kojs

kojs

CenyRolnicze
28 marca 2024, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0081 EUR EUR - 4.3191 GBP GBP - 5.0474 DKK DKK - 0.5792
Archiwum


28.03.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 203,50 (+1,37%), kukurydza CZE24: 193,25 (+ 1,44%), rzepak MAJ24: 438,00 (-0,79%)

27.03.2024 14:28 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,80-8,60 zł/kg, średnia: 8,17 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

27.03.2024 SPRZEDAM 12 T PSZENŻYTA, trans. firmowy, wielkopolskie, kolski, 62-640, tel.: 690 050 400

26.03.2024 SPRZEDAM 26 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, podkarpackie, krośnieński, 38-460, tel.: 519 550 918

26.03.2024 SPRZEDAM 48 JAŁÓWEK, mieszaniec, 500 kg, mazowieckie, wyszkowski, 07-203, tel.: 500 062 366

26.03.2024 SPRZEDAM 15 TUCZNIKÓW, 120 kg, 100%, warmińsko-mazurskie, działdowski, 13-230, tel.: 796 437 003

25.03.2024 SPRZEDAM 20 JAŁÓWEK, mięsny, 700 kg, kujawsko-pomorskie, włocławski, 87-865, tel.: 722 018 877

24.03.2024 SPRZEDAM 100 T PSZENICY KONS., trans. firmowy, lubelskie, świdnicki, 21-065, tel.: 791 816 003

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

Słonecznik wysiej przed kukurydzą – jak i kiedy siać oba gatunki?

Radek Nowicki
słonecznik, wysiew, kukurydza

Wyjątkowo zimna i mokra wiosna krzyżuje plany rolników. Każdy maksymalnie wykorzystuje okna pogodowe do prowadzenia prac polowych, tymczasem są rolnicy, którzy nie mogą wysiać buraków jak i tacy co rozpoczęli już siewy kukurydzy. Czy jednak temperatura gleby pozwala na podjęcie takiej decyzji bez ryzyka? Plantatorzy słonecznika mogą już przygotowywać sprzęt.

 

Choć tak mokra wiosna to zbawienie po kilku latach deficytów opadów, to jej skutki są widoczne na polach. Najbardziej cierpią duże plantacje rzepaku, gdzie okienek pogodowych na wykonanie zabiegów fungicydowych, regulacyjnych, ale przede wszystkim insektycydowych jest bardzo mało. Dość zimny początek kwietnia opóźnił także zasiewy buraków w kraju. Obecnie, gdy temperatury nie są już przeszkodą dla siewu większości gatunków następuje spiętrzenie prac. Pierwsi rolnicy rozpoczęli siewy kukurydzy, licząc, że lada dzień temperatura gleby przyjmie na stałe wartość pozwalającą bezproblemowe wschody. W tych gospodarstwach, które planują w tym roku zasiewy słonecznika, powinno się wysiać go prędzej od kukurydzy. Wczesny termin siewu słonecznika ma kluczowy wpływ na wilgotność nasion w czasie zbioru.

 

Słonecznik coraz popularniejszy

 

Uprawa słonecznika w Polsce to wciąż niszowe zagadnienie, ale w ciągu ostatnich lat notuje skokowe zwyżki areału. W 2020 roku wysiano go na powierzchni ok. 9,6 tys. ha, w 2021 na 19,5 tys. ha, a w zeszłym roku rósł już na 64,8 tys. ha. W tym roku prognozowane jest kolejny z rzędu wzrost areału jego uprawy. Swoją popularność zawdzięcza stosunkowo łatwej agrotechnice, niewielkim nakładom i tolerancji słabszych stanowisk. Polscy rolnicy wciąż uczą się jego uprawy w naszych warunkach, szczególnie jeśli wysiewany jest po raz pierwszy. Należy uważać, aby nie popełnić pierwszego błędu już na starcie uprawy. Bardzo ważnym zagadnieniem jest termin jego wysiewu. Słonecznik to roślina pochodząca z nieco cieplejszych rejonów niż Polska, ale dobrze znosi przymrozki na początku swojego wzrostu. Młode siewki słonecznika są w stanie przetrwać spadki temperatur do -6°C. Są pod tym względem znacznie wytrzymalsze od kukurydzy i między innymi z tego powodu powinien być wysiewany od niej wcześniej. Wymagania temperaturowe dla słonecznika są podobne jak dla kukurydzy w typie flint. Wymaga on ogrzanej gleby do co najmniej 8 stopni na głębokości 5 cm. Jego siew powinien nastąpić nie później niż w pierwszym tygodniu maja, a najlepiej, gdyby to była druga i trzecia dekada kwietnia. Opóźnienie siewu przyczynia się do znaczącego opóźnienia wegetacji i może skutkować zbyt wysoką wilgotnością nasion w czasie zbioru. Materiał siewny słonecznika najczęściej wysiewa się w tej samej rozstawie rzędów co kukurydzę – 75 cm. Głębokość umieszczenia nasion nie powinna przekraczać 5 centymetrów na glebach lekkich i 3 cm na ciężkich stanowiskach. Zbyt głębokie umieszczenie nasion może prowadzić do problemów ze wschodami, ze względu na epigeiczny sposób kiełkowania, czyli wynoszenia liścieni ponad powierzchnię gleby. Zagęszczenie nasion w rzędzie w zależności od stanowiska powinno się mieścić w zakresie 20-25 cm, co przy rozstawie rzędów 75 cm daje obsadę 50-65 tys. roślin na ha. Zbyt wysoka norma wysiewu skutkować może zwiększeniem konkurencji roślin w łanie o wodę i składniki pokarmowe, a także może prowadzić do większego wylegania roślin.

 

slonecznik na poczatku rozwoju radek nowicki cenyrolnicze pl

Fot. 2. Słonecznik na początku rozwoju dobrze znosi niewielkie przymrozki.

 

Ostrożnie z azotem

 

W uprawie słonecznika należy ostrożnie dawkować nawożenie azotowe. Przekroczenie poziomu 140 kg N/ha dostępnego wraz z zasobami glebowymi, doprowadzi do znacznego przedłużenia wegetacji, opóźnienia zbioru i wyższej wilgotności nasion. Uzyskanie większego plonu może nie zrekompensować kosztu suszenia materiału. Całość nawożenia azotowego słonecznika powinna zostać zrealizowana przed siewem. Można do tego użyć mocznika, ale należy go wysiać co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem siewu nasion. Słonecznik dobrze reaguje przyspieszonym tempem wzrostu po zastosowaniu ok 30 kg N/ha w formie saletrzanej. Odmiennie do azotu, słonecznikowi nie należy skąpić potasu. Jego potrzeby są znacznie wyższe niż pozostałych składników pokarmowych i z plonem 3 t/ha jego pobranie może wynieść nawet 220 kg K2O/ha. Ponad 80% z tej ilości wróci do gleby wraz z resztkami pożniwnymi.

 

Kukurydza lubi ciepło

 

Kukurydza w zależności od typu ziarna posiada różne wymagania termiczne, ale żadne z nich nie znosi dobrze przymrozków. Rośliny w fazie szpilki i pierwszych dwóch liści przetrwają krótkotrwałe obniżenia temperatury w okolice -3°C, lecz skutkuje to spowolnieniem wzrostu i czasem potrzebnym na regenerację. Niższe spadki temperatury mogą spowodować całkowite uszkodzenia części nadziemnej. Pomimo tego kukurydza często potrafi odbudować utracone organy, lecz trwa to dłużej niż gdyby siew został opóźniony o kilka dni i rośliny uniknęły uszkodzeń. Z tego powodu ryzykowanie ekstremalnie wczesnymi siewami kukurydzy nie ma większego sensu. Nieco wcześniej można rozpocząć siewy kukurydzy o ziarnie w typie flint. Rozpoczynają one kiełkowanie, gdy gleba jest ogrzana do minimum 6°C, lecz procesy znacznie sprawnie przebiegają w temperaturze powyżej 8°C. Nasiona w typie dent wymagają znacznie wyższych temperatur. Rozpoczęcie wzrostu inicjują dopiero gdy temperatura gleby w okolicy nasiona przekracza minimum 8°C, a o komfortowych warunkach do przebiegu kiełkowania możemy mówić, gdy gleba jest cieplejsza niż 12°C. Fizjologicznymi zwiastunami odpowiednich warunków termicznych do siewu kukurydzy są kwitnienie mniszka lekarskiego, czeremchy i czerwonej porzeczki. Początkowy wzrost kukurydzy jest powolny, do czasu wystąpienia temperatur powietrza przekraczających 25°C, dlatego niewielkie opóźnienie siewu nie będzie miało większego znaczenia dla dalszego rozwoju i plonowania roślin. W większości kraju, optymalny termin do siewu kukurydzy przypada od połowy kwietnia do końca pierwszej dekady maja, ale to temperatura powinna wyznaczać dokładny termin na rozpoczęcie siewów.

 

rozpoczecie siewu kukurydzy cenyrolnicze pl

Fot. 3. Rozpoczęcie siewu kukurydzy uzależnione jest od odpowiedniej temperatury gleby.

 

Gęstość ma znaczenie

 

Norma wysiewu kukurydzy zależy od możliwości produkcyjnych stanowiska i sposoby wykorzystania plonu. Uprawa przeznaczona na zbiór ziarna na glebach dobrych, bez braków wody w okresie wzrostu może osiągać obsadę na poziomie 75-80 tys. nasion/ha. Natomiast na glebach lekkich, gęstość siewu może zostać obniżona nawet do 60 tysięcy nasion na ha. Wyższe normy wysiewu nie przełożą się na wyższy plon ze względu na konkurencję roślin i redukcję rozmiarów kolb i liczby nasion. Przy kiszonkowym użytkowaniu kukurydzy, gęstość siewu może zostać zwiększona o ok 10-15%, uzyskując w ten sposób większą ilość biomasy. Należy jednak pamiętać, że jakość uzyskanej kiszonki z gęstszych łanów będzie gorsza od plantacji rzadszych, na których kolba stanowi większy udział rośliny. Głębokość siewu nasion na glebach lekkich wynosi ok 4-5 cm, a na glebach cięższych 3-4 cm. Zastosowanie nawożenia rzędowego w czasie siewu znacząco poprawi wzrost początkowy roślin, szczególnie jeśli użyjemy do tego fosforanu amonu, z łatwo dostępną formą fosforu. W przypadku stosowania nawozów NPK w podsiewacz, należy zachować ostrożność i dobrze wyregulować redlicę nawozową, tak aby wysokie stężenie potasu w formie soli nie uszkodziło kiełkujących nasion. Minimalna odległość umieszczanego nawozu od ziarna to 5 centymetrów obok i 5 centymetrów poniżej ziarna. Głębokość wysiewu nawozu powinna być zwiększona, jeżeli planowane jest podanie większej niż 150 kg/ha nawozu zawierającego potas.

Radek Nowicki
Autor: Radek Nowicki
Pasjonat rolnictwa i nauki. Łączę oba te zainteresowania pracując w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym jako Specjalista ds. Doświadczalnictwa, oraz ucząc się w Szkole Doktorskiej UTP w dyscyplinie Rolnictwo i Ogrodnictwo. Tematem, którym się zajmuję to nowinka w postaci grochu ozimego i jego mieszanek z zbożami. Szczególnie interesuje mnie uprawa roślin, coraz dokładniejsze poznawanie i wyjaśnianie ich potrzeb. Dążę do tego, aby nauka ułatwiała pracę rolnikom, wskazywała nowe kierunki działań przynosząc zyski im i środowisku.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu