kojs

kps

CenyRolnicze
26 kwietnia 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0245 EUR EUR - 4.3225 GBP GBP - 5.0414 DKK DKK - 0.5796
Archiwum


26.04.2024 14:34 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,70-8,70 zł/kg, średnia: 8,19 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

26.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 211,75 (+1,44%), kukurydza CZE24: 208,50 (+0,48%), rzepak MAJ24: 440,25 (-0,40%)

26.04.2024 SPRZEDAM 40 T PSZENŻYTA, trans. firmowy, mazowieckie, węgrowski, 07-111, tel.: 513 811 367

26.04.2024 SPRZEDAM 10 T GROCHU, trans. firmowy, zachodniopomorskie, świdwiński, 78-314, tel.: 608 672 204

25.04.2024 SPRZEDAM 40 T RZEPAKU, trans. firmowy, śląskie, zawierciański, 42-436, tel.: 513 159 150

23.04.2024 SPRZEDAM 2 BYKI, mieszaniec, 700 kg, mazowieckie, siedlecki, 08-113, tel.: 660 688 750

Sprzedam Warchlaka krajowego 1000szt, waga 30kg, zaszczepione,Transport+kredytownie. Tel 500 072 455, 504 177 184

21.04.2024 SPRZEDAM 90 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, warmińsko-mazurskie, gołdapski, 19-520, tel.: 692 978 880

21.04.2024 SPRZEDAM 90 T ŻYTA KONS., trans. firmowy, opolskie, oleski, 46-325, tel.: 660 470 946

21.04.2024 SPRZEDAM 2 BYKI, mieszaniec, 500 kg, małopolskie, nowotarski, 34-745, tel.: 600 856 595

21.04.2024 SPRZEDAM 7 BYKÓW, mieszaniec, 750 kg, wielkopolskie, leszczyński, 64-140, tel.: 601 741 432

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Dziesięć niezwykłych ras świń idealnych na wolny wybieg

Martyna Frątczak
świnie, mangalica, rasy świń

W nowej serii artykułów przyjrzymy się ciekawym, mało znanym rasom zwierząt gospodarskich. Zasługują na uwagę ze względu na cenną genetykę i unikalne cechy. Rodzime rasy świń oferują aromatyczne, soczyste mięso, jakiego trudno się doszukać u czysto komercyjnych odmian. Są wytrzymałe, świetnie przystosowane do niekorzystnych warunków klimatycznych – i mają nietypowy wygląd.

Coraz większe zainteresowanie lokalnymi rasami

Intensywna produkcja trzody chlewnej doprowadziła do rozpowszechnienia na całym globie kilku komercyjnych ras świń o optymalnych wskaźnikach wykorzystania paszy i efektywnych przyrostach masy ciała. Są dobrze przystosowane do wielkoskalowej, przemysłowej hodowli. Niestety z wysokim FCR i szybkim wzrostem nie zawsze wiąże się dobra jakość i smak wieprzowiny. Nadmierna popularność komercyjnych ras sprawiła, że niemal wszystkie produkty wieprzowe trafiające do sklepów smakują tak samo.

Ciężko jest znaleźć mięso pochodzące od innych ras świń, różniące się smakiem i właściwościami. Naprawdę aromatyczne, soczyste mięso oferuje wiele wiekowych, lokalnych ras świń. Rozpowszechnienie komercyjnych ras doprowadziło je niemal na skraj wymarcia. Powoli ich sytuacja się jednak poprawia. Rodzime rasy w wielu państwach zostały objęte programami ochrony, a konsumenci są coraz bardziej zainteresowani ich niezwykłym, swojsko smakującym mięsem.

Atrakcyjności produktom z lokalnych ras dodaje tradycyjny sposób ich hodowli. Wiele rodzimych ras utrzymywanych jest w ekstensywnym systemie chowu z wolnym wybiegiem, z którym często wiążą się tradycyjne rozwiązania i specjalna dieta. Dobrostan zwierząt jest zazwyczaj o wiele wyższy niż w systemach intensywnych. Produkty z lokalnych ras utrzymywanych w tym systemie uznawane są jako produkty premium.

Co istotne, niektóre rodzime rasy mogą być hodowane wyłącznie w kraju swojego pochodzenia, a wyrób tradycyjnych produktów z ich mięsa wiąże się z poważnymi obostrzeniami. Przykładem jest świnia iberyjska, wypasana w gajach dębowych, o ciemnym, unikalnym mięsie, ekskluzywna dla Hiszpanii i Portugalii. Wiele innych ras może być jednak dowolnie wprowadzanych przez hodowców na całym świecie. Jeśli interesuje nas ich profesjonalny chów, warto wcześniej sprawdzić, czy znajdziemy w danym kraju rynek na mięso danej rasy i możliwość jego przetwarzania.

Poniżej przedstawiamy najciekawsze, nietypowe rasy świń, idealnie nadające się do chowu w systemie wolnowybiegowym. Wszystkie mają długą historię i wysoką jakość mięsa. Aby ich unikalna genetyka przetrwała, ważne jest rozpowszechnianie wiedzy na ich temat, zainteresowanie hodowców i konsumentów. W pierwszym artykule z serii przyjrzymy się rasom pochodzącym z różnych części świata. W kolejnym zostaną przedstawione nasze rodzime rasy.

Mangalica

To zyskująca na popularności, wyhodowana w Węgrzech w XIX wieku rasa typu smalcowego. Słonina, boczek i salami z mangalicy są w Europie niezwykle cenionymi produktami. Chrakterystyczną cechą rasy jest bujna, wełnista szczecina. Świnie mangalica mają krzepką budowę ciała i krótkie nogi, miękkie uszy i krótki, zadarty pysk. Jest to rasa wolnorosnąca. Jej mięso ma ciemną barwę, jest soczyste i słodkie w smaku.

 

mangalica wikimedia portal cenyrolnicze pl

 Źródło: Kicsinyul / CC BY-SA 4.0 / Wikimedia

Berkshire

Rasa ta została wyhodowana w obszarze Berkshire w Anglii przeszło 200 lat temu. Głównym składnikiem jej diety były tam produkty uboczne z londyńskich mleczarni, browarów i gorzelni. Świnie tej rasy są średniej wielkości, czarnej barwy, z białym pyskiem, koniuszkami kończyn i ogona, oraz plamkami na głowie. Czasami barki i plecy są również białe. Berkshire ma zgrabne proporcje ciała, małe, stojące uszy i krótki, wypukły ryj. Świnie tej rasy są bardzo wytrzymałe i szybko dojrzewają. Ich usposobienie jest spokojne. Słyną z soczystego, marmurkowanego, aromatycznego mięsa, o subtelnie wędzonym, słodkim smaku. Jest ono szczególnie popularne wśród japońskich szefów kuchni.

 

Berkshire wikimedia portal cenyrolnicze pl

Źródło: Evelyn Simak / Berkshire pigs / CC BY-SA 2.0 / Wikimedia

Choctaw

Choctaw to krytycznie zagrożona wyginięciem rasa typu smalcowego – obecnie jej liczebność szacuje się na około 100 osobników. Wywodzi się od świń przywiezionych do Ameryki Północnej przez wczesnych hiszpańskich odkrywców w XVI wieku. Choctaw ma kilka nietypowych cech. Palce ich kończyn zazwyczaj są zrośnięte, tworząc pojedynczą racicę, a po obu stronach jej szyi występują mięsiste korale. Świnie tej rasy są stosunkowo niewielkie, silnie zbudowane, barwy czarnej, czasem z białymi znaczeniami i dość długą szczeciną. Rasa Choctaw obecnie jest bardzo ciężko dostępna dla zainteresowanych hodowców świń, trwa jednak intensywny program jej odbudowy. Ta ciekawa rasa zdecydowanie warta jest zachowania.

 

choctaw wikimedia portal cenyrolnicze pl

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wild_Pig_KSC02pd0873.jpg

Gloucestershire Old Spots

Pochodzi z Gloucestershire w Anglii, gdzie kiedyś była znana jako świnia trzymana w sadach, gdzie żywiona była głównie opadłymi jabłkami. Świnie gloucestershire są duże, przeważnie białej barwy z kilkoma czarnymi plamami. Mają ogromne, ścięte, opadające na ryj uszy i długi, lekko wygięty grzbiet. Rasa ta jest bardzo wytrzymała i o łagodnym usposobieniu, łatwa w obsłudze. Produkuje słodką, dobrze marmurkowaną, wyjątkowo aromatyczną, lekko orzechową wieprzowinę. Rasa ta jest tradycyjnie hodowana przez brytyjską rodzinę królewską.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Źródło: Amanda Slater from Coventry, England / CC BY-SA 2.0 / Wikimedia

Świnia gwinejska 

Świnie rasy gwinejskiej (gwinea hog) przez ponad 200 lat były nieodłącznym elementem przydomowych hodowli w południowo-wschodniej Ameryce. Dzisiaj jest znacznie rzadziej spotykana. Świnie gwinejskie są barwy czerwonej, czasami czarnej, z włochatą szczeciną, wyprostowanymi uszami i kędzierzawym ogonem. Jako rasa typu smalcowego ma tendencję do gromadzenia zbyt dużej ilości tłuszczu przy zbyt intensywnym żywieniu. Najlepiej nadaje się do chowu na pastwiskach. Słynie z niezwykle smacznej wieprzowiny.

 

Guinea Hog wikimedia portal cenyrolnicze pl

Źródło: Drew Avery / CC BY 2.00 / Wikimedia

Kunekune

Niewielkie świnie rasy kunekune zyskują ostatnio na popularności jako zwierzątka domowe, traktowane na równi z psem lub kotem. Ich pierwotnym przeznaczeniem jest mimo wszystko nadal tucz. Mięso świń tej rasy jest ładnie marmukowane, aromatyczne i soczyste. Rasa kunekune wywodzi się z Nowej Zelandii, gdzie została sprowadzona na początku XIX wieku przez wielorybników i handlarzy. Hodowana była przez Maorysów, a jej nazwa w rzeczywistości oznacza „gruby i okrągły”. Świnie kunekune są różnej barwy, mają krótkie nogi i pyski oraz półskośne lub stojące uszy. To bardzo wytrzymała i przyjemna w obsłudze rasa.

 

kunekune

 

Świnia z wyspy Ossabaw

Świnie tej rasy pochodzą od zwierząt, które hiszpańscy odkrywcy zostawili na należącej obecnie do Stanów zjednoczonych wyspie Ossabaw niemal 400 lat temu. Przez lata zwierzęta nie krzyżowały się z żadną inną rasą świń, przez co zachowały swój pierwotny wygląd. Świnie z wyspy Ossabaw są niewielkie, osiągające wagę do 90 kg. Występują w szerokiej gamie ubarwienia, najczęściej są czarne lub cętkowane. Mają długie pyski, stojące uszy i grubą sierść. Ich unikalna genetyka przystosowała je do zmiennych warunków środowiska. Gdy pożywienia jest pod dostatkiem szybko przybierają na wadze i gromadzą duże ilości tłuszczu, gdy jednak jedzenia zaczyna brakować efektywnie wykorzystują zgromadzone zapasy. To bardzo wytrzymała, przyjaźnie usposobiona rasa, świetnie radząca sobie na pastwiskach. Jej wieprzowina jest czerwono ubarwiona, o pikantnym smaku, ceniona przez wielu szefów kuchni.

 

Ossabaw wikimedia portal cenyrolnicze pl

Źródło: Carly & Art from Washington, DC / CC BY-SA 2.0 / Wikimedia

Wielka czarna angielska

Świnie tej rasy były niezwykle popularne na początku XIX wieku w angielskich hrabstwach Devonshire i Kornwalii. Wielka czarna angielska osiąga duże rozmiary, ma czarno ubarwioną sierść i szarą skórę. Jej pysk jest średniej długości, a uszy ścięte, duże, opadające na pysk. Rasa ta jest bardzo wytrzymała, o spokojnym temperamencie. Słynie z efektywnego przetwarzania paszy na marmurkową, wysokiej jakości wieprzowinę.

 

Large Black wikimedia portal cenyrolnicze pl

Źródło: Keith Evans / Large Black Pigs / CC BY-SA 2.0 / Wikimedia

Yorkshire

Dokładne pochodzenie rasy yorkshire nie jest znane, ale na początku wieku XIX wieku była już dość popularna w Wielkiej Brytanii, gdzie nazywano ją wielką białą. To duża, dobrze umięśniona rasa. Pierwsi hodowcy często tuczyli świnie yorkshire do gigantycznych rozmiarów – jedno ze źródeł podaje, że rekordowy knur osiągnął wagę 605 kg. Świnie tej rasy gromadzą niewielkie ilości słoniny, dając duże ilości chudej, smacznej wieprzowiny.

 

yorshire wikimedia portal cenyrolnicze pl

Źródło: Mark Peters from Baltimore, USA / CC BY 2.0 / Wikimedia

Tamworth

Świnie tej rasy wywodzą się z pierwotnych odmian hodowanych w średniowieczu w Wielkiej Brytanii, w czasach, gdy jeszcze oficjalnie nie rozróżnianio ras. Nazwa rasy pochodzi od miasta Tamworth w Staffordshire. Świnie tamworth są średniej wielkości, dość smukłe, o długim tułowiu i nogach. Mają czerwonawą barwę, wyprostowane uszy i długie ryje. To bardzo inteligentne, pełne energii i aktywne zwierzęta, które nie znoszą dobrze zamknięcia. Świetnie radzą sobie na wolnym wybiegu. Ich wołowina jest marmurkowa, soczysta i chuda.

 

tamworth wikimedia portal cenyrolnicze pl

Źródło: Caroline Ford / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia

 

Źródła:

Native Pig and Chicken Breed Database

Hobby Farms

Zdjęcie we wstępie: rasa mangalica

Joachim Kohler Bremen / CC BY-SA 4.0 / Wikimedia

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu