kps

kps

CenyRolnicze
14 czerwca 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0760 EUR EUR - 4.3581 GBP GBP - 5.1857 DKK DKK - 0.5841
Archiwum


14.06.2024 13:40 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,70-8,70 zł/kg, średnia: 8,28 zł/kg (na podstawie informacji z 9 ubojni)

14.06.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 236,75 (-0,73%), kukurydza SIE24: 211,50 (-0,82%), rzepak SIE24: 468,00 (-0,05%)

14.06.2024 SPRZEDAM 50 T KUKURYDZY, trans. firmowy, mazowieckie, nowodworski, 05-190, tel.: 697 111 013

12.06.2024 SPRZEDAM 5 BYKÓW, mięsny, 850 kg, wielkopolskie, jarociński, 63-220, tel.: 696 517 794

10.06.2024 KUPIĘ 15 BYCZKÓW, MIĘSNYCH, 100 kg+, kujawsko-pomorskie, inowrocławski, 88-160, tel.: 517 079 795

10.06.2024 SPRZEDAM 30 T RZEPAKU, trans. firmowy, łódzkie, opoczyński, 26-341, tel.: 607 832 863

10.06.2024 SPRZEDAM 200 TUCZNIKÓW, 130 kg, 60%, pomorskie, kartuski, 83-341, tel.: 530 525 404

Dodaj komunikat

modele rolnicze

agrifirm

Stres cieplny u zwierząt hodowlanych i straty w produkcji owczarskiej

prof. Piotr Tryjanowski
owce, australia, zmiany klimatyczne

Wzrost temperatury otoczenia wynikający ze zmian klimatycznych może wywołać stres cieplny u zwierząt hodowlanych, co skutkuje stratami w porodach jagniąt i szacunkowym obciążeniem ekonomicznym. W Australii koszty oszacowano na 166 milionów dolarów australijskich rocznie. Problem występuje jednak znacznie szerzej niż tylko w krainie kangurów.

 

Zwierzęta pasące się na łąkach, takie jak owce, bydło i kozy, często są narażone na niekorzystne warunki środowiskowe. Połączenie wysokiej temperatury, wilgotności, prędkości wiatru i promieniowania słonecznego wpływa na zdolność zwierząt do utrzymania równowagi termicznej z otoczeniem, co wywołuje szereg reakcji behawioralnych, immunologicznych i fizjologicznych. Wzrost ekstremalnych zjawisk pogodowych, częstsze fale upałów oraz dłuższe i gorętsze lata, prognozowane w wielu częściach świata w wyniku zmian klimatycznych, prawdopodobnie spowodują wzrost przypadków stresu cieplnego, zagrażając zrównoważonemu rozwojowi produkcji zwierzęcej.

 

 

W artykule opublikowanym w „Nature Food” Van Wettere i in. modelują wpływ obecnych i przyszłych klimatów na nieefektywność reprodukcyjną owiec w Australii. Obecnie stres cieplny podczas okresu krycia prowadzi do szacunkowej utraty około 2,1 miliona potencjalnych jagniąt i 97 milionów dolarów australijskich rocznie. Straty reprodukcyjne mają ogromne znaczenie dla australijskiego przemysłu owczarskiego, a wyliczone wartości są większe niż szacunkowa wartość ekonomiczna strat produkcyjnych dla wielu endemicznych chorób priorytetowych dla przemysłu.

 

Uwzględnienie stresu cieplnego w ramach takich jak programów jak Globalne Obciążenie Chorobami Zwierząt byłoby przydatne, umożliwiając bezpośrednie porównania obciążenia ekonomicznego stresu cieplnego i innych przyczyn strat produkcyjnych, pomagając dalej priorytetyzować inwestycje przemysłowe. Dla owiec górna krytyczna temperatura wynosi od 25 do 31°C; powyżej tej wartości uruchamiane są mechanizmy termoregulacyjne, często kosztem dobrostanu i wydajności. W Australii krytyczne etapy reprodukcji owiec występują podczas najgorętszych miesięcy, a średnie dzienne maksymalne temperatury regularnie osiągają lub przekraczają 32°C w regionach południowych i subtropikalnych. W przyszłych klimatach straty spowodowane stresem cieplnym mogą wzrosnąć do 2,5-3,3 miliona potencjalnych jagniąt rocznie przy wzroście temperatury otoczenia o 1-3°C, zwiększając obciążenie ekonomiczne do 117-166 milionów dolarów australijskich rocznie.

 

Wyniki omawianych badań wskazują na pilną potrzebę wdrożenia działań adaptacyjnych dla zwierząt pasących się. W systemach intensywnych rolnicy używają sztucznego cienia, wentylatorów i zraszaczy wodnych, aby zmodyfikować środowisko zwierząt, zmniejszając obciążenie cieplne, ale te rozwiązania są niepraktyczne i kosztowne w implementacji w systemach ekstensywnych i niskonakładowych, gdzie często hodowane są owce. Alternatywne rozwiązania mogą obejmować przejście na bardziej odporne na upał gatunki lub rasy zwierząt oraz zapewnienie cienia w postaci krzewów i drzew, co dodatkowo dostarcza pożywienia, schronienia przed wiatrem i deszczem oraz poprawia zdrowie krajobrazu. W obszarach narażonych na ekstremalny stres cieplny produkcja zwierzęca może stać się nieopłacalna w przyszłych klimatach.

 

Konsekwencje tej analizy mają globalne znaczenie dla bezpieczeństwa żywnościowego. Małe przeżuwacze (owce i kozy) wnoszą istotny wkład w źródła utrzymania drobnych rolników, dostarczając mięso, włókno, mleko, skóry, nawóz i dochód. Globalna populacja małych przeżuwaczy koncentruje się w Azji Południowej i Afryce Subsaharyjskiej, a 26% światowej populacji owiec znajduje się w krajach o niskim dochodzie i deficycie żywnościowym. Wiele z tych krajów prawdopodobnie będzie narażonych na ekstremalne zjawiska stresu cieplnego w przyszłości.

 

Chociaż straty reprodukcyjne to w rachunku opłacalności hodowli, to początek wyzwań związanych ze stresem cieplnym. Zmniejszenie spożycia paszy z powodu stresu cieplnego prowadzi do obniżenia wskaźników wzrostu i dalszego wzrostu strat reprodukcyjnych. Coraz więcej dowodów wskazuje również, że ekspozycja na stres cieplny w macicy podczas późnej ciąży osłabia wydajność potomstwa przez wiele pokoleń. Należy również uwzględnić wpływ zmian klimatycznych na żyzność gleby i degradację, dostępność wody, jakość i dostępność paszy oraz rozprzestrzenianie się chorób i/lub patogenów, przy czym te dodatkowe stresory potęgują negatywne skutki stresu cieplnego na wzrost i reprodukcję. Biorąc pod uwagę natychmiastowe skutki stresu cieplnego na jednostki i jego międzypokoleniowe konsekwencje, zdolność systemów hodowlanych do zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na produkty zwierzęce jest zagrożona w obecnych i przyszłych klimatach.

 

Ing. Roman Cieślar

SCHOK, Bystrzyca, Czechy

Prof. dr hab. Piotr Tryjanowski

UP w Poznaniu

 

Na podstawie: Mayberry, D., & Lees, A. (2024). Australian assessment highlights global risks for sheep production in a warmer climate. Nature Food5(3), 198-199.

Nieco o problemie zmian klimatu w kontekście wypasu owiec wspominamy w naszej książce - kliknij. 

prof. Piotr Tryjanowski
Autor: prof. Piotr Tryjanowski
Dyrektor Instytutu Zoologii w Poznaniu; zajmuje się funkcjonowanie krajobrazu rolniczego. Bada przede wszystkim ptaki, płazy i ssaki. Szczególnie zainteresowany interakcjami zwierząt dzikich i udomowionych. Miłośnik tradycyjnego pasterstwa, owiec, serów i win Środkowej Europy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu