Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
28.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 187,50 (- 2,09%), kukurydza MAR20 - 165,50 (- 1,19%), rzepak MAJ20 - 380,25 (- 1,81%) [euro/tona] +++ +++ +++ 28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

PRODUKCJA ROŚLINNA

Zabieg T3 w zbożach – czy warto go wykonywać?

Ochrona kłosa to ostatni zabieg fungicydowy w zbożach, często lekceważony przez rolników. Jego znaczenie rośnie wtedy, gdy różnice pomiędzy cenami pszenicy konsumpcyjnej i paszowej są wysokie - tak jak ma to miejsce w ostatnich miesiącach. Wysokie stężenia mykotoksyn pochodzących od grzybów rozwijających się na kłosach niechronionych plantacji mogą dyskwalifikować ziarno z przeznaczenia konsumpcyjnego.

Czytaj więcej...

Zwalczanie szkodników łuszczynowych w rzepaku

Zdrowe i wypełnione nasionami łuszczyny to cel każdego, kto uprawia rzepak. Na przeszkodzie stoją chowacz podobnik i pryszczarek kapustnik, których larwy mogą pozostawić pustą łuszczynę. Pełnia kwitnienia i rozwój łuszczyn to odpowiedni moment na redukcję tych szkodników.

Czytaj więcej...

Krzem i ochrona liścia flagowego. Spektakularne efekty

Do niedawna, zarówno specjaliści od nawożenia, jak i fizjologowie roślin, nie uznawali krzemu za pierwiastek konieczny do prawidłowego funkcjonowania. Jednak wraz z postępem osiągnięć w tej dziedzinie oraz wyników doświadczeń, pogląd ten radykalnie się zmienił. Od kilku lat na rynku dostępne są nawozy zawierające krzem. Ich wykorzystanie znajduje zastosowanie głównie w uprawach specjalistycznych oraz na plantacjach buraka cukrowego.

Czytaj więcej...

Ochrona liścia flagowego – czyli zabieg T2 w zbożach

Ochrona fungicydowa roślin w tym roku może mieć największy wpływ na wielkość uzyskanych plonów. Dobre zaopatrzenie w wodę sprzyja optymalnemu rozwojowi roślin, ale zwiększa także presję chorób grzybowych. Pojawiająca się w wielu miejscach faza liścia flagowego w zbożach to czas na kolejny zabieg fungicydowy.

Czytaj więcej...

Zabieg T1 nie zawsze ze skracaniem

Ciepło i wysoka wilgotność sprawiły, że na wielu plantacjach jest bardzo duża presja chorób, ale zboża nie mają jeszcze fazy pierwszego kolanka. Jak w takim razie wykonać regulację zbóż, gdy najczęściej wykonuje się to z pierwszym zabiegiem fungicydowym? Jaką strategię ochrony przed grzybami przyjąć w tym roku?

Czytaj więcej...

Szkodliwe przymrozki w czasie zabiegów chemicznych

W wielu miejscach fazy rozwojowe roślin i warunki temperaturowe w dzień pozwalały wykonywać zabiegi ochrony fungicydowej i insektycydowej rzepaku, oraz poprawki herbicydowe w zbożach. Niedługo będzie konieczna także regulacja łanu wcześnie sianych zbóż ozimych. Po aktualnie trwających siewach strączkowych wykonywane będzie odchwaszczanie przedwschodowe. Przymrozki podczas wszystkich tych zabiegów mogą stanowić przeszkodę. Jak i kiedy więc wykonywać opryski?

Czytaj więcej...

Ostrożnie z regulacją zbóż

Szybki start wegetacji spowodował dynamiczny rozwój wcześnie sianych zbóż ozimych. Niektóre jęczmienie osiągają już fazę pierwszego kolanka, jednak przeprowadzenie zabiegu skracania w panujących warunkach pogodowych przyniosłoby więcej strat niż pożytku. Do bezpiecznego zastosowania regulatorów sama faza rozwoju to za mało.

Czytaj więcej...

Z siewami jarych nie ma co czekać

Choć przy obecnym stanie uwilgotnienia nikt o tym nie myśli, jednak szybszy start wegetacji to ryzyko wcześniejszej suszy. Tym bardziej przy rekordowo ciepłym lutym i podobnym prognozom na pierwszą połowę marca. Tam, gdzie wjazd ciągnika nie zniszczy gleby należy jak najszybciej wykonać uprawę i siew roślin strączkowych, jęczmienia, owsa i pszenicy. Wczesny siew to wyższy plon.

Czytaj więcej...

Czym odchwaścić późno siane zboża ozime?

Z odchwaszczaniem zbóż ozimych wiosną nie należy zwlekać. Im starsze chwasty tym trudniej je zwalczyć. W wielu miejscach warunki niestety nieprędko pozwolą na wjazd opryskiwaczem, dlatego należy być już przygotowanym w odpowiednie środki.

Czytaj więcej...

Przygotowania do ochrony insektycydowej i fungicydowej rzepaku

Wszystko wskazuje na to, że wegetacja rozkręca się na dobre, a wraz z nią swoje cykle rozwojowe rozpoczynają szkodniki i choroby. Trzeba być gotowym na zwalczanie szkodników w każdej chwili, ponieważ brak długotrwale działających środków, zmusza do stosowania mniej skutecznych preparatów w momencie wylotu agrofagów. Z kolei dobrze zaplanowana ochrona fungicydowa pozwoli utrzymać rzepak w dobrej kondycji na dłuższy czas.

Czytaj więcej...

Doświadczenia rolnicze - Wpływ strączkowych przedplonów na rośliny następcze

O wielu pozytywnych walorach roślin strączkowych takich jak groch czy łubin wie każdy rolnik, jednak to jakie są konkretne korzyści dla następnych roślin w płodozmianie większość się tylko domyśla. Przeprowadzone badania polowe pozwoliły na rzeczywiste wyliczenia zysku plonu jakie przynoszą te rośliny w latach następnych. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić na azocie.

Czytaj więcej...

Kondycja ozimin na polach. Czy potrzebują już azotu?

Wegetacja w wielu miejscach w Polsce już wystartowała, o czym świadczą nowe przyrosty korzeni i wskaźniki temperaturowe publikowane przez IMGW. Mimo wszystko mamy początek lutego i na dynamiczny rozwój roślin trzeba poczekać nawet 6 tygodni. Czy warto już zastosować pierwszą dawkę azotu?

Czytaj więcej...

Doświadczenia rolnicze – Jak gęsto siać kukurydzę?

Sprzedaż nasion kukurydzy trwa w najlepsze, a wraz z nią planowanie odmian i zasiewów. Po niezbyt dobrym roku pod względem opłacalności uprawy kukurydzy, wszyscy szukają oszczędności i optymalizacji produkcji. Jednym ze źródeł zmniejszenia kosztów może być obniżenie obsady, ponieważ kukurydza świetnie kompensuje plon, a zbyt gęsty siew często się wiąże z niższym plonem.

Czytaj więcej...

Czym są insektycydy?

Insektycydy zwane również środkami owadobójczymi, a w praktyce rolniczej często "opryskiem na robaka". Wykorzystane są w rolnictwie do zwalczania owadów powodujących obniżenie ilości i jakości plonu handlowego. We wszystkich uprawach występują szkodniki, dlatego też obecność środków owadobójczych w technologiach ich prowadzenia, jest niezbędna w celu uzyskania satysfakcjonujących plonów.

Czytaj więcej...

Doświadczenia rolnicze – Kukurydza w strip-tillu

Uprawa pasowa jest coraz bardziej popularnym systemem uprawy roślin w Polsce. Łączy w sobie zalety głębokiego spulchniania z jednoczesnym nawożeniem i siewem, co znacząco redukuje czas pracy i nakłady. Jak strip-till zastosowany w kukurydzy wypada w porównaniu z tradycyjną orką?

Czytaj więcej...