kojs

kps

CenyRolnicze
12 lipca 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9099 EUR EUR - 4.2567 GBP GBP - 5.0621 DKK DKK - 0.5705
Archiwum


12.07.2024 13:14 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,40-9,20 zł/kg, średnia: 8,62 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

12.07.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 220,00 (+1,46%), kukurydza SIE24: 216,75 (-1,48%), rzepak SIE24: 474,50 (-0,42%)

12.07.2024 SPRZEDAM 30 T ŻYTA KONS., trans. firmowy, łódzkie, tomaszowski, 97-225, tel.: 661 909 361

Sprzedam warchlaka krajowego, ilość 750szt, waga 32kg, zaszczepione myco, transport+kredyt.Tel 504 177 184, 500 072 45

09.07.2024 SPRZEDAM 6 BYKÓW, mieszaniec, 750 kg, kujawsko-pomorskie, radziejowski, 87-875, tel.: 692 381 322

09.07.2024 KUPIĘ 3 WARCHLAKI KRAJOWE, 20-30 kg, mazowieckie, Ostrołęka, 07-409, tel.: 694 095 673

Dodaj komunikat

modele rolnicze

kowalczyk

Desykacja i sklejanie rzepaku

Radek Nowicki
sklejanie, desykacja, rzepak, łuszczyny

Zabiegi zapobiegające pękaniu łuszczyn oraz desykacja są coraz rzadziej stosowane. Nowe odmiany posiadają często podwyższoną tolerancję na osypywanie się nasion, ale to nie jedyny powód do wykonania sklejania łuszczyn. Czy ma on jeszcze sens?

 

Rzepak ozimy niedługo zacznie osiągać dojrzałość techniczną. To czas na ewentualne zabiegi desykacji oraz sklejania łuszczyn. Są to dwa różne zabiegi, mogące być wykonywane niezależnie od siebie, w zależności od wymagań plantacji. Często jednak bywają wykonywane razem z powodu zbieżnych celów do osiągnięcia.

 

 

Czy desykacja się opłaca?

 

Desykacja upraw ma za zadanie ujednolicić dojrzałość i wilgotność w czasie zbioru. Przeprowadza się ją, kiedy łan bardzo nierównomiernie dojrzewa najczęściej na skutek przedłużającego się kwitnienia wywołanym niekorzystnym przebiegiem pogody. Łuszczyny rzepaku naturalnie nie dojrzewają w jednakowym czasie. Kwitnienie rzepaku odbywa się sukcesywnie i podobnie proces osiągania dojrzałości przez nasiona jest procesem rozłożonym w czasie. Łuszczyny wykształcone w pierwszej kolejności mają dłuższy czas na dojrzewanie, a dodatkowo znajdują się na szczycie łanu mając dostęp do słońca. Najpóźniej rozwinięte łuszczyny z rozgałęzień bocznych znajdują się głęboko w łanie, przez co ich dojrzewanie jest wolniejsze. Prowadzi to do sytuacji, w której górne partie łuszczyn mogą być już gotowe do zbioru, a znajdujące się niżej nasiona w łuszczynach będą jeszcze zielone. Ryzyko czekania aż w sposób naturalny wszystkie nasiona dojrzeją może doprowadzić do pękania najbardziej dorodnych łuszczyn i osypywania się z nich nasion. Aby temu zapobiegać często stosuje się desykanty mające na celu przerwać procesy życiowe rośliny i wymusić wcześniejsze zasychanie. Desykacja wymaga precyzyjnego określenia momentu jej wykonania, ponieważ zbyt wcześnie zastosowana może spowodować znaczny spadek plonowania. Przedwczesne zakończenie wzrostu rośliny może spowodować mniejszą masę tysiąca nasion i niższe zaolejenie. Odpowiednim momentem na wykonanie desykacji rzepaku jest początek brązowienia nasion na ostatnich wytworzonych łuszczynach. Łuszczyny wówczas stają się bladozielone.

 

desykacja roslin plantacja nowicki cenyrolnicze pl

Fot. 1. Desykacja roślin pozwala uzyskanie jednorodnej wilgotności nasion i ułatwić zbiór zachwaszczonych planatcji.

 

Czym desykować rzepak

 

Od kilku lat po wycofaniu dikwatu i glufosynatu amonowego jedyną substancją przydatną do desykacji był glifosat. Stosowanie tej substancji przed zbiorem roślin budziło społeczne niepokoje związane z podważaniem bezpieczeństwa glifosatu i jego pozostałości w płodach rolnych. Etykiety rejestracyjne niektórych produktów zawierających glifosat dopuszczały zastosowanie substancji przed zbiorem na zachwaszczonych plantacjach w celu umożliwienia zbioru, co dawało możliwość jednoczesnej desykacji rośliny uprawnej. Preparatom z takim zapisem pokończyły się ważności udzielonych zezwoleń i obecnie nie można legalnie zastosować żadnego produktu zawierającego glifosat przed zbiorem rzepaku ozimego.

 

Sklejanie łuszczyn rzepaku

 

Aby ograniczyć ryzyko pękania i otwierania się łuszczyn, można zastosować środki zawierające półprzepuszczalne polimery, które ograniczą to niepożądane zjawisko. Do osypywania się nasion najczęściej dochodzi przy zbyt długim upływie czasu od momentu osiągnięcia dojrzałości łuszczyn do zbioru plonów. Dotyczy to przede wszystkim łuszczyn w górnych partiach rośliny, które dojrzewają wcześniej od pozostałych. Zaletą stosowania sklejaczy jest także ograniczenie porastania nasion, ponieważ pokryte polimerem łuszczyny nie wchłaniają tyle wody po opadach, a jednocześnie pozwalają na odprowadzanie wilgoci z wnętrza łuszczyn. Większość współczesnych odmian ma podwyższoną odporność na pękanie łuszczyn i osypywanie się nasion, ale uszkodzenia powodowane przez szkodniki, wcześniejsze opady gradu uszkadzają struktury łuszczyn i przyczyniają się do otwierania się łuszczyn tuż przed zbiorem. Sprzyja temu opady przeplatane słońcem, gdzie zmiany wilgotności łuszczyn powodują naprężenia łuszczyn, a także zwiększają kruchość tkanek. Sklejania łuszczyn dokonuje się w tym samym terminie co desykacji, dlatego można je zastosować razem. Przeznaczone do tego zabiegu środki zawierają najczęściej gumy i polimery pochodzenia naturalnego, dlatego są bezpieczne w stosowaniu.

 

desykacja roslin chwasty nowicki radek cenyrolnicze pl

Fot. 2. Sklejanie łuszczyn pozwala zabezpieczyć nasiona przed porastaniem w łuszczynach i ich osypywaniem się.

 

Czy desykacja i sklejanie łuszczyn mają sens?

 

Każdy wjazd w zwarty łan rzepaku z zawiązanymi łuszczynami wiąże się z pewnymi stratami. Ich wielkość zależy od fazy rozwojowej roślin i posiadanego sprzętu. Najczęściej wykorzystywane ciągniki rolnicze z opryskiwaczami ciągniętymi lub zawieszanymi wyrządzają największe uszkodzenia roślin pomiędzy kołami, z powodu małych prześwitów maszyn. Łodygi roślin w ścieżce technologicznej po przejeździe ciągnika są pochylane, a nierzadko połamane, co wiąże się z gorszym wypełnieniem nasion. Przy małych szerokościach opryskiwaczy a tym samym większej ilości ścieżek przejazdowych na polu straty po takim zabiegu wzrastają. Biorąc pod uwagę postępy w genetyce oferowanych odmian rzepaku i tym samym mniejszą podatność na pękanie łuszczyn, zabieg ten wydaje się zbędny. Może mieć sens jedynie na plantacjach uszkodzonych przez szkodniki lub warunki atmosferyczne i bardzo nieregularnie dojrzewających.

 

Radek Nowicki
Autor: Radek Nowicki
Pasjonat rolnictwa i nauki. Łączę oba te zainteresowania pracując w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym jako Specjalista ds. Doświadczalnictwa, oraz ucząc się w Szkole Doktorskiej UTP w dyscyplinie Rolnictwo i Ogrodnictwo. Tematem, którym się zajmuję to nowinka w postaci grochu ozimego i jego mieszanek z zbożami. Szczególnie interesuje mnie uprawa roślin, coraz dokładniejsze poznawanie i wyjaśnianie ich potrzeb. Dążę do tego, aby nauka ułatwiała pracę rolnikom, wskazywała nowe kierunki działań przynosząc zyski im i środowisku.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu