Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
09 kwietnia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.8208 EUR EUR - 4.5414 GBP GBP - 5.2393 DKK DKK - 0.6106
Archiwum
09.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 212,75 (+ 0,47%), kukurydza CZE21 - 217,00 (+ 0,81%), rzepak MAJ21 - 510,50 (- 0,44%) [euro/tona] +++ +++ +++ 09.04.2021 13:24 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,90 - 6,70 zł/kg, średnia: 6,25 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

Zboża

W bieżącym sezonie Polska wyeksportowała już 2,8 mln ton zbóż poza teren UE

Redakcja

W tygodniu kończącym się 4 kwietnia 2021 roku polski eksport pszenicy poza UE wyniósł 103,58 tys. ton, w porównaniu do tylko 4,33 tys. ton - tydzień wcześniej i 111,51 tys. ton w analogicznym tygodniu przed rokiem. Od początku sezonu 2020/21 (od 1-lipca 2020) wysłaliśmy poza granice UE 2,55 mln ton pszenicy (63,9 tys. ton średnio tygodniowo), a nasz udział w unijnym eksporcie tego zboża zbliżył się do 13%.

Czytaj więcej...

MATIF: Duży skok notowań rzepaku. Rosną ceny pszenicy i kukurydzy

Redakcja

- Notowania starego rzepaku podlegają dużym wahaniom w ramach trwającego od miesiąca szerokiego trendu bocznego (495-525 eur/t). Czwartkowa sesja zakończyła się w połowie tego przedziału. Wyceny nasion z tegorocznych zbiorów są o ok. 60 eur/t niższe, ale zbliżają się do swoich maksimów z połowy marca. Rzepakowi pomagają nowe maksima w notowaniach kanadyjskiej canoli, słabe perspektywy zbiorów w UE i ciągle zbliżone do wieloletnich maksimów wyceny oleju sojowego i palmowego – stwierdza Andrzej Bąk z Warszawskiej Giełdy Towarowej, komentując aktualną sytuację na światowych rynkach zbóż i oleistych.  

Czytaj więcej...

MATIF: Zboża w dół, a rzepak w górę na pierwszej po świętach sesji

Redakcja

- Unijna pszenica tanieje przy braku konkurencyjności w stosunku do dostawców z basenu Morza Czarnego. Pokazał to ostatni przetarg organizowany przez Egipt na którym GASC zakontraktował 290 tys. ton pszenicy rosyjskiej i 55 tys. ton pochodzącej z Ukrainy. Dostawa odbędzie się w I dekadzie sierpnia. Cena na bazie CIF (z frachtem) wyniosła nieco ponad 250 usd/t i była o ok. 50 usd/t niższa od tej na przetargu z 11-marca – mówi Andrzej Bąk z Warszawskiej Giełdy Towarowej, który komentuje poświąteczne notowania zbóż i oleistych na giełdach światowych.

Czytaj więcej...

06.04.2021 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: kupujący i sprzedający bez presji

Paweł Hetnał

Nasze dzisiejsze notowania cen skupu zbóż nie przyniosły większych zmian. Oferowane stawki w skupach płodów rolnych pozostają w słabym trendzie spadkowym. Uspokojenie w cennikach wynika przede wszystkim z mniejszej aktywności rolników sprzedających zboże, co jest konsekwencją nie tylko mniej atrakcyjnych ofert, ale również czasem intensywnych prac polowych. Natomiast sektor przetwórczy wygląda na dobrze zatowarowany i dokupuje jedynie niewielkie partie surowca.

Czytaj więcej...

Handel ziarnem w kwietniu będzie trudny. Powodem niska podaż i prowadzone prace polowe

Redakcja

- Przełom marca i kwietnia nie przyniósł zmian na krajowym rynku zbożowym, który w dalszym ciągu operuje w warunkach mocno uszczuplonej podaży ziarna. Okres świąteczny i notowane w ostatnich dniach osłabienie cen zbóż zniechęciło rolników do wystawiania ziarna na sprzedaż. Ponadto, trwające prace polowe i siewy zbóż jarych spowodowały, iż sprzedaż zbóż przez rolników, którzy ciągle mają zapasy zbóż, nie jest dla nich priorytetem – komentuje aktualną sytuację rynkową Izba Zbożowo-Paszowa.

Czytaj więcej...

Spółka PolishAgri zapewnia, że jest uczciwa wobec rolników

Redakcja

- Zapewniamy, iż naszej Spółce nie pozostają obce zasady dobrych obyczajów w łańcuchu dostaw żywności, wymagające uwzględnienia ryzyka, jakie ponoszą rolnicy. Zasady te są przez nas w pełni respektowane na każdym etapie realizacji umowy. Z tego też względu - w odniesieniu do żadnego z rolników, którego dostawy obejmowały płody pochodzące z własnych gospodarstw - Spółka nie stosowała jakichkolwiek sankcji umownych z tytułu braku wywiązania się z umowy, wywołanych czynnikami od rolników niezależnymi – czytamy w stanowisku spółki PolishAgri, wobec której UOKiK niedawno wszczął postepowanie ws. wykorzystywania przewagi kontraktowej wobec rolników.

Czytaj więcej...

Pod koniec marca polski eksport pszenicy poza UE gwałtownie wyhamował

Redakcja

W tygodniu kończącym się 28-go marca 2021 roku polski eksport pszenicy poza UE wyniósł 4,33 tys. ton, w porównaniu do 96,34 tys.  ton - tydzień wcześniej i aż 140,72 tys. ton w analogicznym tygodniu przed rokiem. Od początku sezonu 2020/21 (od 1-lipca 2020) wysłaliśmy poza granice UE 2,45 mln ton pszenicy (62,9 tys. ton średnio tygodniowo), a nasz udział w unijnym eksporcie tego zboża przekracza 12%.

Czytaj więcej...

02.04.2021 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: w ciągu trzech dni średnia wycena rzepaku spada o ponad 44 zł/t

Paweł Hetnał

Na krajowym rynku skupu zbóż stabilnie. Przeciętne ceny w tygodniu przedświątecznym zmieniały się nieznacznie, ze słabym trendem w kierunku spadkowy. Najwyraźniejsze zmiany dotyczyły pszenicy konsumpcyjnej, której wycena od minionego wtorku spadła średnio o 4,28 zł/t. Ostry zjazd zalicza natomiast rzepak, którego przeciętne kwotowania poszły w dół w ciągu trzech dni  o 44,75 zł/t. 

Czytaj więcej...

MATIF: Rzepak stracił wczoraj 20 EUR/t. Spadki notuje pszenica

Redakcja

- W Paryżu zmienność notowań starych zbiorów rzepaku i zbóż pozostaje duża. Pszenica traci na wartości pod presją rosnących oczekiwań zbiorów na półkuli północnej. Spadki na rynku unijnej kukurydzy są wolniejsze ze względu na uszczuplone globalne zapasy i wysokie notowania tego zboża za oceanem - komentuje wczorajsze notowania zbóż i oleistych na światowych parkietach  Andrzej Bąk z Warszawskiej Giełdy Towarowej. 

Czytaj więcej...

W tym roku unijne zbiory zbóż mogą być wyższe o 2%. Najlepsze wyniki prognozuje się dla zbiorów pszenicy

Redakcja

Według europejskiego stowarzyszenia zrzeszającego sprzedawców zboża i nasion oleistych (Coceral), powierzchnia upraw zbóż w UE-27 w 2021 r. wzrośnie o około dwa procent (rok do roku) do 52,8 mln ha. W normalnych warunkach wegetacyjnych, oznacza to, że w perspektywie plony wyniosą 283 mln ton. Byłby to wzrost o prawie dwa procent w porównaniu z wynikiem z poprzedniego roku.

Czytaj więcej...

30.03.2021 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: spadają stawki za pszenicę

Paweł Hetnał

Nadal spadają ceny pszenicy na krajowym podwórku, które podążają za trendem na światowych giełdach. Wczoraj na giełdzie Matif w Paryżu odnotowano najniższy poziom notowań tegorocznej pszenicy, co objawiło się spadkiem średniej ceny skupu tego ziarna w naszych notowaniach (-7,86 zł/t). Nadal na bardzo wysokim poziomie utrzymują się proponowane stawki za rzepak, którego wycena porusza się w granicy 1900-2510 zł/t. 

Czytaj więcej...

Matif: Cena pszenicy na poziomie tegorocznego minimum

Redakcja

- Unijne kontrakty na zboża kontynuowały trend spadkowy na początku tygodnia, zwłaszcza seria na stare zbiory pszenicy. W Paryżu kukurydza z dostawą w czerwcu zamknęła dzień w okolicy 6-tygoniowych dołków, a majowa pszenica była najtańsza w tym roku – relacjonuje Andrzej Bąk z Warszawskiej Giełdy Towarowej. 

Czytaj więcej...

Podaż zbóż mocno uszczuplona. Kukurydzy może zabraknąć

Redakcja

- Po okresie nieco większej rynkowej podaży zbóż (głównie pszenicy), obecnie liczba ofert sprzedaży ziarna spadła. Wielu rolników rozpoczęło już prace polowe i sprzedaż zbóż nie jest dla nich priorytetem, szczególnie, że ceny oferowane przez przetwórców i eksporterów osłabły w ostatnich dniach - komentuje aktualną sytuację rynkową Izba Zbożowo-Paszowa. 

Czytaj więcej...