania żywności. Współczesny konsument chce, aby kupowane produkty były dobrej jakości, z jak najmniejszym lub brakiem sztucznych dodatków, ale również z wydłużonym okresem przydatności. W trend ten wpisuje się idealnie mięso z dziczyzny pakowane próżniowo, które właśnie w takiej postaci możemy znaleźć na sklepowych półkach. Dziczyzna jest mięsem o ciemnej barwie i charakterystycznym smaku i zapachu. Wbrew pozorom nie jest trudna i pracochłonna w przyrządzeniu, a jej smak nie jest porównywalny z najczęściej spożywanymi rodzajami mięs, tj. drobiem, wieprzowiną czy wołowiną.

Czytaj więcej...