kps

skiba

CenyRolnicze
17 maja 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9363 EUR EUR - 4.2685 GBP GBP - 4.9790 DKK DKK - 0.5721
Archiwum


17.05.2024 13:44 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,10-9,00 zł/kg, średnia: 8,43 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

17.05.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 246,75 (-0,70%), kukurydza CZE24: 213,50 (0,00%), rzepak SIE24: 478,75 (+1,11%)

14.05.2024 SPRZEDAM 20 TUCZNIKÓW, 120 kg, 60%, podkarpackie, ropczycko-sędziszowski, 39-120, tel.: 608 872 475

14.05.2024 SPRZEDAM 10 T PSZENICY PASZ., trans. rolnika, wielkopolskie, koniński, 62-510, tel.: 660 834 421

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Sztuczna inteligencja w chlewni: wykrywa choroby o 5 dni wcześniej od człowieka

Martyna Frątczak

AI pomoże w leczeniu chorób oddechowych świń. Na rynku pojawiło się urządzenie wykorzystujące sztuczną inteligencję, które rejestruje odgłosy wydawane przez świnie. Na tej podstawie wykrywa rozpoczynające się problemy z układem oddechowym u zwierząt – precyzyjnie i na ok. 5 dni wcześniej niż ma to miejsce w tradycyjnej diagnostyce.

Urządzenie, które podsłuchuje świnie

Firma Boehringer Ingelheim, światowy lider rozwiązań technologicznych i terapeutycznych w zakresie zdrowia ludzi i zwierząt, przedstawiła niedawno innowacyjne urządzenie do zastosowania w chlewniach. Może znacznie ułatwić kontrolowanie chorób układu oddechowego u zwierząt. Infekcje układu oddechowego to jeden z najczęstszych i najbardziej kosztownych problemów w hodowli świń. Ich wczesne wykrywanie jest kluczowe dla sprawnego ich zwalczania. Niestety, ludzie mają duże ograniczenia, jeśli chodzi o obserwowanie subtelnych zmian w stanie zdrowia zwierząt – zwłaszcza przy codziennej obsłudze dziesiątek, setek, czy nawet tysięcy świń.

Nowe urządzenie, nazwane SoundTalks, wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI) do wczesnego rozpoznawania symptomów chorób oddechowych u świń. Ma pomóc rolnikom szybko rozpoznawać rozwijające się problemy w stadzie, co umożliwi natychmiastową interwencję. Długofalowo może zmniejszyć wskaźniki zachorowalności i śmiertelności w stadzie.

„SoundTalks” zbiera dźwięki z otoczenia i następnie analizuje je, w oparciu o algorytmy AI, które rozpoznają częstotliwość i intensywność kaszlu świń. Zbierają również dane na temat wilgotności i temperatury powietrza. Urządzenie na bieżąco informuje hodowcę o wynikach swojej analizy – za pomocą sygnalizacji świetlnej, przypominającej światła drogowe – zielony informuje o braku problemów, a czerwony wskazuje, że świnie zaczynają mieć problem z układem oddechowym – informacje rolnik może otrzymać również w aplikacji mobilnej lub w powiadomieniu na komputer.

Dostrzega problemy wcześniej od człowieka

Dużym atutem jest to, że urządzenie nie musi być „instalowane” bezpośrednio na zwierzętach (czego wymaga wiele prototypów podobnych gadżetów). Mikrofon w „SoundTalks” zbiera dźwięki z promienia 10 metrów – można rozmieścić więc optymalną ich liczbę w całej chlewni. Dane zebrane przez poszczególne mikrofony są następnie wysyłane do centralnego monitora, który analizuje dane i wyciąga z nich wnioski.

Urządzenia, które mogą podsłuchiwać i monitorować zwierzęta nie są nowością, ale „SoundTalks” wyróżnia się tym, że do jego zaprogramowania wykorzystano duże ilości danych do porównywania i wykrywania kaszlu świń. Dodatkowo, na podstawie zbieranych nowych dźwięków urządzenie na bieżąco się doskonali i uczy coraz trafniej wykonywać diagnozy.

Według Boehringer Ingelheim udowodniono już, że urządzenie jest w stanie diagnozować choroby układu oddechowego u świń na pięć dni wcześniej niż jest to w stanie zrobić człowiek – który robi to zazwyczaj na podstawie oględzin zwierzęcia. Niektóre objawy są po prostu zbyt subtelne lub wymagają długotrwałej obserwacji. „SoundTalks” nie daje ogólnikowych danych – daje informacje o stanie zdrowia konkretnych grup świń – co pozwala wyróżnić zwierzęta, które faktycznie wymagają leczenia.

swinie duzo ceny rolnicze pl

Zapotrzebowanie na inteligentne urządzenia będzie rosło

Firma Boehringer Ingelheim deklaruje, że rozwijane przez nią rozwiązania ze sztuczną inteligencją mają długofalowo zwracać się z dużym zyskiem dla hodowcy. Jak skomentował Findlay MacBean, kierownik ds. hodowli w firmie Boehringer Ingelheim: „Choroby układu oddechowego mogą być szkodliwe nie tylko dla zdrowia i dobrostanu zwierząt gospodarskich, ale także dla wyników finansowych rolnika”.

W obliczu globalnych problemów w produkcji trzody chlewnej, takich jak niedostatek wykwalifikowanych pracowników i rosnące koszty produkcji oraz leczenia zwierząt, systemy odciążające w jakiś sposób hodowców i pomagające utrzymać stado w dobrej kondycji są potrzebne. Z pewnością jest rynek dla takich narzędzi jak SoundTalks, które umożliwiają prognozowanie problemów zdrowotnych u świń, zapobieganie im i ich leczenie. Unikają działania „na ślepo” i marnowania środków na zwierzęta, które tego nie wymagają, lub diagnozowania chorób z dużym opóźnieniem, gdy leczenie jest mniej skuteczne.

Obecnie urządzenia typu SoundTalks wciąż są w fazie testów lub dostępne są dla nielicznych hodowców, ponieważ wymagają inwestycji dodatkowych środków. Możemy się jednak spodziewać, że w przyszłych latach staną się łatwiejsze do znalezienia i tańsze. Praktyczne doświadczenia hodowców, którzy wprowadzą takie narzędzia do swoich gospodarstw będą kluczowe dla podjęcia decyzji, czy warto się nimi zainteresować.

 

prosiaki zlocha pixabay

Na podstawie:

Cryptopolitan.com

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu