Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 kwietnia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7978 EUR EUR - 4.5481 GBP GBP - 5.2235 DKK DKK - 0.6115
Archiwum
16.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 217,75 (- 0,80%), kukurydza CZE21 - 220,25 (- 0,34%), rzepak MAJ21 - 509,25 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 16.04.2021 13:25 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,30 zł/kg, średnia: 6,00 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni) +++ +++

ASF

W Europie spada liczba przypadków ASF wśród dzików

Redakcja

Dane dotyczące sytuacji afrykańskiego pomoru świń (ASF) w państwach członkowskich UE zebrane przez system zgłaszania chorób zwierzęcych (ADNS) wskazują na spadek całkowitej liczby przypadków ASF u dzików w pierwszym kwartale w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, z łącznie 4158 przypadków w okresie od stycznia do marca 2021 r. w porównaniu do 4409 przypadków w okresie od stycznia do marca 2020 r.

Czytaj więcej...

Czy komary mogą przenosić ASF? Wyniki najnowszych badań

Martyna Frątczak

W najnowszych badaniach naukowcy z Chin sprawdzili, czy komary mogą rozprzestrzeniać wirusa ASF. Owady do analiz zebrali z komercyjnych gospodarstw, na których wykryto ogniska choroby. Czy w nadchodzącym sezonie letnim będzie trzeba podjąć specjalne środki ochrony gospodarstw przed komarami?

Czytaj więcej...

Nie będzie premii za lochy w odstrzałach planowanych. Koniec finansowania zakupu chłodni

Redakcja

Na początku lutego br. ukazało się w Dzienniku Ustaw długo wyczekiwanie rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie wprowadzenia w 2021 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej „Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie”uchwalane co roku na mocy ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Czytaj więcej...

W tym roku w Rumunii odnotowano ponad 400 ognisk ASF. Rośnie import prosiąt

Redakcja

W bieżącym roku w Rumunii stwierdzono już 402 ogniska ASF (stan na 8 kwietnia), w tym 14 w gospodarstwach komercyjnych, które wymagały utylizacji 113 tys. świń. Do chwili obecnej w Rumunii potwierdzono łącznie 4227 ognisk ASF, z których 90 wystąpiło w gospodarstwach komercyjnych. Jak dotąd rumuński rząd wypłacił z budżetu krajowego blisko 122 mln EUR, aby zrekompensować straty ponad 15 tys. hodowców.

Czytaj więcej...

Bruksela wprowadza wzmocnione środki bezpieczeństwa biologicznego w strefach ASF

Redakcja

Od 21 kwietnia 2021 roku Komisja Europejska zamierza wprowadzić bardziej restrykcyjne reguły hodowli świń w strefach ASF. Gospodarstwa prowadzące fermy trzody chlewnej zlokalizowane w strefach żółtej, czerwonej oraz niebieskiej, w przypadku dozwolonego przemieszczania poza te strefy, muszą zapewnić stosowanie wzmocnionych środków bezpieczeństwa biologicznego.

Czytaj więcej...

W sumie bez zaskoczenia. Nowe badania potwierdzają, że ASF może rozprzestrzeniać się poprzez paszę

Redakcja

Nowa publikacja w czasopiśmie Animals podsumowuje możliwość rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF) poprzez paszę. Osiem lat szeroko zakrojonych badań, w tym prace na Uniwersytecie Stanowym w Kansas, doprowadziły do niepokojących wniosków dla producentów trzody chlewnej: pasza i ich składniki mogą potencjalnie służyć jako środki do wprowadzania i przenoszenia chorób świń.

Czytaj więcej...

Kiedy odstępstwa od badań laboratoryjnych świń w kierunku ASF?

Redakcja

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że we współpracy z przedstawicielami związków branżowych Polpig oraz Polsus, zostały opracowane zasady bioasekuracji dla gospodarstw utrzymujących świnie, celem uzyskania odstępstwa od obowiązku wykonywania badań laboratoryjnych próbek krwi w kierunku ASF, pobranych od świń na 7 dni przed przemieszczeniem zwierząt z obszaru objętego ograniczeniami i obszaru zagrożenia.

Czytaj więcej...

Powiaty kaliski, pleszewski i koniński uwolnione ze strefy niebieskiej ASF

Redakcja

Po długim oczekiwaniu, dzisiaj w końcu pojawił się stosowny wpis w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej związany z uwolnieniem ze strefy niebieskiej ASF powiatów: kaliskiego, pleszewskiego i konińskiego. Na miejscu uchylonej strefy niebieskiej pozostał obszar ochronny żółty. Dzięki temu rolnicy nie będą musieli jak dotychczas przed przemieszczeniem zwierząt wykonywać badań laboratoryjnych.

Czytaj więcej...

ASF: Czasami nawet małe uchybienie może zakończyć się zakażeniem zwierząt i likwidacją stada

Redakcja

- Potwierdzenie pierwszego ogniska ASF w 2021 roku w Lubuskiem na dużej fermie trzody chlewnej to bardzo zła wiadomość dla całej branży. Już nie pierwszy raz przekonaliśmy się, że wirus pozostaje groźny nawet poza sezonem. Zwykle pierwsze ogniska pojawiły się w czerwcu i zanikały z końcem października – przypomina Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej „Polpig”.

Czytaj więcej...