Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
09 kwietnia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.8208 EUR EUR - 4.5414 GBP GBP - 5.2393 DKK DKK - 0.6106
Archiwum
09.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 212,75 (+ 0,47%), kukurydza CZE21 - 217,00 (+ 0,81%), rzepak MAJ21 - 510,50 (- 0,44%) [euro/tona] +++ +++ +++ 09.04.2021 13:24 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,90 - 6,70 zł/kg, średnia: 6,25 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

Nawozy

Nawóz na bazie odchodów owadów. Pierwsze wyniki badań są bardzo obiecujące

Redakcja

Do 2050 roku rolnictwo będzie musiało zaspokoić potrzeby żywieniowe niemalże 10 mld ludzi. Biorąc pod uwagę dewastację gruntów rolnych i światowe niedobory wody jednym z rozwiązań wydają się być takie trendy jak zero waste czy alternatywne źródła białka, które pozwolą odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie bez niszczenia środowiska naturalnego. Filozofia „zero waste”  mocno wpisuje się̨ w naszą codzienność, jednak czy kojarzymy to sfomułowanie z rolnictwem? A szkoda.

Czytaj więcej...

Ministerstwo jest bezradne ws. wysokich cen nawozów

Redakcja

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, resort nie ma bezpośredniego wpływu na ceny detaliczne nawozów mineralnych i innych środków do produkcji rolnej, gdyż zakłady produkcyjne określają je we własnym zakresie, kierując się zarówno rachunkiem kosztów, swoimi możliwościami produkcyjnymi, jak i aktualną sytuacją na rynku. Wg urzędników, obserwowany w ostatnim czasie wzrost cen nawozów jest zjawiskiem przejściowym i nie ma potrzeby kierowania o kontrole w tej sprawie do UOKiK. 

Czytaj więcej...

Kupujesz nawozy azotowe? Lepiej weź ze sobą dowód tożsamości

Redakcja

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 16 marca 2021 r.  do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o interpretację, czy rolnik ma obowiązek poddawania danych wrażliwych przy zakupie nawozów azotowych? W związku z wejściem w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego w sprawie wprowadzania do obrotu i stosowania prekursorów materiałów wybuchowych od 1 lutego 2021 r. rolnicy kupując nawozy azotowe zobowiązani są do podpisywania oświadczenia o zamierzonym stosowaniu zakupionych nawozów.

Czytaj więcej...

Zmowa cenowa na rynku nawozów? Sprawa może trafić do UOKiK

Redakcja

Jak twierdzą rolnicy, ceny nawozów sztucznych od dłuższego czasu są windowane w górę w sposób sztuczny przez zamknięte grono dystrybutorów. - Stawki nie są warunkowane ani ponadprzeciętnym niż zwykle popytem, ani malejącą podażą. Z informacji, jakie mam, wynika, że znajduje się ona na stałym, wystarczającym poziomie – przekonuje poseł Stefan Krajewski.

Czytaj więcej...

Skąd wzięły się drastyczne wzrosty cen nawozów?

Redakcja

Dlaczego polskie nawozy wyprodukowane przez Zakłady Azotowe Grupy Azoty S.A. są trudno dostępne na rynku, a ich cena drastycznie wzrosła? Dlaczego państwo nie potrafi zadbać aby Zakłady Azotowe zapewniły odpowiednią ilość nawozów dla polskich rolników? Skąd drastyczny wzrost cen nawozów, które są niezbędne do prowadzenia nowoczesnej produkcji rolniczej i zapewnienia żywności?

Czytaj więcej...

W zakładach Azotowych Puławy ruszyła wytwórnia nawozów granulowanych

Redakcja

Grupa Azoty „Puławy” rozpoczęła rozruch mechaniczno-technologiczny wytwórni nawozów granulowanych na bazie saletry amonowej. Zdolności produkcyjne dwóch nowych linii wynoszą łącznie 2,6 tys. ton nawozów na dobę (do 820 tys. t rocznie). Granulowana saletra amonowa i saletrzak pozwolą zaspokoić rosnące zapotrzebowanie ze strony rolnictwa wielkoobszarowego. W uroczystym rozruchu instalacji uczestniczył Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.

Czytaj więcej...

PIORiN będzie nadzorował obrót nawozami

Redakcja

W ubiegłym tygodniu Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 7 maja 2020 roku o zmianie ustawy o nawozach i nawożeniu oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Teraz kontrolę nad handlem nawozami będzie sprawowała Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Czytaj więcej...

Wapno nawozowe pomoże w walce z suszą na polskich polach

Redakcja

Polska jako jeden z najuboższych krajów w wodę na terenie Unii Europejskiej obecnie zmaga się z bardzo trudną sytuacją hydrologiczną, która bezpośrednio przekłada się na kondycję rolnictwa w kraju. W tej sytuacji kluczowe jest utrzymanie odpowiednich warunków wilgotnościowych gruntu w gospodarstwach rolnych. Oprócz rozwiązań proretencyjnych, na pomoc przychodzi wapno nawozowe, które podnosi odczyn pH gleby i wpływa na poprawę jej żyzności poprawiając tym samym stosunki wodne.

Czytaj więcej...

Program azotanowy wymaga uelastycznienia

Redakcja

W styczniu br. samorząd rolniczy skierował do ministerstwa rolnictwa pismo dotyczące wprowadzenia na stałe przepisów, które umożliwiają stosowanie nawozów naturalnych niezależnie od pory roku, ale w zależności od warunków pogodowych i glebowych. W odpowiedzi na to wystąpienie resort rolnictwa informuje, iż uelastycznienie wiosennych terminów stosowania nawozów będą jednym z kluczowych kwestii w ramach przeglądu i weryfikacji programu azotanowego. 

Czytaj więcej...

Grupa Azoty otrzymała międzynarodowe wyróżnienie branżowe

Redakcja
Grupa Azoty – jeden z liderów branży nawozowo-chemicznej w Europie – została wyróżniona złotym medalem „Industry Stewardship Champion”, nadawanym przez International Fertilizel Association, największe na świecie stowarzyszenie nawozowe. Nagroda została przyznana na podstawie testów wydajności IFA, które potwierdziły wiodącą pozycję Grupy w zakresie bezpieczeństwa, zdrowia i środowiska (Safety Health Enviroment).
Czytaj więcej...