kojs

kojs

CenyRolnicze
26 kwietnia 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0245 EUR EUR - 4.3225 GBP GBP - 5.0414 DKK DKK - 0.5796
Archiwum


26.04.2024 14:34 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,70-8,70 zł/kg, średnia: 8,19 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

26.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 211,75 (+1,44%), kukurydza CZE24: 208,50 (+0,48%), rzepak MAJ24: 440,25 (-0,40%)

26.04.2024 SPRZEDAM 40 T PSZENŻYTA, trans. firmowy, mazowieckie, węgrowski, 07-111, tel.: 513 811 367

26.04.2024 SPRZEDAM 10 T GROCHU, trans. firmowy, zachodniopomorskie, świdwiński, 78-314, tel.: 608 672 204

25.04.2024 SPRZEDAM 40 T RZEPAKU, trans. firmowy, śląskie, zawierciański, 42-436, tel.: 513 159 150

23.04.2024 SPRZEDAM 2 BYKI, mieszaniec, 700 kg, mazowieckie, siedlecki, 08-113, tel.: 660 688 750

Sprzedam Warchlaka krajowego 1000szt, waga 30kg, zaszczepione,Transport+kredytownie. Tel 500 072 455, 504 177 184

21.04.2024 SPRZEDAM 90 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, warmińsko-mazurskie, gołdapski, 19-520, tel.: 692 978 880

21.04.2024 SPRZEDAM 90 T ŻYTA KONS., trans. firmowy, opolskie, oleski, 46-325, tel.: 660 470 946

21.04.2024 SPRZEDAM 2 BYKI, mieszaniec, 500 kg, małopolskie, nowotarski, 34-745, tel.: 600 856 595

21.04.2024 SPRZEDAM 7 BYKÓW, mieszaniec, 750 kg, wielkopolskie, leszczyński, 64-140, tel.: 601 741 432

Dodaj komunikat

kowalczyk

agrifirm

Drony pomagają zwalczać szkodniki upraw

Martyna Frątczak

Wykorzystanie dronów do różnych zadań w rolnictwie nieustannie rośnie. Coraz częściej używa się ich do kontrolowania i zwalczania szkodników upraw, takich jak żarłoczne gąsienice omacnicy prosowianki. Pomagają przeglądać hektary upraw z powietrza i kontrolować ich stan z niewielkim nakładem wysiłku ze strony rolnika. Nieustannie znajduje się dla nich kolejne potencjalne zastosowania w ochronie roślin. Do jednego z nowszych należy imitowanie drapieżników i odstraszanie uciążliwych ptaków

 

Z roku na rok coraz popularniejsze

BayWa AG, jedna z firm produkujących drony dedykowane rolnictwu, odczuwa coraz większe zainteresowanie biologiczną kontrolą szkodników za pomocą ich robotów. Według jej notowań, tego roku liczba hektarów upraw kukurydzy oczyszczanych ze szkodników przy użyciu jej dronów podwoiła się w porównaniu z rokiem poprzednim.

Znaczący wzrost wykorzystania tej technologii zauważa się zwłaszcza w niemieckim regionie Badenia-Wirtembergia, gdzie roboty są popularne wśród rolników, a walka ze szkodnikami przy użyciu dronów jest finansowana przez państwo.

Główny wróg: omacnica prosowianka

Jednym ze szkodników, wobec których opracowano metody zwalczania przy użyciu dronów jest omacnica prosowianka (Ostrinia nubilalis), motyl nocny, którego gąsienice żerują na wielu gatunkach roślin uprawnych. Szczególnie duże z ekonomicznego punktu widzenia szkody wyrządza na plantacjach kukurydzy.

Poza bezpośrednim uszkadzaniem roślin powoduje otwarcie dróg dla patogenów roślin, takich jak różne grzyby, wywołując m.in. fuzariozę kukurydzy. Szacuje się, że 4% światowego zbioru kukurydzy - to znaczy około 41 milionów ton - niszczone jest przez omacnicę prosowiankę.

Pasożytnicze osy zrzucane z dronów

Chemiczne zwalczanie uciążliwego szkodnika jest zazwyczaj niemożliwe. Gdy problem się pojawia, zazwyczaj kukurydza jest już bardzo wysoka i użycie tradycyjnego opryskiwacza nie jest możliwe. Aby rozwiązać problem z omacnicą należy stosować metodę biologiczną, wykorzystującą jaja pasożytniczej osy (z rodzaju Trichogramma), która jest naturalnym wrogiem ćmy.

Właśnie w ich rozrzuceniu nad polami pomagają nowoczesne technologie. Dron sterowany za pomocą GPS działa jako środek transportu: leci nad polem zgodnie z wcześniej ustaloną trasą i automatycznie rozrzuca kapsułki z pasożytniczymi osami w regularnych odstępach czasu. Kapsułki składają się głównie z celulozy lub skrobi kukurydzianej i są naturalnie degradowane, nie powodując zaśmiecania. Drony swoją pracę wykonują bardzo szybko.

Sposób na redukcję zużycia pestycydów

Rolnicy już stosujący opisaną metodę uważają ją za prosty i wydajny sposób na ograniczenie stosowania chemicznych pestycydów. Gąsienice atakują uprawy, gdy kukurydza ma już nawet 3 m wysokości. Użycie opryskiwacza wiąże się wtedy z uszkodzeniem dużej części roślin. Dron natomiast oszczędza uprawy i środowisko.

Drony coraz częściej wykorzystywane są również do oglądania powierzchni upraw z powietrza i oceny ich zdrowia, kondycji i wartości. Pomagają szybciej zauważać i rozwiązywać problemy. Rejestrują złe odżywienie części upraw, inwazje szkodników i problemy z nawodnieniem.

Na pomoc plantatorom truskawek

Drony dedykowane zwalczaniu szkodników upraw promuje również firma Aerobugs, prowadzone przez byłego plantatora truskawek Nathana Roya. Opatentował on system zrzucania drapieżnych roztoczy, naturalnych wrogów przędziorka chmielowca (Tetranychus urticae), roślinożernego roztocza, dziesiątkującego uprawy truskawek. Pożyteczne roztocza uzyskuje z firmy Bugs for Bugs, która specjalizuje się w ich hodowli.

Rozmieszczenie tych naturalnych wrogów na dużych obszarach plantacji jest bardzo trudne i czasochłonne. Jak mówi Nathan Roy, zazwyczaj zatrudnia się do tego pracowników aby wypuszczali drapieżne roztocza ręcznie, a już samo ich instruowanie jak to zrobić jest uciążliwe. Wystarczy zostawić przez nieuwagę roztocza na otwartym słońcu, aby je zabić.

Idealnym rozwiązaniem tego problemu okazały się drony. Pan Nathan Roy używa ich do rozrzucania pożytecznych roztoczy już od 2 lat, a od 12 miesięcy opracowane przez niego rozwiązanie jest dostępne komercyjnie. Twierdzi, że wyniki są doskonałe, a koszt użytkowania robota porównywalny do innych metod zwalczania szkodników.

Drony rozwiązują problem z ptakami

Nieco odmiennym problemem niż żarłoczne gąsienice, zwłaszcza w kontekście ochrony przyrody, są ptaki niszczące uprawy. Najbardziej uciążliwe bywają na uprawach takich roślin jak winogrona. W przeszłości opracowano już rozmaite metody zwalczania ptaków, wiele z nich na dłuższą metę okazało się jednak mało skuteczne, pracochłonne lub nieprzyjazne środowisku.

I tutaj dobrym rozwiązaniem okazać się mogą drony. Grupa naukowców z Australii zaproponowała ostatnio w swojej publikacji pomysłowe wykorzystanie powietrznych robotów. Wyposażyła dron w głośnik emitujący odstraszające dźwięki, a do podwozia pojazdu przymocowała wypchanego kruka, imitującego ofiarę złapaną przez większego drapieżnika. Pomysł ten miał wykorzystać zdolności ptaków do rozpoznawania nowych naturalnych wrogów i unikania ich.

Pierwsze próby wykorzystania tak przygotowanych dronów naukowcy przeprowadzili w winnicach południowo-wschodniej Australii. Wyniki eksperymentu były bardzo obiecujące. Dron imitujący drapieżnika skutecznie odstraszał kruki i papugi kakadu niszczące cenne winogrona w promieniu 50 m od lecącego robota.

drony bezpieczniejsze od helikopterów

Chociaż współcześnie dąży się do stosowania głównie przyjaznych środowisku metod zwalczania patogenów i szkodników upraw, nie zawsze jest to możliwe. Czasami konieczne jest zastosowanie oprysków pól uprawnych chemicznymi środkami.

Obecnie, według amerykańskiego National Agricultural Aviation Association około 87% pojazdów powietrznych wykonujących opryski to samoloty, coraz bardziej popularne stają się jednak helikoptery. Uważane są za bardzo efektowną metodę wykonywania precyzyjnych oprysków.

Nie są jednak bezpieczne dla ludzi w nich pracujących. Piloci w sezonie często pracują po kilkanaście godzin dziennie, a wypadki z ich udziałem, również śmiertelne, nie są rzadkością. Między innymi dlatego zadanie samolotów i helikopterów zastąpić mogą wkrótce drony. Do wykonania optymalnych oprysków wymagają znacznie mniej wody i ilości chemicznego środka, dzięki czemu i tutaj przyczyniają się do ochrony środowiska.

 

Źródła:

Wang, Z., Griffin, A. S., Lucas, A., & Wong, K. C. (2019). Psychological warfare in vineyard: Using drones and bird psychology to control bird damage to wine grapes. Crop Protection, 120, 163-170.

Future Farming

The News-Gazette

BayWa AG

AeroBugs

Fly Dragon Drone Tech.

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu