zm skiba

kojs

CenyRolnicze
18 marca 2024, Poniedziałek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9528 EUR EUR - 4.3086 GBP GBP - 5.0343 DKK DKK - 0.5777
Archiwum


18.03.2024 14:24 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,80-8,80 zł/kg, średnia: 8,11 zł/kg (na podstawie informacji z 9 ubojni)

18.03.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 197,25 (+1,15%), kukurydza CZE24: 183,50 (+ 0,96%), rzepak MAJ24: 443,25 (+1,60%)

18.03.2024 SPRZEDAM 12 T PSZENŻYTA., trans. firmowy, lubuskie, gorzowski, 66-446, tel.: 609 605 416

18.03.2024 SPRZEDAM 15 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, lubuskie, gorzowski, 66-446, tel.: 609 605 416

17.03.2024 SPRZEDAM 10 BYKÓW, hf, 800 kg, wielkopolskie, gostyński, 63-840, tel.: 783 888 781

17.03.2024 SPRZEDAM 30 BYKÓW, mieszaniec, 750 kg, łódzkie, łowicki, 99-434, tel.: 696 130 651

17.03.2024 SPRZEDAM 10 BYKÓW, mieszaniec, 700 kg, małopolskie, wadowicki, 34-120, tel.: 697 500 066

15.03.2024 SPRZEDAM 1 BYKA, hf, 700 kg, pomorskie, malborski, 82-213, tel.: 506 329 290

14.03.2024 SPRZEDAM 10 BYKÓW, mieszaniec, 700 kg, lubelskie, bialski, 21-518, tel.: 695 079 909

13.03.2024 SPRZEDAM 340 TUCZNIKÓW, 135-140 kg, 57-58%, warmińsko-mazurskie, nowomiejski, 13-300, tel.: 517 413 854

13.03.2024 SPRZEDAM 4 BYKI, mieszaniec, 850 kg, podlaskie, sokólski, 16-140, tel.: 501 788 419

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Dobry moment na pierwsze dokarmianie dolistne buraków i kukurydzy

Radek Nowicki
dokarmianie dolistne buraków i kukurydzy

Kukurydza i buraki cukrowe to rośliny jare mające specyficzne wymagania co do niektórych mikroelementów. Odznacza je także dosyć wolny wzrost początkowy, a po mijającym właśnie okresie chłodów nastąpi dynamiczniejszy ich rozwój. To dobry moment na pierwsze zaopatrzenie w pierwiastki, które znacząco wpłyną na tempo i jakość rozwoju tych roślin.

 

Dokarmianie dolistne roślin ma za zadanie dostarczenie składników, których brakuje w glebie, są trudno dostępne, lub występuje okresowe wzmożone zapotrzebowanie na nie. Do takich składników w przypadku buraków cukrowych należy bor. Polskie gleby są z natury ubogie w ten mikroelement, który jest jednocześnie bardzo ważny w rozwoju buraka cukrowego. Aplikację boru należy przeprowadzać kilkukrotnie ze względu na słabą mobilność w roślinie i wysokie potrzeby buraka. Przy średnim plonie 60 t korzeni z hektara potrafi pobrać do 700 g boru! Takiej ilości nie można dostarczyć na raz a pierwszą dawkę warto wykonać w fazie 4-6 liści. Objawy niedoboru tego składnika mogą się uwidocznić w lipcu i sierpniu w postaci zamierania sercowych liści buraka. Z tego powodu obniżka plonu korzeni może wynieść nawet 50%. Z aplikacją nawozów zawierających bor nie można czekać do pojawienia się objawów deficytu, bo w tym momencie rozwój buraka jest już silnie ograniczony. Nawożenie dolistne tym składnikiem należy wykonać co najmniej trzykrotnie szczególnie jeśli wystąpią posuchy, dodatkowo ograniczające pobieranie składników pokarmowych. 

 

2. Faza 4 6 liści buraka to czas na pierwszą aplikację boru cenyrolnicze pl

Fot. 2. Faza 4-6 liści buraka to czas na pierwszą aplikację boru.

 

Aby zwiększyć skuteczność i opłacalność nawożenia dolistnego warto stosować kompleksowe odżywianie. Burak wykazuje równie duże zapotrzebowanie na mangan. Składnik ten pomoże lepiej przerwać burakom okres susz, poprzez lepsze wykształcenie korzeni bocznych. Bierze także udział w tworzeniu chloroplastów, a więc wpływa na efektywność fotosyntezy. Objawy niedoboru manganu to blednięcie liści, nadmierne marszczenie się i sztywność liści.

 

Mikroskładnikiem rzadko kojarzonym z nawożeniem buraka jest cynk, który jest pobierany w ilościach stosunkowo dużych. Przy plonie 60t/ha buraki mogą pobrać nawet 0,5 kg cynku. Braki jego niedoborów są utajone, często interpretowane jako niedobory azotu. Przy niedoborze cynku liście buraków są mniejsze, blade, a ogólny rozwój roślin jest spowolniony. Jest to wynikiem udziału tego składnika w budowaniu białek i cukrów, a także ważne role przy budowie enzymów.

 

Cynk to niewątpliwie pierwiastek, o którym rolnicy nie zapominają przy dokarmianiu kukurydzy. I słusznie, bo jest ona narażona na deficyty tego składnika powodujące gorsze przyrosty biomasy. Spowodowane jest to udziałem cynku w regulacji gospodarki hormonalnej odpowiadającej za wzrost roślin. Jej niedobór skutkuje skróconymi międzywęźlami, a poprzedzają je objawy w postaci bladych, niemal białych podłużnych smug na liściach. Przyswajalność cynku jest także ograniczana przez fosfor. Zatem kukurydza, która najczęściej jest nawożona rzędowo fosforem szczególnie jest narażona na trudności w pobieraniu cynku. Pierwszą aplikację cynku w kukurydzy warto zastosować w fazie 4-6 liści, a następnie powtórzyć ją w momencie, kiedy jeszcze będzie możliwy wjazd opryskiwaczem na plantację bez nadmiernego uszkadzania roślin.

 

W trakcie nawożenia dolistnego kukurydzy nie można zapomnieć o takich mikroskładnikach jak bor i mangan. Ich aplikacja zaowocuje w przyszłości pełnym uziarnieniem kolb, redukcją niekorzystnego zjawiska krzewienia i żółknięcia liści.

 

Jeśli w uprawie kukurydzy zdecydowano się na powschodowe zwalczanie chwastów, dokarmianie dolistne powinno być przeprowadzone około tygodnia po zabiegu, aby niepotrzebnie nie dokarmiać chwastów. Zabieg nawożenia dolistnego w tym okresie wzmocni dodatkowo kukurydzę po stresie związanym z metabolizmem herbicydów. 

 

3. Przed rozpoczęciem dokarmiania dolistnego należy najpierw pozbyć się chwastów aby ich nie wzmacniać cenyrolnicze pl

 

Fot. 3. Przed rozpoczęciem dokarmiania dolistnego należy najpierw pozbyć się chwastów, aby ich nie wzmacniać. 

Makroskładniki także przez liść

Aplikacja dolistna makroskładników przez liść jest często krytykowana i poddawana wątpliwości sensu stosowania przez praktyków, jednak badania jasno wskazują, że przynoszą one efekty w produkcji. Sceptycyzm ten wynika z logiki, że stosowanie składników w ilościach kilkuset gram na hektar przy zapotrzebowaniu kilkudziesięciu lub kilkuset kilogramów nie ma sensu. I to całkowita racja, ale dostarczanie makroelementów przez liść nie ma za zadanie pokrycia pełnego zapotrzebowania na nie, lecz poprawę procesów fizjologicznych szczególnie w okresach, kiedy są one trudno pobierane przez korzeń przez niekorzystne warunki środowiskowe. Potrzeby te pojawiają się na przykład w chłodnych okresach, gdy fosfor nie jest efektywnie pobierany przez rośliny. Dlatego jego zastosowanie w kukurydzy, która ze względu na swoje tropikalne pochodzenie gorzej od innych roślin pobiera fosfor w temperaturach poniżej 20°C znacząco przyspieszy jej rozwój.

 

Równie korzystny wpływ na kukurydzę i buraka cukrowego będzie miało zastosowanie odżywek zawierających potas w okresach poprzedzających posuchy. Pierwiastek ten odpowiada na gospodarkę wodną roślin, a jego niedobór uniemożliwia zamykanie aparatów szparkowych, co prowadzi do ogromnych strat wody z rośliny i ich usychanie. Dostarczenie potasu bezpośrednio na liście, gdzie znajdują się aparaty szparkowe pozwoli na błyskawiczne przywrócenie ich funkcjonalności.

Chelaty czy sole?

Każda forma mikroskładników ma swoje wady i zalety, odmienne właściwości, przydatne w różnych sytuacjach. Chelaty są bardzo dobrze pobierane przez liście roślin, jednak ich wykorzystanie przez korzenie nie jest możliwe. Sprawia to, że stosując odżywki ze schelatyzowanymi składnikami w początkowych fazach rozwoju, kiedy pokrycie gleby przez rośliny jest niewielkie, duża część aplikowanego środka zostanie niewykorzystana. W takim przypadku dobrze sprawią się mikroelementy w postaci soli, które mogą zostać pobrane także przez korzenie po wypłukaniu je przez deszcz w głąb profilu glebowego. Natomiast w przypadku pełnego pokrycia pola przez rośliny mikroelementy w formie chelatów zostaną szybko przyswojone. Nawozy te poprawiają właściwości cieczy roboczej poprzez obniżenie napięcia powierzchniowego i twardości wody. Warto pamiętać, że nie wszystkie pierwiastki tworzą chelaty, a koncentracja schelatyzowanych mikroelementów z reguły nie przekracza 150g pierwiastka na kilogram lub litr nawozu. Wiedza ta może uchronić nas przed nieuczciwymi producentami, chcąc skusić nas na okazję. Pierwiastkami nietworzącymi chelatów są bor i molibden.

 

Radek Nowicki
Autor: Radek Nowicki
Pasjonat rolnictwa i nauki. Łączę oba te zainteresowania pracując w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym jako Specjalista ds. Doświadczalnictwa, oraz ucząc się w Szkole Doktorskiej UTP w dyscyplinie Rolnictwo i Ogrodnictwo. Tematem, którym się zajmuję to nowinka w postaci grochu ozimego i jego mieszanek z zbożami. Szczególnie interesuje mnie uprawa roślin, coraz dokładniejsze poznawanie i wyjaśnianie ich potrzeb. Dążę do tego, aby nauka ułatwiała pracę rolnikom, wskazywała nowe kierunki działań przynosząc zyski im i środowisku.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu