zm skiba

skiba

CenyRolnicze
20 czerwca 2024, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0345 EUR EUR - 4.3238 GBP GBP - 5.1224 DKK DKK - 0.5798
Archiwum


20.06.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 226,75 (-1,63%), kukurydza SIE24: 208,00 (-0,95%), rzepak SIE24: 463,50 (-0,59%)

20.06.2024 SPRZEDAM 9 KRÓW, 750 kg, mazowieckie, sierpecki, 09-214, tel.: 726 587 916

19.06.2024 14:00 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,00-9,00 zł/kg, średnia: 8,29 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

Dodaj komunikat

modele rolnicze

kowalczyk

Chińskie wieżowce dla świń: dystopijny koszmar czy przyszłość rolnictwa?

Martyna Frątczak

Już od roku w Chinach funkcjonuje pierwsza piętrowa ferma dla świń. Na 26 poziomach, przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, hodowane są tysiące świń. Jakie zalety i wady niesie za sobą takie rozwiązanie? Czy w przyszłości stanie się standardem?

Miliony ton wieprzowiny dla rosnącej populacji

Pod koniec 2022 r. Chiny ukończyły budowę potężnej, 26-piętrowej hodowli świń. To przełomowe przedsięwzięcie wprawiło w zdumienie rolników na całym świecie. Hodowla położona jest w samym centrum wiejskiego obszaru w pobliżu miasta Ezhou, w prowincji Hubei. Docelowo będzie składać się z dwóch ferm-wieżowców, które łącznie będą mogły produkować do 1,2 miliona świń rocznie (co przelicza się na ok. 108 000 ton wieprzowiny rocznie). Budynki górują nad okolicą, przypominając miasto całkowicie poświęcone hodowli trzody chlewnej. Jeden z nich funkcjonuje już od października 2022 roku.

Podobne, piętrowe fermy powstają również w innych prowincjach Chin, m.in. Syczuan, Guangdong i Shandong. Pionowa konstrukcja pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni, umożliwiając utrzymanie znacznej liczby świń na stosunkowo niewielkiej powierzchni. Epidemia afrykańskiego pomoru świń (ASF) poważnie odbiła się na chińskiej produkcji wieprzowiny, uzależniając w dużym stopniu kraj od importu. Dzięki piętrowym fermom Chiny chcą osiągnąć całkowitą niezależność. Warto zauważyć, że kraj jest największym konsumentem wieprzowiny na świecie. Chińczycy zjadają prawie 700 milionów świń rocznie, co stanowi około połowę światowej populacji trzody chlewnej. W 2022 roku w Chinach wyprodukowano około 55,4 mln ton wieprzowiny.

Wieżowce dla świń wykorzystują nowoczesne technologie i korzystają z systemów sztucznej inteligencji, które mają na celu maksymalną optymalizację produkcji trzody chlewnej. Wentylacja i temperatura w pomieszczeniach są precyzyjnie dostosowane, a karmienie i usuwanie odpadów odbywa się w sposób zautomatyzowany. Pasza i woda dostarczane są w rurociągach z centralnej sterowni na każdy poziom fermy.

W idei piętrowe fermy mają nie tylko wydajnie produkować wieprzowinę, ale również zmniejszyć wpływ hodowli na środowisko – przez mniejsze zużycie wody i energii i lepszą gospodarkę odpadami. Ten punkt budzi jednak duże kontrowersje.

Większa produkcja, mniej pracowników

Dla Pekinu rozwój obszarów wiejskich jest obecnie jednym z priorytetów. W 2019 roku wspólna decyzja Ministerstwa Zasobów Naturalnych i Ministerstwa Rolnictwa i Spraw Wsi umożliwiła wykorzystanie piętrowych budynków do celów rolniczych. Władze ułatwiły procedury związane z ich budową na obrzeżach miast, pomimo obaw związanych z ochroną środowiska i zdrowiem mieszkańców. Tradycyjne gospodarstwa rolne położone w pobliżu aglomeracji miały jak dotąd poważne problemy z m.in. prawidłowym odprowadzaniem ścieków, czy zarządzaniem gnojowicą. Piętrowe fermy mają jednak radzić sobie z tymi wyzwaniami.

Produkcja zwierząt z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań wpisuje się w ideę „precyzyjnego” i „inteligentego” rolnictwa. Poza hodowlą trzody chlewnej, nowe rozwiązania wprowadzono w Chinach m.in. w systemach akwakultury, gdzie na bieżąco monitorowane są parametry wody, takie jak poziom pH i rozpuszczonego tlenu, co pozwala na hodowlę większej liczby ryb. Jak wynika z raportu opublikowanego w zeszłym roku przez instytucję zajmującą się badaniami rynku LeadLeo - dzięki korzystnej polityce i postępowi technologicznemu wartość chińskiego rynku „inteligentnej hodowli” zwierząt ma osiągnąć 47,7 miliarda juanów (6,52 miliarda dolarów) do 2026 roku.

„Wkraczamy obecnie w erę cyfryzacji i niewątpliwie inteligentne rolnictwo jest nieuniknioną przyszłością, a także wyrazem postępu technologicznego” – stwierdził Zhang Shuai, profesor specjalizujący się w technologii hodowli trzody chlewnej na China Agricultural University. Zauważa, że obecnie bardzo niewielu młodych ludzi chce zajmować się hodowlą zwierząt, dlatego przemysł hodowlany musi być bardziej zautomatyzowany, aby ułatwić pracę i zmniejszyć liczbę niezbędnych pracowników. Hodowla wykorzystująca nowoczesne technologie może być też atrakcyjniejsza dla wykształconych osób i przyciągnąć ich do podjęcia się tej pracy. W „wieżowcach dla świń” zaledwie kilkunastu pracowników wystarcza do opieki nad tysiącami świń na każdym piętrze.

Dostępny jest film na temat technologii stosowanych w wieżowcu:

Kontrowersje: obawy o dobrostan i wpływ na środowisko

Pomimo zapewnień pomysłodawców, niektórzy specjaliści mają obawy co do warunków dla zwierząt wewnątrz piętrowych ferm. Sam rozmiar tych budynków sprawia, że zachowanie wysokiego poziomu dobrostanu zwierząt staje się wątpliwe. Mimo „inteligentnych” rozwiązań przy operacji na tak dużą skalę monitoring i opieka nad poszczególnymi zwierzętami raczej nie są możliwe. Chiny nie słyną też z dużej troski o dobrostan zwierząt.

Piętrowe fermy mają stosować najwyższe standardy bioasekuracji i skutecznie chronić się przed zawleczeniem chorób zakaźnych. Przypadkowe niedociągnięcia czy „ludzki błąd” mogą jednak sprzyjać pojawieniu się epidemii, która w błyskawicznym tempie obejmie wszystkie piętra hodowli – i spowoduje zgon tysięcy zwierząt.

Wątpliwości budzi również „przyjazność środowisku” wieżowców dla świń. Zdaniem prof. Zhang Shuai należy jeszcze przemyśleć opłacalność wielopiętrowych hodowli trzody chlewnej. Do ich postawienia zazwyczaj konieczne są obszary ziemi pozwalające na przetworzenie ogromnych ilości powstających w procesie świńskich odchodów. Alternatywą jest przetwarzanie obornika na biogaz, który może zostać wykorzystany do ogrzewania budynków i zasilania energią elektryczną. Takie rozwiązanie wykorzystano we flagowej, 26-piętrowej fermie. Wymaga ono jednak kosztownych inwestycji.

Ponadto, ekolodzy wyrażają obawy, że bez odpowiedniego planu zarządzania te piętrowej, intensywne hodowle mogą znacznie nadwyrężyć lokalne zasoby wody i paszy i przyczyniać się do sporego zanieczyszczenia m.in. ściekami. Poważnym wyzwaniem pozostaje zrównoważenie korzyści wynikających ze zwiększonej produkcji w obrębie miast z koniecznością ochrony środowiska i zdrowia mieszkańców. Jak w praktyce piętrowe fermy wpłyną na środowisko – czas dopiero pokaże.

 

chlewnia facet w kombinezonie ceny rolnicze pl

Źródła dostępne u autorki

Zdjęcie we wstępie jest poglądowe

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu