Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 lutego 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7247 EUR EUR - 4.5175 GBP GBP - 5.1946 DKK DKK - 0.6075
Archiwum
26.02.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,00 (- 0,31%), kukurydza MAR21 - 226,25 (- 1,31%), rzepak MAJ21 - 491,50 (+ 0,67%) [euro/tona] +++ +++ +++ 26.02.2021 14:09 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,95 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Wytłoki pomidorowe w żywieniu świń: tańsze i bardziej zrównoważone żywienie

Martyna Frątczak

W ciągu ostatniej dekady rośnie zainteresowanie wykorzystywaniem ubocznych produktów rolno-przemysłowych w żywieniu zwierząt gospodarskich. Odpowiednio dobrane, mogą znacznie obniżać koszty żywienia zwierząt, równocześnie zapewniając pełnowartościową dietę. W jednym z najnowszych badań naukowcy z Włoch postanowili sprawdzić jak dodatek wytłoków pomidorowych w paszy dla świń wpłynie na jakość mięsa. Ich zdaniem komponent ten ma bardzo duży potencjał.

 

Uboczne produkty dla zrównoważonej żywności

W ciągu ostatnich 10 lat obserwuje się coraz większe zainteresowanie wykorzystywaniem ubocznych produktów rolno-przemysłowych w żywieniu zwierząt gospodarskich. Taka strategia może przyczynić się do powstania bardziej zrównoważonego, przyjaznego środowisku i konsumentom systemu produkcji żywności.

Dodatkowo uboczne produkty mogą zastąpić wiele konwencjonalnych komponentów paszowych, tym samym obniżając koszty żywienia zwierząt gospodarskich.

Niektóre uboczne produkty rolno-przemysłowe zawierają ponadto bardzo wartościowe składniki porządane w paszy dla zwierząt. Należą do nich nienasycone kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze, które mogą pozytywnie wpływać na zdrowie zwierząt, jak również poprawiać cechy i jakość mięsa.

Potencjał wytłoków pomidorowych

Wytłoki pomidorowe są ubocznym produktem powstającym w trakcie przemysłowego przetwórstwa pomidorów w celu uzyskania soków, past i keczupu.

Traktowane jako odpad podlegają surowym przepisom określającym sposób ich usuwania, co generuje dodatkowe koszty dla branży przetwórczej. Z tego powodu stale poszukuje się dla nich nowych zastosowań w żywieniu ludzi i zwierząt.

Ich wartościowy skład chemiczny sprawia, że już stosuje się je jako dodatki w przemyśle spożywczym i paszowym. Wytłoki pomidorowe są włączane do produktów z kategorii tzw. żywności funkcjonalnej, w celu wzbogacenia jej w przeciwutleniacze.

Duża zawartość przeciwutleniaczy w pomidorach jest nie tylko korzystna dla zdrowia konsumenta. Sprawia ponadto, że żywność jest bardziej trwała i później ulega rozkładowi. Te cechy sprawiają, że wytłokami pomidorowymi interesuje się coraz więcej ekspertów od żywienia zwierząt.

W jednym z najnowszych badań naukowcy z Włoch postanowili sprawdzić przydatność wytłoków pomidorowych w żywieniu świń. Interesował ich wpływ dużej ilości wytłoków na zdrowie zwierząt i jakość uzyskiwanego z nich mięsa.

Co takiego jest w wytłokach?

Różne technologie przetwarzania pomidorów determinują pewne różnice w składzie chemicznym wytłoków pomidorowych. Ogólnie uważa się je za bogate w błonnik oraz w białko i tłuszcze pochodzące z nasion.

Ponadto obierki i nasiona pomidorów są bogate w aminokwasy egzogenne, które są bardzo ważnym składnikiem każdej dobrze sformułowanej paszy dla zwierząt.

Olej z pestek pomidorów ma natomiast wysoką zawartość kluczowych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych, głównie reprezentowanych przez kwasy linolowy i oleinowy.

Wytłoki pomidorowe są ponadto naturalnym źródłem karotenoidów (głównie likopenu, mającego udowodnione działanie przeciwnowotworowe) i innych cząsteczek, które mogą służyć jako dietetyczne przeciwutleniacze w żywieniu zwierząt, zapobiegając również szybkiemu rozkładowi mięsa.

Sprawdzone eksperymentalnie

Wpływ dodatku wytłoków z pomidorów na parametry produkcyjne świń i jakość ich mięsa nie był dotychczas szczegółowo badany. Nieliczne badania sugerowały, że dodatek 3% lub 5% wytłoków pomidorowych wpływa na zwiększenie w mięsie stosunku kwasów tłuszczowych omega-6 do omega-3 oraz zwiększa zawartość witaminy E w mięsie.

Badacze z Włoch uznali, że wytłoki pomidorowe mają duży potencjał w żywieniu świń. Z tego powodu zaprojektowali badanie, w którym do paszy świń włączyli aż 15% dodatek wytłoków pomidorowych.

Chcieli między innymi sprawdzić, czy wytłoki pomidorowe mogą zastąpić takie konwencjonalne komponenty jak kukurydza oraz czy poprawią cechy mięsa, przede wszystkim czy zmienią jego skład kwasów tłuszczowych i zapewnią większą trwałość dzięki przeciwutleniaczom.

W ciągu 86 dni jedna grupa świń (8 osobników) otrzymywała tradycyjną paszę (standardowo stosowany granulat), podczas gdy druga grupa świń (również 8 osobników) dostawała paszę o takim samym składzie poza jedną ważną zmianą - odpady pomidorowe zastąpiły w niej 15% komponentu z kukurydzy. Następnie naukowcy kontrolowali wzrost i wyniki produkcyjne zwierząt, a po zakończeniu tuczu poddali analizom mięso zwierząt.

Jak wytłoki wpłynęły na przyrosty i mięso?

Okazuje się, że pasza zawierająca 15% wytłoków pomidorowych nie wpłynęła w żaden sposób na wzrost i wagę zwierząt. Parametry te były podobne w grupie zwierząt otrzymujących konwencjonalną paszę.

Dieta bogata w wytłoki pomidorowe miała silny wpływ na skład tłuszczu w mięsie. Zmniejszała w mięsie zawartość tłuszczu śródmięśniowego oraz zawartość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (które w dużych ilościach nie są korzystne dla zdrowia ludzi). Jednocześnie zwiększała zawartość porządanych w żywności wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, kwasów omega-6 i omega-3.

Dodatek wytłoków pomidorowych zwiększał ponadto zawartość retinolu (witaminy A) o działaniu przeciwutleniającym w mięsie. Naukowcy nie znaleźli jednak dowodu na to, aby taki dodatek wpływał na parametry odpowiadające za trwałość mięsa.

Warto dowiedzieć się więcej

Wyniki wykazały więc, że wytłoki pomidorowe faktycznie mogą stanowić wartościowy dodatek do paszy dla świń. Zastąpienie 15% komponentu z kukurydzy wytłokami nie wpłynęło na wydajność zwierząt. Sugeruje to, że wytłoki pomidorowe mogą potencjalnie zostać włączone do diety świń na znacznie wyższych poziomach niż dotychczas próbowano.

Zastąpienie kukurydzy tańszym komponentem pozwolić może na znaczne obniżenie kosztów żywienia zwierząt.

Za wykorzystaniem wytłoków pomidorowych przemawia również ich brak negatywnego wpływu na parametry jakości mięsa. Modyfikacje dotyczące zawartości kwasów tłuszczowych i witaminy A w mięsie można uznać za pozytywne.

Naukowcy uważają, że w przyszłości warto byłoby jeszcze przebadać wpływ nowego komponentu na inne parametry mięsa, takie jak jego wartości sensoryczne. Ostatecznie często to właśnie one decydują o wartości wprowadzenia modyfikacji do systemów żywienia i utrzymania zwierząt.

 

Na podstawie:

Biondi, L., Luciano, G., Cutello, D., Natalello, A., Mattioli, S., Priolo, A., ... & Valenti, B. (2020). Meat quality from pigs fed tomato processing waste. Meat science, 159, 107940.

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Martyna Frątczak, studentka Weterynarii, zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią. Pasjonatka literatury pięknej i popularnonaukowej. W przyszłości chciałaby połączyć pracę lekarza weterynarii z prowadzeniem badań naukowych.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Czy świnie będą karmione białkiem pochodzącym z ow

W Australii realizowany jest projekt pilotażowy, który ma da

Wysoki potencjał pasz rzepakowych w żywieniu świń

Doświadczenia amerykańskie wskazują na możliwość wręcz całko

Mięso ze świń karmionych zacierem po destylacji le

Smaczniejsza wieprzowina pochodzi od świń, które jedzą jęczm