zm skiba

kps

CenyRolnicze
23 maja 2024, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9394 EUR EUR - 4.2699 GBP GBP - 5.0113 DKK DKK - 0.5722
Archiwum


23.05.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 258,25 (-0,39%), kukurydza CZE24: 211,75 (-2,87%), rzepak SIE24: 495,00 (+1,43%)

23.05.2024 SPRZEDAM 50 BYKÓW, mięsny, 400-500 kg, warmińsko-mazurskie, olsztyński, 11-030, tel.: 606 686 636

22.05.2024 13:57 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,20-9,00 zł/kg, średnia: 8,50 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

22.05.2024 SPRZEDAM 65 T KUKURYDZY, trans. firmowy, mazowieckie, piaseczyński, 05-520, tel.: 602 735 316

21.05.2024 SPRZEDAM 50 T ŻYTA PASZ., trans. firmowy, podlaskie, sokólski, 16-150, tel.: 608 521 742

20.05.2024 SPRZEDAM 26 BYKÓW, mięsny, 780 kg, wielkopolskie, wolsztyński, 64-212, tel.: 510 232 873

19.05.2024 SPRZEDAM 20 T PSZENICY KONS., trans. firmowy, wielkopolskie, kaliski, 62-800, tel.: 698 369 703

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

Z siewami jarych nie ma co czekać

Radek Nowicki
siew jarych, woda w polach, wilgoć

Choć przy obecnym stanie uwilgotnienia nikt o tym nie myśli, jednak szybszy start wegetacji to ryzyko wcześniejszej suszy. Tym bardziej przy rekordowo ciepłym lutym i podobnym prognozom na pierwszą połowę marca. Tam, gdzie wjazd ciągnika nie zniszczy gleby należy jak najszybciej wykonać uprawę i siew roślin strączkowych, jęczmienia, owsa i pszenicy. Wczesny siew to wyższy plon.

 

Ten rok rozpoczyna się jak każdy inny w rolnictwie, czyli zupełnie inaczej. Jeszcze w styczniu mierzyliśmy się ze srogimi mrozami, tymczasem luty bił rekordy ciepła. Wkraczając w marzec również nie należy go lekceważyć i traktować spokojnie, bowiem woda, której jest obecnie pod dostatkiem, a niekiedy zbyt dużo może szybko uciec. Na szczególną uwagę zasługują gleby lżejsze, gdzie już teraz często występują warunki do uprawy i siewu. Wobec anomalii pogodowych jakie występują, w tym roku należy zapomnieć o optymalnych terminach siewu, ponieważ optymalne warunki do siewu – przynajmniej temperaturowe występują już teraz. O odpowiednich warunkach do siewu decyduje temperatura gleby. Wymagania cieplne zasiewów jarych nie są wysokie. Zboża rozpoczynają kiełkowanie już w temperaturze 2-3°C, a bobowate grubonasienne według różnych źródeł od 0 do 4°C. Oczywiście im cieplejsza gleba tym proces kiełkowania przebiega sprawniej, jednak, jeśli nie są zapowiadane mrozy, które przemroziłyby glebę do głębokości siewu, nie trzeba czekać z siewem. Rośliny strączkowe potrzebują więcej czasu i wody - najpierw do spęcznienia nasion, po którym następuje dopiero kiełkowanie. Ze zbóż największe wymagania wilgotnościowe podczas wschodów ma owies. Ze względu na obecność łuski potrzebuje więcej czasu i wody, aby pojawił się kiełek.

 

nadmiar wody w glebie siew nowicki radek cenyrolnicze pl

Fot. 1. Obecnie przeszkodą w rozpoczęciu siewów może stanowić tylko nadmiar wody w glebie.

 

Wczesny siew = wyższy plon

 

Wczesny siew to dłuższa wegetacja i szansa na wyższy plon. Wynika to przede wszystkim z możliwości skorzystania z większej ilości wody w glebie oraz budowie bardziej rozwiniętego systemu korzeniowego. Rozbudowie korzeni sprzyja chłód, wówczas roślina nie buduje szybko masy liściowej, a rozwija przede wszystkim części podziemne. To wszystko ma znaczenie w późniejszym etapie wegetacji, gdy warunki wilgotnościowe nie są już komfortowe i o kondycji roślin decyduje zasięg wcześniej zbudowanego systemu korzeniowego, zdolnego do pobierania wody z głębszych warstw gleby.

 

Nie zniszcz gleby

 

Konieczność jak najszybszego siewu nie powinna się jednak odbywać kosztem zniszczenia struktury gleby. Ingerencja ciężkimi maszynami w zbyt wilgotną glebę może doprowadzić do jej zmazywania i zbytniego zagęszczenia, co po jej przeschnięciu doprowadzi do powstania bariery dla korzeni, lub problemów ze wschodami. Jeśli obecnie warunki do siewu są jeszcze nieodpowiednie, ale nie utrudniają wjazdu ciągnika z lżejszymi maszynami, wówczas można rozważyć delikatne wzruszenie gleby na głębokość siewu, aby umożliwić szybsze jej przeschnięcie. Ziemia przed siewem powinna się delikatnie kruszyć i nie sprawiać wrażenia zbytniej lepkości. Zboża we wczesnych terminach siewu powinno się wysiewać na około 2-3 cm, bobik na głębokość 8-10 cm, groch na 4-6 cm, a łubiny na ok 4 cm.

 

struktura gleby wilgoc siew nowicki radek cenyrolnicze pl

Fot. 2. Należy zadbać, aby uprawa i siew nie zniszczyły struktury gleby przez jej nadmierną wilgotność.

 

Czy przymrozek nie uszkodzi wcześnie sianych roślin jarych?

 

Gatunki jare, zarówno zboża jak i strączkowe nie są wrażliwe na delikatne przymrozki. Zboża jare takie jak pszenica, jęczmień, owies a także mniej popularne pszenżyto i żyto znoszą chwilowe spadki temperatur nawet do -6°C. Z gatunków strączkowych najbardziej odpornym na przymrozki jest bobik – wytrzymuje nawet do -9°C. Nieco słabsze przymrozki, do ok. -5°C znoszą groch i łubiny.

 

Ważna faza rozwojowa

 

Na mrozoodporność bardzo duży wpływ ma faza roślin, w której spadki temperatur nastąpią. Wszystkie rośliny są bardziej odporne na przymrozki we wczesnych stadiach rozwoju. Zboża największą szansę na przeżycie przy silnych przymrozkach mają w fazie do 3 liści. Strączki bardzo dobrze radzą sobie z dużymi spadkami temperatury poniżej zera do fazy 2-3 liści właściwych. Dlatego decydując się na siew należy brać pod uwagę szybkość wschodów i tempo wzrostu. Bobik, który sieje się głęboko i długo czeka na wschody można siać szybko bez obawy o przemarznięcie wiosną, Natomiast łubin, który sieje się płytko, a wchody pojawiają się szybko należy wysiewać nieco później, aby uniknąć zaawansowanych faz rozwojowych w czasie dużych przymrozków.

 

Radek Nowicki
Autor: Radek Nowicki
Pasjonat rolnictwa i nauki. Łączę oba te zainteresowania pracując w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym jako Specjalista ds. Doświadczalnictwa, oraz ucząc się w Szkole Doktorskiej UTP w dyscyplinie Rolnictwo i Ogrodnictwo. Tematem, którym się zajmuję to nowinka w postaci grochu ozimego i jego mieszanek z zbożami. Szczególnie interesuje mnie uprawa roślin, coraz dokładniejsze poznawanie i wyjaśnianie ich potrzeb. Dążę do tego, aby nauka ułatwiała pracę rolnikom, wskazywała nowe kierunki działań przynosząc zyski im i środowisku.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu