kojs

skiba

CenyRolnicze
26 kwietnia 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0245 EUR EUR - 4.3225 GBP GBP - 5.0414 DKK DKK - 0.5796
Archiwum


26.04.2024 14:34 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,70-8,70 zł/kg, średnia: 8,19 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

26.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 211,75 (+1,44%), kukurydza CZE24: 208,50 (+0,48%), rzepak MAJ24: 440,25 (-0,40%)

26.04.2024 SPRZEDAM 40 T PSZENŻYTA, trans. firmowy, mazowieckie, węgrowski, 07-111, tel.: 513 811 367

26.04.2024 SPRZEDAM 10 T GROCHU, trans. firmowy, zachodniopomorskie, świdwiński, 78-314, tel.: 608 672 204

25.04.2024 SPRZEDAM 40 T RZEPAKU, trans. firmowy, śląskie, zawierciański, 42-436, tel.: 513 159 150

23.04.2024 SPRZEDAM 2 BYKI, mieszaniec, 700 kg, mazowieckie, siedlecki, 08-113, tel.: 660 688 750

Sprzedam Warchlaka krajowego 1000szt, waga 30kg, zaszczepione,Transport+kredytownie. Tel 500 072 455, 504 177 184

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

Samobójstwa wśród lekarzy weterynarii: co piąty lekarz myśli o śmierci

Martyna Frątczak

Lekarze weterynarii to, według wielu statystyk, grupa zawodowa najbardziej zagrożona popełnieniem samobójstwa. Z czego to wynika? Wielu osobom wydaje się, że leczenie zwierząt to piękna, satysfakcjonująca i świetnie opłacana praca. Niestety, rzeczywistość często daleko odbiega od tej wizji.

Leczenie zwierząt - kosztem własnego zdrowia

Liczne badania pokazują, że lekarze weterynarii są grupą społeczną szczególnie narażoną na wystąpienie zaburzeń psychicznych i śmierci przez samobójstwo. Stoi to w sprzeczności z powszechnym wśród ogółu społeczeństwa poglądem, że leczenie zwierząt to wymarzona, piękna praca, przynosząca wiele satysfakcji i niezwykle wysokie dochody. Niestety, dla wielu lekarzy weterynarii praca ta jest niezwykle stresująca i rozczarowująca, co odbija się na zdrowiu psychicznym i fizycznym.

Wielu lekarzy, a nawet już studentów, weterynarii, doświadcza depresji, zaburzeń lękowych i wypalenia zawodowego. Przyczyniają się do tego liczne czynniki – wystarczy wymienić tutaj długie godziny pracy, wysokie (a nawet nierealne) oczekiwania pracodawców i klientów, trudne przypadki kliniczne, konieczność przekazywania złych wiadomości właścicielom zwierząt, czy obciążenie psychiczne związane z przeprowadzaniem eutanazji. Dokładają się do tego interpersonalne konflikty w miejscu pracy. Nadmierne obciążenie pracą i często osobiste zaangażowanie w losy pacjentów i ich właścicieli sprawiają, że wielu lekarzy weterynarii ma problem ze znalezieniem równowagi między pracą zawodową, a życiem osobistym.

Stres i wysiłek nie zawsze przekładają się na satysfakcjonujące dochody. W polskiej rzeczywistości zarobki, zwłaszcza w przypadku młodych lekarzy weterynarii, są niskie, zwłaszcza jeśli spojrzeć, jak specjalistycznej wiedzy i umiejętności wymaga wykonywanie tego zawodu. Obecna sytuacja ekonomiczna, rosnące koszty utrzymania klinik i opieki weterynaryjnej dolewają oliwy do ognia. Właściciele zwierząt niechętnie płacą wysokie sumy za leczenie zwierząt – z których tylko ułamek trafia do kieszeni lekarza weterynarii.

Niepokojące statystyki ujawniają skalę problemu

Przyjrzano się przyczynom zgonów wśród lekarzy weterynarii w Ameryce Północnej w latach 1979-2015. Stwierdzono, że 398 z 11 620 (3,42%) lekarzy weterynarii zmarło w wyniku samobójstwa, przy czym 326 (82%) zmarłych stanowili mężczyźni. 298 (75%) lekarzy weterynarii popełniło samobójstwo w wieku poniżej 65 lat, a więc w okresie wykonywania pracy zawodowej. Odsetek samobójstw w badanym okresie był znacznie wyższy dla lekarzy weterynarii, niż dla reszty społeczeństwa. Mężczyźni– lekarze weterynarii byli 2-krotnie, a kobiety- lekarki weterynarii były aż 3,5-krotnie bardziej narażone na śmierć w wyniku samobójstwa od reszty populacji.

W innym badaniu przeanalizowano zgłoszenia zgonów 202 lekarzy i studentów weterynarii, których przyczyna śmierci została określona jako „samobójstwo” w latach 2003–2014. Z zebranych danych wynika, że mężczyźni-lekarze weterynarii i kobiety-lekarki weterynarii byli odpowiednio 1,6 i 2,4 razy bardziej narażeni na samobójstwo od reszty społeczeństwa. Co zaskakujące, wyższym ryzykiem samobójstwa obciążeni byli również technicy weterynarii.

Dane zebrane w innych badaniach, przeprowadzonych wśród lekarzy i studentów weterynarii, również są niepokojące. Warto zerknąć na wyniki kilku z nich:

  • Badanie z 2020 roku przeprowadzone wśród 913 studentów weterynarii w Niemczech ujawniło, że aż 46% z nich cierpiało na depresję i 20% miało myśli samobójcze. 24% z nich określono jako osoby z ryzykiem samobójczym.
  • Badanie z 2020 roku przeprowadzone wśród 3118 lekarzy weterynarii w Niemczech pokazało, że aż 28% lekarzy cierpiało na depresję i 19% miało myśli samobójcze. 32% było obciążonych ryzykiem samobójczym.
  • Badanie z 2003 roku przeprowadzone wśród 10254 lekarzy weterynarii w Stanach Zjednoczonych ujawniło, że w tej grupie 25% mężczyzn i 37% kobiet cierpiało na depresję i 14% mężczyzn i 19% kobiet miało myśli samobójcze. 113 (1,1%) mężczyzn i 144 (1,4)% kobiet miało już za sobą próbę samobójczą.

Praca źródłem ogromnego stresu

Ankiety przeprowadzone wśród lekarzy weterynarii pokazują, że jednym z głównych czynników zwiększających w tej grupie zawodowej ryzyko zaburzeń psychicznych i śmierci przez samobójstwo jest stres zawodowy. Największym problemem jest brak równowagi między życiem zawodowym, a osobistym wśród lekarzy weterynarii. Nieregularne, długie godziny pracy i „zabieranie pracy do domu” przez emocjonalne zaangażowanie pozostawiają niewiele czasu i energii na zajęcie się innymi obszarami życia.  

Szczególnie stresującymi aspektami pracy lekarzy weterynarii są również relacje z przełożonymi i kolegami – wielu młodych adeptów weterynarii wskazuje, że otrzymują od nich niskie wsparcie. Poza tym bardzo obciążające psychicznie są trudne przypadki kliniczne, nad których wynikiem leczenia ma się niewielką kontrolę. Tak jak w medycynie ludzkiej, czasami mimo najlepszych chęci, wiedzy i umiejętności terapia, z różnych przyczyn, nie kończy się powodzeniem.

Częścią pracy lekarzy weterynarii są również konflikty moralne i etyczne, które mogą mieć negatywny wpływ na psychikę. Takie konflikty często pojawiają się przy podejmowaniu decyzji o eutanazji zwierzęcia – przykładowo w sytuacji, gdy właściciel zwraca się z prośbą (a nawet żądaniem) o wykonanie eutanazji, ale w opinii lekarza weterynarii zwierzę to nie kwalifikuje się do tego zabiegu - jest zdrowe lub może być z powodzeniem poddane leczeniu.

Niestety, jednym z powodów, dla których ryzyko śmierci przez samobójstwo jest tak wysokie wśród lekarzy weterynarii jest łatwy dostęp do środków znieczulających, opioidów i innych farmaceutyków, które przedawkowane prowadzą do zgonu. Ponure statystyki pokazują, że jest to metoda, po którą najczęściej sięgają lekarze weterynarii w próbach samobójczych.

Wspieraj swojego lekarza weterynarii

Zagrożenia dla zdrowia psychicznego lekarzy weterynarii to szerszy problem, który wymaga systemowych zmian nie tylko w miejscach pracy, ale już na etapie studiów weterynaryjnych. Lekarze powinni wiedzieć, jak radzić sobie z zawodowym stresem, stawiać granicę między pracą, a życiem osobistym i gdzie szukać pomocy w razie kryzysu.

Jednak sami możemy coś zrobić w tej kwestii – jeśli korzystamy z usług lekarzy weterynarii. Warto zawsze okazywać zrozumienie i szacunek dla ich ciężkiej pracy, a potencjalne konflikty rozwiązywać pokojowo. Częstym źródłem napięcia w relacjach między klientami, a lekarzami są ceny za ich usługi. Pisaliśmy na ten temat tutaj: Dlaczego weterynarz tyle kosztuje? 

 

weterynarz krowa cenyrolnicze pl

Na podstawie:

da Silva, Carina Rodrigues, et al. "Suicide in veterinary medicine: A literature review." Veterinary world 16.6 (2023): 1266.

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu