kps

kojs

CenyRolnicze
20 czerwca 2024, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0345 EUR EUR - 4.3238 GBP GBP - 5.1224 DKK DKK - 0.5798
Archiwum


20.06.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 226,75 (-1,63%), kukurydza SIE24: 208,00 (-0,95%), rzepak SIE24: 463,50 (-0,59%)

20.06.2024 SPRZEDAM 9 KRÓW, 750 kg, mazowieckie, sierpecki, 09-214, tel.: 726 587 916

19.06.2024 14:00 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,00-9,00 zł/kg, średnia: 8,29 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

Dodaj komunikat

agrifirm

modele rolnicze

Susza znów trawi rośliny – jak im pomóc?

Radek Nowicki
susza, ochrona roślin

Po bardzo mokrej zimie i początku wiosny susza znów daje o sobie znać. Kilka tygodni bez opadów wystarczyło, aby rośliny zaczęły odczuwać braki wody. Tam, gdzie rośliny jeszcze nie przysychają można próbować je ratować. Czy w takich warunkach warto stosować fungicydy?

 

Choć jeszcze w marcu ciężko było sobie to wyobrazić, to dziś na terenie większości kraju mamy ponownie do czynienia z suszą rolniczą. Na słabszych klasach ziemi rośliny zamierają, i niestety w tym przypadku nawet natychmiastowe opady deszczu nie pozwolą na uzyskanie dobrego plonu. Na lepszych glebach rośliny również zaczynają odczuwać niedobory wody, ale tu można spróbować ograniczyć jej bezproduktywne straty poprzez odpowiednie odżywianie dolistne.

 

Pomoc roślinom przed suszą

 

Dla roślin ozimych obecnie występująca susza będzie miała negatywny wpływ przede wszystkim na masę tysiąca nasion. Przy przedłużającym się niedoborze wody może dojść także do redukcji najsłabszych kłosów lub łuszczyn. Na skutki suszy najbardziej są narażone plantacje na których występują niedobory potasu. To właśnie ten pierwiastek jest odpowiedzialny za gospodarkę wodną roślin a jego braki nie pozwalają roślinie bronić się przed suszą. Brak potasu nie pozwala roślinie domykać aparatów szparkowych, przez które w czasie wysokich temperatur paruje woda. Chcąc wspomóc rośliny powinno się to robić przed pojawieniem widocznych efektów niedoborów wody.

 

dokarmianie dolistne susza nowicki radek cenyrolnicze pl

Fot. 1. Dokarmianie dolistne roślin będących w stresie niedoboru wody może przynieść odwrotny skutek.

 

W momencie, gdy rośliny zaczynają zwijać liście lub tracić turgor, jest już za późno na jakiekolwiek ingerencje, ponieważ podanie składników pokarmowych wywoła jeszcze większą suszę fizjologiczną w roślinie. Na rośliny, które jeszcze nie dotknęła drastycznie susza, oprócz potasu można zastosować krzem. Nie jest to niezbędny do rozwoju pierwiastek, ale pomaga roślinom usztywnić ściany komórkowe i ograniczyć parowanie z nich wody. Takie działania należy podejmować przy rosnącym ryzyku pojawienia się niedoborów wody. Stosowanie nawożenia dolistnego w momencie, gdy zaczyna brakować wody powinno odbywać się w niskich stężeniach i przy wykorzystaniu nawozów bezchlorkowych, które nie spowodują nadmiernego zasolenia roślin. Podczas nawożenia dolistnego mającego przeciwdziałać skutkom suszy, nie powinno się także stosować adiuwantów olejowych, które rozpuszczają woski roślinne, które stanowią naturalną barierę przed utratą wody.

 

Co z ochroną roślin w czasie suszy?

 

Na wielu plantacjach zbóż ozimych nie zostały zastosowane fungicydy w zabiegu T2. Od poprzedniego zabiegu minęło kilka tygodni i nie zapewnia już aktywnej ochrony fungicydowej. Przy aktualnej aurze nie występują jednak warunki sprzyjające rozwojowi większości grzybów. Biorąc pod uwagę stres jaki rośliny przezywają w związku z niedoborami wody oraz niewielkie zagrożenie infekcją grzybową, można odłożyć zabieg fungicydowy do czasu wystąpienia opadu. Jednak po opadzie nawet niewielkiej ilości deszczu, należy zastosować zaległe fungicydy, ponieważ grzyby zaczną atakować rośliny w ekspresowym tempie.

 

opady susza ochrona nowicki roslin cenyrolniczE pl

Fot.2. Ochronę roślin należy odłożyć do momentu nadejścia opadów.

 

O suszy trzeba myśleć wtedy, gdy wody jest jeszcze pod dostatkiem

 

Tegoroczny sezon pokazał, że nieważne jak dużo wody by nie było wiosną, i tak trzeba być przygotowanym na nadejście suszy. Ponadprzeciętne opady jesienią i zimą odpłynęły i wyparowały bardzo szybko. Posuchy majowo-czerwcowe są już niestety od kilkunastu lat normą w Polsce i aby im przeciwdziałać należy działać kompleksowo. Klasy gleby nie poprawimy, ale można sukcesywnie podnosić w niej zawartość substancji organicznej poprzez np. nawożenie organiczne, pozostawianie resztek pożniwnych na polu, czy utrzymywanie międzyplonów. Zrezygnowanie z przesuszających i spalających materię organiczną zabiegów uprawowych również ograniczy straty wody z gleby. Bardzo ważne jest zbilansowane nawożenie gleby i utrzymywania optymalnego odczynu, odpowiedzialnego między innymi za pojemność sorpcyjną gleb. Tylko systematyczne i długofalowe działania mogą przyczynić się do zmniejszenia wpływu ograniczonych opadów w trakcie wegetacji.

Radek Nowicki
Autor: Radek Nowicki
Pasjonat rolnictwa i nauki. Łączę oba te zainteresowania pracując w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym jako Specjalista ds. Doświadczalnictwa, oraz ucząc się w Szkole Doktorskiej UTP w dyscyplinie Rolnictwo i Ogrodnictwo. Tematem, którym się zajmuję to nowinka w postaci grochu ozimego i jego mieszanek z zbożami. Szczególnie interesuje mnie uprawa roślin, coraz dokładniejsze poznawanie i wyjaśnianie ich potrzeb. Dążę do tego, aby nauka ułatwiała pracę rolnikom, wskazywała nowe kierunki działań przynosząc zyski im i środowisku.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu