kojs

skiba

CenyRolnicze
28 marca 2024, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0081 EUR EUR - 4.3191 GBP GBP - 5.0474 DKK DKK - 0.5792
Archiwum


27.03.2024 14:28 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,80-8,60 zł/kg, średnia: 8,17 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

27.03.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 200,75 (-0,12%), kukurydza CZE24: 190,50 (- 0,52%), rzepak MAJ24: 441,50 (-2,32%)

27.03.2024 SPRZEDAM 12 T PSZENŻYTA, trans. firmowy, wielkopolskie, kolski, 62-640, tel.: 690 050 400

26.03.2024 SPRZEDAM 26 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, podkarpackie, krośnieński, 38-460, tel.: 519 550 918

26.03.2024 SPRZEDAM 48 JAŁÓWEK, mieszaniec, 500 kg, mazowieckie, wyszkowski, 07-203, tel.: 500 062 366

26.03.2024 SPRZEDAM 15 TUCZNIKÓW, 120 kg, 100%, warmińsko-mazurskie, działdowski, 13-230, tel.: 796 437 003

25.03.2024 SPRZEDAM 20 JAŁÓWEK, mięsny, 700 kg, kujawsko-pomorskie, włocławski, 87-865, tel.: 722 018 877

24.03.2024 SPRZEDAM 100 T PSZENICY KONS., trans. firmowy, lubelskie, świdnicki, 21-065, tel.: 791 816 003

22.03.2024 SPRZEDAM 5 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, kujawsko-pomorskie, aleksandrowski, 87-702, tel.: 604 094 965

22.03.2024 SPRZEDAM 7 BYKÓW, mieszaniec, 500 kg, podlaskie, siemiatycki, 17-332, tel.: 506 817 807

Dodaj komunikat

agrifirm

kowalczyk

Pora na siew buraków cukrowych

Radek Nowicki
buraki cukrowe, siew buraków cukrowych

Uprawa buraków cukrowych to niezwykle kontrowersyjny temat wśród rolników w ostatnim czasie. Spadająca opłacalność uprawy, rosnące dysproporcje w podejściu do plantatorów w zależności od obrębu cukrowni, czy rosnące nakłady to czynniki zniechęcające do siewu tej cennej rośliny. Pomimo czynników ekonomicznych, obecność buraka cukrowego w płodozmianie to wielka wartość i właśnie nadchodzi odpowiedni czas na jego siew.

 

W Polsce obecnie buraki cukrowe uprawia się na powierzchni około 250 000 hektarów. Areał ten jest w miarę stabilny, pomimo zmniejszania się liczby plantatorów. Przekłada się to na coraz wyższą średnią wielkość plantacji. Produkcja buraków cukrowych koncentruje się głownie wokół cukrowni ze względu na konieczność transportu dużej ilości surowca z pola, ale w obliczu spadającej liczby producentów, cukrownie coraz częściej decydują się na współpracę z rolnikami oddalonymi od zakładu przetwórstwa.

 

Ze względu na produkcję ogromnej biomasy przez buraki, mają one duże wymagania pokarmowe. Zabezpieczenie ich wymaga dużego zaplecza nawozowego. Również środki do ochrony plantacji pochłaniają znacznie większe nakłady niż w przypadku pozostałych upraw. To wszystko wraz pozostałymi kosztami uprawy – siewem, zbiorem i transportem stwarza dużą niepewność inwestycyjną.

 

W tak ryzykownym biznesie jedynym beznakladowym czynnikiem poprawiającym opłacalność uprawy buraka cukrowego jest odpowiedni termin siewu. Literatura określa bardzo szeroko ten okres, który przypada pomiędzy drugą dekadą marca a drugą dekadą kwietnia. Jak więc wybrać najlepszy termin na siew tej rośliny? W tym celu należy skonfrontować znane wymagania buraka z aktualnym przebiegiem pogody.

Uwaga na temperatury!

Nasiona buraków rozpoczynają kiełkowanie w temperaturze około 3 stopni Celsjusza. Jednak w takiej temperaturze wschody ujrzelibyśmy dopiero po około 6 tygodniach! Tylko jeśli wcześniej nie zdążyłby obumrzeć zaatakowane przez choroby lub szkodniki. Dlatego w praktyce zaleca się, aby siewu buraka cukrowego dokonywać w momencie, gdy temperatura gleby na głębokości 10 cm osiągnie minimum 5°C i w dalszej perspektywie nie są prognozowane spadki temperatury. Przy temperaturze gleby w zakresie 11-16 °C wschody polowe pojawią się po 10-12 dniach, a przy wyższych temperaturach zaledwie po tygodniu. W przypadku siewu w ogrzaną glebę możemy spodziewać się pełnych wschodów, bez drastycznego ubytku w obsadzie, co może mieć miejsce przy długich wschodach w zimnym gruncie. Zbyt wczesny wysiew nasion i długotrwałe działanie niskich temperatur na wyrośnięte już rośliny stwarzają także możliwość na pojawienie się bardzo niekorzystnego zjawiska. Burak cukrowy jako roślina dwuletnia wymaga okresu chłodu, aby przejść jarowizację. W przypadku długiego wzrostu w niskiej temperaturze lub podczas bardzo zimnych wiosen rośliny mogą przejść jarowizację już w pierwszym roku, i zamiast budować korzeń, na którym nam zależy, rozwijać pęd kwiatostanowy. Oprócz oczywistej stracie w plonie niesie to wysokie ryzyko przekrzyżowania się z dzikimi gatunkami roślin i pojawieniem się burakochwastów na naszych polach. Chwasty te mogą wykluczyć pole na wiele lat z uprawy buraka. 

 

2. siew w zimna glebe pogarsza polowa zdolnosc wschodow cenyrolnicze pl

Zdj. 2 - Siew w zimną glebę pogarsza polową zdolność wschodów.

 

Jakość i tempo wschodów mają wpływ na ilość zużytego materiału do siewu. Zaleca się, aby docelowa obsada mieściła się w zakresie 8 – 10 roślin na m2. Aby ją osiągnąć należy wysiać 1,1-1,15 jednostki siewnej po 100 tys. nasion na hektar. Pozostawi to pewną rezerwę na niepełne wschody i dalsze zjawiska mogące zredukować obsadę. Zbyt gęsty siew, poza zwiększonymi wydatkami nie przyniesie efektu wyższych plonów. Ze zbyt blisko umieszczonych od siebie nasion nie będą w stanie wyrosnąć dorodne korzenie, decydujące o wielkości plonu.

Przymrozki po wschodach buraków, czy coś im grozi?

Chociaż znane już ozime formy buraka cukrowego, uprawiane gatunki w naszym kraju są wrażliwe na drastyczne spadki temperatur. Najbardziej narażone na ujemne temperatury są młode rośliny w fazie liścieni. Wystarczy wówczas przymrozek rzędu -3°C aby zniszczyć roślinny. Większej odporności na niskie temperatury buraki cukrowe nabierają po wytworzeniu pierwszej pary liści. Są wówczas w stanie przetrwać spadek temperatury do -8°C.

Czy siać buraki w przesuszoną glebę?

Wschody buraka cukrowego są w bardzo dużym stopniu uzależnione od wilgotności gleby. Spadek uwilgotnienia podłoża poniżej 17,5% drastycznie obniża tempo a nawet szansę na dobre wschody. Jednak, jeżeli w naszym regionie obecnie występują deficyty opadów i nie prognozuje się ich wystąpienia w najbliższym okresie – nie ma co zwlekać. W takim przypadku należy wysiać nasiona nieco głębiej, aby miały większą szansę na wodę pochodzącą z podsiąku kapilarnego. Należy zadbać o to, aby nasiona były przyciśnięte do podłoża i delikatnie przysypane luźną glebą. W ten sposób można umieścić nasiona buraka na głębokość do 4cm.

 

Jeśli jednak w ciągu 2-3 dni planowane są większe opady, warto na nie poczekać. Intensywne opady deszczu a następnie posucha mogą spowodować pojawienie się skorupy glebowej uniemożliwiającej przebicie się siewek ponad powierzchnię gleby.

 

Co gdy buraki nie wschodzą?

W ostatnich sezonach kilkukrotnie zdążało się, że część plantacji wymagała powtórnego siewu. Przyczyną bywały zamiecie piaskowe, uszkadzające lub zasypujące malutkie siewki, a także brak wschodów z powodu zbyt wczesnych siewów i następujących po nich długotrwałych okresów chłodu. Trafiały się również przypadki zaskorupień gleby uniemożliwiające wschody. Decyzję o przesianiu uprawy należy podjąć jak najszybciej po stwierdzeniu, że plantacja nie ma szansy na wydanie opłacalnego plonu. Takim kryterium jest obsada niższa niż 6 roślin na m2. Jeżeli brak wschodów spowodowany jest tylko suszą, powtórny przesiew na nic się zda. Jeżeli jednak powody braku wschodów są inne, ostatni moment na powtórne zasianie buraków jest do końca pierwszej dekady maja. W takim przypadku biorąc pod uwagę okres wegetacji krótszy o prawie miesiąc należy zwiększyć obsadę nawet do 13-14 buraków na m2, gdyż rośliny nie będą już w stanie wytworzyć tak dużych korzeni. 

 

Niestaranna uprawa i skorupa glebowa uniemożliwiają wydostanie się roślinie na powierzchnię cenyrolnicze pl

Zdj. 3 - Niestaranna uprawa i skorupa glebowa uniemożliwiają wydostanie się roślinie na powierzchnię. 

Radek Nowicki
Autor: Radek Nowicki
Pasjonat rolnictwa i nauki. Łączę oba te zainteresowania pracując w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym jako Specjalista ds. Doświadczalnictwa, oraz ucząc się w Szkole Doktorskiej UTP w dyscyplinie Rolnictwo i Ogrodnictwo. Tematem, którym się zajmuję to nowinka w postaci grochu ozimego i jego mieszanek z zbożami. Szczególnie interesuje mnie uprawa roślin, coraz dokładniejsze poznawanie i wyjaśnianie ich potrzeb. Dążę do tego, aby nauka ułatwiała pracę rolnikom, wskazywała nowe kierunki działań przynosząc zyski im i środowisku.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu