kojs

skiba

CenyRolnicze
24 kwietnia 2024, Środa.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0417 EUR EUR - 4.3177 GBP GBP - 5.0220 DKK DKK - 0.5789
Archiwum


24.04.2024 14:01 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,20-8,20 zł/kg, średnia: 7,62 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

24.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 208,50 (-0,48%), kukurydza CZE24: 210,50 (+3,06%), rzepak MAJ24: 441,75 (-2,00%)

Sprzedam Warchlaka krajowego 1000szt, waga 30kg, zaszczepione,Transport+kredytownie. Tel 500 072 455, 504 177 184

21.04.2024 SPRZEDAM 90 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, warmińsko-mazurskie, gołdapski, 19-520, tel.: 692 978 880

21.04.2024 SPRZEDAM 90 T ŻYTA KONS., trans. firmowy, opolskie, oleski, 46-325, tel.: 660 470 946

21.04.2024 SPRZEDAM 2 BYKI, mieszaniec, 500 kg, małopolskie, nowotarski, 34-745, tel.: 600 856 595

21.04.2024 SPRZEDAM 7 BYKÓW, mieszaniec, 750 kg, wielkopolskie, leszczyński, 64-140, tel.: 601 741 432

19.04.2024 SPRZEDAM 15 T ŻYTA KONS., trans. firmowy, podkarpackie, dębicki, 39-205, tel.: 888 282 198

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Mięso z hodowli “z minimalnym zużyciem antybiotyków”: nowa, atrakcyjna kategoria produktów?

Martyna Frątczak
mięso, antybiotyki

Badania społeczne przeprowadzone w USA pokazały, że konsumenci chętnie zapłacą więcej nie tylko za produkty mięsne z hodowli „wolnej od antybiotyków”, ale również oznaczone jako pochodzące z hodowli „z minimalnym zużyciem antybiotyków”. Najbardziej negatywnie postrzegany jest przez nich brak jakiekolwiek informacji na produkcie na temat stosowania antybiotyków.

Konsumenci chcą hodowli bez antybiotyków – czy to w ogóle możliwe?

Pomimo coraz większej świadomości zagrożeń związanych z nadużywaniem antybiotyków, ich konsumpcja na całym świecie nadal rośnie. Globalna ilość antybiotyków stosowanych w hodowli zwierząt jest prawie dwukrotnie wyższa od ilości stosowanej w medycynie ludzkiej. Prognozy dotyczące tych liczb nie są optymistyczne.

Szacuje się, że zużycie antybiotyków w produkcji zwierzęcej będzie stale rosło – osiągając wartość 105 965 ton w 2030 roku (dla porównania w 2010 roku zużycie było prawie 70% mniejsze i wynosiło 63 151 ton). Przewiduje się, że w państwach takich jak Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA stosowanie antybiotyków wzrośnie w ciągu najbliższej dekady o 100%. Będzie to skutek coraz większej skali produkcji zwierzęcej.

W Europie podejmowane są jednak kroki mające na celu redukcję zużycia antybiotyków w rolnictwie, co wynika nie tylko z troski o zdrowie ludzi i środowisko, ale również coraz większego zainteresowania konsumentów tym tematem. Na sklepowych półkach coraz częściej napotkać można produkty mięsne oznaczone jako pochodzące z hodowli „bez antybiotyków”. Ich cena jest odpowiednio wyższa, co nie odstrasza kupujących, postrzegających je jako wyższej jakości.

Podział na mięso z hodowli bez stosowania żadnych ilości antybiotyków i na to z hodowli „z antybiotykami” jest niestety dość radykalny. Hodowla zwierząt wymaga czasami wsparcia zwierząt lekami, co nie musi świadczyć o nieodpowiedzialnym lub nadmiernym ich stosowaniu. Gospodarstwa stosujące „chów bez antybiotyków”, dbające z tego tytułu o wyższe standardy warunków, w przypadku, gdy jedno ze zwierząt wymaga podania leków – nawet gdy zdarzy się to raz - muszą oddzielić je od stada i sprzedać jako zwierzę pochodzące z konwencjonalnej hodowli.

Z tego powodu niektórzy producenci zastanawiają się, czy więcej sensu nie miałoby opracowanie nowych, mierzalnych standardów, a przez to większej skali i dodatkowych oznaczeń – takich jak „mięso z hodowli z umiarkowanym zużyciem antybiotyków” lub „mięso z hodowli z minimalnym zużyciem antybiotyków”. Dodatkowa informacja mogłaby być cenna dla kupujących. Czy jednak pomysł jest opłacalny i konsumenci są gotowi zapłacić więcej za takie produkty?

Badania rynkowe w USA

Sprawdzili to niedawno badacze ze Stanów Zjednoczonych. USA ma większy problem z antybiotykami od Europy – głównie ze względu na fakt, że wciąż korzysta z tzw. antybiotykowych stymulatorów wzrostu, a więc sypania leków do paszy tylko w celu zwiększenia produktywności zwierząt. Rząd USA zaczął rozważać wprowadzenie ograniczeń w tej kwestii. Producenci mięsa poszukują więc kompromisów – zupełne wyeliminowanie leków wydaje się im niemożliwe – być może jednak udałoby im się zmniejszyć ich zużycie – a wysiłek ten chcą przełożyć na większe zyski.

W celu sprawdzenia zainteresowania konsumentów nowymi oznaczeniami na mięsie przeprowadzono internetową ankietę. O zdanie zapytano 660 obywateli amerykańskich, różnej płci, pochodzenia i w różnym wieku - jedzących mięso i regularnie kupujących wieprzowinę. Ankieta polegała na wyborze, czy jako konsumenci byliby w stanie zapłacić wyższą kwotę za dany produkt.

Jako hipotetyczny produkt zaproponowano kotlety wieprzowe, oznaczone według 4 kategorii: „bez informacji o zużyciu antybiotyków”, „z hodowli z konwencjonalnym zużyciem antybiotyków”, „z hodowli z minimalnym zużyciem antybiotyków” – oraz „z hodowli wolnej od antybiotyków”. Jako „minimalne zużycie” rozumiano mięso z hodowli, w której leki są stosowane wyłącznie w koniecznych przypadkach leczenia, a „konwencjonalne zużycie” jako mięso z hodowli, w której nadal stosuje się antybiotykowe stymulatory wzrostu. Ankietowanym podano 4 progi cenowe: 1,99 $/funt, 3,99 $/funt, 5,99 $/funt oraz 8,99 $/funt (1 funt to ok. 0,5 kg). Musieli zdecydować, jak dużo byliby w stanie zapłacić za każdą z kategorii mięsa.

Dodatkowo sprawdzono, jak na decyzję kupujących wpływa ogólna wiedza dotycząca problemów związanych z antybiotykami i co każda z 3 kategorii ich zużycia w hodowli miałaby oznaczać. W tym celu połowa ankietowanych otrzymała wstępną informację na ten temat, a połowa decydowała wyłącznie na podstawie własnej wiedzy.

Konsumenci zapłacą więcej – ale muszą wiedzieć dlaczego

Wyniki ankiety pokazały, że konsumenci faktycznie są w stanie zapłacić więcej za produkty pochodzące od zwierząt nie tylko z hodowli zupełnie „wolnej od antybiotyków” ale również z ferm, gdzie zużycie leków jest „minimalne”. Osoby, które nie zostały poinformowane o problemach związanych z antybiotykami i o znaczeniu każdej z kategorii, były jednak gotowe zapłacić mniej, niż osoby, które otrzymały dodatkowe informacje.

W niepoinformowanej grupie na kotlety wieprzowe oznaczone jako pochodzące z hodowli z „minimalnym zużyciem antybiotyków” ankietowani byli gotowi zapłacić średnio 0,66 dolara więcej niż za mięso bez informacji na temat antybiotyków.

Co ciekawe, dla kupujących niezwykle ważna była również informacja o „konwencjonalnym zużyciu antybiotyków” – za produkty tak oznaczone byli gotowi zapłacić średnio o 0,51 $ więcej niż za produkty bez informacji o zużyciu antybiotyków. Najbardziej atrakcyjne mimo wszystko wydawało się mięso z hodowli „wolnej od antybiotyków”, za które gotowi byli zapłacić o 2,88 dolara więcej.

W grupie osób, które otrzymały dodatkowe informacje, ankietowani byli gotowi zapłacić za wieprzowinę z hodowli z „konwencjonalnym zużyciem antybiotyków” o 0,51$ więcej niż za produkty bez informacji o antybiotykach, za wieprzowinę z hodowli z „minimalnym zużyciem antybiotyków” o 1,27$ więcej, a z hodowli „wolnej od antybiotyków” o 3,46$ więcej. Badanie pokazało więc, że przy ewentualnym wprowadzaniu nowych oznaczeń na produktach mięsnych przydatne byłyby dodatkowe akcje informacyjne, tak aby konsumenci dobrze je rozumieli.

Warto informować o innych aspektach hodowli

W podobnych badaniach przeprowadzonych w USA i Europie pokazano, że konsumenci chcą być informowani również o innych aspektów związanych z chowem i hodowlą zwierząt. Są przykładowo gotowi zapłacić więcej za wołowinę pochodzącą od krów, u których nie stosowano stymulacji wzrostu hormonami.

również bardziej zainteresowani wieprzowiną pochodzącą z chowu, w którym nie stosuje się klatek porodowych dla loch. Praktyka ta jest coraz negatywniej postrzegana zwłaszcza w Europie. Wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa i negatywnymi poglądami na temat produkcji zwierzęcej (chociażby w kontekście klimatu) takie oznaczenia na produktach staną się coraz ważniejsze.

 

Na podstawie:

Paudel, B., Kolady, D., Grebitus, C., Roy, A., & Ishaq, M. (2022). Consumers’ Willingness to Pay for Pork Produced with Different Levels of Antibiotics. Q Open.

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu