kojs

kps

CenyRolnicze
19 lipca 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9461 EUR EUR - 4.2930 GBP GBP - 5.0974 DKK DKK - 0.5754
Archiwum


19.07.2024 13:03 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,60-9,40 zł/kg, średnia: 8,87 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

19.07.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 223,75 (+4,07%), kukurydza SIE24: 220,00 (+1,15%), rzepak SIE24: 486,50 (-0,15%)

Sprzedam warchlaki krajowe 100-150szt, 30kg, tel:781-576-361

17.07.2024 KUPIĘ 1250 WARCHLAKÓW DUŃSKICH, 30-35 kg, mazowieckie, łosicki, 08-200, tel.: 695 728 863

16.07.2024 KUPIĘ 500 WARCHLAKÓW KRAJOWYCH, 30 kg, lubelskie, lubartowski, 21-100, tel.: 725 873 665

16.07.2024 SPRZEDAM 35 T ŻYTA KONS., trans. firmowy, podlaskie, łomżyński, 18-420, tel.: 504 558 211

15.07.2024 SPRZEDAM 24 T ŻYTA KONS., trans. firmowy, podlaskie, sokólski, 16-150, tel.: 512 710 736

Dodaj komunikat

modele rolnicze

modele rolnicze

Nadchodzi sezon na kokcydiozę. Jak jej zaradzić?

Martyna Frątczak

Nadchodzące wraz z miesiącami letnimi upały – wysokie temperatury i wilgoć w powietrzu – będą sprzyjać rozwojowi kokcydiozy u prosiąt. Choroba ta powoduje znaczące straty finansowe. Jak ich uniknąć? Przeglądamy najskuteczniejsze metody kontroli i zwalczania kokcydiozy.

Kosztowne i uciążliwe kokcydia

Kokcydioza jest powodowana przez pasożyty nazywane kokcydiami: z rodzaju Eimeria, Isospora i Cryptosporidia. To niewielkie pierwotniaki, które atakują układ pokarmowy świń. Szczególnie wrażliwe są na nie prosięta przed odsadzeniem, które mają bardzo słabą odporność. Do najbardziej charakterystycznego objawu kokcydiozy u prosiąt należy pastowata biegunka w kolorze żółtym do szaro-zielonego, czasami z domieszką krwi. Zazwyczaj obserwuje się ją u prosiąt w wieku ok. 7-14 dni.

Biegunka jest spowodowana niszczeniem ściany jelit przez pierwotniaki. Prowadzi do odwodnienia, jednak w większości przypadków nie ma zejścia śmiertelnego. Zarażenie kokcydiami powoduje jednak znaczne pogorszenie przyrostów masy ciała. Prosięta, które przeszły ciężką kokcydiozę, w momencie odsadzania ważą o ok. 0,5-1 kg mniej od prosiąt, które ominęła choroba. Problem również w tym, że kokcydia przez niszczenie bariery w jelitach otwierają drogę dla innych patogenów. Mogą przez to prowadzić do wtórnych zakażeń bakteriami i wirusami. Te mogą mieć już wysoką śmiertelność.

Chociaż obecnie kokcydia stanowią na wielu fermach problem przez cały rok, to właśnie latem następuje jego nasilenie. Ciepło i wilgoć to idealne warunki do rozwoju tych pasożytów, których dojrzewanie ma miejsce w otoczeniu zwierząt. Wydalane wraz z kałem oocysty (jaja) pasożyta mogą przebywać w środowisku nawet przez kilka miesięcy. Jeśli warunki im sprzyjają, oocysty zaczynają dojrzewać. Następnie, gdy są przypadkowo zjadane przez świnie, następuje zarażenie. Zarażone świnie wydalają kolejne oocysty – i cykl rozwoju kokcydii ponownie się powtarza.

Jak zapobiegać i kontrolować?

Głównym źródłem kokcydii w środowisku chlewni są odchody zwierząt. Dlatego podstawowym środkiem zapobiegawczym chorobie jest zapewnienie jak najwyższej higieny w kojcach porodowych, ze skupieniem się na dezynfekcji podłogi, a także codzienne usuwanie kału z kojców, w których przebywają ssące prosięta. To jednak nie wystarczy, aby zupełnie pozbyć się problemu. Kokcydia rozprzestrzeniają się w chlewni przez kurz, czy owady, szybko zajmując wszelkie jej zakamarki. Ciężko całkowicie wyeliminować te pasożyty z otoczenia zwierząt.

Do klasycznych metod kontrolowania kokcydii należy podawanie świniom leków – kokcydiostatyków – które hamują rozwój tych pasożytów. Są bardzo skuteczne, jeśli ciągle podaje się je prosiętom. Obecnie jednak nie zaleca się stosowania ich profilaktycznie. Powinny być podawane w celach terapeutycznych, po konsultacji z lekarzem weterynarii.

Aby skutecznie kontrolować kokcydia – a także wszelkie inne pasożyty, wirusy i bakterie – konieczne jest prowadzenie solidnego czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i sprzętu w systemie całe pomieszczenie pełne/całe pomieszczenie puste (all in/all out), z 10-dniową przerwą między partiami zwierząt. Dezynfekcji należy poddać wszelkie powierzchnie w budynkach (ściany, sufit, podłogi) i nie zapomnieć o korytach, karmnikach, rurociągach, instalacjach do pojenia.

Środki do dezynfekcji należy dobrać w zależności od rodzaju powierzchni lub sprzętu. Ważne jest również przestrzeganie zalecanej przez producenta metody stosowania środka i upewnienie się, że po dezynfekcji nie pozostaną w budynkach zwierząt resztki chemikaliów. Są szczególnie szkodliwe dla macior i prosiąt. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: ASF: najlepsze metody czyszczenia i dezynfekcji

Niestety, wiele komercyjnych środków dezynfekujących nie niszczy oocyst kokcydii. Jaka metoda jest więc skuteczna? Dawniej hodowcy zwalczali kokcydia w budynkach stosując silne wybielacze, wapno palone, czy roztwory amoniaku. Eliminują pasożyty ze środowiska, jednak powodują uwalnianie się niezwykle toksycznych substancji, niebezpiecznych dla ludzi i zwierząt.

Najlepsze metody dezynfekcji

Znacznie bezpieczniejszą opcją jest stosowanie do dezynfekcji podchlorynu sodu, lub środków z chloraminą, która w kontakcie z wilgocią powoduje powstawanie podchlorynu. Wśród produktów dostępnych na rynku, zawierających podchloryn sodu można wymienić: Janobio, Chlorotaab-D, Savo Prim. Chloraminę znajdziemy w m.in. preparatach Dezosan, Chloramin® T, czy Halamid.

Doskonałą metodą jest również dezynfekcja przez bielenie - spryskiwanie wszelkich powierzchni i sprzętu mleczkiem wapiennym (inaczej wapnem hydratyzowanym) z którym bezpośredni kontakt mogą mieć prosięta. Mleczko wapienne ma bardzo wysokie pH, które niszczy oocysty pasożyta. Dokładne pokrycie grubą warstwą mleczka wapiennego obszarów kontaktowych skutecznie zwalcza kokcydia w otoczeniu. Najlepszym okresem na solidną dezynfekcję połączoną z bieleniem są marzec-maj, jeszcze przed miesiącami letnimi, w których kokcydia korzystając z wysokich temperatur mogą masowo wywołać zakażenia.

Na bieżąco, w obecności świń, zwłaszcza w kojcach porodowych i z prosiętami można stosować tzw. suchą dezynfekcję. Preparaty do suchej dezynfekcji mają formę proszku lub granulatu, którym posypuje się podłogi i inne powierzchnie w chlewni. Preparaty te są nieco mniej skuteczne od „mokrych”, ale zwalczają wiele patogenów i są nieszkodliwe dla zdrowia zwierząt. Niektórymi, dedykowanymi, preparatami można nawet posypywać same prosięta (wykonywać „suchą kąpiel”). Poza dezynfekcją, preparaty do suchej dezynfekcji wiążą wilgoć z otoczenia, ograniczają rozwój much i zmniejszają uwalnianie się szkodliwych gazów z odchodów. Wśród dostępnych na rynku preparatów do suchej dezynfekcji znajdziemy m.in. Agrisan, Dezammonium 300, Dezosan Wigor, SanoSan, Lubisan. W każdym przypadku należy stosować się do zaleceń producenta.

 

prosiaki na slomie

Źródła dostępne u autorki

 

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu