Zakaz skarmiania odpadami kuchennymi świń w związku z walką z ASF w Chinach sprawił, że do oczyszczalni ścieków i rzek trafiły miliony ton resztek żywności. Dodatkowo rząd Chin wycofał się z wielu przepisów chroniących środowisko. Szybka budowa ferm i powrót do wysokiej produkcji wieprzowiny zachodzą tam kosztem zanieczyszczenia wód i powietrza.
Cios dla gospodarki i... ochrony środowiska
Epidemia afrykańskiego pomoru świń (ASF) zmnieszyła w Chinach pogłowie trzody chlewnej o 22%. Tak wynika z danych podawanych w najnowszej, przechodzącej jeszcze proces publikacji pracy naukowej. To nieco mniej niż reportowały wcześniejsze źródła, mówiące nawet o 50-70% redukcji stada trzody chlewnej w Chinach.
Autorzy wyjaśniają jednak, że w praktyce odnotowany 22% spadek w pogłowiu trzody chlewnej miał i tak fatalne skutki dla sektora wieprzowego i całej gospodarki kraju. Kryzys związany z ASF pogłębiły dodatkowo przepisy środowiskowe wprowadzone w 2014 roku, które wyeliminowały wielu niewielkich producentów świń. Pisaliśmy o tym więcej tutaj: Chiny: duże firmy kwitną dzięki ASF.
Niektóre badania przewidują, że jeśli produkcja wieprzowiny w Chinach nie wróci do normy do 2050 roku, obecny kryzys będzie mieć wiele długoterminowych skutków, takich jak wzrost światowych cen wieprzowiny o 17-85% oraz wzrost cen wołowiny i drobiu o 1,5-6,7%.
Jeśli branża wieprzowa w Chinach nie zregeneruje się do 2050 roku, nawet połowa wieprzowiny spożywanej przez Chińczyków będzie musiała być importowana. Wpłynie to pośrednio na zwiększenie produkcji trzody chlewnej w innych częściach świata.
To skutki epidemii szeroko opisywane w wielu źródłach. Zainteresowanie związane z wpływem ASF na ceny żywności i globalną produkcję trzody chlewnej jest ogromne. Okazało się m.in., że na ceny mięsa może mieć wpływ nawet strach konsumentów przed ASF: Opinia konsumentów o ASF wpływa na ceny mięsa.
Nie wiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że epidemia ASF miała w Chinach również poważny i trudny jeszcze do dokładnego oszacowania wpływ na środowisko.
ASF pogłębił problem zanieczyszczeń wody
Zespół naukowców z Chin, Holandii oraz Wielkiej Brytanii postanowił przyjrzeć się skutkom, jakie epidemia ASF miała w Chinach na jakość wód powierzchniowych.
Jeszcze przed problemem ASF zanieczyszczenia wody w Chinach związane z rolnictwem, zwłaszcza intensywną produkcją zwierzęcą, były poważne i powszechne.
Głównymi problemami z wodą w Chinach jest znaczne zanieczyszczenie azotem oraz fosforem, pochodzącymi m.in. z nawożonych pól uprawnych, oraz obecność zanieczyszczeń organicznych, oznaczana przy pomocy takich wskaźników, jak chemiczne zapotrzebowanie na tlen (ChZT).
Rząd Chin od lat wprowadza przepisy, które mają pomóc opanować problem zanieczyszczenia wody. Dotyczą one głównie przenoszenia produkcji zwierzęcej na inne obszary i zwiększanie wydajności oczyszczalni ścieków.
I chociaż wydawać by się mogło, że zmniejszenie pogłowia świń w związku z ASF mogło początkowo przyczynić się do zmnieszenia zanieczyszczenia wód, ostatecznie epidemia okazała się mieć odwrotne skutki.
Do takich wniosków doszli badacze po przeanalizowaniu danych statycznych z wielu zaktualizowanych źródeł.
Mniej świń, mniej zanieczyszczeń?
Problem jakości wody i ASF jest złożony. Z jednej strony znaczne zredukowanie pogłowia trzody chlewnej w Chinach w prosty sposób przełożyło się na zmniejszenie zanieczyszczenia wody, głównie związkami azotu i fosforu.
Szacuje się, że w wyniku wybuchu ASF w Chinach do wody trafiło nawet o 440 tys. ton azotu i o 160 tys. ton fosforu mniej. Obliczenia te opierają się na fakcie, że w latach 2017-19 Chiny straciły około 144 mln sztuk świń i na założeniu, że wyprodukowanie jednej świni wiąże się z zanieczyszczeniem wody 3,1 kg azotu i 1,1 kg fosforu.
Niestety pośredni – i nieco bardziej „ukryty” – wpływ epidemii ASF na jakość wody w wielu częściach Chin był negatywny. Jak podkreślają sami autorzy badań, jest to „sprzeczny z intuicją efekt”.
Krótko wyjaśniając, ten nieoczywisty efekt jest wynikiem przyjętej przez rząd Chin polityki zwalczania ASF.
W celu kontroli rozprzestrzeniania wirusa na początku 2019 roku Chiny wprowadziły podobne do reszty świata przepisy – nakazujące ubój zakażonych świń, zakaz transportu żywych świń z zakażonych regionów oraz zakaz karmienia świń tzw. zlewkami, a więc resztkami kuchennymi jedzenia ludzkiego.
Jednocześnie rząd wycofał się z niektórych wcześniejszych postanowień, które sprzyjały ochronie środowiska. Duże niedobory wieprzowiny i ogromna presja, aby przywrócić produkcję trzody chlewnej na wysoki poziom sprzed epidemii i uniezależnić się od importu sprawiły, że budowla ferm stała się najważniejsza.
Rząd zezwolił więc na bezpłatne wykorzystywanie gruntów ornych pod budowę ferm trzody chlewnej, zniósł ograniczenia dotyczące wielkości terenu budowy gospodarstw hodowlanych, wycofał konieczność wydawania pozwoleń na zrzut zanieczyszczeń oraz poluzował przepisy dotyczących regionów „niehodowlanych”.
Obecna polityka odzyskiwania produkcji trzody chlewnej Chin anuluje przepisy środowiskowe, które zostały wprowadzone zaledwie kilka lat temu. W efekcie nawet w regionach miejskich powstają potężne molochy masowo produkujące świnie: Chiny budują wieżowce dla świń.
Odpady kuchenne – jak nie dla świń, to do rzek
Dość nieoczekiwany skutek kontroli ASF w Chinach jest związany z zakazem karmienia zwierząt resztkami kuchennymi. Ten w gruncie rzeczy bardzo uzasadniony przepis, funkcjonujący również w całej Europie, oparty jest na ryzyku przeniesienia wirusa na zwierzęta wraz z resztkami jedzenia (co wielokrotnie było przyczyną wybuchu ognisk ASF).
Chiny produkują jednak ogromne ilości odpadów kuchennych, których nie udało się dobrze zagospodarować po wprowadzonym zakazie. Szacuje się, że w kraju w regionach miejskich powstaje rocznie około 17–18 milionów ton odpadów kuchennych. To częściowo skutek dobrze prosperującego przemysłu gastronomicznego.
Odpady kuchenne są bogate w białko, energię i inne cenne składniki i przed epidemią ASF były powszechnie wykorzystywane jako pasza dla trzody chlewnej. To praktyka istniejąca w Chinach od tysięcy lat, która była niejako filarem i gwarancją opłacalności branży wieprzowej w kraju.
Zakaz wykorzystywania odpadów w żywieniu świń spowodował, że zaczęły one zupełnie niekontrolowanie trafiać do systemów oczyszczania ścieków lub bezpośrednio do rzek i cieków wodnych.
Ogromne ilości odpadów, które trafiły do oczyszczalni ścieków w wielu przypadkach poważnie zmniejszyły ich efektywność.
W Chinach istnieje około 4300 oczyszczalni scieków, których wydajność znacznie wzrosła w 2017 roku, przyczyniając się do stopniowej poprawy jakości wód powierzchniowych.
Większość oczyszczalni stosuje kombinacje różnych technik oczyszczania – fizycznych, chemicznych i biologicznych, w tym m.in. fizyczne filtry, rowy utleniające i systemy oparte na rozkładzie zanieczyszczeń przez bakterie.
Odpady kuchenne zawierają dużą ilość tłuszczów zwierzęcych i olejów roślinnych, które zakłócają te techniki – pokrywają powierzchnie bakterii, zabijają je w rowach utleniających, zablokowują pory filtrów fizycznych i spowalniają procesy fizycznej i chemicznej obróbki wody.
Czy rząd zauważył ten problem?
Jak dotąd nie ukazały się żadne publiczne raporty na temat zmian jakości wody w Chinach po wybuchu epidemii ASF.
Z opublikowanych danych wynika jednak, że chemiczne zapotrzebowanie na tlen (ChZT) wód w rzekach Jangcy i Rzece Perłowej znacznie wzrosło w czerwcu i lipcu 2019 roku w porównaniu do tego samego okresu w 2018 roku.
Punkty monitoringu jakości wody zlokalizowane są w Chinach w pobliżu popularnych miast turystycznych. Wysokie wartości ChZT skolerowały się ze szczytem sezonu turystycznego, kiedy liczba ludności i ilość wytwarzanych odpadów z gastronomii były bardzo wysokie.
Problem z zanieczyszczeniem wody przez odpady kuchenna potwierdza dodatkowo problem odnotowany w oczyszczalni ścieków w mieście Lijiang w prowincji Yunnan.
Od czerwca 2019 r. zbiornik utleniający oczyszczalni pokryty jest grubą warstwą oleju i tłuszczu, które pochodzą ze ścieków kuchennych i restauracyjnych. Pracownicy oczyszczalni muszą ręcznie, kilka razy dziennie usuwać z pojemnika olej i tłuszcz, aby oczyszczanie wody było w ogóle możliwe.
Pomimo prób usunięcia oleju, jakość wody po przejściu przez oczyszczalnię znacznie się pogorszyła i zawiera 3,2 razy więcej azotu niż w okresie sprzed wybuchu ASF.
Fatalny odwrót od ochrony środowiska
Jeszcze bardziej kastrofalna w skutkach może być wspomniana zmiana polityki rządu Chin w kwestii regionów budowli hodowli trzody chlewnej i ochrony środowiska.
W 2017 r. Chiny wyznaczyły w całym kraju regiony „niehodowlane”, w których nie mogła być prowadzona produkcja zwierzęca. Ustalenie to zmusiło hodowców trzody chlewnej do wyprowadzenia się z regionów w pobliżu metropolii i w pobliżu dużego zagęszczenia cieków wodnych, gdzie istniało największe ryzyko zanieczyszczenia wody.
Rząd wprowadził wtedy również bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące wydawania zezwoleń na zrzut zanieczyszczeń i nakładał kary na gospodarstwa hodowlane odprowadzające zanieczyszczenia do powietrza i wody.
Wdrażanie tych polityk napotkało wiele konfliktów, ale władze lokalne były zdecydowane w ich wprowadzaniu, aby za wszelką cenę zapewnić lepszą ochronę wody. Obecnie poluzowane przepisy są ogromnym krokiem wstecz.
Pęd ku temu, aby kosztem ochrony środowiska jak najszybciej odbudować krajową produkcję wieprzowiny, z pewnością skończy się dla Chin fatalnie.
Na podstawie:
Bai, Z., Jin, X., Oenema, O., Lee, M. R., Zhao, J., & Ma, L. (2021). Impacts of African Swine Fever on water quality in China. Environmental Research Letters.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Może zainteresuje Cię również:
Ponad 129 mln zł na walkę z ASF w 2021 r. Wstrzyma
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało progr
Martwe dziki leżały kilka dni. W ten sposób trudno
Padłe dziki w Jeziorze Licheńskim w Wielkopolsce leżały prze
Bruksela wprowadza wzmocnione środki bezpieczeństw
Od 21 kwietnia 2021 roku Komisja Europejska zamierza wprowad
W Chinach znów narasta problem ASF. Szansa na podw
Źródła branżowe i analitycy twierdzą, że fala epidemii afryk
W sumie bez zaskoczenia. Nowe badania potwierdzają
Nowa publikacja w czasopiśmie Animals podsumowuje możliwość
Wybijają, bo takie są metody zwalczania chorób. Li
Niektórzy zastanawiają się dlaczego wybijane jest stado świń
Zieloni nalegają na społecznie akceptowalne ograni
Grupa parlamentarna Zielonych w Dolnej Saksonii apeluje o ws
Kiedy odstępstwa od badań laboratoryjnych świń w k
Główny Lekarz Weterynarii informuje, że we współpracy z prze
Powiaty kaliski, pleszewski i koniński uwolnione z
Po długim oczekiwaniu, dzisiaj w końcu pojawił się stosowny
Ukraina uzna polską regionalizację względem ASF?
Główny lekarz weterynarii ,Bogdan Konopka, przedstawił postu
Rolnicy od kilku lat czekają na pieniądze za sprze
Od momentu wystąpienia na terenie kraju wirusa ASF, którego
Powiat kaliski nadal w strefie niebieskiej. Rolnic
- Unia ponoć się zgodziła się na zniesienie stref ASF w powi
Z powodu ASF Niemcy straciły już 1,3 mld euro. Psy
W Meklemburgii-Pomorzu Przednim w tropieniu martwych dzików
ASF: Czasami nawet małe uchybienie może zakończyć
- Potwierdzenie pierwszego ogniska ASF w 2021 roku w Lubuski
Rząd w Pekinie zapewnia, że odbudowuje stado trzod
Ministerstwo Rolnictwa Chin poinformowało, że stado loch nie
W Rosji bagatelizują obecność ASF. Kwitnie eksport
Rosja stara się wzmocnić obecność swojej wieprzowiny na rynk
Potężne ognisko ASF w Lubuskiem. Do likwidacji bli
Niestety, ale potwierdziły się wczorajsze doniesienia o wykr
Mała hodowla świń umiera. Idziemy w kierunku model
- Od pięciu lat słyszymy, że gospodarstwa rodzinne są ważne.
Weterynaria nadal twierdzi, że wina za ogniska ASF
- Najczęstszą przyczyną ognisk były uchybienia w codziennym
Podejrzenie pierwszego ogniska ASF w tym roku. To
Niestety, ale mamy prawdopodobnie pierwsze ognisko ASF w tym
Rabobank: ASF jest nadal głównym czynnikiem kształ
- Po potwierdzeniu wybuchu ASF w Niemczech we wrześniu 2020
To ASF doprowadził do pandemii COVID-19?
Najnowsza teoria łączy ze sobą dwie pandemie: świńskiego wir
ASF we Frankfurcie nad Odrą
Krajowe Laboratorium Referencyjne potwierdziło obecność afry
Nielegalne szczepionki winne mutacji wirusa ASF. C
Chiński resort rolnictwa ogłosił w tym tygodniu, że zamierza
Myśliwi oceniają przydatność szybkiego testu na AS
Polski Związek Łowiecki wraz z Głównym Inspektoratem Weteryn
ASF ponownie atakuje w Chinach
Chińskie ministerstwo rolnictwa poinformowało we wtorek, że
Rolnicy z Pomorza chcą się spotykać i dyskutować.
– Problemy, które nasilają się z każdym miesiącem dotyczą pr
Nieoprocentowane pożyczki dla producentów świń na
ARiMR wznowiła udzielanie nieoprocentowanych pożyczek na spł
ASF zagraża wyginięciem 11 gatunków świń
Na obszarze Azji, gdzie ASF zbiera swoje żniwo od 2018 roku,
W ostatnim okresie w Rosji z powodu ASF wybito pon
Około 560 000 świń zostało poddanych ubojowi w Rosji w ostat
Czy zostanie wznowiona pomoc na wyrównanie utracon
Resort rolnictwa rozważa możliwość wznowienia pomocy na wyró
Ponad 600 przypadków ASF wśród dzików w 2021 r.
Minęły dopiero dwa miesiące bieżącego roku, a na terenie Pol
Przedłużony termin składania wniosków o wsparcie n
Do 29 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictw
Polski zespół naukowy pracuje nad szczepionką na A
Od 2017 r. polscy naukowcy pracują nad szczepionką na ASF. W
W tym roku będzie mniej pieniędzy na walkę z ASF
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wprowadziło na ter
Wzrost cen skupu trzody chlewnej w Niemczech to kw
Wysokie ceny paszy, ograniczenia z powodu ASF oraz Covid-19
Szokujący wzrost popytu na surowce paszowe w China
Według FAO w 2021 roku wzrośnie światowy handel zbożami i gw
Chiny zmierzają do samowystarczalności
Chiny skupiają swoje działania w rolnictwie na rozwoju innow
Powiat piotrkowski w żółtej strefie ASF. Trwa dorz
Nie słabnie moc afrykańskiego pomoru świń, który w najlepsze
Niemcy, pomimo ASF-u, nadal eksportują wieprzowinę
Pomimo wykrytych kilkuset przypadków ASF u dzików, Niemcy na
Chciał zapobiec roznoszeniu ASF-u. Stanął przed są
Blisko rok temu grupa rolników z Michałem Kołodziejczakiem n
Pół tony rumuńskiego mięsa z ASF trafiło do Niemie
W niemieckim powiecie Offenbach celnicy odkryli duże ilości
Co z polskimi badaniami nad szczepionką na ASF?
Od kilku lat badania nad szczepionką na ASF prowadzi Państwo
Chiny: mutacja ASF przez nielegalne szczepionki
Jak podaje agencja Reuters, na chińskich fermach zidentyfiko
Od półtora roku w strefie niebieskiej. Jak długo m
Różnica cen skupu w strefie niebieskiej i czerwonej sięga po
Chiński rynek wieprzowiny odzyskuje równowagę. Wyn
Chińska produkcja wieprzowiny spadła w ubiegłym roku w mniej
Sytuacja na niemieckim rynku wieprzowiny jest nada
W ciągu ostatniego tygodnia nadwyżka świń rzeźnych w Niemcze
Chiny: duże firmy kwitną dzięki ASF
Najświeższa analiza przygląda się, jak duży wpływ na ceny wi
Ukraina objęła woj. zachodniopomorskie zakazem imp
Decyzją z dnia 13 stycznia 2021 r. strona ukraińska rozszerz
Niemiecka wieprzowina wraca na rynki trzecie? Na p
Od czasu pojawienia się pierwszych przypadków wirusa ASF we
Niemcy będą mogli utrzymywać świnie na wolnym wybi
Szefowie ministerstw rolnictwa poszczególnych landów w Niemc
Chiny wprowadzają ograniczenia w przekształcaniu z
Biuro Generalne Rady Państwa Chińskiej Republiki Ludowej wyd
Polska outsiderem w gronie unijnych państw walcząc
W ubiegłym roku na terenie Unii Europejskiej odnotowano ok.
Rolnicy z Brandenburgii domagają się radykalnego o
Związek rolników LBV w Brandenburgii apeluje o rozszerzenie
Na granicy województw powstało 34 km ogrodzenia. M
Zakończono prace w nadleśnictwach Starachowice i Ostrowiec Ś
Rząd ma czas. Opóźnia się pomoc dla hodowców świń
Hodowcy trzody chlewnej otrzymują pisma, w których są inform
Czy pandemia wirusa SARS -COV-2 wpłynęła na rozwój
Media obiegły informacje o tym, że wprowadzony w październik
Fałszywy alarm. Padły dzik pod Berlinem bez ASF-u
Niemieckie Krajowe Laboratorium Referencyjne nie potwierdził
ASF u bram Berlina. Zaraza idzie na zachód
Dzisiaj niemieckie media podały informację o podejrzeniu wir
ASF na duńskiej fermie w Rumunii. Nie pomogły najw
Około 30 000 sztuk trzody chlewnej ma zostać poddanych ubojo
ASF jako system połączonych stref interesów. Na kr
- Bardzo ważnym elementem strategii było to, iż określiliśmy
Utylizacja świń po ogniskach ASF pochłonęła już se
Utylizacja świń z ognisk afrykańskiego pomoru świń to ogromn
To nie był rok świni. ASF, Covid-19 i Piątka dla z
- Trudno się zgodzić z chińskim kalendarzem według którego 2
Polsus spotkał się z ministrem rolnictwa. Przedsta
Przed świętami przedstawiciele PZHiPTCh „Polsus” spotk
Chiny: opinia konsumentów o ASF wpływa na ceny mię
Rynek mięsa w Chinach doświadcza dynamicznych zmian pod wpły
Paszarnia daje idealne warunki do rozprzestrzenian
Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) mógłby zostać szeroko
Prawie siedem lat walki z ASF. 20 mln zł na zakup
Polski Związek Łowiecki w ramach przedsięwzięcia „Ograniczen
Do 100 tys. dofinansowania na ochronę przed ASF. S
Od 31 grudnia 2020 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacj
PIR: Do Polski jadą niemieckie tuczniki po 2,50 zł
Podlaska Izba Rolnicza zwróciła się do Głównego Lekarza Wete
ASF w woj. zachodniopomorskim. Zakażone dziki przy
Jak podaje Radio Szczecin, wirus ASF został po raz pierwszy
Płot na granicy województw ma zatrzymać ekspansję
W nadleśnictwach Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski w zw
Prognozy dla rynku trzody chlewnej na najbliższe m
- W nadchodzącym kwartale nadal będziemy obserwować niskie c
Ponad 300 dzików z ASF w Niemczech
We wschodnich Niemczech liczba dzików, u których wykryto afr
Minister Puda: Strategia walki z ASF była skuteczn
- Podejmujemy działania związane ze zmianami w strategii zwa
Ministerstwo podwoiło pulę środków na wyrównanie u
Do 21 grudnia 2020 r. został wydłużony termin na składa
Rosja: Gryzonie przeniosły ASF. Zutylizowano 17 ty
Rosja od ponad dekady toczy walkę z afrykańskim pomorem świń
Jak tak dalej pójdzie, to po kotlety będziemy jeźd
- Jeśli rolnicy widzą na polskiej granicy niemieckie transpo
W przyszłym roku Chiny mocno ograniczą import wiep
Według analityków Rabobanku, wysiłki Chin zmierzające do odb
Mają rozmach… Chińczycy wybudowali fermę, która wy
Za murami gigantycznego kompleksu przemysłowego na obszarach
Niemcy podejmują działania aby wznowić eksport wie
Niemieckie ministerstwo rolnictwa stara się o porozumienie r
Nieudolna „walka” z ASF. Sankcje dla rolników, a d
- Powiedziałem ostatnio powiatowemu lekarzowi weterynarii, ż
W hodowli trzody chlewnej zmierzamy do modelu hisz
- Muszą być wprowadzone takie mechanizmy rynkowe, które umoż
Kilkadziesiąt padłych dzików na odrzańskiej wyspie
Od początku tygodnia w Niemczech odnotowano blisko 50 padłyc
Skandaliczne warunki transportu żywca wieprzowego
- Nie wiadomo z jakich stref te świnie pochodzą. Nie wiadomo
ASF wykryty w komercyjnej paszy dla świń
Badacze z Chin i USA w swojej najnowszej publikacji donoszą
Niemcy przystępują do likwidacji dzików w białej s
Budowa białej strefy ASF, podwójnego ogrodzenia pierwszego o
Odstępstwo od pobierania próbek do badań w kierunk
- Pobieranie próbek krwi do badań w kierunku ASF generuje do
Czy wrócą polowania zbiorowe?
W związku z obostrzeniami z powodu pandemii COVID-19 od
Walka z ASF na barkach hodowców świń. Urzędnicy sk
– Zleciłem przegląd w zakresie przestrzegania zasad bioaseku
Ministerstwo rolnictwa chce smartfonem zwalczać AS
- Dziki nie są złe, tylko musimy je mieć pod kontrolą. By ją
Zniesiono dwie strefy niebieskie w Wielkopolsce
- Nareszcie pozytywne informacje dla producentów świń. Dzisi
Jakim cudem niemiecka lub duńska wieprzowina jest
Zupełnie niezrozumiałym zjawiskiem jest fakt, że rolnicy w i
Polscy hodowcy trzody chlewnej walczą o przetrwani
Restrykcje nakładane przez rządy krajów unijnych w ramach wa
Rośnie hiszpański eksport wieprzowiny do Chin i …
Według najnowszego raportu opublikowanego przez Interporc, w
Duńczycy nie wieszczą upadku eksportu wieprzowiny
Chiny, największy konsument wieprzowiny na świecie, prawdopo
Do połowy przyszłego roku Chiny mogą powrócić do p
Hodowcy świń w Chinach aktywnie uzupełniają stado w swoich f
Bruksela rozważa interwencję na rynku wieprzowiny
Komisja Europejska zamierza rozważyć interwencję na rynku wi
Zakaz polowań zbiorowych wzmocni ASF. Straty dla r
Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła się do Ministra Rolnictw
Problemy narastają, a Grzegorz Puda nie przyszedł
Senatorowie nie wysłuchali wczoraj informacji Ministra Rolni
Grzegorz Puda: Szczególnie trudna sytuacja panuje
Wczoraj odbyła się nieformalna wideokonferencja ministrów UE