kojs

kojs

CenyRolnicze
18 sierpnia 2022, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.6468 EUR EUR - 4.7244 GBP GBP - 5.5983 DKK DKK - 0.6351
Archiwum


18.08.2022 MATIF: pszenica WRZ22: 313,75 (-4,13%), kukurydza LIS22: 307,75 (-3,07%), rzepak LIS22: 604,00 (-1,79%)

18.08.2022 KUPIĘ 100 T SALETRZAKA, transport firmowy, łódzkie, pajęczański, tel.: 501 670 011

17.08.2022 13:48 DRÓB, cena tuszki hurt: 9,00-9,60 zł/kg, średnia: 9,29 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

17.08.2022 SPRZEDAM 100 T PSZENICY KONS., transport firmowy, wielkopolskie, gostyński, tel.: 512 860 075

17.08.2022 SPRZEDAM 70 T KUKURYDZY, transport rolnika, opolskie, strzelecki, 47-120, tel.: 664 195 261

17.08.2022 SPRZEDAM 200 SZT. TUCZNIKA, 120 kg, 59%, mazowieckie, sokołowski, 08-300, tel.: 501 944 423

16.08.2022 SPRZEDAM 100 SZT. TUCZNIKA, 115 kg, 59%, wielkopolskie, rawicki, 63-910, tel.: 691 724 154

14.08.2022 SPRZEDAM 2000 KUR, średnia waga: 1,80 kg, zach-pom., gryficki, 72-300, tel.: 796 923 023

12.08.2022 SPRZEDAM 8 T PSZENICY KONS., transport rolnika, opolskie, brzeski, tel.: 791 531 832

12.08.2022 SPRZEDAM 4 BYKI, mięsny, 800 kg, mazowieckie, przasnyski, 06-316, tel.: 516 552 096

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Powstała nowa, doustna szczepionka na ASF

Martyna Frątczak
świnia, nos, szczepionka, ASF

Powstała kolejna skuteczna szczepionka przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń (ASF). W przeciwieństwie do większości dotychczas testowanych preparatów, można ją podawać zwierzętom doustnie lub donosowo. Zdaniem naukowców ma potencjał szczególnie jako szczepionka dla dzików.

Kolejna złudna nadzieja czy przełom?

To nie pierwszy tego rodzaju news, który budzi ogromne nadzieje. Od chwili wybuchu epidemii ASF w laboratoriach na całym świecie powstało już co najmniej kilka szczepionek skierowanych przeciwko wirusowi świń. 

Były one bardziej lub mniej skuteczne, ostatecznie jednak ze względów bezpieczeństwa, żaden z preparatów nie trafił jeszcze do komercyjnej produkcji i sprzedaży.

Problemem większości szczepionek był fakt, że mimo wykorzystania osłabionych szczepów wirusa, wciąż niosły ze sobą duże ryzyko skutków ubocznych u zwierząt i mogły powodować dalsze rozprzestrzenianie patogenu. Jak fatalne skutki może mieć stosowanie takich podejrzanych preparatów przekonały się niedawno Chiny: Chiny: mutacja ASF przez nielegalne szczepionki.

Jedyna dotychczas utworzona szczepionka, która nie wywołała żadnych objawów chorobowych u świń została przedstawiona rok temu: Powstała skuteczna szczepionka na ASF. Obecnie opublikowane wyniki są kontynuacją tych badań.

Zespół naukowców ze Stanów Zjednoczonych przetestował nowy preparat, w którym zastosowano uzyskany rok temu żywy, atenuowany (a więc osłabiony) szczep wirusa ASF. Naukowcy usunęli z niego gen oznaczony skrótem II177L odpowiadający za zjadliwość wirusa.

Uzyskany szczep był nieszkodliwy dla zwierząt, za to skutecznie chronił je nawet przed bardzo zjadliwą, terenową formą wirusa ASF.

Jak twierdzą sami naukowcy, ich eksperymentalna szczepionka jest obecnie wiodącym kandydatem spośród wszystkich innych dotychczas testowanych i ma duży potencjał komercyjny.

Szczepionka do kontroli ASF u dzików

W badaniach opublikowanych rok temu badacze przetestowali osłabiony szczep wirusa w preparacie, który podawany był zwierzętom drogą iniekcji domięśniowej. Obecnie postanowili skupić się nad utworzeniem szczepionki, która działałaby podana drogą doustną lub donosową.

Zwierzęta ulegałyby więc zaszczepieniu po zjedzeniu preparatu lub np. wciągnięciu go nosem. Tego rodzaju szczepionki nie są rzadkością w medycynie weterynaryjnej.

W wielu przypadkach preparaty szczepionkowe aby zadziałać wymagają wyłącznie kontaktu z błoną śluzową zwierzęcia, dzięki czemu są w stanie stymulować miejscową lub ogólnoustrojową odpowiedź immunologiczną, która chroni zwierzę przed późniejszą infekcją.

Tak prosta droga podania szczepionki na ASF umożliwiłaby zastosowanie jej również u dzików, tym samym zatrzymując rozprzestrzenianie zarazy w ich populacji. To pomysł znany z chociażby kontroli występowania wścieklizny w kraju poprzez rozrzucanie szczepionek dla lisów.

Można już było usłyszeć o badaniach dotyczących szczepionek dla dzików, jednak ze względu na poważne wady wykorzystanych szczepów wirusa nie doczekały się realizacji: Pierwsza szczepionka na ASF dla dzików.

Szczep, który wykorzystano w najnowszych badaniach jest jednak bezpieczny i nie niesie ryzyka przypadkowego rozwleczenia choroby. Z tego powodu to świetny kandydat na szczepionkę dla dzików.

Testy szczepionki doustno-donosowej

Naukowcy przeprowadzili badania nad doustno-donosową szczepionką w spełniającym wysokie standardy biobezpieczeństwa ośrodku badawczym w Plum Island Animal Disease Center w Nowym Jorku.

Do eksperymentu wykorzystali świnie rasy Yorkshire o wadze około 40 kg, które podzielili na 3 grupy po 5 zwierząt:

  1. Grupę otrzymującą szczepionkę podawaną w iniekcji domięśniowej
  2. Grupę otrzymującą szczepionkę doustno-donosową, podawaną do jamy nosowej zwierząt i na tylną część ich języka
  3. Grupę kontrolną, która otrzymywała szczepionkę placebo

Dodatkowo w grupach 1. i 2. umieszczono po jednej dodatkowej świni, która nie została niczym zaszczepiona. Dzięki temu badacze chcieli sprawdzić, czy zaszczepione świnie będą w stanie zarazić zwierzę niezaszczepione.

Aby sprawdzić, czy szczepionki chronią przed chorobą, wszystkie zwierzęta w kolejnym kroku zainfekowano terenowym, zjadliwym szczepem wirusa ASF.

Następnie zespół naukowców przez 28 dni trwania eksperymentu codziennie sprawdzał, czy u zwierząt występują jakiekolwiek objawy kliniczne. Ocenianio również poziom wiremii (ilość wirusa w organizmie) oraz obecność przeciwciał specyficznych dla wirusa ASF w surowicach zaszczepionych świń.

Czy preparat był skuteczny?

Co nikogo nie zaskoczyło, grupa kontrolna świń, która otrzymała wyłącznie szczepionkę placebo w przeciągu kilku dni po zainfekowaniu rozwinęła poważne objawy zakażenia wirusem ASF i musiała zostać poddana ubojowi.

Zaszczepione zwierzęta oparły się zjadliwemu wirusowi. Zarówno te świnie, które otrzymały klasyczną domięśniową szczepionkę, jak i te, którym podano szczepionkę doustno-donosową zwalczyły terenowy szczep wirusa.

W ciągu 28 dni trwania eksperymentu u żadnej z zaszczepionych świń nie zaoberwowano objawów klinicznych wskazujących na afrykański pomór świń. Szczepionka doustno-donosowa okazała się tak samo skuteczna, jak szczepionka domięśniowa.

Naukowcy w trakcie 21-dniowego okresu monitoringu stwierdzili ponadto, że miana wiremi (ilość wirusa) u zaszczepionych zwierząt były bardzo niskie lub zupełnie nieobecne.

Co bardzo istotne w kontekście bezpieczeństwa szczepionki, niezaszczepione świnie nie zaraziły się wirusem w trakcie przebywania z zaszczepionymi zwierzętami. Nowy preparat chroni więc nie tylko przed zachorowaniem zaszczepionego zwierzęcia, ale również przed dalszym rozprzestrzenianiem patogenu.

Konkluzją naukowców jest stwierdzenie, że opracowany przez nich osłabiony szczep wirusa ASF może być z powodzeniem wykorzystany zarówno w szczepionkach iniekcyjnych, jak i doustno-donosowych. Tym samym istnieje już narzędzie do komercyjnego szczepienia nie tylko trzody chlewnej, ale również dzików.

 

Na podstawie:

Borca, M. V., Ramirez-Medina, E., Silva, E., Vuono, E., Rai, A., Pruitt, S., ... & Gladue, D. P. (2021). ASFV-G-∆ I177L as an Effective Oral Nasal Vaccine against the Eurasia Strain of Africa Swine Fever. Viruses13(5), 765.

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu