zm skiba

kojs

CenyRolnicze
05 czerwca 2023, Poniedziałek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.1933 EUR EUR - 4.4851 GBP GBP - 5.2031 DKK DKK - 0.6021
Archiwum


05.06.2023 14:09 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,80-8,80 zł/kg, średnia: 8,23 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni)

05.06.2023 MATIF: pszenica WRZ23: 230,50 (+2,90%), kukurydza CZE23: 200,00 (+5,26%), rzepak SIE23: 423,50 (+4,18%)

04.06.2023 SPRZEDAM 4 BYKI, mięsny, 630 kg, podlaskie, suwalski, 16-402, tel.: 797 393 225

04.06.2023 SPRZEDAM 130 JAJ, rozmiar M, wielkopolskie, koniński, 62-573, tel.: 570 790 300

31.05.2023 KUPIĘ 1950 WARCHLAKÓW DUŃSKICH, 30 kg, wielkopolskie, rawicki, 63-910, tel.: 669 965 997

31.05.2023 SPRZEDAM 8 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, warmińsko-mazurskie, lidzbarski, 11-106, tel.: 517 069 018

31.05.2023 SPRZEDAM 1 T PSZENŻYTA, trans. rolnika, podkarpackie, Tarnobrzeg, 39-400, tel.: 794 707 102

Dodaj komunikat

kowalczyk

agrifirm

Wczesny zabieg T0 wstrzyma choroby zbóż i rzepaku

Radek Nowicki
wczesny zabieg T0

Przygotowując strategię ochrony roślin na nadchodzący sezon warto uwzględnić aktualną trudną sytuację roślin na polu. Do czasu zabiegu T1 sprawcy chorób będą dynamicznie wyniszczać rośliny przez sprzyjające warunki do ich rozwoju. Uchronić przed tym może zapobiegawczo-odżywczy zabieg T0 wykonany niedługo po ruszeniu wegetacji.

 

Tegoroczny początek okresu wegetacyjnego roślin może być ciężki ze względu na dogodne warunki do ogromnej presji chorób. Prognozy zagrożeń jakie mogą czyhać na rośliny tej wiosny zwiększyły się po obfitych opadach śniegu na niezamarzniętą glebę. To zjawisko miało miejsce w większości kraju, szczególnie na dobrze rozwiniętych plantacjach zbóż i rzepaku, gdzie bogata biomasa stanowiła izolację gleby przed zamarznięciem. Pokrycie łanu mokrym śniegiem, który odciął roślinom dopływ tlenu przy jednocześnie niezamarzniętej glebie pozwalającej na zachodzenie procesów życiowych zbóż stwarza książkowe warunki do wyparcia roślin i dynamicznego rozwoju chorób. Aby doszło do całkowitego wyparcia – czyli obumarcia roślin na skutek braku tlenu do rozwoju i wyczerpania odżywczych substancji zapasowych musi minąć kilka tygodni w takich warunkach. Jednak każdy dzień tej niekorzystnej sytuacji osłabia rośliny, stwarzając sprawcom chorób łatwiejsze warunki do infekcji. Biorąc pod uwagę fakt, że na początku stycznia uprawy rolnicze przejściowo wznowiły swoją wegetację, a wraz z nimi sprawcy chorób grzybowych rozpoczęły cykle rozwojowe i infekcje, to kolejna sytuacja do dogodnego ich rozwoju pod śniegiem stwarza ryzyko epidemicznej skali rozwoju chorób w tym sezonie.

 

Jakie choroby zagrażają roślinom we wczesnych fazach?

 

- Pleśń śniegowa – w tym sezonie możemy się spodziewać wzmożonego ataku ze strony Microdochium nivale – sprawcy choroby fuzaryjnej, którą jest pleśń śniegowa zbóż i traw. Pomimo swojej nazwy, jej rozwój nie zależy wyłącznie od obecności śniegu. Jej objawy obserwować można także podczas mokrej deszczowej zimy z temperaturami dodatnimi, szczególnie na plantacjach ze zbyt rozwiniętą biomasą. Na wielu uprawach jęczmienia ozimego, jej objawy były już widoczne na początku stycznia – przed obfitymi opadami śniegu, którego obecność tylko wzmocni infekcję.

 

objawy plesn sniegowa radek nowicki cenyrolnicze pl

Fot.1. Objawy zaatakowanych roślin przez pleśń śniegową to obumarłe, brudnobiałe, posklejane ze sobą liście zbóż.

 

- Mączniak prawdziwy zbóż i traw – choroba ta rozwija się nieco później, ale obecna jest na roślinach już od jesieni. Jej intensywnemu, anormalnemu rozwojowi tego roku sprzyjał długo okres ciepła na początku stycznia. Mnogość widocznej szarobiałej, gąbczastej grzybni z czarnymi zarodnikami konidialnymi grzyba stanowi ogromny rezerwuar na wiosenne infekcje.

 

- Septorioza paskowana liści – jej objawy można obserwować od fazy krzewienia, kiedy to zamierają najstarsze liście po wcześniejszym pojawieniu się owalnych chlorotycznych plam, z obumierającą tkanką od środka. Jej rozwojowi sprzyja wysoka wilgotność powietrza.

 

 

- Rdza brunatna – to choroba, której obecność można zauważyć wczesną wiosną po jesiennych infekcjach. Potrzebuje ona nieco wyższych temperatur i stanowi rezerwuar do wtórnych infekcji po wznowieniu wegetacji. W odróżnieniu od rdzy żółtej ma nieco ciemniejszą barwę i nieregularne położenie grzybni na liściach.

 

Zabieg T0

 

Warunki pozwalające na działanie tradycyjnych fungicydów występują zwykle dużo później niż następuje rozwój chorób. Minimalne średniodobowe temperatury dla zastosowania środków grzybobójczych to np. 5°C dla proqinazidu, fenpropidyny, spiroksaminy i najnowszego z triazoli – mefentriflukonazolu, zabezpieczających i zwalczających m.in mączniaka prawdziwego i septoriozę. Większość pozostałych substancji aktywnych, w tym grupa triazoli działają skutecznie w temperaturach minimum 12°C.

 

zabieg t0 nowicki radek cenyrolnicze pl

Fot.2. Zabieg T0 wykonany niedługo po ruszeniu wegetacji pozwala zachować dobrą kondycję roślinom do czasu podstawowego zabiegu T1 w momencie strzelania w źdźbło. Na zdjęciu infekcja mączniaka na pszenicy w styczniu br.

 

Do tego czasu rośliny pozostają bez ochrony i są narażone na ataki ze strony chorób grzybowych. Od momentu ruszenia wegetacji, do czasu, kiedy można bezpiecznie stosować fungicydy, nierzadko mija miesiąc, dlatego warto na jej stracie zabezpieczyć rośliny w inny sposób. Aby ograniczyć rozwój grzybów, można wykorzystać fungistatyczne działanie niektórych z makro i mikroelementów. Do takich należą: miedź, siarka, molibden a także cynk. Zastosowanie tych składników zaburza procesy życiowe grzybów, prowadząc do wolniejszego ich rozwoju. Do zabiegu „czyszczącego” jakim jest T0 lepiej używać prostych soli i elementarnych form pierwiastków, zamiast chelatów, które lepiej są przyswajalne w wyższych temperaturach. Zmniejszy to skutecznie presję ze strony chorób i pozwoli w lepszej kondycji wejść roślinom do fazy BBCH 31 kiedy możliwe będzie zastosowanie całej gamy fungicydów wykorzystywanych w zabiegu T1.

 

Radek Nowicki
Autor: Radek Nowicki
Pasjonat rolnictwa i nauki. Łączę oba te zainteresowania pracując w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym jako Specjalista ds. Doświadczalnictwa, oraz ucząc się w Szkole Doktorskiej UTP w dyscyplinie Rolnictwo i Ogrodnictwo. Tematem, którym się zajmuję to nowinka w postaci grochu ozimego i jego mieszanek z zbożami. Szczególnie interesuje mnie uprawa roślin, coraz dokładniejsze poznawanie i wyjaśnianie ich potrzeb. Dążę do tego, aby nauka ułatwiała pracę rolnikom, wskazywała nowe kierunki działań przynosząc zyski im i środowisku.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu