zm skiba

kps

CenyRolnicze
12 lipca 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9099 EUR EUR - 4.2567 GBP GBP - 5.0621 DKK DKK - 0.5705
Archiwum


12.07.2024 13:14 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,40-9,20 zł/kg, średnia: 8,62 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

12.07.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 220,00 (+1,46%), kukurydza SIE24: 216,75 (-1,48%), rzepak SIE24: 474,50 (-0,42%)

12.07.2024 SPRZEDAM 30 T ŻYTA KONS., trans. firmowy, łódzkie, tomaszowski, 97-225, tel.: 661 909 361

Sprzedam warchlaka krajowego, ilość 750szt, waga 32kg, zaszczepione myco, transport+kredyt.Tel 504 177 184, 500 072 45

09.07.2024 SPRZEDAM 6 BYKÓW, mieszaniec, 750 kg, kujawsko-pomorskie, radziejowski, 87-875, tel.: 692 381 322

09.07.2024 KUPIĘ 3 WARCHLAKI KRAJOWE, 20-30 kg, mazowieckie, Ostrołęka, 07-409, tel.: 694 095 673

Dodaj komunikat

kowalczyk

agrifirm

Kryzys na rosyjskich fermach drobiu: brakuje szczepionek i leków

Martyna Frątczak

Rosyjscy hodowcy drobiu mają poważne problemy z dostępem do szczepionek i leków weterynaryjnych. Sankcje nałożone na Rosję i kontrowersyjne decyzje rządu skutecznie utrudniają import potrzebnych farmaceutyków. Zaczyna to negatywnie odbijać się na gospodarstwach drobiarskich. Rosyjscy producenci drobiu, aby przetrwać kryzys, muszą wykazać się dużą elastycznością i kreatywnością.

Tylko 30% szczepionek powstaje w kraju

Według doniesień lokalnej edycji Forbes, rosyjscy hodowcy drobiu martwią się o dostępność importowanych farmaceutyków weterynaryjnych. Rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa oszacowało, że kraj produkuje samodzielnie jedynie 30% niezbędnych szczepionek dla drobiu. Do 2030 roku wskaźnik ten ma się zwiększyć do 47%, jednak wymaga to sporych inwestycji. Konieczne jest nie tylko wybudowanie nowych zakładów produkcyjnych, ale także rozwój badań naukowych i technologii produkcji szczepionek. Ponadto, niezbędne będzie szkolenie personelu oraz wprowadzenie nowych regulacji, które zapewnią bezpieczeństwo i skuteczność produkowanych w kraju szczepionek.

Eduard Mailyan, niezależny analityk branży drobiarskiej, w cytowanym źródle poinformował, że w Rosji zarejestrowano do użytku 297 importowanych i 319 krajowych szczepionek weterynaryjnych, z czego odpowiednio 117 i 73 są stosowane w hodowli drobiu. Spośród 50 najpopularniejszych szczepionek stosowanych w hodowli drobiu, lokalne firmy w pełni zaspokajają potrzeby branży tylko w przypadku 11 z nich. Oznacza to, że hodowcy drobiu są w dużej mierze uzależnieni od importu. Stawia ich to obecnie w bardzo trudnej sytuacji. Bez odpowiednich szczepionek, ryzyko wystąpienia chorób zakaźnych w stadach ptaków znacząco rośnie, co może prowadzić do wybuchu epidemii i poważnych strat ekonomicznych.

Kontrowersyjne, nowe przepisy

Import farmaceutyków weterynaryjnych do Rosji jest zagrożony nie tylko ze względu na sankcje spowodowane wojną z Ukrainą. Od 1 września w Rosji zacznie obowiązywać nowa procedura uzyskiwania zezwoleń na import farmaceutyków. Nowe zasady obligują wszystkich zagranicznych producentów szczepionek do przejścia certyfikacji zgodności z rosyjskimi zasadami dobrej praktyki produkcyjnej oraz do przekazania szczepów wykorzystanych przy produkcji szczepionek do depozytu w Rosji. Dla niektórych firm oznacza to ujawnienie tajemnicy handlowej i stwarza ryzyko, że po przekazaniu materiału szczepionki będą produkowane bez ich udziału.

Te nowe przepisy mogą odstraszyć zagranicznych producentów od kontynuowania działalności na rosyjskim rynku, co jeszcze bardziej pogłębi problem z dostępnością farmaceutyków. Nawet jeśli producenci zgodzą się na nowe zasady, to proces certyfikacji i przekazywania szczepów może być czasochłonny i kosztowny. Ponadto, istnieje obawa, że w wyniku nowych regulacji, jakość produkowanych lokalnie szczepionek nie będzie odpowiadać standardom międzynarodowym, co może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia zwierząt i wydajności produkcji drobiu.

Rolnicy zaczynają odczuwać sankcje

Pod wpływem międzynarodowych sankcji nałożonych na kraj, z rosyjskiego rynku wycofali się niektórzy z największych na świecie producentów szczepionek, w tym Intervet/MSD, Zoetis, Boehringer Ingelheim/Merial oraz Elanco/LAH/Avipro. Tym, którzy pozostali na rynku, sankcje utrudniają import. Firmy takie jak Hipra i CevaSantéAnimale zgłaszają trudności w sprowadzaniu szczepionek. Sankcje nałożone na Rosję sprawiają, że logistyczne i finansowe koszty związane z importem farmaceutyków znacząco rosną, co z kolei prowadzi do ograniczenia dostępności tych produktów na rynku.

Niedobór wysokiej jakości szczepionek może mieć katastrofalne skutki dla całego sektora drobiarskiego. Przykładowo, coraz trudniej dostępne są szczepionki przeciwko chorobie Newcastle. Skutkować to może zwiększoną śmiertelnością ptaków i spadkiem produkcji. To z kolei prowadzić będzie do wyższych cen mięsa drobiowego, co wpłynie na konsumentów.

Brak odpowiednich szczepionek może również wpłynąć na eksport rosyjskiego drobiu, gdyż wiele krajów może wprowadzić dodatkowe restrykcje na import mięsa z regionów kraju, w których wystąpią choroby zakaźne. W obliczu tych wyzwań, rosyjscy hodowcy drobiu muszą podejmować trudne decyzje w celu zapewnienia zdrowia swoich stad, co wymaga znacznych nakładów finansowych i organizacyjnych.

Alternatywne kanały importu

Aby zaradzić niedoborom, rosyjscy hodowcy drobiu próbują importować szczepionki przez kraje trzecie. Jednak w tym przypadku na pierwszy plan wysuwa się kwestia bezpieczeństwa szczepionek, ponieważ nieoficjalne kanały dostaw nie są całkowicie godne zaufania. Hodowcy muszą więc zachować dodatkowe środki ostrożności, aby upewnić się, że importowane szczepionki są skuteczne i bezpieczne dla zwierząt. Import przez kraje trzecie wiąże się również z wyższymi kosztami, co dodatkowo obciąża budżety hodowców.

Problemy z dostępnością środków weterynaryjnych będą prawdopodobnie mieć długofalowe skutki dla całego sektora. Bez podstawowych leków i szczepionek utrzymanie wysokich standardów zdrowia, dobrostanu i produktywności zwierząt nie jest możliwe.

 

brojlery kury kilka sztuk cenyrolnicze pl

Na podstawie:

Poultry World

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu