zm skiba

kps

CenyRolnicze
28 marca 2024, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0081 EUR EUR - 4.3191 GBP GBP - 5.0474 DKK DKK - 0.5792
Archiwum


28.03.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 203,50 (+1,37%), kukurydza CZE24: 193,25 (+ 1,44%), rzepak MAJ24: 438,00 (-0,79%)

27.03.2024 14:28 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,80-8,60 zł/kg, średnia: 8,17 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

27.03.2024 SPRZEDAM 12 T PSZENŻYTA, trans. firmowy, wielkopolskie, kolski, 62-640, tel.: 690 050 400

26.03.2024 SPRZEDAM 26 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, podkarpackie, krośnieński, 38-460, tel.: 519 550 918

26.03.2024 SPRZEDAM 48 JAŁÓWEK, mieszaniec, 500 kg, mazowieckie, wyszkowski, 07-203, tel.: 500 062 366

26.03.2024 SPRZEDAM 15 TUCZNIKÓW, 120 kg, 100%, warmińsko-mazurskie, działdowski, 13-230, tel.: 796 437 003

25.03.2024 SPRZEDAM 20 JAŁÓWEK, mięsny, 700 kg, kujawsko-pomorskie, włocławski, 87-865, tel.: 722 018 877

24.03.2024 SPRZEDAM 100 T PSZENICY KONS., trans. firmowy, lubelskie, świdnicki, 21-065, tel.: 791 816 003

Dodaj komunikat

kowalczyk

agrifirm

Wady mięśni kurcząt szybkorosnących

Redakcja
drób, wady mięsa, mięso

Według najnowszego raportu Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ), spożycie drobiu prawdopodobnie zmniejszy się z 31 kg w 2020 roku do 30,5 kg/mieszkańca w 2021 roku. W rezultacie spożycie mięsa ogółem będzie mniejsze niż w roku ubiegłym. Natomiast na spadek produkcji drobiu w kraju niewątpliwy wpływ ma grypa ptaków oraz wzrost cen pasz (oba te czynniki mają wpływ na zmniejszenie produkcji). Co więcej w 2021 roku odnotowano wzrost cen skupu kurcząt o 23.9% w skali roku (4 zł/kg)(dane z MRiRW). Z kolei według analityków Agro Navigatora, jeżeli ceny pasz nie ustabilizują się, to może to rzutować w znacznym stopniu na produkcję kurczaków w 2022 roku.

 

Zatem jeżeli konsumenci będą płacili jeszcze więcej za kilogram mięsa drobiowego, będą wymagali od producentów surowca o odpowiedniej jakości i wszelkie przebarwienia, zmiany w konsystencji będą budzić ich wątpliwości. Niestety, istnieje szereg chorób brojlerów drobiowych szybkorosnących, które powodują zmiany na tuszach, a są niewidoczne przed ubojem u żywych ptaków (ujawniają się dopiero po uboju, podczas rozbioru tuszki). Poza dobrze znanymi wadami jakości mięsa takimi jak PSE (mięso blade, miękkie i wodniste), wyróżnia się wady WB (stwardnienie mięśnia piersiowego) oraz WS (białe włókna na powierzchni mięśni), mięso z wadą „typu spaghetti” oraz miopatia DPM – choroba zielonych mięśni.

 

Do wad, które znacznie obniżają jakość mięśnia piersiowego, ale także wpływają na jego właściwości odżywcze, sensoryczne i technologiczne zaliczamy stwardnienie mięśnia piersiowego (WB) i pojawianie się białych włókien (WS). Wady te, występują u szybkorosnących brojlerów kurzych. Częstość ich występowania w ostatnich latach znacznie wzrosła, a występowanie wady WB w USA wzrosła do 30% w populacji. Mięso z wadą WB charakteryzuje się występowaniem na powierzchni filetów twardszej powłoki (w porównaniu do fileta bez wad). Natomiast wada WS, charakteryzuje się pojawieniem białych pasków, które mogą pojawić się nie tylko na filetach, ale także na mięśniach ud.

 

rys 2. Biale paski na miesie cenyrolnicze pl

 

Te paski biegną równolegle do włókien mięśniowych i są określane jako forma degradacji mięśni lub miejscowej martwicy. Takie piersi z kurcząt są bardziej tłuste, natomiast zawierają mniej białka – im więcej białych prążków tym inny skład takiego mięsa. Dokładna etiologia powstania tych dwóch wad nie jest dotąd poznana. Badania naukowe zajmujące się określaniem czynników wpływających na powstanie wad WB i WS wykazują, że wpływ na nie ma najprawdopodobniej niedotlenienie, stres oksydacyjny oraz zmiany typu włókien mięśniowych. Ponadto mięso z wadą WS jest cięższe i grubsze od normalnego. Zarówno mięso z wadą WB oraz WS jest dużo twardsze. W artykule The Wall Street podano, że występowanie wady WB w przemyśle może wynosić od 5-10%. Skoro na dzień dzisiejszy nie jest poznana jasna przyczyna występowania tych wad, warto skupić się na rozpoznaniu tych dwóch miopatii, stosując odpowiednie programy genetyczne oraz na modyfikacji karmienia i różnych metod chowu.

 

Wada o nazwie „spaghetti” jest najbardziej egzotycznie brzmiącą nazwą. Natomiast wada ta charakteryzuje się zmienioną integralnością struktur fileta piersiowego. Wada spaghetti postępuje wraz z wiekiem. Co ciekawe grubość tkanki śródmięśniowej mięśni piersiowych z tą wadą była większa, a omięsnej dużo mniejsza, u kurcząt szybkorosnących, w porównaniu z tymi wolnorosnącymi. Z kolei po ugotowaniu takiego mięsa, jest ono bardziej miękkie i rozpadające się (co wpływa na jego przeznaczenie - wyłącznie w przetworzonych wyrobach), w porównaniu do mięsa bez wad.  

Mięso twarde i gumowate

 

Wraz z intensywnym rozwojem masy mięśni piersiowych drobiu grzebiącego i tzw. syndromem przestrzeni (compartment syndrome) dochodzi do rozwoju miopatii DPM (deep pectoral myopathy). Choroba ta po raz pierwszy została zaobserwowana u indyków w latach 60. XX wieku. Później stwierdzono już ją także u dorosłych kur ze stad hodowlanych oraz kurcząt brojlerów. Prowadzona intensywna selekcja, mająca na celu osiągnięcie wysokich przerostów masy ciała, w coraz to krótszym czasie, w znacznym stopniu przyczyniła się na wzrost występowania tej wady. Mięsień piersiowy mniejszy, znacznie napręża się i pęcznieje podczas trzepotania skrzydeł. Według dostępnej literatury bezpośrednią przyczyną choroby zielonych mięśni jest nadmierne ciśnienie powodujące ucisk naczyń krwionośnych co prowadzi do niedokrwienia, niedotlenienia i martwicy.

 

Występowanie wady DPM jest zależne między innymi od tempa wzrostu, płci, wieku, warunków chowu, pochodzenia, masy ciała, ale także pory roku oraz rychliwości kurcząt. Badania w USA wykazały, że aż 8% przypadków miopatii, stwierdzono u kurcząt o masie ciała powyżej 3,6 kg. Natomiast ze względu na przyczynę powstania tej choroby czynnikiem inicjującym może być bodziec, który wpływa na długotrwałe, nagłe trzepotanie. Natomiast intensywność występowania tej choroby wzrasta wraz ze tempem wzrostu masy tuszki. Ponadto wiele badań, przeprowadzonych w kierunku ustalenia przyczyn tej choroby wykazało istotny wpływ linii genetycznej kurcząt. Ponadto określono cztery stadia tej choroby, pierwsze charakteryzuje się zaczerwienieniem, krwawymi wybroczynami i wysiękiem na powierzchni mięsa. Kolejnym stadium jest bladoróżowy kolor mięśni, natomiast stadium III – to zazielenienie mięśni. W ostatnim IV stadium następuję martwica i szaro-biało-zielone zabarwienie mięsa.

 

rys 1. miopatia DPM

 

Natomiast zmiany jakościowe w mięsie dotyczą głównie barwy i tekstury tkanki, charakteryzują się także gorszą soczystością. Mięso pochodzące z III stadium jest twardsze i bardziej gumowate, a także mniej sprężyste, niż mięso kurcząt zdrowych. Co ważne dla konsumenta mięśnie piersiowe obarczone tą wadą, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, natomiast jak wiemy konsument często „kupuje oczami”, stąd wygląd surowca jest niezwykle ważnym czynnikiem decydującym o zakupie. Co więcej, sklepy mają prawo zwrócić całą partię wadliwego mięsa drobiowego, co przynosi ogromne straty dla producentów mięsa.

 

Warto wspomnieć, że mięso z wymienionymi wadami nadaje się do spożycia, jednak warto zrezygnować z konsumpcji takiego produktu, zwłaszcza w przypadku surowca z miopatią typu DPM. Jeśli nie jesteśmy specjalistami w dziedzinie wykrywania chorób drobiu łatwo pomylić jest chorobę zielonych mięśni (niegroźną dla zdrowia konsumenta), z ropniem głębokim. Jest to choroba bakteryjna, i wynika z zakażenia gronkowcem lub paciorkowcem. Tuszka i wszystkie elementy z ropniem powinny być zutylizowane i stwarzają potencjalne ryzyko dla zdrowia osób spożywających ten produkt. Zatem jeżeli nie jesteśmy pewni co do jakości spożywanego surowca, najlepiej zwrócić mięso do sklepu, w którym go zakupiliśmy.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu