Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 kwietnia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7978 EUR EUR - 4.5481 GBP GBP - 5.2235 DKK DKK - 0.6115
Archiwum
16.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 217,75 (- 0,80%), kukurydza CZE21 - 220,25 (- 0,34%), rzepak MAJ21 - 509,25 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 16.04.2021 13:25 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,30 zł/kg, średnia: 6,00 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni) +++ +++

Wiadomości

Trzeba notarialnie zobowiązać „mieszczuchów” do oświadczenia, że są świadomi tego co ich czeka na wsi

Redakcja

Teren i infrastruktura wiejska służą do prowadzenia działalności rolniczej (w tym produkcji zwierzęcej), a ludność, która chce zamieszkać na wsi powinna zaakceptować prowadzenie działalności rolniczej i jej konsekwencje: produkcja zwierzęca - zapachy, obornik, hałas pracujących maszyn jak również całodobową pracę (żniwa, siewy zbóż). Wg samorządu rolniczego należy wprowadzić obowiązkowe deklaracje przy aktach notarialnych kupujących nieruchomości na obszarach wiejskich, że są świadomi, że na tym terenie prowadzona jest produkcja rolna.

Czytaj więcej...

Jak hodowcy oceniają Fundusz Promocji Mięsa Wieprzowego? „Pieniądze są wydawane wedle schematu, który nie przynosi jakiegoś większego efektu”

Paweł Hetnał

W 2020 r. zarząd Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego wydał 15,78 mln zł na 76 działań. Czy rolnicy są zadowoleni ze sposobu wydawania pieniędzy, które inwestują w promocję tego mięsa? - Oczywiście nie twierdzimy, że wszystko jest robione źle, ale na pewno wiele rzeczy można zrobić inaczej. Środki na promocję są wydawane na ogół przez związki zawodowe, a ich zadaniem bardziej powinna być obrona interesów swoich członków niż promocją wieprzowiny – mówi Janusz Terka, hodowca świń z powiatu piotrkowskiego.

Czytaj więcej...

16.04.2021 Ceny skupu zbóż, kukurydzy, oleistych i strączkowych: rzepak wyraźnie drożeje, a pszenica nadal ze średnią stawką poniżej 900 zł/t

Paweł Hetnał

Koniec bieżącego tygodnia przynosi kolejną, okazałą podwyżkę średniej ceny skupu rzepaku. Od minionego wtorku przeciętna cena za nasiona tej rośliny wzrosła o 28,04 zł/t. W górę poszły też notowania kukurydzy (+5,66 zł/t). Wycena zbóż w ciągu kilku ostatnich dni wykazała jedynie niewielkie wahania. 

Czytaj więcej...

Bruksela prognozuje wzrost produkcji wszystkich zbóż. Większy będzie również eksport i konsumpcja wewnętrzna

Redakcja

Komisja Europejska prognozuje unijną produkcję pszenicy miękkiej w tym roku (sezon 2021/22) na poziomie 127,71 mln ton, co oznaczać będzie wzrost o 8,2% w porównaniu ze słabymi zbiorami w 2020 roku i 4,4% powyżej średniej pięcioletniej. Produkcja wszystkich zbóż szacowana jest na 295,11 mln ton, czyli o 5,3% więcej niż rok temu i 5,1% powyżej średniej.

Czytaj więcej...

ISW: Cena utrzymana, ale wzrasta zainteresowanie tucznikami

Paweł Hetnał

Dzisiejsza licytacja na małej niemieckiej giełdzie tuczników nie przyniosła większych zmian. Cena, która zasadniczo utrzymuje się za Odrą od miesiąca, pozostała niezmienna. W porównaniu do ostatnich dwóch aukcji, wzrosło zainteresowanie kupujących. Dzisiaj sprzedano 840 tuczników, podczas gdy w miniony wtorek i piątek skuteczne transakcje dotyczyły odpowiednio 160 i 490 świń. 

Czytaj więcej...

Nie zapewnimy bezpieczeństwa żywnościowego jeżeli nie będzie mięsa

Redakcja

- Komisja Europejska rozpoczęła bardzo niebezpieczną dyskusję  dla Polski, dotyczącą ograniczenia wsparcia promowania spożycia mięsa. Nie możemy na to pozwolić i domagamy się stanowczej reakcji, zarówno komisarza Janusz Wojciechowskiego jak i ministra rolnictwa Grzegorza Pudy – mówił podczas konferencji prasowej poseł Stefan Krajewski.

Czytaj więcej...

Dramat hodowców drobiu w powiecie żuromińskim. Brakuje gazu do zabijania ptaków i ludzi do ich usuwania

Redakcja

- W tej chwili wywala się kurczaki z ferm na zewnątrz. One tam leżą i czekają na transport. Nie ma ludzi do załadunku. Trzeba się zastanowić czy uruchomić Wojsko Obrony Terytorialnej, czy uruchomić więźniów. Tam się dzieją dramaty. Jeżeli tego się szybko nie uprzątnie i nie zutylizuje, to ta choroba będzie rozwijała się jeszcze bardziej – apelował podczas ostatniego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa Zbigniew Ziejewski. 

Czytaj więcej...

Bruksela coraz bliżej wycofania hodowli klatkowej. Komisarz Wojciechowski popiera ten pomysł

Redakcja

Podczas trzygodzinnego wysłuchania publicznego, które odbyło się wczoraj w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej „End the Cage Age” (koniec ery klatkowej), którą podpisało 1,4 miliona osób we wszystkich państwach członkowskich UE, przekonywano europarlamentarzystów, że nadszedł czas, aby Bruksela zniosła praktyki o przetrzymywaniu w klatkach setek milionów zwierząt hodowlanych. Inicjatywa „End the Cage Age” została ciepło przyjęta przez trzech komisarzy obecnych podczas debaty oraz kilkudziesięciu posłów do Parlamentu Europejskiego, którzy zabierali głos.

Czytaj więcej...

Kolejny wysyp ognisk ptasiej grypy. Ponad 700 tys. sztuk drobiu do utylizacji

Redakcja

Główny Lekarz Weterynarii poinformował wczoraj, że w dniach 9-14 kwietnia 2021 r. stwierdzono 26 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Są to ogniska nr 144-169, podtyp H5N8. W dotkniętych chorobą gospodarstwach utrzymywano 701 493 ptaki. Największe stado przeznaczone do likwidacji znajduje się w miejscowości Ratowo w powiecie mławskim i liczy 127 161 brojlerów kurzych.

Czytaj więcej...

Kręcił „bączki” na polu uprawnym. Zniszczył 7 ha zasiewów pszenicy ozimej

Redakcja

W miniony poniedziałek w Suchorzewie w Wielkopolsce ktoś miał niezły ubaw, kręcąc samochodem „bączki” na polu uprawnym. Zabawa z pewnością była przednia, ale rolnikowi, który zasiał tam pszenicę ozimą, do śmiechu z pewnością nie jest. Amator motoryzacyjnych ewolucji uszkodził 7 ha zasiewów, a straty przez niego wyrządzone szacuje się na 5 tys. zł. 

Czytaj więcej...