kps

skiba

CenyRolnicze
17 maja 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9363 EUR EUR - 4.2685 GBP GBP - 4.9790 DKK DKK - 0.5721
Archiwum


17.05.2024 13:44 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,10-9,00 zł/kg, średnia: 8,43 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

16.05.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 248,50 (-0,90%), kukurydza CZE24: 213,50 (+0,12%), rzepak SIE24: 473,50 (-0,32%)

14.05.2024 SPRZEDAM 20 TUCZNIKÓW, 120 kg, 60%, podkarpackie, ropczycko-sędziszowski, 39-120, tel.: 608 872 475

14.05.2024 SPRZEDAM 10 T PSZENICY PASZ., trans. rolnika, wielkopolskie, koniński, 62-510, tel.: 660 834 421

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Ile zboża zbiorą unijni rolnicy? Bruksela zaprezentowała prognozy

Redakcja
mars, prognoza zbiorów

Ulewne deszcze, które padały od jesieni ubiegłego roku, zwłaszcza w północno-zachodnich krajach Unii Europejskiej, spowodowały podtopienia pól i uniemożliwiły zasiewy zbóż ozimych i rzepaku, a w wielu przypadkach spowodowały także szkody w uprawach zbóż. Jak te warunki wpłyną na tegoroczne zbiory w krajach unijnych?

 

Po kilku latach poważnych susz, szczególnie na południu i w środkowej części UE, te wyjątkowo wilgotne warunki doprowadziły do ​​znaczących zmian w strukturze upraw. Szczególnie w północno-zachodnich państwach członkowskich UE wilgoć i powodzie doprowadziły do ​​spadku upraw zbóż ozimych. 

 

 

Efektem jest znaczny wzrost powierzchni na korzyść upraw jarych, takich jak jęczmień, owies i kukurydza. Jak podaje Agencja Monitorująca Komisji Europejskiej (MARS), szczególnie ucierpieli duzi producenci zbóż w Niemczech i Francji, ale także w Holandii i w mniejszym stopniu we Włoszech, na Węgrzech, w Irlandii, na Słowacji i w Chorwacji. Ogólnie jednak całkowita powierzchnia upraw zmniejszyła się w porównaniu z poprzednim sezonem.

 

Oczekuje się, że całkowita powierzchnia upraw zbóż w Unii Europejskiej (UE) wyniesie 50,3 mln ha w sezonie 2024/25 w porównaniu z 50,6 mln ha uprawianych w roku gospodarczym 2023/24. Komisja spodziewa się, że produkcja zbóż w UE wzrośnie do 278,5 mln ton w sezonie 2024/25 w porównaniu z 269,8 mln ton w roku gospodarczym 2023/24. 

 

Wzrost wynika przede wszystkim z większych zbiorów w Hiszpanii i krajach nordyckich (Dania, Szwecja i Finlandia), gdzie produkcja zbóż gwałtownie spadła w roku gospodarczym 2023/24 ze względu na warunki pogodowe. Oczekuje się, że wyższe plony w Rumunii, czwartym co do wielkości producencie zbóż w UE, również pomogą ożywić zbiory zbóż w UE. 

 

Jednak w wielu krajach spodziewany jest spadek produkcji zbóż. Szczególnie dotknięte są Francja i Niemcy, a w mniejszym stopniu Polska, Węgry, Słowacja i Bułgaria. Jednak na możliwe plony wpływ ma także dalsze wykorzystanie środków rolniczych – np. nawozów mineralnych. Choć ceny nawozów nie wróciły jeszcze do poziomów sprzed wojny na Ukrainie, to spadek cen w ostatnich miesiącach może przyczynić się do wzrostu ich wykorzystania. 

 

Obserwatorzy rynku obawiają się jednak, że gwałtowny spadek cen zbóż zmniejszy motywację wielu rolników do stosowania nawozów i pestycydów. Ponadto wiele pól w Niemczech i Francji było przez długi czas niedostępnych dla wielu rolników ze względu na nadmierną wilgotność gleby, co uniemożliwiało zastosowanie nawozów wczesną wiosną i tym samym optymalny wzrost.

 

Niemcy zbierają znacznie mniej pszenicy ozimej

 

Niemcy są drugim po Francji i przed Polską największym producentem zbóż w UE. Warunki uprawy zbóż ozimych w Niemczech również nie były optymalne. Wystąpiły ogromne powodzie i podtopienia, szczególnie na północy. Z uwagi na ulewne deszcze, które rozpoczęły się od połowy października, wiele pól przez długi czas było całkowicie wyłączonych z produkcji. W związku z tym w wielu miejscach zasiewy zbóż ozimych uległy opóźnieniu, gdyż inne rośliny uprawne, takie jak ziemniaki czy buraki cukrowe, zostały zebrane bardzo późno lub w ogóle. Jednakże kiełkowanie i wczesny rozwój roślin zbóż ozimych były dobre i nie doszło do zimowania – podaje MARS. 

 

Opady w okresie zimowym były również wyższe niż w latach poprzednich, a wilgotność gleby utrzymywała się na bardzo wysokim poziomie. Wiele pól było więc jeszcze wiosną niedostępnych, co uniemożliwiało rolnikom nawożenie i przygotowanie pól do wiosennej uprawy. 

 

Niemieckie Stowarzyszenie Raiffeisena (DRV) odnotowało spadek areału pszenicy o około 7,7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim do 2,6 mln hektarów. Zawieszenie obowiązkowego odłogowania czterech procent gruntów ornych również nie będzie miało istotnego wpływu na tegoroczne zbiory zbóż. - Decyzja jest całkowicie słuszna, ale na uprawę zbóż jest po prostu za późno – powiedział Guido Seedler, ekspert ds. rynku zbóż w Niemieckim Stowarzyszeniu Raiffeisen (DRV).

 

Pszenica ozima najbardziej ucierpiała na skutek potężnych deszczy zeszłej jesieni. Jednak nie we wszystkich regionach. Komisja spodziewa się, że w sezonie 2024/25 obszar upraw pszenicy w UE zmniejszy się o około 1 milion hektarów do 20,8 miliona hektarów. 

 

 

Szczególnie dotknięte są Francja, Niemcy, Węgry, Rumunia i Polska. W swojej kwietniowej prognozie Komisja spodziewa się, że w sezonie 2024/25 produkcja pszenicy w UE spadnie o 5,4 mln ton do zaledwie 120,2 mln ton. 

 

Byłyby to najgorsze zbiory od suszy w 2020 r. Oprócz nadmiernych opadów w Europie Zachodniej, susza we wschodniej Rumunii i Bułgarii doprowadziły również do spadków upraw i zmniejszenia potencjału plonów. We Francji firma FranceAgriMer oceniła jedynie 63% zapasów pszenicy zwyczajnej jako „dobre lub bardzo dobre” w porównaniu z 93% w roku ubiegłym: byłaby to najgorsza wartość od 2020 r.

 

Z drugiej strony hiszpańscy rolnicy zajmujący się pszenicą skorzystali z obfitych wiosennych opadów, które położyły kres ekstremalnej suszy u największego importera zbóż w Europie. Jak podaje MARS, na początku wiosny w większości krajów UE zapasy wilgoci w glebie i wodach gruntowych zostały uzupełnione, z wyjątkiem Bułgarii i wschodniej Rumunii, gdzie gleba nadal wysycha. 

 

Dalsze warunki pogodowe poprzedzające zbiory odgrywają ważną rolę w ostatecznej wielkości produkcji pszenicy w UE. Połączenie wyższych niż zwykle temperatur i potencjalnie ograniczonego stosowania nawozów i pestycydów może nadal mieć bardzo negatywny wpływ na jakość ziarna i zawartość białka - informuje MARS. Jest to szczególnie niepokojące w przypadku pszenicy przeznaczonej do spożycia.

 

 

Źródło: Agrarheute

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu