kps

kps

CenyRolnicze
29 września 2023, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.3697 EUR EUR - 4.6356 GBP GBP - 5.3464 DKK DKK - 0.6217
Archiwum


29.09.2023 13:39 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,30-8,30 zł/kg, średnia: 7,76 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

28.09.2023 MATIF: pszenica GRU23: 239,50 (-0,62%), kukurydza LIS23: 210,25 (-0,71%), rzepak LIS23: 445,00 (-1,60%)

25.09.2023 SPRZEDAM 21 JAŁÓWEK, mięsny, 700 kg, mazowieckie, sierpecki, 09-214, tel.: 726 587 916

25.09.2023 SPRZEDAM 40 TUCZNIKÓW, 125 kg, 58%, łódzkie, sieradzki, 98-275, tel.: 724 119 112

25.09.2023 SPRZEDAM 3 T ŻYTA PASZOWEGO, transport rolnika, mazowieckie, zwoleński, 26-704, tel.: 692 861 035

25.09.2023 SPRZEDAM 500 JAJ, rozmiar L, wielkopolskie, koniński, 62-570, tel.: 697 740 131

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

Susza ogranicza możliwość stosowania środków ochrony roślin

Radek Nowicki
susza, środki ochrony roślin, ograniczenia

Po dosyć wilgotnym początku wiosny, w wielu regionach Polski zaczyna się nasilać deficyt wodny. Kilka tygodni bez opadów sprawiło, że rośliny ozime zaczynają więdnąć. W takich warunkach lepiej nie wykonywać zabiegów ochrony roślin. Tam, gdzie rośliny jeszcze nie są w złej kondycji, można je ochronić przed skutkami stresu wodnego. Czy zabieg T3 w obecnej sytuacji ma sens?

 

 Dobrze zapowiadające się warunki wilgotnościowe szybko zmieniły się w ryzyko dotkliwej suszy. Paradoksalnie może się ona okazać groźniejsza niż w poprzednich latach, kiedy to opadów brakowało niemal od samego początku. Do tej pory rośliny miały komfortowe warunki wodne i nie były zmuszone poszukiwać wilgoci głęboko. Skutkowało to wytworzeniu niezbyt rozbudowanego systemu korzeniowego i teraz gdy wody zaczyna brakować rośliny mogą mieć problem z jej pobieraniem z głębszych warstw. Na mozaikowatych polach rzepaku ozimego i pszenicy ozimej widać coraz wyraźniejsze obszary, na których rośliny zasychają. Część rolników nie wykonała jeszcze zabiegu T2, lub planowała łączoną ochronę liścia flagowego i kłosa, po wykłoszeniu się zbóż. Czy wykonywanie tych zabiegów w suszy ma sens?

 

Zabiegi tylko wieczorem

 

Pomimo suszy w łanie panują sprzyjające do rozwoju wielu chorób, z powodu występujących ros. Kilkugodzinne zwilżenie liści i kłosów mogą prowadzić do infekcji chorobowych. Nie będą one tak silne jak w przypadku kilkudniowej utrzymującej się wilgotności łanie po opadach deszczu, ale wciąż mogą zagrozić plonom. Panujące temperatury są optymalne do rozwoju rdzy brunatnej, brunatnej plamistości liści (DTR), septoriozy paskowanej atakującej liście i septoriozy plew infekującej kłosy.

 

W tej chwili ochronę można przeprowadzać na plantacjach którym jeszcze nie brakuje wody, a poprzedni zabieg był wykonany co najmniej trzy tygodnie temu. O ile walkę z brunatna plamistością możemy rozpocząć po zaobserwowaniu pierwszych objawów, to w przypadku septoriozy należy działać profilaktycznie.

 

Jeżeli zapadnie decyzja o ochronie, warto ją wykonać późnym wieczorem, kiedy spadnie nieco temperatura i zmniejszy się operacja słoneczna. W takich warunkach otwierają się aparaty szparkowe, przez które w większym stopniu substancja aktywna może wniknąć do rośliny. Opryski w pełnym słońcu mogą także skutkować poparzeniami roślin, a sam zabieg nie będzie w pełni skuteczny przez szybkie odparowanie cieczy roboczej.

 

nowicki radek rzepak cenyrolnicze pl

Fot.1. Wykonywanie oprysków w warunkach niedoboru wody najlepiej przeprowadzać po wieczornym ochłodzeniu.

 

 Odchwaszczanie kukurydzy w czasie suszy

 

Do zabiegów wykonywanych w czasie stresu wodnego należy ostrożnie dawkować adiuwanty olejowe, bo choć mogą zwiększyć skuteczność zabiegów herbicydowych, to mogą także rozpuścić woski na roślinie uprawnej. Liście pozbawione tej ochrony są bardziej podatne na parowanie i oparzenia słoneczne. W takich warunkach zabiegi dobrze jest wykonywać po południu i w nocy, aby rośliny w chłodniejszym okresie mogły rozpocząć neutralizację substancji aktywnych, a chwasty pobrać jak największą jej ilość. To zalecenie jest szczególnie ważne w przypadku stosowania herbicydów w formulacji OD czyli koncentratu w postaci zawiesiny olejowej, z powodu wspomnianego wyżej rozpuszczania wosków pokrywających liście.

 

Czy w czasie suszy warto wykonać zabieg T3 w zbożach?

 

Decyzja o wykonaniu zabiegu T3 w warunkach deficytu zależy od tego w jakiej fazie i kondycji znajduje się plantacja, oraz na kiedy są zapowiadanie najbliższe opady. Jeżeli była wykonana ochrona liścia flagowego i od tego czasu nie pojawiły się opady, lepiej się wstrzymać z wykonaniem ochrony kłosa. Rośliny w obecnej sytuacji przezywają stres wodny i widoczne są redukcje dolnych liści. W warunkach niskiej wilgotności ryzyko porażenia przez septoriozę plew i czerń zbóż jest niewielkie i wystąpi dopiero po pierwszych opadach deszczu. Wykonanie zabiegu teraz mogłoby skutkować uszkodzeniem roślin na skutek trudności w unieszkodliwianiu substancji aktywnych przez rośliny i gorszego znoszenia suszy z powodu rozpuszczenia warstwy woskowej na liściach.

 

Złe warunki wilgotnościowe nie dotyczą całego kraju i tam, gdzie występują dogodne warunki do wykonania zabiegu T3 warto go przeprowadzić. Najlepszy moment na wykonania zabiegu T3 przypada w okolicach wyrzucania pylników. Wyjątkiem jest żyto, które należy chronić po pyleniu, ponieważ jako jedyne zboże jest obcopylne i wykonywane zabiegi w tym okresie mogą przyczynić się do problemów z zapyleniem. Najczęściej stosowanymi substancjami w ochronie kłosa są triazole, lecz w warunkach niedoborów wody i wysokich temperatur mogą wystąpić przypalenia liści. Zastosować można także strobiluryny i preparaty z grupy SDHI zapewniając dobra ochronę przed septoriozą.

 

susza ogranicza radek nowicki cenyrolnicze pl

Fot.2. Żyto jest wiatropylne i wykonywanie zabiegów w czasie pylenia może skutkować szczerbatością kłosa.

 

Potas i cynk i mangan wspomogą rośliny przed suszą

 

Jeżeli rośliny w tym momencie nie wykazują symptomów stresu wodnego, do których należy podsychanie dolnych liści, pionowe ustawianie blaszek liściowych w ciągu dnia, czy widoczne zasychające place na polu, można je przygotować na nadejście suszy. Dostarczenie składników pokarmowych odpowiadających za poprawne działanie aparatów szparkowych może pomóc roślinom ograniczyć parowanie i straty wody. Za gospodarkę wodną w roślinach w największym stopniu odpowiada potas, cynk i mangan. Przy niedoborze potasu aparaty szparkowe w czasie suszy mogą pozostawać otwarte, narażając rośliny na ciągłe parowanie wody i prowadzić do uschnięcia. Ważne, aby interwencyjne podanie makroelementów przeprowadzić kilka dni przed wystąpieniem stresu wodnego, aby rośliny mogły się do niego przygotować. Opryskiwanie powiędniętych roślin może przynieść odwrotny efekt i doprowadzić do całkowitego uschnięcia roślin.

 

Radek Nowicki
Autor: Radek Nowicki
Pasjonat rolnictwa i nauki. Łączę oba te zainteresowania pracując w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym jako Specjalista ds. Doświadczalnictwa, oraz ucząc się w Szkole Doktorskiej UTP w dyscyplinie Rolnictwo i Ogrodnictwo. Tematem, którym się zajmuję to nowinka w postaci grochu ozimego i jego mieszanek z zbożami. Szczególnie interesuje mnie uprawa roślin, coraz dokładniejsze poznawanie i wyjaśnianie ich potrzeb. Dążę do tego, aby nauka ułatwiała pracę rolnikom, wskazywała nowe kierunki działań przynosząc zyski im i środowisku.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu