kps

kojs

CenyRolnicze
06 czerwca 2023, Wtorek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.1964 EUR EUR - 4.4902 GBP GBP - 5.2130 DKK DKK - 0.6028
Archiwum


06.06.2023 MATIF: pszenica WRZ23: 230,25 (-0,11%), kukurydza CZE23: 226,00 (+1,80%), rzepak SIE23: 429,50 (+1,42%)

06.06.2023 SPRZEDAM 25 TUCZNIKÓW, 140 kg, 58%, wielkopolskie, krotoszyński, 63-714, tel.: 606 698 711

05.06.2023 14:09 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,80-8,80 zł/kg, średnia: 8,23 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni)

04.06.2023 SPRZEDAM 4 BYKI, mięsny, 630 kg, podlaskie, suwalski, 16-402, tel.: 797 393 225

04.06.2023 SPRZEDAM 130 JAJ, rozmiar M, wielkopolskie, koniński, 62-573, tel.: 570 790 300

Dodaj komunikat

agrifirm

kowalczyk

Zaraza i stonka w natarciu

Radek Nowicki
stonka, zaraza

Ziemniak to uprawa zagrożona chorobami i szkodnikami mogącymi wywołać szkody na skalę niespotykaną u innych roślin. Brak reakcji na pojawienie się zagrożenia ze strony sprawcy zarazy ziemniaka i stonki ziemniaczanej może pozbawić nas większej części plonu, oraz wywołać problemy z ich dalszym przechowywaniem. Ze względu na silnie zróżnicowane regionalnie warunki pogodowe należy często monitorować plantacje.

 

Zaraza ziemniaka, pomimo swojej nazwy zagraża także innym roślinom z rodziny psiankowatych. Do gatunków narażonych na atak ze strony tej choroby są pomidor, bakłażan i papryka. Phythophora infenstans -organizm grzybopodobny będąc sprawcą zarazy ziemniaka dobrze rozwija się w temperaturze powyżej 15° i wilgotności powietrza większej niż 87%. Ogranicza on powierzchnię asymilacyjną liści, obniżając budowę plonu, a przy uszkodzeniu ponad 50% liści następuje całkowite wstrzymanie przyrostu plonu. Ze względu na bujnie tworzoną nać przez ziemniaka, warunki do rozwoju choroby w łanie występują praktycznie od początku pierwszej infekcji, do końca wegetacji. Gorąca i słoneczna aura wstrzymuje i opóźnia kolejne infekcje, ale nie niszczy patogena całkowicie.

 

Pierwszy zabieg najważniejszy

 

Wyznaczenie odpowiedniego momentu na rozpoczęcie ochrony ziemniaka przed zarazą nie jest łatwe. Istnieje kilka modeli do wspomagania decyzji o zabiegu na podstawie przebiegu pogody. Praktycy uważają, że pierwszy zabieg przeciwko zarazie ziemniaka powinno się wykonać między 55 a 65 dniem od posadzenia ziemniaków. Część rolników rozpoczyna zabiegi, gdy rośliny zewrą rzędy lub zaobserwują pierwsze objawy choroby. Jednak najlepsze rezultaty w ochronie uzyskuje się wykonując zabieg zapobiegawczy jeszcze przed infekcją i tu pomoże tylko wnikliwe śledzenie przebiegu pogody, skrupulatne notowania danych meteo i korzystania z systemów które na tej podstawie wyznaczą ryzyko infekcji. Na pierwszy zabieg – zapobiegawczy polecane są preparaty o działaniu kontaktowym. 

 

2. Niezwalczany sprawca zarazy ziemniaka może prowadzić do całkowitego zniszczenia naci

Fot.: Niezwalczany sprawca zarazy ziemniaka może prowadzić do całkowitego zniszczenia naci. 

Najważniejsza regularność

 

Zaraza ziemniaka jest uciążliwą chorobą, intensywnie zarodnikuje i zakaża niemal do samego końca rozwoju ziemniaków. Z tego powodu należy regularnie powtarzać zabiegi ochrony, po zakończeniu działania poprzedniego. Zwykle aplikacje fungicydów powtarza się co 10 dni, a przy niesprzyjającej pogodzie rozwojowi zarazy i zastosowaniu środka systemicznego możemy opóźnić kolejny zabieg maksymalnie o 3-4 dni. Natomiast w przypadku zastosowaniu środka powierzchownego i następujących po tym długotrwałych opadów, kolejny zabieg zależy wykonać nawet 7 dni po poprzednim. Najpopularniejsze środki do ochrony ziemniaka są przeznaczone do kilkukrotnego stosowania, lecz należy przynajmniej zmieniać substancje aktywne w co drugim zabiegu. Ważne jest, aby odpowiedzialnie stosować środki ochrony roślin. Zaraza ziemniaka łatwo uodparnia się na stosowaną chemię a sprzyja temu stosowanie środków systemicznych i wgłębnych, gdy wokół plam chorobowych na spodniej stronie liścia znajduje się biały nalot. Są to zarodniki pływkowe -płciowa forma agrofaga, z których selekcji po zastosowaniu preparatów mogą wyodrębnić się biotypy odporne. Do zwalczania zarazy oprócz substancji aktywnych takich jak folpet, cyjazofamid, ametoktadyna, cymoksanil, mandipropamid, difenokonazol, azoksystrobina, oksatiapiprolina czy bentiowalikarb izopropylowy warto włączyć do ochrony miedź, która w zupełnie inny sposób działa na patogeny, nie stwarzając ryzyka wytworzenia odporności, a przy okazji poprawia skuteczność konwencjonalnych fungicydów.

 

Jak wyglądają objawy zarazy ziemniaka?

 

Liściowa forma zarazy w pierwszej kolejności najczęściej atakuje starsze liście znajdujące się bliżej ziemi. W pierwszej fazie porażone miejsca przez zarazę ziemniaka nabierają szaro-sinej barwy, następnie żółkną i zasychają. Na spodniej stronie liścia na pograniczu zdrowej i chorej tkanki pojawia się białawy nalot. Istnieje też łodygowa forma zarazy, która atakuje większe obszary w odróżnieniu od formy liściowej. Zaatakowane łodygi i ogonki liściowe stają się czarne i mogą się w tych miejscach łamać. W czasie zbioru może także dojść porażenia bulw, gdzie w miejscu infekcji miąższ jest brunatny i twardy. Takie bulwy użyte do sadzenia są rezerwuarem choroby na nowej plantacji.

 

Blednące i casychające częsci dolnych liści to objawy niezwalczonej zarazy ziemniaczanej

Fot.: 3. Blednące i casychające częsci dolnych liści to objawy niezwalczonej zarazy ziemniaczanej

Żarłoczna stonka

 

Dobrze znanym szkodnikiem ziemniaka jest stonka. Dopóki widujemy na plantacji chrząszcze wielkiego zagrożenia nie ma. Jeśli zaczęliśmy widywać złoża jaj na spodniej części liści to znak do monitorowania larw, które wyklują się po 7-14 dniach. Masowy wylęg larw następuje w okresie pełni kwitnienia bzu i początku kwitnienia chabra bławatka. Jest to związane z podobną sumą temperatur inicjującą te zjawiska. Ciało larw ma kolor czerwony, z czarnymi odnóżami i prążkami. Larwy w stadium L3 i L4 są najbardziej żarłoczne i pojawiają się w dużych ilościach co stanowi o ich szkodliwości i należy przystąpić do zwalczania. W tym czasie larwy mają wielkość od 1,3 mm do 2,5mm. Osiągając tą wielkość, po pewnym czasie schodzą do gleby na głębokość 2-5 cm, gdzie się przepoczwarzają w chrząszcze. Ich ponowny wylot będzie miał miejsce na przełomie lipca i sierpnia. Ocieplający się klimat sprawia, że i z tego pokolenia chrząszczy mogą pojawić się larwy. Niekontrolowane bytowanie stonki może powodować całkowite gołożery plantacji, co prowadzi do poważnych ubytków w plonie.

 

4. Rozciągnięte w czasie wylęgi larw mogą skutować koniecznoscią dwukrotnego ich zwalczania

Fot.: 4. Rozciągnięte w czasie wylęgi larw mogą skutować koniecznoscią dwukrotnego ich zwalczania

Coraz trudniejsze zwalczanie

 

Problemy w zwalczaniu stonki ziemniaczanej spowodowane są często rozciągniętym w czasie wylęgiem larw. Wywołane to może być pojawieniem się chłodów po rozpoczęciu składania jaj, które jest dokańczane po ociepleniu się temperatury powietrza. Wówczas konieczne może się okazać powtórzenie zabiegu insektycydowego. Problem stanowi także drugie, letnie pokolenie stonki ziemniaczanej, które w przeszłości nie występowało w tak dużym nasileniu. Ostatnim, ale i najpoważniejszym problemem jest coraz mniejsza wrażliwość tych owadów na stosowane insektycydy. Z tego powodu łatwiej zwalczyć larwę niż dorosłego chrząszcza. Z dostępnych insektycydów mamy powierzchniowo działające pyretroidy: deltametryna, lambda-cyhalotryna oraz cypermetryna, następnie działające wgłębnie i systemicznie acetamipryd oraz wgłębnie działające cyjanotranniprol  i chlorantraniliprol będąc obecnie jedną z najskuteczniej działających substancji aktywnych przeciwko stonce.

 

Radek Nowicki
Autor: Radek Nowicki
Pasjonat rolnictwa i nauki. Łączę oba te zainteresowania pracując w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym jako Specjalista ds. Doświadczalnictwa, oraz ucząc się w Szkole Doktorskiej UTP w dyscyplinie Rolnictwo i Ogrodnictwo. Tematem, którym się zajmuję to nowinka w postaci grochu ozimego i jego mieszanek z zbożami. Szczególnie interesuje mnie uprawa roślin, coraz dokładniejsze poznawanie i wyjaśnianie ich potrzeb. Dążę do tego, aby nauka ułatwiała pracę rolnikom, wskazywała nowe kierunki działań przynosząc zyski im i środowisku.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu