kojs

kps

CenyRolnicze
20 czerwca 2024, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0345 EUR EUR - 4.3238 GBP GBP - 5.1224 DKK DKK - 0.5798
Archiwum


20.06.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 226,75 (-1,63%), kukurydza SIE24: 208,00 (-0,95%), rzepak SIE24: 463,50 (-0,59%)

20.06.2024 SPRZEDAM 9 KRÓW, 750 kg, mazowieckie, sierpecki, 09-214, tel.: 726 587 916

19.06.2024 14:00 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,00-9,00 zł/kg, średnia: 8,29 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

Dodaj komunikat

modele rolnicze

modele rolnicze

Odchwaszczanie kukurydzy – jak to zrobić skutecznie?

Radek Nowicki
odchwaszczenie, kukurydza

Sposobów na zwalczenie chwastów w kukurydzy jest mnóstwo, ale nie każdy jest odpowiedni w danej sytuacji. Dobór substancji powinien być dobrze przemyślany, uwzględniający bezpieczeństwo roślin następczych.

 

Niekontrolowane zachwaszczenie w kukurydzy może doprowadzić do całkowitej dominacji plantacji. Kukurydza jest rośliną o małej zdolności do konkurencji z chwastami na początku swojego rozwoju i już zaawansowane zachwaszczenie w fazie 3 liści kukurydzy będzie negatywnie wpływało na jej rozwój.

 

Przed- czy powschodowo?

 

Każda z strategii odchwaszczania kukurydzy ma swoje wady i zalety. Przedwschodowe odchwaszczanie kukurydzy pozwala na niezakłócony wzrost roślin i brak konkurencji z chwastami. Niestety, część wykorzystywanych substancji doglebowych ogranicza następstwo roślin. Substancje z grupy trójketonów – mezotrion, sulkotrion i tembotrion znacznie zawężają możliwość doboru płodozmianu. Substancje te znajdujące się w ponad 70 produktach, skutecznie odchwaszczają kukurydzę i zapewniają długą ochronę przed zachwaszczeniem wtórnym, jednak długie zaleganie w glebie może skutkować znacznymi uszkodzeniami buraków, ziemniaków i roślin strączkowych uprawianych w kolejnym sezonie. Podobne efekty w następczych roślinach dwuliściennych występują po tienkarbazonie metylu znajdującym się m.in. w preparatach Adengo 315 SC, Capreno 547 SC, Maister Power 42,5 OD i ich odpowiednikach. Negatywne efekty doglebowych substancji dla roślin następczych mogą nasilać się przy występujących suszach, niewielkiej sumie opadów w czasie jesieni i zimy, a także przy zastosowaniu technologii bezorkowych. Bezpiecznymi substancjami przedwschodowymi zarówno dla rośliny uprawnej jak roślin następczych jest np. mieszanina dimetenamidu-P z pendimetaliną w produktach Wing P 462,5 EC i jego zamiennikach.

 

herbicydy rosliny nastepcze cenyrolnicze pl

Fot.1 Nie wszystkie herbicydy są bezpieczne dla roślin następczych.

 

Substancji doglebowych można używać nie tylko przed wschodami kukurydzy. Bardzo skuteczną strategią odchwaszczania kukurydzy jest połączenie preparatów nalistnych i doglebowych w fazie 2-5 liści kukurydzy, po wschodach większości chwastów. W ten sposób uzyskuje się bardzo dobre efekty dzięki zniszczeniu chwastów które już wzeszły, oraz zabezpieczenie przed wtórnym zachwaszczeniem, które zapewni substancja doglebowa. Jeżeli planujemy wykonanie tylko jednego zabiegu herbicydowego, wówczas należy poczekać na pojawienie się późno wschodzących chwastów, którymi są szarłat szorstki i chwastnica jednostronna. Ważne jest jednak stałe kontrolowanie stanu zachwaszczenia, nie dopuszczając do sytuacji, w której nasilenie chwastów zagrażałoby rozwojowi kukurydzy. W tej strategii można zastosować mieszaniny np. mezotrionu i terbutylazyny a po wschodach chwastnicy wykonać drugi zabieg nikosufluronem.

 

Kolejną grupą skutecznych herbicydów w kukurydzy, na których stosowanie należy uważać do regulatory wzrostu. Substancje takie jak 2,4-D, oraz dikamba działają w roślinie podobnie jak hormony wzrostu, i zastosowane zbyt późno mogą powodować objawy fitotoksyczności, oraz przyczyniać się do problemów z nie w pełni wypełnioną kolbą. Odchwaszczanie tymi substancjami należy zakończyć przed 6 liściem kukurydzy, ponieważ wtedy rozpoczyna się faza generatywna, w której powstaje zawiązek kolby. Zaletą tych substancji jest skuteczność działania na szerokie spektrum chwastów dwuliściennych oraz bezpieczeństwo dla roślin następczych. Substancje te występują w fabrycznych mieszaninach z florasulamem i tritosulfuronem i wymagają zastosowania dodatkowego herbicydu zwalczającego chwasty jednoliścienne. Może posłużyć do tego nikosulfuron lub rimsulfuron, które dodatkowo zwalczają także część chwastów dwuliściennych.

 

chwastnica jednostronna kukurydza cenyrolnicze pl

Fot. 2. Chwastnica jednostronna często wtórnie zachwaszcza kukurydzę

 

Koniec z S-metolachlorem, a terbutylazyna z ograniczeniami

 

Bardzo popularnym rozwiązaniem do odchwaszczania kukurydzy w płodozmianach z roślinami dwuliściennymi było zastosowanie mieszaniny terbutylazyny, S-metolachloru oraz nikosulfuronu. Wykorzystanie substancji doglebowych i nalistnych zastosowanych po wschodach wszystkich chwastów pozwalało utrzymać plantacje czystą do zbiorów. Wygaśniecie zezwolenia na stosowanie S-metolachloru 23 lipca br. sprawia, że od przyszłego roku należy szukać alternatywnego rozwiązania. S-metolachlor działał doglebowo głównie na chwasty jednoliścienne, dlatego stosując mieszaniny bez niego, będzie trzeba być pewnym, że chwastnica jednostronna zakończyła wschody. Zwalczenie chwastnicy jednostronnej nie jest trudne, jednak jest to chwast ciepłolubny, który wschodzi znacznie później niż np. komosa biała. Brak bezpiecznej substancji doglebowej działającej na chwastnicę sprawia, że zanim ona wzejdzie, inne chwasty mogą zdominować kukurydzę. Najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem może okazać się sekwencyjne stosowanie substancji doglebowo-nalistnych lub tylko nalistnych. Bezpieczną substancją zabezpieczającą przed wschodami wielu chwastów na 6-8 tygodni jest terbutylazyna. Ostatnio jednak pojawiło się ograniczenie, zezwalające na stosowanie tej substancji w ilości 850 g/ha w ciągu trzech lat, co praktycznie uniemożliwia zastosowanie skutecznie działającej dawki częściej niż raz na 3 lata.

 

Tab. 1 Przegląd wybranych produktów do zwalczania chwastów w kukurydzy

Nazwy substancji

Przykładowy produkt

Działanie

Zwalczane grupy chwastów

tienkarbazon metylu, izoksaflutol

Adengo 315 SC

Doglebowe

Dwuliścienne i jednoliścienne

Tritosulfuron, dikamba

Mocarz 75 WG

Nalistne

Dwuliścienne

Flufenacet, terbutylazyna

Aspect T

Doglebowe i nalistne

Dwuliścienne i jednoliścienne

Pirydat, mezotrion

Badavi

Doglebowe i nalistne

Dwuliścienne i jednoliścienne

Florasulam, 2,4-D

Mustang 306 SE

nalistne

Dwuliścienne

Mezotrion, terbutylazyna

Calaris 400 SC

Doglebowe i nalistne

Dwuliścienne i jednoliścienne

Dikamba, mezotrion

Callisto Plus

Doglebowe i nalistne

Dwuliścienne i jednoliścienne

Dikamba, prosulfuron

Capreno 547 SC

nalistne

Dwuliścienne

Sulkotrion, terbutylazyna

Cornix 500 SC

Doglebowe i nalistne

Dwuliścienne

Mezotrion, nikosulfuron, rimsulfuron

Denar 340 WG

Doglebowe i nalistne

Dwuliścienne i jednoliścienne

rimsulfuron, tifensulfuron metylu

Dragster

nalistne

Dwuliścienne i jednoliścienne

Chlomazon, mezotrion

Iseran

Doglebowe i nalistne

Dwuliścienne i jednoliścienne

foramsulfuron, jodosulfuron metylosodowy, tienkarbazon metylu

Maister Power 42,5 OD

Doglebowe i nalistne

Dwuliścienne i jednoliścienne

Izoksaflutol, mezotrion, terbutylazyna

Metodus 650 WG

Doglebowe i nalistne

Dwuliścienne i jednoliścienne

nikosulfuron, dikamba, mezotrion

Nikita 562,5 WG

Doglebowe i nalistne

Dwuliścienne i jednoliścienne

terbutylazyna

Terbut 500 SC

Doglebowe i nalistne

Dwuliścienne

nikosulfuron

Mentum 040 OD

Nalistne

Dwuliścienne i jednoliścienne

dimetenamid-P - 212,5 g, pendimetalina

Wing P 462,5 EC

Doglebowe

Dwuliścienne i jednoliścienne

 

Radek Nowicki
Autor: Radek Nowicki
Pasjonat rolnictwa i nauki. Łączę oba te zainteresowania pracując w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym jako Specjalista ds. Doświadczalnictwa, oraz ucząc się w Szkole Doktorskiej UTP w dyscyplinie Rolnictwo i Ogrodnictwo. Tematem, którym się zajmuję to nowinka w postaci grochu ozimego i jego mieszanek z zbożami. Szczególnie interesuje mnie uprawa roślin, coraz dokładniejsze poznawanie i wyjaśnianie ich potrzeb. Dążę do tego, aby nauka ułatwiała pracę rolnikom, wskazywała nowe kierunki działań przynosząc zyski im i środowisku.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu