zm skiba

kps

CenyRolnicze
29 września 2023, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.3697 EUR EUR - 4.6356 GBP GBP - 5.3464 DKK DKK - 0.6217
Archiwum


29.09.2023 13:39 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,30-8,30 zł/kg, średnia: 7,76 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

28.09.2023 MATIF: pszenica GRU23: 239,50 (-0,62%), kukurydza LIS23: 210,25 (-0,71%), rzepak LIS23: 445,00 (-1,60%)

25.09.2023 SPRZEDAM 21 JAŁÓWEK, mięsny, 700 kg, mazowieckie, sierpecki, 09-214, tel.: 726 587 916

25.09.2023 SPRZEDAM 40 TUCZNIKÓW, 125 kg, 58%, łódzkie, sieradzki, 98-275, tel.: 724 119 112

25.09.2023 SPRZEDAM 3 T ŻYTA PASZOWEGO, transport rolnika, mazowieckie, zwoleński, 26-704, tel.: 692 861 035

25.09.2023 SPRZEDAM 500 JAJ, rozmiar L, wielkopolskie, koniński, 62-570, tel.: 697 740 131

Dodaj komunikat

agrifirm

kowalczyk

Leki w wodzie dla świń: jak je stosować?

Martyna Frątczak

Podawanie świniom preparatów leczniczych i suplementów wraz z wodą pitną to szybka i skuteczna metoda terapii. Przydaje się zwłaszcza w dużych stadach trzody chlewnej, gdzie aplikowanie leków za pomocą iniekcji jest wyjątkowo trudne. Jednak nie wszystkie leki możemy dodać do wody. Należy również zachować kilka zasad, aby zapewnić ich skuteczność.

Podawanie leków w wodzie ma wiele zalet

Leki można podawać świniom kilkoma drogami: za pomocą iniekcji, dodając je do paszy lub do wody. Iniekcja najlepiej sprawdza się w leczeniu pojedynczych zwierząt lub małych grup świń. W większych stadach wykonanie zastrzyku staje się trudnym zadaniem. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem jest podawanie leków w paszy - lub w wodzie pitnej. Zadawanie leków z wodą ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to metoda, która pozwala na szybkie dotarcie do wszystkich zwierząt w stadzie – stąd zaleca się ją zwłaszcza w przypadkach nagłych, ostrych zachorowań. Chore lub osłabione świnie w pierwszej kolejności tracą apetyt, przez co umieszczenie leków w paszy nie zawsze pozwala na skuteczną terapię.

Niestety wraz z wodą można podawać tylko niektóre leki – głównie antybiotyki, m.in. penicyliny, tetracykliny i makrolidy, dostępne w proszkach lub zawiesinach do rozpuszczenia w wodzie. Do ich precyzyjnego dawkowania w dużych stadach potrzebne jest zamontowanie w instalacji wodnej dozowników. Jest to jednak opłacalna inwestycja. W przypadków leków, w każdej sytuacji o sposobie ich podania powinien decydować lekarz weterynarii.

Poza lekami, w wodzie pitnej można świniom podawać również różnego rodzaju suplementy i środki profilaktyczne: elektrolity, pre- i probiotyki, czy zakwaszacze, chroniące układ pokarmowy u prosiąt. O tym, które suplementy faktycznie są przydatne pisaliśmy niedawno tutaj: Jak wzmocnić odporność prosiąt? Skuteczne suplementy i dodatki paszowe. O zaletach stosowania zakwaszaczy u prosiąt można natomiast przeczytać więcej tutaj: Jakie korzyści daje zakwaszanie wody dla prosiąt?

Jak rozpuszczać leki w wodzie?

Aby lek dodany do wody faktycznie był skuteczny, należy zachować kilka zasad. Przede wszystkim musimy znać skład i jakość wody na naszej fermie. Nieodpowiednie pH, wysoka twardość wody, czy obecność domieszek w wodzie będą negatywnie wpływać na rozpuszczalność i działanie leków. Mogą również spowodować powstawanie osadów w systemach pojeni. O tym, jakie parametry powinna mieć woda zadawana świniom szczegółowo pisaliśmy tutaj: Ile wody potrzebują świnie i jaką powinna mieć jakość?

W skrócie, woda powinna być klarowna, bez nietypowego koloru czy zapachu. Czasami zabarwienie wody wynika z wysokiej zawartości niektórych składników mineralnych, m.in. tlenku żelaza, który znacznie obniża rozpuszczalność niektórych leków. Akceptowalne jest niewielkie zmętnienie wody, jednak jeśli w teście mętności woda osiąga powyżej 5 jednostek NTU (nephelometric turbidity unit), powinna być poddana dodatkowym testom. Suma składników mineralnych wody (total dissolved solids, TDS) powinna wynosić mniej niż 1000 mg/l. Większa ilość składników mineralnych może zaburzać rozpuszczalność leków.

Twardość wody powinna być umiarkowana. W momencie, gdy w wodzie znajdują się związki wapnia i magnezu w ilości 180 mg/l lub większej, rośnie ryzyko powstawania osadów w systemach pojenia, a rozpuszczalność wielu leków spada. Kwasowość, czyli pH wody powinno wynosić 6,5 – 8,5. Kwasowość w dużym stopniu warunkuje rozpuszczalność niektórych preparatów leczniczych.

W wysokim pH, o lekko zasadowym charakterze, dobrze rozpuszczać będą się takie leki, jak penicyliny (ampicylina, fenoksymetylopenicylina, amoksycylina) oraz chinolony. Należy unikać dodawania ich do wody z niskim pH - aby je podnieść wykorzystać można związki buforujące. W niskim, lekko kwasowym pH rozpuszczeniu łatwo ulegają m.in. makrolidy, linkozamidy, tiamulina i tetracyklina. W przypadku tych leków możemy manipulować pH wody, lekko ją zakwaszając (np. za pomocą kwasów organicznych). Aby mieć gwarancję, że preparaty nie zostawią po sobie osadu, po zakończeniu podawania leków zaleca się solidne czyszczenie systemu pojenia przy użyciu zakwaszaczy.

Leki nie będą się łatwo rozpuszczać również w zimnej wodzie. Podczas przygotowywania podstawowego roztworu preparatu powinno się więc stosować ciepłą wodę. Generalnie nie należy też łączyć ze sobą na raz w wodzie różnych preparatów, np. witamin i antybiotyków, ponieważ mogą nawzajem zmniejszać swoją rozpuszczalność lub osłabiać działanie. Połączenia najlepiej stosować tylko w przypadku, gdy lekarz weterynarii zdecyduje o takiej możliwości (i konieczności).

Co musimy wiedzieć, aby obliczyć dawkę leku?

Aby mieć pewność, że wszystkie zwierzęta w stadzie otrzymają odpowiednią dawkę leku, powinnyśmy znać stężenie substancji czynnej w preparacie oraz dawkę preparatu na kg żywej wagi / na dzień – podaną przez producenta lub lekarza weterynarii. Musimy też oszacować łączną wagę wszystkich świń, które mają otrzymać lek i orientować się, ile wynosi średnie dzienne spożycie wody w naszym stadzie. Te dane pozwolą obliczyć ilość leku, która musi zostać dodana do dozownika. Do obliczenia tej wartości można wykorzystać kalkulator online, dostępny tutaj: https://www.3trzy3.pl/water-medication-calculator/

Przy szacowaniu dziennego spożycia wody przez świnie należy wziąć pod uwagę ich wiek i grupę produkcyjną. O zapotrzebowaniu poszczególnych grup pisaliśmy szczegółowo tutaj: Ile wody potrzebują świnie i jaką powinna mieć jakość? Nie bez znaczenia są również warunki klimatyczne – temperatura i wilgotność powietrza. Podczas upałów spożycie wody u świń rośnie. Dużo wody jest również marnowane przez próbujące się ochłodzić zwierzęta. Utratę wody ograniczyć może stosowanie poideł kubkowych, zamiast smoczkowych. Przy poidłach smoczkowych ilość leku dodawana do wody musi być nieco zwiększona, w zależności od sytuacji nawet o 20%. W upalne dni dobrym pomysłem jest podawanie leków w wodzie wcześnie rano i wieczorem, gdy jest chłodniej. Warto również zadbać o samopoczucie świń i pomóc im się ochłodzić, np. za pomocą natrysków lub nawiewu chłodnego powietrza. Więcej na ten temat: Jak ochłodzić chlewnię w upalne dni?

 

swinanarekach

Źródła dostępne u autorki

 

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu