Najświeższa analiza przygląda się, jak duży wpływ na ceny wieprzowiny i rynek w Chinach miała epidemia ASF - i inne niekorzystne zjawiska w ostatnich latach. Dlaczego były „błogosławieństwem” dla dużych producentów trzody chlewnej?
„Wieprzowina kupowana na raty”
Rosnące ceny wieprzowiny obserwowane w Chinach w 2019 roku były dla konsumentów tak szokujące, że popularny stał się żart „wieprzowina również wymaga zakupów na raty”.
Według statystyk opublikowanych przez chińskie Ministerstwo Rolnictwa i Spraw Wsi, ogólna cena wieprzowiny przez cały 2019 rok wykazywała tendencję wzrostową, z niewielkim tylko spadkiem pod koniec roku.
Średnia cena wieprzowiny w 2019 roku wyniosła aż 47,09 CNY / kg (w przeliczeniu około 27,31 zł/kg), znacznie więcej niż w latach poprzednich.
Wieprzowina jest „mięsem narodowym” w Chinach. Wraz z rozwojem gospodarki i poprawą warunków życia w kraju dla wielu Chińczyków mięso wieprzowe stało się codziennym elementem diety.
Z tego powodu rosnące ceny wieprzowiny mają bezpośredni wpływ na zakupy konsumentów i postrzeganą przez nich jakość życia.
W 2019 i zeszłym roku wielu obywateli Chin przez szalenie wysokie ceny było zmuszonych wybierać substytuty wieprzowiny.
Ceny w Chinach nigdy nie są stabilne
Niektóre zmiany w cenach wieprzowiny w kraju są jednak niezmiennie obserwowane co roku i niekoniecznie zależą od zewnętrznych czynników.
Przykładowo w okresie takich ważnych dla Chińczyków świąt, jak Święto Środka Jesieni czy Nowy Rok, ceny mięsa wieprzowego są znacznie wyższe niż w innych miesiącach roku.
Poza tym ceny mięsa przechodzą naturalne fluktuacje. Najprościej mówiąc, okresowo rosnące ceny sprawiają, że rolnikom opłaca się hodować więcej świń, co prowadzi do szybkiej nadpodaży mięsa i spadku cen.
To z kolei powoduje, że rolnicy zaczynają uważać hodowlę świń za nieopłacalną i ograniczają ją, co prowadzi do zmniejszonej podaży i wzrostu cen. Zjawisko to nazywa się powszechnie „cyklem świńskim”.
Jednak eksperci są zgodni co do tego, że wahania cen wieprzowiny w 2019 roku nie były normalne.
ASF: wzrost cen o 154%
Jak na każdy towar na rynku, na ceny wieprzowiny nieuchronnie wpływa prawo podaży i popytu. W przypadku Chin możemy jednak mówić o bardzo stabilnym popycie na produkt.
Wieprzowina jest najchętniej jedzonym mięsem w Chinach i jego średnie spożycie na mieszkańca utrzymuje się od lat na bardzo stabilnym poziomie. Spożycie wieprzowiny jest tam głównie zależne od takich czynników jak dochody rodziny, osobiste preferencje, czy ceny innych kategorii mięsa.
Niedługo po wybuchu ASF, pojawił się jednak ogromny problem z podażą wieprzowiny. W 2019 roku, w porównaniu z 2018 rokiem produkcja wieprzowiny spadła o ponad 21%. Co nie jest zaskoczeniem, w warunkach stabilnego popytu, doprowadziło to do znacznego wzrostu cen wieprzowiny.
Sytuacja przez dłuższy czas nie ulegała poprawie, a państwo kompletnie nie radziło sobie z opanowaniem pandemii. W okresie od listopada 2018 do czerwca 2020 Chiny odnotowały niemal 32% redukcję całego krajowego stada trzody chlewnej.
Przez wirusa straciły około 103 milionów tuczników i 8,7 milionów macior, co stanowi jedną piątą całych światowych zasobów trzody chlewnej.
Tak poważne braki w podaży mięsa sprawiły, że ceny wieprzowiny w Chinach zaczęły drastycznie rosnąć w lutym 2019 r. i wzrosły aż o 154% w ciągu następnych 11 miesięcy.
Co ciekawe, na wzrost cen wieprzowiny mogła mieć wpływ również sama obawa konsumentów przed ASF: Chiny: opinia konsumentów o ASF wpływa na ceny mięsa.
Przed wybuchem ASF Chiny były w stanie niemal całkowicie zaspokoić własne potrzeby, produkując 97% konsumowanej w kraju wieprzowiny. Kryzys wywołany przez ASF doprowadził jednak do pilnej potrzeby importowania mięsa z rynku globalnego.
W porównaniu z sierpniem 2018 r., import wieprzowiny Chin wzrósł o prawie 102% w maju 2019 r. i aż o 314% w marcu 2020 r.
Wina nieprzemyślanej polityki?
Co ciekawe, powodem gwałtownego wzrostu cen w 2019 roku nie był wyłącznie ASF. Zawinić mogła również nieprawidłowo wdrażana i prowadzona w kraju polityka ochrony środowiska i polityka hodowlana.
Ich głównymi założeniami było zapobieganie zanieczyszczaniu środowiska przez krajowe fermy trzody chlewnej i poprawa ich wydajności produkcyjnej. Przepisy były jednak różnie interpretowane w różnych regionach kraju.
W praktyce doprowadziły do zamknięcia bardzo dużej liczby niewielkich gospodarstw przydomowych, ponieważ rolnicy nie nadążali z wprowadzaniem na fermach wymaganych zmian.
Większość obecnego rynku wieprzowiny w Chinach była zdominowana przez rodzinną hodowlę na wolnym wybiegu i utrata małych gospodarstw miała duże znaczenie dla lokalnej podaży mięsa. W ten sposób utracono dużą część krajowego stada świń.
Za słaba kontrola „cyklu świńskiego”
Wspomniane czasowe fluktuacje w cenach wieprzowiny nazywane „cyklem świńskim” nie są generalnie korzystnym zjawiskiem. Eksperci uważają, że brak kontroli nad tym, w gruncie rzeczy przewidywalnym wahaniem popytu i podaży pogłębił tylko kryzys wywołany przez nagły wybuch epidemii ASF.
„Cykl świński”, w czasie którego na zmianę rosną i spadają podaż oraz ceny wieprzowiny zazwyczaj wynosi około 3 do 4 lat.
Istnienie cyklu podtrzymują głównie gospodarstwa prowadzące hodowlę świni na niewielką skalę, podatne na wszelkie trendy cenowe obserwowane na rynku.
Problem stanowi również bardzo opóźnione monitorowanie wydarzeń na rynku trzody chlewnej i słabe informowanie hodowców o bieżącej sytuacji.
W efekcie utrudniony jest stabilny rozwój hodowli trzody chlewnej w kraju, na czym cierpią przede wszystkim drobni rolnicy, zmuszeni niemal całkowicie kierować się w swojej produkcji wytycznymi cenowymi.
Błogosławieństwo dla dużych przedsiębiorstw?
Wszystkie te niekorzystne zjawiska, które uderzyły w sektor wieprzowy w Chinach w ostatnich latach były niszczące dla niewielkich ferm trzody chlewnej.
Dla komercyjnych, dużych przedsiębiorstw mogły być jednak błogosławieństwem.
Wszystko temu sprzyjało: polityka środowiskowa niekorzystna dla przydomowych gospodarstw, „cykl świński” uderzający głównie w niewielkich producentów oraz wybuch epidemii ASF, z którym lepiej radzą sobie wielkoskalowe fermy.
Zdecydowana większość ognisk dotyczyła gospodarstw posiadających mniej niż 300 świń - ASF zlikwidował prawie połowę małych farm w Chinach, co utorowało drogę do ekspansji dużych gospodarstw.
Na przykład Wens Foodstuff Group, największa chińska firma zajmująca się hodowlą trzody chlewnej, w czasie epidemii nabyła duże gospodarstwo w środkowych Chinach, które zwiększyło roczne zdolności produkcyjne o dodatkowe 28 000 macior i 700 000 tuczników.
Poza tym czołowe chińskie firmy zajmujące się hodowlą świń zaczęły rozszerzać swój zasięg na branżę uboju i przetwórstwa. Jedną z ważniejszych zmian było przechodzenie z systemu transportu żywych zwierząt do transportu schłodzonego mięsa – wynikło to z faktu, że 70% ognisk ASF w kraju było związanych z zawleczeniem wirusa podczas transportu żywych świń.
Zyski, które duże firmy uzyskały dzięki szalonym cenom wieprzowiny w kraju, zachęciły je dodatkowo do inwestowania i modernizacji obiektów. Rozwój ten prawdopodobnie przyspieszy, biorąc pod uwagę, że jest wspierany przez rząd, który chce się uniezależnić od importu.
Na podstawie:
Lili, X. (2020, August). The Analysis of the Reasons for China’s Rising Pork Prices in 2019. In 2020 4th International Seminar on Education, Management and Social Sciences (ISEMSS 2020) (pp. 1032-1035). Atlantis Press.
Chen, C. T., Zlong, T., & Zhang, W. (2020). Large Hog Companies Gain from China’s Ongoing African Swine Fever. Agricultural Policy Review, 2020(2), 5.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Może zainteresuje Cię również:
Rolnicy z Pomorza chcą się spotykać i dyskutować.
– Problemy, które nasilają się z każdym miesiącem dotyczą pr
Nieoprocentowane pożyczki dla producentów świń na
ARiMR wznowiła udzielanie nieoprocentowanych pożyczek na spł
ASF zagraża wyginięciem 11 gatunków świń
Na obszarze Azji, gdzie ASF zbiera swoje żniwo od 2018 roku,
W ostatnim okresie w Rosji z powodu ASF wybito pon
Około 560 000 świń zostało poddanych ubojowi w Rosji w ostat
Czy zostanie wznowiona pomoc na wyrównanie utracon
Resort rolnictwa rozważa możliwość wznowienia pomocy na wyró
Ponad 600 przypadków ASF wśród dzików w 2021 r.
Minęły dopiero dwa miesiące bieżącego roku, a na terenie Pol
Chiny: ogromne zanieczyszczenie wody przez ASF
Zakaz skarmiania odpadami kuchennymi świń w związku z walką
Przedłużony termin składania wniosków o wsparcie n
Do 29 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictw
Polski zespół naukowy pracuje nad szczepionką na A
Od 2017 r. polscy naukowcy pracują nad szczepionką na ASF. W
W tym roku będzie mniej pieniędzy na walkę z ASF
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wprowadziło na ter
Wzrost cen skupu trzody chlewnej w Niemczech to kw
Wysokie ceny paszy, ograniczenia z powodu ASF oraz Covid-19
Wirusy nietoperzy wykryte u świń
Na obszarze Włoch u świń w komercyjnych gospodarstwach wykry
Powiat piotrkowski w żółtej strefie ASF. Trwa dorz
Nie słabnie moc afrykańskiego pomoru świń, który w najlepsze
Niemcy, pomimo ASF-u, nadal eksportują wieprzowinę
Pomimo wykrytych kilkuset przypadków ASF u dzików, Niemcy na
Chciał zapobiec roznoszeniu ASF-u. Stanął przed są
Blisko rok temu grupa rolników z Michałem Kołodziejczakiem n
Pół tony rumuńskiego mięsa z ASF trafiło do Niemie
W niemieckim powiecie Offenbach celnicy odkryli duże ilości
Co z polskimi badaniami nad szczepionką na ASF?
Od kilku lat badania nad szczepionką na ASF prowadzi Państwo
Chiny: mutacja ASF przez nielegalne szczepionki
Jak podaje agencja Reuters, na chińskich fermach zidentyfiko
Cena detaliczna wieprzowiny rośnie, a stawki za ży
W październiku i listopadzie ubiegłego roku cena wieprzowiny
Od półtora roku w strefie niebieskiej. Jak długo m
Różnica cen skupu w strefie niebieskiej i czerwonej sięga po
Sytuacja na niemieckim rynku wieprzowiny jest nada
W ciągu ostatniego tygodnia nadwyżka świń rzeźnych w Niemcze
Ukraina objęła woj. zachodniopomorskie zakazem imp
Decyzją z dnia 13 stycznia 2021 r. strona ukraińska rozszerz
Niemiecka wieprzowina wraca na rynki trzecie? Na p
Od czasu pojawienia się pierwszych przypadków wirusa ASF we
Niemcy będą mogli utrzymywać świnie na wolnym wybi
Szefowie ministerstw rolnictwa poszczególnych landów w Niemc
Polska outsiderem w gronie unijnych państw walcząc
W ubiegłym roku na terenie Unii Europejskiej odnotowano ok.
“Moje świnie mają się dobrze”, czym dla rolników j
Wywiady przeprowadzone z hodowcami trzody chlewnej w Brazyli
Rolnicy z Brandenburgii domagają się radykalnego o
Związek rolników LBV w Brandenburgii apeluje o rozszerzenie
Na granicy województw powstało 34 km ogrodzenia. M
Zakończono prace w nadleśnictwach Starachowice i Ostrowiec Ś
Rząd ma czas. Opóźnia się pomoc dla hodowców świń
Hodowcy trzody chlewnej otrzymują pisma, w których są inform
Czy pandemia wirusa SARS -COV-2 wpłynęła na rozwój
Media obiegły informacje o tym, że wprowadzony w październik
Fałszywy alarm. Padły dzik pod Berlinem bez ASF-u
Niemieckie Krajowe Laboratorium Referencyjne nie potwierdził
ASF u bram Berlina. Zaraza idzie na zachód
Dzisiaj niemieckie media podały informację o podejrzeniu wir
ASF na duńskiej fermie w Rumunii. Nie pomogły najw
Około 30 000 sztuk trzody chlewnej ma zostać poddanych ubojo
ASF jako system połączonych stref interesów. Na kr
- Bardzo ważnym elementem strategii było to, iż określiliśmy
Utylizacja świń po ogniskach ASF pochłonęła już se
Utylizacja świń z ognisk afrykańskiego pomoru świń to ogromn
O ile wzrasta wartość tucznika w drodze od rolnika
Aktualne ceny skupu żywca wieprzowego znajdują się poniżej k
Rosja: w planach 6 milionów świń do 2025 roku
Rosyjskie stado świń ma wzrosnąć z 4 milionów sztuk w 2019 r
Syndrom drugiego miotu: wymyślony, czy prawdziwy p
Syndrom drugiego miotu, a więc mniejsza liczba prosiąt po dr
To nie był rok świni. ASF, Covid-19 i Piątka dla z
- Trudno się zgodzić z chińskim kalendarzem według którego 2
Polsus spotkał się z ministrem rolnictwa. Przedsta
Przed świętami przedstawiciele PZHiPTCh „Polsus” spotk
Chiny: opinia konsumentów o ASF wpływa na ceny mię
Rynek mięsa w Chinach doświadcza dynamicznych zmian pod wpły
Paszarnia daje idealne warunki do rozprzestrzenian
Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) mógłby zostać szeroko
Prawie siedem lat walki z ASF. 20 mln zł na zakup
Polski Związek Łowiecki w ramach przedsięwzięcia „Ograniczen
Do 100 tys. dofinansowania na ochronę przed ASF. S
Od 31 grudnia 2020 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacj
Ceny wieprzowiny na rynku chińskim osiągnęły najni
Chiny już piąty miesiąc z rzędu odnotowały wzrost krajowego
PIR: Do Polski jadą niemieckie tuczniki po 2,50 zł
Podlaska Izba Rolnicza zwróciła się do Głównego Lekarza Wete
ASF w woj. zachodniopomorskim. Zakażone dziki przy
Jak podaje Radio Szczecin, wirus ASF został po raz pierwszy
Płot na granicy województw ma zatrzymać ekspansję
W nadleśnictwach Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski w zw
Prognozy dla rynku trzody chlewnej na najbliższe m
- W nadchodzącym kwartale nadal będziemy obserwować niskie c
Ponad 300 dzików z ASF w Niemczech
We wschodnich Niemczech liczba dzików, u których wykryto afr
Minister Puda: Strategia walki z ASF była skuteczn
- Podejmujemy działania związane ze zmianami w strategii zwa
Ministerstwo podwoiło pulę środków na wyrównanie u
Do 21 grudnia 2020 r. został wydłużony termin na składa
Rosja: Gryzonie przeniosły ASF. Zutylizowano 17 ty
Rosja od ponad dekady toczy walkę z afrykańskim pomorem świń
Jak tak dalej pójdzie, to po kotlety będziemy jeźd
- Jeśli rolnicy widzą na polskiej granicy niemieckie transpo
Klienci Lidla zapłacą niemieckim hodowcom świń 1 e
Po ostatnich protestach rolników w Niemczech, Lidl podniósł
Importowana wieprzowina z dotacją?
- Czy wieprzowina, która przyjeżdża do Polski nie jest sprze
Niemcy podejmują działania aby wznowić eksport wie
Niemieckie ministerstwo rolnictwa stara się o porozumienie r
Nieudolna „walka” z ASF. Sankcje dla rolników, a d
- Powiedziałem ostatnio powiatowemu lekarzowi weterynarii, ż
Pandemia katastrofą dla rynku mięsa w Polsce?
Zmiany, które pociągnął za sobą koronawirus i związane z nim
W hodowli trzody chlewnej zmierzamy do modelu hisz
- Muszą być wprowadzone takie mechanizmy rynkowe, które umoż
Kilkadziesiąt padłych dzików na odrzańskiej wyspie
Od początku tygodnia w Niemczech odnotowano blisko 50 padłyc
Będzie wsparcie finansowe dla producentów świń w c
W ramach pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych kryzyse
Skandaliczne warunki transportu żywca wieprzowego
- Nie wiadomo z jakich stref te świnie pochodzą. Nie wiadomo
ASF wykryty w komercyjnej paszy dla świń
Badacze z Chin i USA w swojej najnowszej publikacji donoszą
Niemcy przystępują do likwidacji dzików w białej s
Budowa białej strefy ASF, podwójnego ogrodzenia pierwszego o
Odstępstwo od pobierania próbek do badań w kierunk
- Pobieranie próbek krwi do badań w kierunku ASF generuje do
Odsadzanie prosiąt bez tlenku cynku i antybiotyków
Odsadzanie prosiąt to jeden z najbardziej problematycznych e
Czy wrócą polowania zbiorowe?
W związku z obostrzeniami z powodu pandemii COVID-19 od
Walka z ASF na barkach hodowców świń. Urzędnicy sk
– Zleciłem przegląd w zakresie przestrzegania zasad bioaseku
Ministerstwo rolnictwa chce smartfonem zwalczać AS
- Dziki nie są złe, tylko musimy je mieć pod kontrolą. By ją
Zniesiono dwie strefy niebieskie w Wielkopolsce
- Nareszcie pozytywne informacje dla producentów świń. Dzisi
Jakim cudem niemiecka lub duńska wieprzowina jest
Zupełnie niezrozumiałym zjawiskiem jest fakt, że rolnicy w i
Polscy hodowcy trzody chlewnej walczą o przetrwani
Restrykcje nakładane przez rządy krajów unijnych w ramach wa
Duńczycy nie wieszczą upadku eksportu wieprzowiny
Chiny, największy konsument wieprzowiny na świecie, prawdopo
Bruksela rozważa interwencję na rynku wieprzowiny
Komisja Europejska zamierza rozważyć interwencję na rynku wi
Zakaz polowań zbiorowych wzmocni ASF. Straty dla r
Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła się do Ministra Rolnictw
Problemy narastają, a Grzegorz Puda nie przyszedł
Senatorowie nie wysłuchali wczoraj informacji Ministra Rolni
Grzegorz Puda: Szczególnie trudna sytuacja panuje
Wczoraj odbyła się nieformalna wideokonferencja ministrów UE
Ile to już było tych szczepionek na ASF? Wietnamcz
Wietnam już w przyszłym roku może mieć szczepionkę na afryka
Stygmatyzowanie wieprzowiny ze stref niebieskich i
- Postulujemy wprowadzenie zakazu stygmatyzowania wieprzowin
Brandenburgia zaostrza walkę z ASF. W białej stref
W trybie pilnym władze Brandenburgii wydały decyzję o utworz
Środki na pomoc dla producentów świń ze stref ASF
Ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia d
Chiny: Nielegalnie przewożone świnie są winne wiel
Nielegalnie transportowane świnie zakażone afrykańskim pomor
Najskuteczniejsze środki na ASF. Nowe badania pols
W niedawno przeprowadzonym eksperymencie naukowcy z Puław sp
Niemcy zabili rekordową liczbę dzików
W sezonie łowieckim 2019/20 (od 1 kwietnia do 31 marca) myśl
Wieprzowina w Rosji bywa tańsza niż drób. Coraz ni
- W niektórych regionach Rosji hurtowe ceny wieprzowiny spad
Pierwszy przypadek ASF w Saksonii. Zagrożenie dla
Instytut Friedricha Loefflera potwierdził pierwszy przypadek
W tym roku odnotowano w Polsce już 103 ogniska ASF
Główny Lekarz Weterynarii poinformował dzisiaj o wyznaczeniu
Szczepionka na ASF może nigdy nie nadejść. Pozosta
Jeszcze długie lata przyjdzie nam poczekać na szczepionkę pr
Świętokrzyskie postawi 60-kilometrowy płot. Ogrodz
W Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się w miniony p
Panika związana z koronawirusem przeniosła się na
- Wczorajsza panika na rynkach akcji i surowców przypominała
Ministerstwo zapowiada rekompensaty dla producentó
Na początku października Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła
Już 103 przypadki ASF w Niemczech
Instytut Friedricha Loefflera (FLI) potwierdził wczoraj dzie
ASF nadal niszczy polską hodowlę świń. Kolejne ogn
Główny Lekarz Weterynarii poinformował dzisiaj o wyznaczeniu
Niemcy boją się wirusa i chcą się odgrodzić od Pol
Frakcja FDP opowiada się za uszczelnieniem całej granicy pol
ASF: bakterie guźców chronią świnie przed chorobą
Afrykańskie guźce, dzicy krewniacy świni domowej, mają konta
20 mln zł na walkę z ASF. PZŁ kupi chłodnie
Polski Związek Łowiecki (PZŁ) otrzyma z Narodowego Funduszu
Kolejne ognisko ASF. „Setka” została przekroczona
Główny Lekarz Weterynarii poinformował wczoraj o wyznaczeniu
Jedynie ceny wieprzowiny w sklepach jakoś nie chcą
- Ciężko komentować sytuację cenową na rynku, gdy jest ona n
ASF już niebawem w Holandii? Są plany badania wszy
Wszystkie dziki zastrzelone w Holandii powinny zostać przeba