zm skiba

kojs

CenyRolnicze
26 lipca 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9415 EUR EUR - 4.2773 GBP GBP - 5.0709 DKK DKK - 0.5732
Archiwum


26.07.2024 13:49 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,70-9,50 zł/kg, średnia: 9,06 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

26.07.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 217,25 (-1,14%), kukurydza SIE24: 220,00 (-0,56%), rzepak SIE24: 458,75 (-2,91%)

24.07.2024 SPRZEDAM 200 KURCZAKÓW BROJLERÓW, 4,5 kg, wielkopolskie, turecki, 62-709, tel.: 531 919 253

23.07.2024 SPRZEDAM 200 TUCZNIKÓW, 120 kg, 58%, łódzkie, bełchatowski, 97-403, tel.: 511 739 552

22.07.2024 SPRZEDAM 20000 JAJ, rozm. M, mazowieckie, sochaczewski, 96-513, tel.: 732 882 394

22.07.2024 SPRZEDAM 20 T ŻYTA PASZ., trans. rolnika, pomorskie, człuchowski, 77-304, tel.: 889 853 562

Sprzedam warchlaki krajowe 100-150szt, 30kg, tel:781-576-361

21.07.2024 SPRZEDAM 200 TUCZNIKÓW, 120 kg, 58%, łódzkie, bełchatowski, 97-403, tel.: 511 739 552

Dodaj komunikat

modele rolnicze

modele rolnicze

Lekcje z natury: siano w diecie prosiąt od 2. dnia życia

Martyna Frątczak

W diecie prosiąt warto wrócić do natury. Prosięta dzików uczą się jedzenia stałego pokarmu od samego początku życia, jedząc w niewielkich ilościach trawę i inne źródła włókna. W najnowszych badaniach podawano prosiakom od 2. dnia życia siano z traw. Czy miało pozytywny wpływ?

Stały pokarm jeszcze przed odsadzaniem

Odsadzanie prosiąt od lochy wiąże się z wieloma wyzwaniami. Aby zmaksymalizować zyski, powszechnie przyjętą strategią jest oddzielanie prosiąt od lochy w wieku ok. 28 dni. Trafiają one wtedy do innego środowiska, doświadczają stresu i przechodzą na zupełnie inną dietę. Wszystko to przyczynia się do problemów zdrowotnych, w tym niezwykle częstych biegunek, w okresie odsadzania.

Szczególnie problematyczne jest nagłe przestawienie prosiąt na stały pokarm. Aby ułatwić tą zmianę, wielu ekspertów proponuje podawanie prosiakom niewielkich ilości paszy jeszcze przed odsadzaniem. Ważne jest także zapewnienie łatwego dostępu do wody pitnej po oddzieleniu od lochy. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: Prosięta piją za mało wody: jak je do tego zachęcić? Pomaga to zwiększyć spożycie paszy u prosiąt w późniejszym okresie. Komercyjna pasza oferowana prosiakom jest bogata w składniki odżywcze i wysoko strawna – co paradoksalnie może nie być najlepszą opcją.

Jak wynika z niedawno opublikowanych badań, warto aby stały pokarm, z którym zetkną się po raz pierwszy prosięta, był bogaty we włókno. Naukowcy zauważyli, że u dzików, jak również u ras świń utrzymywanych w warunkach półnaturalnych, prosiaki zaczynają przeżuwać materiał roślinny i ryć w ziemi już w pierwszym tygodniu życia. Zjadają przede wszystkim liście i łodygi znajdowanych roślin – mogą one stanowić aż 83% ich zawartości żołądka! Stwierdzono, że przekłada się to u nich na szybszy rozwój układu pokarmowego. 

Siano z traw dla młodych prosiąt

Przeprowadzono kilka eksperymentów, w których do komercyjnej paszy dla prosiąt włączano dodatek włókna. Stwierdzono, że dodatek nierozpuszczalnego błonnika aktywował w jelicie grubym prosiąt fermentację korzystnych, krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, a ponadto zwiększał jego wypełnienie, co pozytywnie wpłynęło na rozwój układu pokarmowego i zdrowie prosiąt. W badaniach tych źródło włókna mielono z paszą, co mimo wszystko różni się od spożywania części roślin, jak ma to miejsce w warunkach półnaturalnych.

Dlatego w kolejnym projekcie naukowcy postanowili zaoferować prosiętom w kojcach dobrej jakości siano z traw. Siano jest raczej rzadko podawane świniom hodowlanym, ale badacze wyszli z założenia, że to dobry pomysł, ponieważ trawy są ważną częścią diety dzikich gatunków świń. Jak sami argumentują, chcieli naśladować zjawisko obserwowane w naturze. Celem ich badania było sprawdzenie, czy dodatek siana pobudzi apetyt prosiąt i będzie sprzyjał rozwojowi ich układu pokarmowego, co przełoży się na lepsze wyniki w późniejszym chowie. Założyli, że siano będzie również ciekawym urozmaiceniem środowiska dla zwierząt.

W eksperymencie wykorzystali 14 loch z prosiętami, które podzielili na dwie grupy. W pierwszej grupie prosięta miały w kojcu dostęp do komercyjnej, klasycznej mieszanki paszowej. W drugiej prosiętom, poza taką samą komercyjną paszą, podawano również posiekane siano z traw – od 2. dnia życia aż do odsadzenia w wieku 28 dni. W okresie odsadzenia z każdej grupy wybrano 1 prosię o średniej masie ciała do oceny poubojowej. Pozostałe prosiaki przeniesiono do innych kojców i monitorowano ich wyniki aż do 9. tygodnia życia.

Włókno pozytywnie wpływa na organizm prosiąt

Naukowcy stwierdzili, że prosiaki w grupie eksperymentalnej zjadły średnio po 57 g siana z trawy przez cały okres laktacji. Waga jelita cienkiego i grubego, jak również długość jelita grubego u prosiąt otrzymujących siano były znacznie większe niż u prosiąt, które nie miały dostępu do siana. Podobnie, stwierdzono że kosmki jelitowe u prosiąt, które otrzymywały siano, były lepiej rozwinięte i wyższe (co ma ogromne znaczenie dla lepszego wchłaniania substancji odżywczych z paszy).

Potwierdzono również, że w jelicie grubym prosiaków, które spożywały siano, powstawało więcej ważnych dla ich zdrowia, krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Stwierdzono, że dodatek siana do paszy nie miał dramatycznego wpływu na skład mikroflory jelitowej prosiąt, chociaż podwyższył nieco liczebność i różnorodność korzystnych bakterii kwasu mlekowego. Prosięta, które spożywały siano miały również wyższe spożycie paszy przed odsadzeniem. Autorzy badania podsumowują, że podawanie siana z traw ssącym prosiętom doprowadziło do zmian w jelitach, które wskazują na szybszy rozwój przewodu pokarmowego.

Jeśli chodzi o średnie przyrosty masy ciała, to nie stwierdzono istotnych różnic między prosiętami otrzymującymi siano, i tymi, które nie miały do niego dostępu. Co jednak ciekawe, zaobserwowano, że prosiaki o niskiej masie urodzeniowej, które spożywały siano, lepiej kompensowały swój wzrost i ostatecznie wykazywały wyższą masę ciała niż prosiaki o niskiej masie urodzeniowej, które nie spożywały siana.

 

prosiaki brudne portal ceny rolnicze pl

Na podstawie:

Yao, Renjie, et al. "Getting clues from nature: the impact of grass hay on suckling piglets’ gastrointestinal growth and colonic microbiota." Frontiers in cellular and infection microbiology 13 (2023).

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu