Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 kwietnia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7978 EUR EUR - 4.5481 GBP GBP - 5.2235 DKK DKK - 0.6115
Archiwum
16.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 217,75 (- 0,80%), kukurydza CZE21 - 220,25 (- 0,34%), rzepak MAJ21 - 509,25 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 16.04.2021 13:25 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,30 zł/kg, średnia: 6,00 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni) +++ +++

Z gospodarstwa

Rolnik odbiera mleko cielętom? Hodowcy apelują o rzetelną informację o swojej pracy

Marzec i kwiecień to tradycyjny czas wzmożonych działań organizacji zajmujących się obroną praw zwierząt i ekologią. Dla części z nich to nie misja, ale interes. W walce o uwagę i środki darczyńców posługują się informacją niepełną, sprzeczną z faktami i wiedzą naukową. O prostowanie takich przekłamań apelują w ramach inicjatywy #hodowcyrazem polscy hodowcy trzody, bydła i drobiu, wspierani przez naukowców.

Czytaj więcej...

Rolnik na kwarantannie jak trendowaty. Weterynarz nie przyjedzie do prośnej lochy, a szambiarka nie odbierze nieczystości

Pani Ewie z woj. świętokrzyskiego wyprosiła się maciora. Problem w tym, że kobieta znajdowała się w kwarantannie z powodu zakażenia członka rodziny koronawirusem. Weterynarz nie przyjechał do gospodarstwa w konsekwencji czego padły 3 z 4 prosiąt. Później pojawił się problem z odebraniem padłych zwierząt i opróżnieniem szamba. To tylko jeden z przykładów problemów z jakimi borykają się rolnicy na kwarantannie. Wielu obawia się, że procedury mogą spowodować, iż niektóre gospodarstwa, które znajdą się w takiej sytuacji, np. w czasie żniw czy sianokosów, mogą nie podnieść się z powodu strat finansowych jakie wywoła przymusowa izolacja.

Czytaj więcej...

Rolnicy mają dość kontroli urzędników. Gospodarze boją się zakażeń i strat finansowych

- Dość szkodliwych kontroli w polskich gospodarstwach. Apelujemy do instytucji publicznych o ich zaprzestanie, zmianę formy lub przełożenie na czas, gdy zagrożenie epidemiczne zmaleje. To nieodpowiednia pora na wizyty osób postronnych na terenie gospodarstw! Rolnicy i hodowcy zmagają się obecnie z wieloma problemami, nie potrzebujemy kolejnego – podkreśla Dolnośląski Związek Dzierżawców i Właścicieli Nieruchomości Rolnych we Wrocławiu.

Czytaj więcej...

Ceny środków ochrony roślin i odżywek do zabiegu T0 oraz T1 w zbożach ozimych i rzepaku. Spore różnice w zależności od punktu dystrybucji

Do kilku podmiotów zajmujących się sprzedażą środków ochrony roślin i odżywek do zabiegu TO i T1 wysłaliśmy prośbę o wycenę niektórych substancji. Pytaliśmy w siedmiu dużych punktach zaopatrzenia w województwach: zachodnio-pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i lubuskim. Poza sporymi różnicami cenowymi, niektóre punkty nie były w stanie zapewnić dostawy wszystkich oczekiwanych środków.

Czytaj więcej...

Komornik zabrał sprzęt i ziemię, a sąsiedzi dołożyli swoje trzy grosze. Zadecydowały opóźnienia w spłacaniu rat kredytu

- Firma leasingowa o godzinie 21 poinformowała mnie, że zabierają maszyny. Na drugi dzień przyjechały lawety i zabrały sprzęt. To był ciągnik, kombajn zbożowy, rozrzutnik obornika i siewnik zbożowy. Zabrano mi cały podstawowy sprzęt rolniczy. Mało tego, komornik zlicytował grunty rolne o wartości 8 mln zł (170 ha) za 3,9 mln i zostało mi 12 ha gdzie w szczytowym momencie miałem blisko 600 ha. Ziemię kupili rolnicy. Można powiedzieć, że wzięli ją sąsiedzi, którzy dogadali się między sobą i kupili grunty za cenę wywoławcza – mówi Maciej Wyderski – rolnik z Ożar w woj. zachodniopomorskim.

Czytaj więcej...

To co jest nie do wyobrażenia w mieście, np. hodowla trzody chlewnej, nie może być zakazywane na wsi

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych popiera pomysł podjęcia przez ministra rolnictwa inicjatywy ustawodawczej dotyczącej określenia i ochrony sensorycznego dziedzictwo wsi. - Prawne uregulowanie tego problemu zahamowałoby absurdalne żądania zamknięcia hodowli zwierząt czy ograniczania korzystania z ciężkiego sprzętu rolniczego podczas żniw – podkreśla Federacja.

Czytaj więcej...

Stawki dopłat do materiału siewnego

Od 15 stycznia br. obowiązują zaktualizowane stawki dopłat do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany za 2020 r. Umożliwia to rozpoczęcie realizacji dopłat przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Czytaj więcej...

Praca rolnika na polu, z roku na rok staje się coraz cięższa

Odczuwalne już powszechnie skutki zmiany klimatu, a co za tym idzie także większa presja chorób i szkodników roślin czy ich uodparnianie się na stosowane preparaty to nieustannie rosnący problem prowadzących gospodarstwa rolne. Niestety, sytuacji nie poprawia zmniejszająca się od kilku lat ilość dostępnych substancji czynnych, możliwych do stosowania w ochronie roślin rolniczych w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Czy wieś jest jeszcze miejscem pracy rolników? Nowym przeszkadzają muchy, krowy, zapachy a nawet psy

Około 3-4 lata temu do domu jednorodzinnego sąsiadującego z gospodarstwem wprowadzili się ludzie, którym przeszkadza wieś i charakterystyczne dla gospodarstw rolnych zapachy i odgłosy, mimo że decydując się przed laty na budowę domu w tym miejscu wiedzieli o prowadzonej działalności rolniczej. Wedle informacji uzyskanych od rolnika, sąsiedzi płoszą pędzone bydło używając klaksonów i podjeżdżając blisko stada. Następnie nagrywają film ukazujący rozbiegające się krowy i donoszą na policję. Jak dobrze mieć sąsiada…

Czytaj więcej...