Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
06 grudnia 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8500 EUR EUR - 4,2721 GBP GBP - 5,0527 DKK DKK - 0,5718
Archiwum
06.12.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 185,75 (+ 0,68%), kukurydza STY20 - 164,75 (0,00%), rzepak LUT20 - 397,00 (+ 0,63%) [euro/tona] +++ +++ +++ 06.12.2019 12:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,78 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

Co dalej z kolekcją Ursusa? Wiadomości tylko na naszym portalu

Hanna Krugiełka

Ciągniki marki Ursus na trwałe wpisały się w historię polskiego rolnictwa. Sama fabryka Ursusa jest ważną częścią rodzimego przemysłu i perełką na skalę kraju, a nawet Europy. Jej początki to 1893 r. i legendarna już historia „posagu siedmiu panien” (Kiedy to trzej inżynierowie: Ludwik Rossman, Kazimierz Matecki, Emil Schönfeld, wraz z czterema przedsiębiorcami: Stanisławem Rostkowskim, Aleksandrem Radzikowskim, Karolem Strassburgerem i Ludwikiem Fijałkowskim, z oszczędności posagowych swoich siedmiu córek założyli przedsiębiorstwo o nazwie Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur z siedzibą przy ul. Siennej 15 w Warszawie).

 

Ale o niezwykłej historii firmy Ursus już pisałam (kliknij). Dziś mam dla Państwa jeszcze ciekawsze informacje.

 

Chodzi o prawie legendarną już „Kolekcję Ursusa” i „Muzeum Historii Ursusa”. W ubiegłym roku obchodzono jubileusz 125 lat marki Ursus. Oczywistym wydaje się fakt, że przez okres ponad wieku można zgromadzić liczną ilość pamiątek. Stare ciągniki, motocykl Sokół oraz wiele innych przedmiotów związanych i z produkcją traktorów i z pracownikami zakładu tworzy pokaźną kolekcję.

 

Początkowo miała ona być odkupiona przez miasto stołeczne Warszawę, kiedy to w 2016 r. Komisja Budżetu i Finansów Rady Warszawy zabezpieczyła środki w budżecie miasta na wykup kolekcji. Samym mieszkańcom Stolicy bardzo zależało na zatrzymaniu Kolekcji Ursusa. Jednak nie doszło do tego odkupienia pozostałości po Ursusie. W 2017 r. Burmistrz i Zarząd warszawskiej dzielnicy Ursus postanowili zbudować centrum kulturalne, które miało prezentować historię i tradycję dzielnicy. Również zebrano fundusze na ten cel i również nie doszło do sprzedaży historycznej kolekcji. Kolejnym pomysłem była budowa muzeum przy Ursusie. Koszty okazały się ogromne i także zrezygnowano z tego pomysłu. Obecnie Kolekcja Ursusa jest udostępniona zwiedzającym przy samej fabryce Ursus S.A. Jej stan został opisany przez ogólnopolski miesięcznik motoryzacyjny Automobilista: „Należy przy okazji podkreślić, że zbiory Ursusa znajdują się w stosunkowo dobrym stanie, jakkolwiek na wielu eksponatach widoczna jest korozja. Pomieszczenia są ponoć ogrzewane i zabezpieczone przed rabusiami. Ogromne silniki stojące od lat na zewnątrz budynku wyglądają gorzej - widać na nich ślady destrukcji i grabieży.”.

(Jednak zaznaczam, że to opis z października 2017 r.).

 

Obecnie właścicielem Kolekcji Ursusa jest Polski Holding Obronny. Podaje on, że: „Kolekcja po b. ZPC URSUS liczy blisko 400 eksponatów i jest zbiorem unikalnym ze względu na historyczny charakter eksponatów dokumentujących dzieje fabryki traktorów i polskiej myśli technicznej, które zachowały się w świetnym stanie technicznym. W zbiorze są unikalne i drogocenne zabytki polskiej myśli technicznej, nawet sprzed 120 lat, w tym m.in.: kilkanaście maszyn rolniczych – ciągówka, lokomobila czy ogromny zewnętrzny silnik napędowy z 1910 roku. W zbiorze znajduje się również 8 kultowych traktorów marki URSUS. Są tu też np. przedwojenny unikatowy motocykl Sokół 1000, czy taka ciekawostka, jak tokarnia rewolwerowa z 1948 roku. W kolekcji znajduje się też wiele pamiątek z życia zakładów i ich pracowników, dobrze zachowane materiały filmowe, zdjęcia, gazety, historyczne tablice informacyjne z fabryki”.

 

Specjalnie dla Państwa zdobytą informacją jest to, że o odkupienie Kolekcji Ursusa stara się teraz Muzeum Rolnictwa w Szreniawie. Już niedługo kolejny etap trudnych rozmów.

 

ogloszenia maszyny rolnicze

 

Źródła:
1. Własne informacje

2. https://www.cenyrolnicze.pl/wiadomosci/technika-rolnicza/13320-ursus-niezwykla-historia

3. https://www.ursus.com/pl/historia-firmy

4. http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34862,19790565,warszawa-kupila-400-traktorow-to-kolekcja-z-ursusa.html

5. http://automobilista.com.pl/2017/09/16/ursus-muzealna-kolekcja/

6. http://www.retrotraktor.pl/readarticle.php?article_id=60

7. http://www.pho.pl/niepodlegla/

Hanna Krugiełka
Autor: Hanna Krugiełka
Hanna Krugiełka - absolwentka Akademii Rolniczej w Poznaniu, kilkuletni pracownik jednostek państwowych związanych z rolnictwem. Entuzjastka rolnictwa ekologicznego, miłośniczka przyrody. Pasjonatka sztuki słowa i praktykująca ją w różnych dziedzinach..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Upadek legendy. Ursus w coraz głębszym kryzysie

Jak informuje spółka Ursus, za co najmniej 25,8 mln zł sprze

Amerykanie nie zainwestują w Ursusa. PKO BP dobije

Zarząd Ursus S.A. w restrukturyzacji poinformował, że w środ

Utknął w kabinie Ursusa. Był tak przerażony, że ni

Mnóstwo strachu "najadł" się rolnik, który za pomocą holu pr