kojs

kojs

CenyRolnicze
20 czerwca 2024, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0345 EUR EUR - 4.3238 GBP GBP - 5.1224 DKK DKK - 0.5798
Archiwum


20.06.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 226,75 (-1,63%), kukurydza SIE24: 208,00 (-0,95%), rzepak SIE24: 463,50 (-0,59%)

20.06.2024 SPRZEDAM 9 KRÓW, 750 kg, mazowieckie, sierpecki, 09-214, tel.: 726 587 916

19.06.2024 14:00 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,00-9,00 zł/kg, średnia: 8,29 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Klimat wymusza zmiany w hodowli owiec. Przesunięty zostanie termin wykotów.

Martyna Frątczak

Zmiany klimatu zmuszają hodowców owiec do wprowadzenia radykalnych zmian – takich, jak przesunięcie sezonu wykotów owiec. Zmieni to organizacje wszystkich działań w gospodarstwie. Tegoroczny sezon wykotów w Wielkiej Brytanii był katastrofą, przez intensywne deszcze, wilgoć i wiatr - wiele jagniąt go nie przeżyło.

Narodziny jagniąt w ulewach deszczu

Tegoroczny sezon wykotów był dla brytyjskich hodowców owiec jednym z najcięższych na przestrzeni wielu lat. Gwałtowne opady deszczu sprawiły, że w marcu na wielu fermach jagnięta przychodziły na świat w błocie i kałużach wody. O ile w ciągu dnia hodowcy byli w stanie interweniować, to wiele zwierząt, które urodziło się w ciągu nocy padło z powodu wychłodzenia ciała. Po deszczach nadeszły wichury, które również okazały się brutalne dla nowonarodzonych jagniąt.

Spędzenie owiec do pomieszczeń wiązało się z innymi problemami – największym z nich było utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny. Wykoty tradycyjnie prowadzone są na pastwiskach, większość brytyjskich hodowców nie dysponuje więc odpowiednio przygotowanymi do tego budynkami. Przy dużym zagęszczeniu owiec w zamknięciu jagnięta są narażone na wiele patogenów, które rozsiewają dorosłe zwierzęta (m.in. pasożyty odpowiedzialne za kokcydiozę). Kluczowe było stosowanie odpowiedniej ściółki i proszków dezynfekujących. Dodatkową, ważną kwestią, było zapewnienie kojców indywidualnych dla owiec i ich jagniąt na przynajmniej 24 h po porodzie, tak aby miały szansę na utworzenie między sobą więzi.

Rolnicy odnotowali wysokie straty i zastanawiają się, jak ich uniknąć w kolejnych latach. Jednym z rozwiązań jest inwestycja w większe i lepiej przystosowane do utrzymywania owiec z jagniętami budynki. To jednak niezwykle kosztowne rozwiązanie – a hodowla owiec jest już i tak mało opłacalna. Dotychczas opierała się o wypas, z niewielkim uzupełnieniem diety owiec w koncentraty paszowe. Poza tym owce źle znoszą długotrwałe przebywanie w zamknięciu.

Inną strategią jest przesunięcie terminu wykotów owiec. Już teraz tradycyjny marzec i kwiecień wielu hodowców zmieniło grudzień. Pogoda w tym miesiącu jest suchsza i bardziej sprzyja narodzinom jagniąt. Wymusza to jednak zmianę organizacji wielu działań w gospodarstwie.

Nowa Zelandia walczy z suszami, ulewami i wichurami

Hodowcy owiec w Nowej Zelandii również zmagają się ze zmianami klimatu. Na wyspach coraz częściej obserwuje się epizody ekstremalnej suszy lub gwałtownych opadów deszczu. Według przewidywań ekspertów, do 2040 r. temperatura w Nowej Zelandii wzrośnie o ok. 0,8C. Wpłynie to na sezon wegetacyjny, a w zależności od regionu wyspy rolnicy będą zmagać się z intensywnymi deszczami, suszami i wichurami. Wzrośnie liczba upalnych (powyżej 25⁰C) dni w ciągu roku. Najwyższe temperatury mają być latem i jesienią.

Sam wzrost temperatury będzie miał niewielki wpływ na przeżywalność jagniąt. Tradycyjnie w Nowej Zelandii sezon wykotów – w zależności od regionu (wcześniej na północy, później na południu) – przypada na okres od sierpnia do października. Jagnięta przychodzą na świat na pastwiskach. Analizy możliwych zmian klimatycznych pokazują, że w przyszłych latach na Wyspie Południowej, w okresie od 2 do 4 tygodni przed standardowym terminem wykotów temperatura będzie wynosić o ok. 7⁰C więcej niż dzisiaj.

Będzie to jednak korelować ze wzrostem trawy na pastwiskach. Dlatego możliwe będzie zaplanowanie wykotów na 10-20 dni wcześniej niż obecnie. Jeśli owce i ich jagnięta będą miały szansę przybrać wiosną na wadze, lepiej poradzą sobie w przypadku suszy w miesiącach letnich. Hodowcy są więc w stanie się do tego dostosować.

owca porod pexels portal cenyrolnicze pl

Inne problemy hodowców owiec

Niestety, wysokie temperatury nie będą jedynym problemem. Wraz z nimi prawdopodobnie rozprzestrzenią się niektóre choroby zakaźne i pasożyty, które mogą atakować owce. Problemem staną się również szkodniki i choroby roślin na pastwiskach. Przykładowo owce hodowane w cieplejszych rejonach są bardziej narażone na mykotoksyny wytwarzane przez grzyby, takie jak sporidesmina powodująca stany zapalne skóry i zearalenon, który zmniejsza płodność owiec.

Poza tym wielkość, jakość i produktywność pastwisk może się zmniejszyć, chociaż będzie to zależeć od regionu wysp. Zmieni się też skład gatunkowy pastwisk – w ekstremalnych warunkach lepiej poradzą sobie sucholubne, małoodżywcze trawy, a zmniejszy się udział roślin strączkowych, które są ważnym źródłem białka dla owiec. Niski poziom białka w diecie może szczególnie negatywnie odbić się na płodności i laktacji owiec. Zmiany w jakości pastwisk będą wymagały elastyczności w zarządzaniu gospodarstwem, np. odraczaniem wypasu, co jednak wymusi większe wydatki na komercyjne mieszanki paszowe i siano.

Niestety, prognozuje się, że wraz ze zmianami klimatycznymi pogłowie owiec w Nowej Zelandii może spaść nawet o 38%. Obecnie na wyspach żyje około 28 milionów owiec i tylko 4,7 miliona ludzi. W przyszłości bardziej opłacalna może stać się hodowla bydła – która jest generalnie mniej przyjazna środowisku.

 

owce na rekach pexels portal cenyrolnicze pl

Cytowane badania:

Stevens, David, and Marie Casey. "Understanding the impacts of climate change on lamb survival and lambing date in Southern New Zealand." Journal of New Zealand Grasslands (2022): 21-30.

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu