kojs

kps

CenyRolnicze
12 lipca 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9099 EUR EUR - 4.2567 GBP GBP - 5.0621 DKK DKK - 0.5705
Archiwum


12.07.2024 13:14 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,40-9,20 zł/kg, średnia: 8,62 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

12.07.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 220,00 (+1,46%), kukurydza SIE24: 216,75 (-1,48%), rzepak SIE24: 474,50 (-0,42%)

12.07.2024 SPRZEDAM 30 T ŻYTA KONS., trans. firmowy, łódzkie, tomaszowski, 97-225, tel.: 661 909 361

Sprzedam warchlaka krajowego, ilość 750szt, waga 32kg, zaszczepione myco, transport+kredyt.Tel 504 177 184, 500 072 45

09.07.2024 SPRZEDAM 6 BYKÓW, mieszaniec, 750 kg, kujawsko-pomorskie, radziejowski, 87-875, tel.: 692 381 322

09.07.2024 KUPIĘ 3 WARCHLAKI KRAJOWE, 20-30 kg, mazowieckie, Ostrołęka, 07-409, tel.: 694 095 673

Dodaj komunikat

agrifirm

modele rolnicze

Czy hodowla przepiórek się opłaca?

Martyna Frątczak

Jaja i mięso przepiórek są niezwykle cenione przez konsumentów i uznawane za produkty premium. Hodowla przepiórek jest stosunkowo łatwa, a jej rozpoczęcie nie wymaga dużych inwestycji i nakładów pracy. Czy jednak można się z niej utrzymać?

Dlaczego warto hodować przepiórki?

Przepiórki to najmniejsi przedstawiciele drobiu domowego. Ich długość ciała wynosi ok. 16-18 cm, a waga zaledwie 70-160 g. Z powodu niewielkich rozmiarów doskonale nadają się do produkcji w gospodarstwach z ograniczoną powierzchnią i niewielkimi budynkami inwentarskimi, na potrzeby własne lub komercyjne. Rozpoczęcie hodowli przepiórek wymaga stosunkowo niewielkich nakładów finansowych, przez co stale budzi duże zainteresowanie.

Rodzimym, dzikim gatunkiem przepiórki jest przepiórka zwyczajna (Coturnix coturnix), obecnie zagrożona wyginięciem i objęta ścisłą ochroną. Do hodowli wykorzystuje się jej krewniaka - przepiórkę japońską (Coturnix japonica), która od wieków jest selekcjonowana w stronę wysokiej nieśności. Dostępne są odmiany mięsne przepiórki japońskiej: faraonki (mogące osiągnąć masę ciała do 200 g), białe angielskie oraz brojlerowe amerykańskie. Klasyczną odmianę przepiórki japońskiej, z brązowym, kuropatwianym upierzeniem spotkamy w większości polskich hodowli, specjalizujących się w produkcji jaj.

Jaja i mięso przepiórek są niezwykle wartościowe, polecane przez dietetyków, również ich smak doceniany jest przez wiele osób. W porównaniu do jaj kurzych, jaja przepiórek zawierają znacznie więcej żelaza, witamin z grupy B oraz A, D, E i K, cynku, fosforu, selenu, żelaza, magnezu oraz potasu. Ich wartość energetyczna jest podobna do jaj kurzych. Znajdziemy w nich nieco więcej cholesterolu, jednak jest to „dobry cholesterol”, który działa pozytywnie na serce i układ krwionośny. Waga jaj przepiórczych wynosi ok. 8-14 g, z czego 30-35% stanowi żółtko. Mięso z przepiórek jest delikatne, chude i niskokaloryczne, z charakterystycznym smakiem przypominającym dziczyznę. Znajdziemy w nim bogactwo witamin, składników mineralnych i cennych aminokwasów. Warto dodać, że mięso i jaja przepiórcze są świetną alternatywą dla alergików.

 

Jaki zysk mogą przynieść przepiórki?

W odpowiednich warunkach i przy optymalnym żywieniu nioska przepiórki jest w stanie wyprodukować 300 jaj w sezonie. Nieśność przepiórek rozpoczyna się już 35-40 dni po wykluciu i trwa przez ok. 52 tygodnie. Po tym etapie w komercyjnej hodowli nioski przepiórek często są ubijane w celu pozyskania tuszek. W kolejnym sezonie ich nieśność może być dużo niższa. Ubój samców można przeprowadzić już w 6. tygodniu życia.

Obecnie hodowcy mogą liczyć na sprzedaż jaj przepiórek w cenie ok. 0,25 – 0,35 zł / sztuka. Za 300 jaj od jednej przepiórki można więc otrzymać ok. 75 – 105 zł rocznie. Należy od tego odjąć cenę samych przepiórek pozyskanych do hodowli, koszty utrzymania i żywienia ptaków oraz ewentualną opiekę weterynaryjną. W zależności od źródła pozyskiwania przepiórek i przyjętego systemu utrzymania ptaków koszty te są różne.

Niewielkie stada przepiórek świetnie sprawdzą się w przydomowej hodowli na własny użytek. Aby jednak osiągać konkretne zyski z produkcji jaj i mięsa przepiórek należy zainwestować w większe stado – początkowo optymalne będzie 500 ptaków, z którego otrzymamy ok. 150 000 jaj. Do organizacji i obsługi fermy w tej skali wystarczą 2 osoby. Zyski ze sprzedaży jaj - i ewentualnie mięsa – będzie można z powodzeniem zainwestować w stopniowe powiększanie stada.

Intratność hodowli zależy w dużym stopniu od obecnego zapotrzebowania na przepiórcze jaja i tuszki. Produkcja jaj przepiórek najbardziej opłaca się w I kwartale roku, przed świętami wielkanocnymi. Wielu konsumentów poszukuje wtedy jaj przepiórczych oraz ich mięsa. Niestety, obecnie w sieciach polskich marketów nie znajdziemy tuszek przepiórczych rodzimej produkcji. Dobrym pomysłem na biznes może być zdecydowanie się na ekologiczny system utrzymania przepiórek i nawiązanie współpracy z restauracjami i sklepami zainteresowanymi lokalną, wysokiej jakości żywnością. Niestety czasy inflacji mogą obniżać zainteresowanie konsumentów droższymi produktami premium.

 

Utrzymanie i żywienie przepiórek

Dla wysokiej produktywności przepiórek kluczowe są optymalne warunki klimatyczne: wilgotność powietrza powinna wynosić ok. 50-65%, a temperatura ok. 19-24⁰C. Przepiórki utrzymywać można w wolierach lub dostosowanych pomieszczeniach, najlepiej z wybiegiem na letnie miesiące. Woliery i wybiegi dają ptakom swobodę ruchu i zapewniają naturalne oświetlenie. Niestety, wahania temperatury zmniejszają ich wydajność – przy temperaturach poniżej 17⁰C przepiórki zupełnie przestają się nieść.

Woliery powinny być więc dobrze osłonięte od wiatru, a przepiórki muszą otrzymywać wysokoenergetyczną paszę. Zimą przepiórki najlepiej trzymać w dobrze ocieplonych budynkach, ze sprawną wentylacją i odpowiednim, sztucznym oświetleniem, które stymuluje ptaki do produkcji jaj. Należy im też zapewnić materiał ściołowy, grzędy i inne urozmaicenia. W pomieszczeniach trzeba na bieżąco usuwać pomiot ptaków – odchody przepiórek są bardzo stężone i mogą szybko powodować odparzenia łap i piersi ptaków. Warto dodać, że pomiot przepiórek stanowi doskonały nawóz.

Dorosłe przepiórki potrzebują dziennie ok. 25 g granulowanej lub sypkiej paszy i 40 ml wody. W żywieniu przepiórek nie powinno się wykorzystywać mieszanek paszowych dla kur niosek. Przepiórki mają nieco inne potrzeby – wymagają dostarczenia większej ilości energii i białka. Ma to związek z niezwykle szybką przemianą materii. Pasza dla przepiórek powinna zawierać 21% białka i mieć wartość energetyczną na poziomie 2800 kcal/1 kg. Warto, aby w okresie produkcyjnym nioski otrzymywały większe ilości aminokwasu lizyny oraz minerałów, przede wszystkim wapnia i fosforu. Na rynku dostępne są dobrze sformułowane, komercyjne mieszanki paszowe dedykowane dla przepiórek.

 

przepiorki klatka pixabay portal cenyrolnicze pl

Źródła dostępne u autorki

Zdjęcie we wstępie: EKATERINA BOLOVTSOVA / Pexels

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu