kps

kojs

CenyRolnicze
23 maja 2024, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9394 EUR EUR - 4.2699 GBP GBP - 5.0113 DKK DKK - 0.5722
Archiwum


23.05.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 258,25 (-0,39%), kukurydza CZE24: 211,75 (-2,87%), rzepak SIE24: 495,00 (+1,43%)

23.05.2024 SPRZEDAM 50 BYKÓW, mięsny, 400-500 kg, warmińsko-mazurskie, olsztyński, 11-030, tel.: 606 686 636

22.05.2024 13:57 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,20-9,00 zł/kg, średnia: 8,50 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

22.05.2024 SPRZEDAM 65 T KUKURYDZY, trans. firmowy, mazowieckie, piaseczyński, 05-520, tel.: 602 735 316

21.05.2024 SPRZEDAM 50 T ŻYTA PASZ., trans. firmowy, podlaskie, sokólski, 16-150, tel.: 608 521 742

20.05.2024 SPRZEDAM 26 BYKÓW, mięsny, 780 kg, wielkopolskie, wolsztyński, 64-212, tel.: 510 232 873

19.05.2024 SPRZEDAM 20 T PSZENICY KONS., trans. firmowy, wielkopolskie, kaliski, 62-800, tel.: 698 369 703

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Szkodliwe przymrozki w czasie zabiegów chemicznych

Radek Nowicki
przymrozki, zabiegi chemiczne

W wielu miejscach fazy rozwojowe roślin i warunki temperaturowe w dzień pozwalały wykonywać zabiegi ochrony fungicydowej i insektycydowej rzepaku, oraz poprawki herbicydowe w zbożach. Niedługo będzie konieczna także regulacja łanu wcześnie sianych zbóż ozimych. Po aktualnie trwających siewach strączkowych wykonywane będzie odchwaszczanie przedwschodowe. Przymrozki podczas wszystkich tych zabiegów mogą stanowić przeszkodę. Jak i kiedy więc wykonywać opryski?

 

Czas na zabiegi

 

Wczesny start wegetacji i okresowe fale ciepła mocno pobudzają rośliny do wzrostu. W środkowej i zachodniej części Polski jęczmiona ozime znajdują się w odpowiedniej fazie do wykonania zabiegu regulacji. Następuje to wtedy, gdy pierwsze międzywęźle na najmocniejszym pędzie rośliny ma co najmniej 1 centymetr. Także terminowo zasiane rzepaki ozime wymagają zastosowania fungicydów i retardantów. Pojawienie się chowaczy w żółtych naczyniach i na roślinach również nie pozostawia wiele czasu na wykonanie skutecznego zabiegu ich zwalczania. Czy wykonywanie tych zabiegów w okresie występowania przymrozków może narazić rośliny na uszkodzenia?

 

Wrażliwe rośliny

 

Przymrozki nie są groźne dla zdrowych roślin ozimych i części gatunków jarych. Natomiast stosowane środki ochrony roślin powodują szereg zmian hormonalnych i rozwojowych, co w połączeniu z przymrozkiem stanowi duży stres dla upraw. Szczególnie uwrażliwione na mróz są rośliny po zastosowaniu wszelkich regulatorów wzrostu. Występujące po ich zastosowaniu przymrozki powodują najczęściej objawy fitotoksyczności w postaci przyżółceń końcówek liści i czasowe zahamowanie wzrostu. Nie dojdzie z tego powodu do zniszczenia plantacji, jednak należy się liczyć z niewielką obniżką plonu. Nie zaleca się także stosowania herbicydów kilka dni przed i kilka dni po wystąpieniu przymrozków. Środki chwastobójcze również są metabolizowane przez rośliny uprawne, co może je osłabić, a występujący przymrozek może spowodować przemijające objawy fitotoksyczności.

 

Fot.1. Przymrozki osłabiają rośliny, przez co mogą pojawić się fitotoksyczności po wykonanych zabiegach ochrony. 

 

Mróz osłabi zabiegi doglebowe

 

Odchwaszczanie roślin z rodziny bobowatych grubonasiennych takich jak groch, bobik czy łubin często odbywa się za pomocą substancji działających doglebowo. Stosuje się do tego substancje np. prosulfokarb, pendimetalina, aklonifen czy chlomazon. Zastosowanie odchwaszczania przedwschodowego ma wiele zalet w postaci mniejszego obciążenia roślin uprawnych, czy zniwelowania konkurencji w początkowym rozwoju uprawy. Należy jednak obserwować warunki do stosowania środków ochrony roślin i dobrać moment, w którym skuteczność chwastobójcza będzie największa. Większość substancji doglebowych według etykiety można stosować do kilku dni po siewie. Zalecenie to ma chronić rośliny przed zbyt późnym zastosowaniem środka, który mógłby je uszkodzić, jeśli zostałby zaaplikowany w momencie wschodów. Wystąpienie przymrozków po wykonaniu odchwaszczającego zabiegu doglebowego może obniżyć jego skuteczność. Czasami warto rozważyć, czy jest możliwe opóźnienie zabiegu do kilku dni po siewie, jeśli przymrozki są zapowiadane tylko na 1-2 noce. W czasie ochłodzenia także rośliny wolniej się rozwijają, więc ryzyko możliwych uszkodzeń roślin uprawnych również jest mniejsze. Jeśli jednak siew rośliny odbywał się dużo wcześniej, a kiełki pojawią się na powierzchni w ciągu 3-4 dni, wówczas nie można zwlekać z wykonaniem odchwaszczania substancjami doglebowymi, nawet kosztem obniżonego działania przez mróz. Zabiegi nalistne są mniej skuteczne i dużo droższe, a przy częściowym zwalczeniu chwastów doglebowo, możliwe będzie użycie niższych dawek substancji nalistnych.

 

Ile odczekać po przymrozku

 

Odstęp czasowy pomiędzy wystąpieniem przymrozku a wykonaniem zabiegu ochrony zależy przede wszystkim od tego co i na co stosujemy. W przypadku regulatorów wzrostu i herbicydów zaleca się zachowanie przynajmniej dwudniowej przerwy po przymrozku, na podjęcie regeneracji przez rośliny. Zabiegi fungicydowe i dokarmianie dolistne można stosować w ciągu dnia po przymrozku, jeśli rośliny nie zostały uszkodzone, a prognozy nie przewidują wystąpienia spadku temperatury na kolejną noc. Podobnie w przypadku zabiegów doglebowych, można je stosować bezpośrednio po przymrozkach, jeśli przez kilka kolejnych dni nie wystąpią. W tym przypadku, jedyną szkodą po wystąpieniu przymrozku może być niższa skuteczność zabiegu odchwaszczania.

 

Radek Nowicki
Autor: Radek Nowicki
Pasjonat rolnictwa i nauki. Łączę oba te zainteresowania pracując w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym jako Specjalista ds. Doświadczalnictwa, oraz ucząc się w Szkole Doktorskiej UTP w dyscyplinie Rolnictwo i Ogrodnictwo. Tematem, którym się zajmuję to nowinka w postaci grochu ozimego i jego mieszanek z zbożami. Szczególnie interesuje mnie uprawa roślin, coraz dokładniejsze poznawanie i wyjaśnianie ich potrzeb. Dążę do tego, aby nauka ułatwiała pracę rolnikom, wskazywała nowe kierunki działań przynosząc zyski im i środowisku.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu