Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
09 kwietnia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.8208 EUR EUR - 4.5414 GBP GBP - 5.2393 DKK DKK - 0.6106
Archiwum
09.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 212,75 (+ 0,47%), kukurydza CZE21 - 217,00 (+ 0,81%), rzepak MAJ21 - 510,50 (- 0,44%) [euro/tona] +++ +++ +++ 09.04.2021 13:24 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,90 - 6,70 zł/kg, średnia: 6,25 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

PRAWO I FINANSE

Czy rolnicy będą zwolnieni z opłaty kaucyjnej ponoszonej przy zakupie olejów smarnych?

Redakcja

W lipcu 2020 r. Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii we współpracy z resortem klimatu oraz finansów zaproponowały rozwiązanie mające na celu uszczelnienie systemu gospodarowania olejami zużytymi. Polegałoby ono na wprowadzeniu tzw. opłaty kaucyjnej doliczanej każdorazowo do ceny kupowanego oleju, zwracanej przy zdawaniu starego oleju w specjalnych punktach. Przewiduje się, że opłata ta miałaby wynosić nawet 5–10 zł od litra oleju. Tego rodzaju rozwiązanie byłoby kolejnym uderzeniem w sytuację ekonomiczną polskich rolników.

Czytaj więcej...

Ministerstwo wypowiedziało się ws. spółdzielni produkcyjnych. Będą mogły korzystać ze środków PROW?

Redakcja

Pod koniec ubiegłego roku samorząd rolniczy zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Grzegorza Pudy, o uznanie rolniczych spółdzielni produkcyjnych jako gospodarstw wielorodzinnych. Po ponad trzech miesiącach z resortu rolnictwa nadeszła odpowiedź. Czy takiej spółdzielni będzie przysługiwała możliwość korzystania z funduszy PROW?

Czytaj więcej...

Pomoc rządowa dla rolników była jednorazowa. Teraz radźcie sobie sami

Redakcja

Ministerstwo rolnictwa nie pozostawia złudzeń polskim gospodarzom. Pomoc covidowa była jednorazowa i miała być jedynie zachętą „do kontynuowania prowadzonej produkcji w celu zminimalizowania ryzyka spadku poziomu produkcji w poszczególnych sektorach po zniesieniu ograniczeń wprowadzonych w wyniku epidemii COVID–19”. O drugiej turze podobnego rodzaju wsparcia rolnicy mogą zapomnieć. 

Czytaj więcej...

Farma fotowoltaiczna na gruncie rolnym? Warto, ale trzeba się dobrze przyjrzeć umowie

Redakcja

Każdy biznes powinien się rozwijać – w tym oczywiście agrobiznes. Z tego względu rolnicy poszukują sposobów na to, aby ich działalność stawała się coraz bardziej opłacalna. Wiadomo, że działalność rolnicza obarczona jest sporym ryzykiem, związanym przede wszystkim ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi, czy różnego rodzaju innymi zdarzeniami, na które prowadzący agrobiznes nie ma właściwie najmniejszego wpływu. Dlatego warto pomyśleć o zainwestowaniu w bardziej przewidywalne źródła dochodu – chociażby w postaci budowy farmy fotowoltaicznej (PV) na gruntach rolnych. Pod warunkiem właściwego zabezpieczenia swoich interesów przez rolnika, dzierżawa gruntów pod farmy PV może przynieść całkiem spore zyski. I to przez wiele lat. O czym więc należy pamiętać podejmując taką inwestycję?

Czytaj więcej...

Krajowy Plan Odbudowy wyklucza ze wsparcia duże przedsiębiorstwa z branży rolno-spożywczej

Redakcja

W związku z trwającymi konsultacjami Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), prezes Izby Gospodarczej Handlowców, Przetwórców Zbóż i Producentów Pasz (Izba Zbożowo-Paszowa) – największej w Polsce organizacji reprezentującej przedsiębiorstwa zajmujące się obrotem zbożami i produkcją pasz, przesłała opinię dotyczącą wybranych instrumentów wsparcia, a także przedstawiła propozycje, które przyczynią się do efektywnej realizacji założonych w KPO celów związanych z odbudową potencjału rozwojowego gospodarki utraconego w wyniku pandemii oraz wsparciem budowy trwałej konkurencyjności polskiej gospodarki.

Czytaj więcej...

Prezydent podpisał ustawę, która zapewnia ciągłość szacowania szkód łowieckich

Redakcja

Wczoraj po południu prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy – Prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw. Głównym celem ustawy jest zapewnienie ciągłości prowadzenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich gospodarki łowieckiej, szacowania szkód łowieckich w uprawach i płodach rolnych oraz wypłaty należnych z tego tytułu odszkodowań.

Czytaj więcej...

UOKiK stawia zarzuty spółce PolishAgri. Skandaliczne warunki umów z rolnikami

Redakcja

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawił zarzuty spółce skupującej oraz sprzedającej zboża i rzepak -  PolishAgri. Urząd zarzuca spółce, że ta podpisuje z rolnikami umowy, które w razie wystąpienia klęsk żywiołowych i zniszczenia upraw zobowiązują gospodarzy do zakupu na wolnym zboża czy innych surowców w celu realizacji warunków zwartego kontraktu. Za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej grozi kara do 3 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy. 

Czytaj więcej...

Projekt ustawy mogącej zablokować inwestycje na wsi. Apel do senatorów

Redakcja

Artykuł 86g projektu ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw budzi ogromny niepokój ze strony rolników. Planowany zapis może w sposób znaczny utrudnić pracę w gospodarstwie, bowiem przewiduje większą ingerencję organizacji rolniczych w inwestycje związane z rolnictwem.

Czytaj więcej...

Ciągnikiem po drogach publicznych do 50 km/h?

Redakcja

Dzisiejsza maksymalna dopuszczalna prędkość ciągnika rolniczego (również z przyczepą) wynosi 30 km/h. Jadące z tą prędkością maszyny niestety w większości przypadków stwarzają zagrożenie na drogach, prowokując kierowców do wyprzedzania w miejscach do tego nieodpowiednich. Obecnie sprzedawane ciągniki rolnicze homologowane są do prędkości 40 lub 50 km/h.

Czytaj więcej...

Drugie życie rolnika. Restrukturyzacja kluczem do uratowania gospodarstwa rolnego

Redakcja

- Najczęściej zgłaszają się do nas rolnicy, którzy mają już rozwiązane umowy kredytowe, leasingowe. Mają już pozwy w sądach o zapłatę, nakazy zapłaty. Rolnik, nad którym wisi widmo niewypłacalności może się z nami skontaktować. Ponadto, po pomoc powinni zgłosić się ci rolnicy, którzy mają wyznaczony termin licytacji w sądzie – mówi Piotr Rogalewski z kancelarii R&K.

Czytaj więcej...