zm skiba

skiba

CenyRolnicze
23 maja 2024, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9394 EUR EUR - 4.2699 GBP GBP - 5.0113 DKK DKK - 0.5722
Archiwum


23.05.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 258,25 (-0,39%), kukurydza CZE24: 211,75 (-2,87%), rzepak SIE24: 495,00 (+1,43%)

23.05.2024 SPRZEDAM 50 BYKÓW, mięsny, 400-500 kg, warmińsko-mazurskie, olsztyński, 11-030, tel.: 606 686 636

22.05.2024 13:57 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,20-9,00 zł/kg, średnia: 8,50 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

22.05.2024 SPRZEDAM 65 T KUKURYDZY, trans. firmowy, mazowieckie, piaseczyński, 05-520, tel.: 602 735 316

21.05.2024 SPRZEDAM 50 T ŻYTA PASZ., trans. firmowy, podlaskie, sokólski, 16-150, tel.: 608 521 742

20.05.2024 SPRZEDAM 26 BYKÓW, mięsny, 780 kg, wielkopolskie, wolsztyński, 64-212, tel.: 510 232 873

19.05.2024 SPRZEDAM 20 T PSZENICY KONS., trans. firmowy, wielkopolskie, kaliski, 62-800, tel.: 698 369 703

Dodaj komunikat

kowalczyk

agrifirm

Zabójcze dzikie świnie: coraz więcej śmiertelnych ofiar ataków

Martyna Frątczak

Szokujący raport ujawnił, że dzikie świnie są przyczyną większej liczby zgonów niż niedźwiedzie, wilki i wszystkie gatunki rekinów razem wzięte. Ataki mogą być przerażające. Pewna kobieta została żywcem pożarta przez grupę zdziczałych świń w Teksasie.

Groźniejsze od rekinów, wilków i niedźwiedzi

Dziki i zdziczałe świnie domowe potrafią być bardzo niebezpieczne. Z nowego badania wynika, że co roku dzikie świnie zabijają więcej ludzi niż rekiny. W latach 2014–2023 średnia roczna liczba śmiertelnych ataków rekinów na całym świecie wyniosła 5,8. Dzikie świnie natomiast spowodowały śmierć średnio 19,7 osób rocznie. Tylko w 2024 r. doszło już do siedmiu śmiertelnych wypadków z udziałem dzikich świń.

Co zaskakujące, stwierdzono, że w ostatnich dwóch dekadach konsekwentnie rośnie liczba śmiertelnych ofiar po spotkaniu z tymi zwierzętami. Za tym problemem może stać fakt, że w wielu miejscach globu rozprzestrzeniły się inwazyjne, zdziczałe świnie domowe, których populacje ciężko jest kontrolować. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj: Inwazja „Super Świń” w Kanadzie i USA: zabijają zwierzęta, niszczą uprawy.

Według niedawno opublikowanych, przełomowych badań, w latach 2000-2019 r. na całym globie odnotowano 1532 ataków dzikich świń na ludzi. W ich wyniku zginęło 172 osób. Te śmiertelne wypadki miały miejsce w 29 różnych krajach. „Większość społeczeństwa nic nie wie na temat ataków dzikich świń na ludzi” – skomentował główny autor badań, dr John J. Mayer, pracujący w Narodowym Laboratorium Savannah River w Karolinie Południowej, w USA - „To nie rekiny, wilki czy niedźwiedzie zabijają najwięcej ludzi – to dzikie świnie, a liczba ataków stale rośnie”.

Autor badań dodał, że wiele osób nie chce wierzyć w opublikowane przez niego statystyki: „Otrzymałem znaczną liczbę negatywnych komentarzy od ludzi, którzy nie wierzą, że dzikie świnie są niebezpieczne. Ludzie mówili mi, że historie o atakach świń na ludzi to czysty nonsens. Co ciekawe, jeśli zapytać te same osoby o rekiny, powiedziałyby, że rekiny są niebezpieczne”.

Ataki świń potrafią być bardzo krwawe

Dodatkowe statystyki rzucają światło na najczęstsze okoliczności ataków. Spośród odnotowanych 172 ofiar śmiertelnych:

  • 88% miało miejsce w okolicznościach innych niż polowanie
  • 86% ataków miało miejsce w świetle dziennym
  • 84% ofiar stanowili mężczyźni
  • 62% ofiar stanowili dorośli
  • 38% ataków dotyczyło rolników
  • 77% ofiar zmarło z powodu utraty krwi, na skutek poniesionych obrażeń

W prawie wszystkich przypadkach atakowały samotne, dzikie świnie. Odnotowano jednak 20 zdarzeń, w których śmiertelny atak przeprowadziło stado świń. Średni rozmiar zwierząt, które zaatakowały ludzi wynosił 105 kg.

„Te ataki mogą być przerażające” – relacjonuje autor badań. „Zazwyczaj dzikie świnie nikogo nie zaczepiają, jeśli nie czują się zagrożone, ale mogą w ciągu kilku sekund wyrządzić ogromne szkody ludzkiemu ciału w bardzo makabryczny sposób. Ustaliliśmy, że w przypadku śmiertelnych ataków 55% osób zginęło na miejscu.” Dziki zadają rany kłute i tnące, często w okolicy pachwin, a ich kły działają jak gwoździe i brzytwy.

Najgroźniejsze są knury: przebijają tętnice i łamią kości

Kły dzika są niezwykle ostre - górne i dolne ocierają się o siebie za każdym razem, gdy dzik otwiera i zamyka pysk. W wyniku tego dolne kły nieustannie się ostrzą. „Dziki-samce dziurkują kłami, robiąc ostre nacięcia i żłobienia” – opisuje dr Mayer. „Mogą także łamać kości mocnym ugryzieniem”.

„Lochy mają mniejsze kły, proporcjonalnie prawie jak psy, więc locha ma tendencję do gryzienia, a nie dźgania lub cięcia. Dlatego też większość śmiertelnych ataków dokonują samce z dużymi kłami, często atakując wewnętrzną część nogi i tętnicę udową. Co więcej, mogą biegać w krótkich seriach z prędkością do 30 do 35 mil na godzinę” – dodaje badacz.

Z raportu zebranego przez naukowca wynika, że prawie wszystkie śmiertelne ataki dzikich świń wynikały z zachowania obronnego zwierzęcia, gdy poczuło się zagrożone przez człowieka. Dr Mayer udokumentował jednak również siedem ataków, w których świnie zaatakowały niesprowokowane, jak sam określa: „podczas których zachowanie świni wydawało się drapieżne”.

Jeśli uda im się coś zmieścić w pysku, zjedzą to. To rzadkie zjawisko, ale bez wątpienia czasami atakują niesprowokowane” – zauważa Mayer. „Znaleźliśmy w Indiach jeden przypadek, gdy młoda dziewczyna została zaatakowana na spacerze z ojcem. Z krzaków wyłoniła się dzika świnia, chwyciła dziewczynę, wzięła w szczęki i zabrała. Ojciec ruszył w pościg i dogonił ją, ale zarówno ojciec, jak i córka trafili do szpitala, a dziewczynka zmarła w wyniku poniesionych ran.”

Atak dzikiej świni w Indiach: 

Kobieta pożarta żywcem przez świnie

„A potem był przypadek w Teksasie w 2019 r., kiedy pewna kobieta przeżyła najgorsze” – dodaje dr Mayer. Ofiarą makabrycznego ataku, który opisuje, stała się 59-letnia Christine Rollins, pracująca jako opiekunka w domu starszego małżeństwa w wiejskim hrabstwie Chambers. Fatalnego dnia przybyła do pracy około 6 rano, zaparkowała na dobrze utrzymanym podwórzu posiadłości i wysiadła z samochodu.

Wkrótce potem, zapewne w ciągu kilku minut, została częściowo pożarta żywcem przez dziką świnię i zmarła. Około godziny 7:45 organy ścigania przybyły na posiadłość i znalazły zwłoki kobiety. Miały widoczne ślady nakłuć i ukąszeń, a sporej części nóg brakowało. Wokół były wyraźne ślady wskazujące na obecność świń. Teren wokół posiadłości był częściowo zalesiony, a właściciele posiadłości od dawna skarżyli się na problem z dzikimi świniami.

Sekcja zwłok wykazała, że kobieta wykrwawiła się na śmierć w wyniku poniesionych ran. Wykluczono, aby za atakiem stały psy. Na ciele były widoczne ugryzienia i ślady kłów charakterystyczne dla świń. Badania laboratoryjne pobranego z ran DNA potwierdziły, że atak był skutkiem spotkania z dziką świnią.  

Stany Zjednoczone są jednak nadal daleko w tyle, jeśli chodzi o oficjalnie rejestrowane przypadki ataków dzikich świń. Ponad połowa (51%) wszystkich śmiertelnych ataków świń ma miejsce w Indiach. Stosunkowo często ataki zdarzają się również w Chinach (8% śmiertelnych wypadków).

Zdaniem dr Mayera, liczba ataków rośnie na całym świecie: „W ciągu ostatnich 30 lat globalna populacja dzikich świń eksplodowała i spodziewamy się, że liczba spotkań z nimi będzie rosła, a teraz media informacyjne również nadrabiają zaległości, a dane są bardziej dostępne. Jestem pewien, że na przykład w Ameryce w ubiegłym stuleciu było więcej ofiar śmiertelnych dzikich świń, ale relacje te nigdy nie zostały udokumentowane”.

 

swinia wulkan pixabay

Na podstawie:

Mayer, John J., James E. Garabedian, and John C. Kilgo. "Human fatalities resulting from wild pig attacks worldwide: 2000–2019." Human–Wildlife Interactions 17.1 (2023): 4.

Agweb.com

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu