Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 kwietnia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7978 EUR EUR - 4.5481 GBP GBP - 5.2235 DKK DKK - 0.6115
Archiwum
16.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 217,75 (- 0,80%), kukurydza CZE21 - 220,25 (- 0,34%), rzepak MAJ21 - 509,25 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 16.04.2021 13:25 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,30 zł/kg, średnia: 6,00 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni) +++ +++

Nowy cirkowirus świń w Chinach

Martyna Frątczak

W kwietniu ubiegłego roku w chińskiej prowincji Hunan wyizolowano nowego wirusa od świń z ciężkimi objawami klinicznymi. Patogen został obecnie zidentyfikowany jako nowy typ świńskiego cirkowirusa – cirkowirus typu 4 (PCV4).

 

Do tej pory zidentyfikowano 3 typy cirkowirusów świń. Cirkowirus świń typu 1 (PCV1) uważany jest za niepatogenny i nigdy nie powiązano go jednoznacznie z poważnymi objawami chorobowymi u zwierząt, chociaż czasami izolowany był z poronionych płodów.

Cirkowirusa świń typu 2 po raz pierwszy znaleziono natomiast u zwierząt z objawami przewlekłej choroby wyniszczającej (CWD – chronic wasting disease) i wkrótce potem powiązano z innymi jednostkami, takimi jak zespół skórno-nerkowy (PDNS), zespół oddechowy (PRDC), martwicowe zapalenie węzłów chłonnych oraz zaburzenia w rozrodzie. Występuje powszechnie w niemal wszystkich stadach trzody chlewnej, powodując czasami bardzo duże straty ekonomiczne. Występuje jego 6 różnych genotypów, różniących się patogennością.

Cirkowirus świń typu 3 (PCV3) został wyizolowany w 2016r. i zidentyfikowany przez naukowców z USA i Urugwaju. Znaleziono go zarówno u zwierząt zdrowych, jak i przejawiających różne objawy kliniczne. Jego rola w rozwoju chorób nie jest jasna.

Nowy, cirkowirus świń typu 4 swoim materiałem genetycznym najbardziej przypomina cirkowirusa znajdowanego u norek, u których powoduje zaburzenia w rozrodzie. Czy nowy wirus okaże się groźny na większą skalę - nadal nie wiadomo. 

Poza świniami i dzikami cirkowirusy znajduje się również u kaczek i innych ptaków, odgrywających rolę jego naturalnych gospodarzy.

 

Źródła:

Pig Progress

Klaumann, F., Correa-Fiz, F., Franzo, G., Sibila, M., Núñez, J. I., & Segalés, J. (2018). Current knowledge on Porcine circovirus 3 (PCV-3): a novel virus with a yet unknown impact on the swine industry. Frontiers in Veterinary Science, 5, 315.

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

W Chinach znów narasta problem ASF. Szansa na podw

Źródła branżowe i analitycy twierdzą, że fala epidemii afryk

Rząd w Pekinie zapewnia, że odbudowuje stado trzod

Ministerstwo Rolnictwa Chin poinformowało, że stado loch nie

To ASF doprowadził do pandemii COVID-19?

Najnowsza teoria łączy ze sobą dwie pandemie: świńskiego wir