Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
24 lutego 2021, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3.7145 EUR EUR - 4.5176 GBP GBP - 5.2607 DKK DKK - 0.6075
Archiwum
24.02.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,25 (+ 1,87%), kukurydza MAR21 - 229,50 (- 0,11%), rzepak MAJ21 - 484,50 (+ 2,65%) [euro/tona] +++ +++ +++ 24.02.2021 13:09 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,40 zł/kg, średnia: 6,02 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Chiny: opinia konsumentów o ASF wpływa na ceny mięsa

Martyna Frątczak

Rynek mięsa w Chinach doświadcza dynamicznych zmian pod wpływem epidemii afrykańskiego pomoru świń i nowego koronawirusa. Utrudnienia i obostrzenia przez nie powodowane mają bezpośredni wpływ na ceny produktów mięsnych. Okazuje się jednak, że również i opinia publiczna na temat chorób przekłada się na to, co wybierają konsumenci i w efekcie - ile kosztują produkty.

 

Obawy przed chorobami kształtują ceny żywności

W Chinach z powodu dewastującej dla produkcji trzody chlewnej epidemii afrykańskiego pomoru świń (ASF), trwającej tam od 2018 roku, obserwuje się znaczne fluktuacje w cenach produktów mięsnych. Jak odpowiada na to społeczeństwo?

Okazuje się, że jest to dość złożone zjawisko. Wyższe ceny mięsa wieprzowego mogą z pewnością po prostu zniechęcać wielu konsumentów do jego zakupu i skłaniać do wyboru innych produktów mięsnych.

Jednak jak przekonują eksperci z Chin w opublikowanej niedawno analizie, również i sama opinia publiczna dotycząca takich chorób jak ASF bardzo silnie wpływają na wybory dokonywane przez konsumentów, co ma dalsze konsekwencje w zmianach cen produktów.

Badacze zbierali cotygodniowe dane dotyczące cen i sprzedaży produktów mięsnych oraz opinii konsumentów na temat ASF w Chinach w okresie od sierpnia 2018 do czerwca 2019 roku. Następnie przeprowadzili szczegółowe analizy statystyczne.

Zmiany w cenach wieprzowiny i kurczaków

Wykazali, że dynamiczne zmiany w opinii publicznej dotyczącej ASF miały wyraźne odzwierciedlenie w wahaniach cen różnych produktów mięsnych.

Największe zmiany będące skutkiem zmian opinii konsumentów zaobserwowano w cenach wieprzowiny i kurczaków. Nieco słabszy wpływ zauważono dla cen mięsa z kaczki, a najmniejszy dla wołowiny i jagnięciny.

Naukowcy zauważają, że opinia publiczna dotycząca ASF ma szczególnie gwałtowny i trwały wpływ na ceny wieprzowiny. Dla innych produktów mięsnych wpływ ten zazwyczaj był obserwowany bardzo krótko.

Badacze sugerują, że ze względu poważny wpływ opinii publicznej o ASF na ceny żywności, rząd powinien zająć się jej śledzeniem i włączać informacje o niej do monitoringu epidemii.

Równocześnie powinien pomóc firmom mięsnym w odpowiednim edukowaniu społeczeństwa i kierowaniu opinią publiczną na temat epidemii.

 

Chiny szykują się na Nowy Rok

Pomimo pewnych okresowych zmian w preferencjach konsumentów, mieszkańcy Chin pozostają zdecydowanymi wielbicielami produktów wieprzowych. Z pewnością będzie to miało odzwierciedlenie w nadchodzących uroczystościach związanych z Chińskim Nowym Rokiem w lutym, których nieodłącznym elementem są potrawy z wieprzowiny.

W ostatnim czasie wydaje się, że chińska produkcja wieprzowa po głębokim kryzysie związanym z ASF zaczęła ponownie stawać na nogi.

Kraj od dłuższego czasu dąży do przywrócenia sobie samowystarczalności w produkcji wieprzowiny i rezygnacji z importu znacznych ilości mięsa. Aby osiągnąć ten cel, w Chinach budowane są ogromne, przemysłowe fermy świń, w tym piętrowe „wieżowce wieprzowe” położone w pobliżu dużych aglomeracji miejskich (więcej: Chiny budują wieżowce dla świń).

Według chińskiego ministerstwa rolnictwa liczba świń w kraju wróci do wartości sprzed kryzysu ASF już w pierwszej połowie 2021 roku. Ministerstwo komentuje, że tak szybka regeneracja sektora wieprzowego przerosła oczekiwania rządu i wynika z bardzo szybkiej budowy nowoczesnych ferm trzody chlewnej.

W międzyczasie rząd planuje uwolnić duże ilości wieprzowiny z rezerw państwowych, dzięki czemu zwiększy się dostępność produktów przed Chińskim Nowym Rokiem.

Rząd uważa, że podaż wieprzowiny w okresie Nowego Roku wzrośnie w kraju o około 30% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Według prognoz Rabobanku, sukces Chin w zażegnaniu kryzysu produkcji wieprzowej będzie skutkował w przyszłym roku w spadku importu wieprzowiny o 30% z rekordowego poziomu. Z pewnością wpłynie to na ceny mięsa wieprzowego w innych państwach świata, m.in. Stanach Zjednoczonych.

 

Źródła:

Bloombergquint.com

Duan, C. C., & Liu, L. Z. (2020). The dynamic relationship of price fluctuation of livestock and poultry products with the influence of African swine fever in China: From the perspective of public opinion management. Research of Agricultural Modernization, 41(4), 678-686.

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Martyna Frątczak, studentka Weterynarii, zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią. Pasjonatka literatury pięknej i popularnonaukowej. W przyszłości chciałaby połączyć pracę lekarza weterynarii z prowadzeniem badań naukowych.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Chiny: ogromne zanieczyszczenie wody przez ASF

Zakaz skarmiania odpadami kuchennymi świń w związku z walką

Polski zespół naukowy pracuje nad szczepionką na A

Od 2017 r. polscy naukowcy pracują nad szczepionką na ASF. W

Wzrost cen skupu trzody chlewnej w Niemczech to kw

Wysokie ceny paszy, ograniczenia z powodu ASF oraz Covid-19