kps

kps

CenyRolnicze
26 kwietnia 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0245 EUR EUR - 4.3225 GBP GBP - 5.0414 DKK DKK - 0.5796
Archiwum


26.04.2024 14:34 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,70-8,70 zł/kg, średnia: 8,19 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

26.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 211,75 (+1,44%), kukurydza CZE24: 208,50 (+0,48%), rzepak MAJ24: 440,25 (-0,40%)

26.04.2024 SPRZEDAM 40 T PSZENŻYTA, trans. firmowy, mazowieckie, węgrowski, 07-111, tel.: 513 811 367

26.04.2024 SPRZEDAM 10 T GROCHU, trans. firmowy, zachodniopomorskie, świdwiński, 78-314, tel.: 608 672 204

25.04.2024 SPRZEDAM 40 T RZEPAKU, trans. firmowy, śląskie, zawierciański, 42-436, tel.: 513 159 150

23.04.2024 SPRZEDAM 2 BYKI, mieszaniec, 700 kg, mazowieckie, siedlecki, 08-113, tel.: 660 688 750

Sprzedam Warchlaka krajowego 1000szt, waga 30kg, zaszczepione,Transport+kredytownie. Tel 500 072 455, 504 177 184

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

Wyższy dobrostan to większy wpływ na klimat. Co jest ważniejsze?

Martyna Frątczak

Najbardziej przyjazne środowisku zwierzę to takie, które zużywa jak najmniej zasobów i w jak najkrótszym czasie produkuje duże ilości mięsa. Jednak w oczach konsumentów nie jest to zwierzę szczęśliwe. Co jest więc dla nich ważniejsze: ochrona środowiska, czy dobrostan zwierząt?

Hodowla przyjazna zwierzętom nie jest przyjazna środowisku

W temacie współczesnej produkcji zwierzęcej toczą się obecnie dwie ważne dyskusje – dotyczące dobrostanu zwierząt i jej wpływu na klimat. Konsumenci, a co za tym idzie, prawodawcy, chcieliby, aby zwierzęta były hodowane w systemach z bardzo wysokim dobrostanem, a równocześnie bardziej przyjaznych środowisku. Niestety - jeśli mówimy o hodowli na dużą skalę – to wykluczające się kwestie.

Gospodarstwa z najbardziej szczęśliwymi zwierzętami to te, w których stosuje się chów ekstensywny. Wykorzystuje się w nim wolnorosnące rasy drobiu, bydła i trzody chlewnej. Zwierzęta mają dostęp do dużej przestrzeni, nierzadko z wolnym wybiegiem na świeżym powietrzu. Bydło utrzymywane jest głównie w systemie pastwiskowym. Nie ma nacisku na jak największe wyniki produkcyjne. Oznacza to, że w takim gospodarstwie hodowanych jest mniej zwierząt, na większej przestrzeni, przez dłuższy okres i zużywane są większe zasoby wody i paszy, która jest mniej efektywnie przetwarzana – a końcowo otrzymujemy mniej mięsa, jaj czy mleka - niż w gospodarstwie z chowem intensywnym.

Aby wyprodukować taką samą ilość mięsa, jaj i mleka, która jest obecnie spożywana przez konsumentów, ale stosując tylko systemy ekstensywne, potrzebowalibyśmy znacznie więcej ziemi i więcej zwierząt. Będą one żyć dłużej, a więc wykorzystywać więcej paszy, wody, energii i produkować więcej obornika i odpadów, które trzeba będzie przetworzyć. Szerzej ten problem opisywaliśmy w kontekście ekologicznej hodowli drobiu: Szał na ekologiczne kurczaki - fatalny dla środowiska?

Trzeba też zauważyć, że hodowla na świeżym powietrzu nie daje możliwości wyłapywania metanu i innych gazów cieplarnianych produkowanych przez zwierzęta – co jest możliwe, gdy utrzymuje się je w budynkach. Przyjaźniejsza zwierzętom hodowla oznacza więc większy wpływ na klimat.

Najbardziej przyjazne środowisku zwierzę to takie, które zużywa jak najmniej zasobów i w jak najkrótszym czasie produkuje duże ilości mięsa, jaj, czy mleka. Wiąże się to z kompromisami dotyczącymi jego dobrostanu. W oczach konsumentów z pewnością nie jest to zwierzę szczęśliwe. Jednak kwestie ekologiczne też są dla nich istotne.

Co jest priorytetem dla konsumentów?

Co jest więc ważniejsze, dobrostan zwierząt czy ochrona środowiska? Badania konsumenckie w tym temacie przeprowadził niedawno zespół naukowców z Uniwerstytetu Kopenhanskiego. Zapytał respondentów z Danii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Szanghaju w Chinach o to, który aspekt hodowli jest dla nich ważniejszy. Czy są skłonni wydać więcej na produkt przyjaźniejszy środowisku, czy ten o wyższym dobrostanie zwierząt?

W pierwszym etapie badania konsumenci mieli zdecydować, czy wydaliby więcej pieniędzy za wieprzowinę z 5 różnych kategorii:

- z hodowli z wyższym dobrostanem świń

- z hodowli o mniejszym wpływie na klimat

- z hodowli z mniejszym wykorzystaniem antybiotyków

- z hodowli z mniejszym wykorzystaniem soi w paszy

- z hodowli z podniesionym bezpieczeństwem mikrobiologicznym

Generalnie 3/4 respondentów z Europy i ok. 60% konsumentów z Chin było gotowych zapłacić więcej za wieprzowinę z którejś z tych kategorii. Dla europejskich konsumentów kwestie warunków utrzymania zwierząt okazały się ważniejsze od klimatu. Gdy poproszono ich o wybranie, na którą z 5 zaproponowanych kategorii woleliby przeznaczyć dodatkowe wydatki, ich priorytetem była poprawa dobrostanu zwierząt.

„Odpowiedzi wyraźnie pokazują, że skupianie się wyłącznie na zmniejszaniu wpływu na klimat w produkcji wieprzowiny nie jest tym, na czym najbardziej zależy konsumentom. Uważają, że ważne jest, aby świnie miały życie w dobrych warunkach i że jest to ważniejsze niż produkcja przyjazna dla klimatu. Dotyczy to wielu konsumentów w Danii, Niemczech i Wielkiej Brytanii” – skomentował profesor Peter Sandøe, jeden z autorów badania.

Wśród niemieckich konsumentów względy klimatyczne okazały się najmniej ważne spośród zaproponowanych typów ulepszeń w produkcji zwierzęcej. Respondenci z Danii, Wielkiej Brytanii i Chin umieścili wpływ na klimat na przedostatnim miejscu.

swinka w slomie pixabay portal ceny rolnicze pl

Szczęście zwierząt ważniejsze od klimatu

Kiedy konsumenci musieli bezpośrednio wybierać między dobrostanem zwierząt a klimatem, większość konsumentów we wszystkich czterech krajach uznała poprawę dobrostanu świń za ważniejszą niż mniejszy ślad klimatyczny.

„W świetle tego, jak wiele kwestii klimatycznych pojawiało się w ostatnich latach w debacie publicznej, byliśmy zaskoczeni, że zmniejszenie śladu klimatycznego miało wśród konsumentów tak stosunkowo niski priorytet” – mówi profesor nadzwyczajny i współautor badania Thomas Bøker Lund.

W ramach badaniach przeprowadzono również wywiady z konsumentami. Jeden z mieszkańców Wielkiej Brytanii stwierdził:

„Wiem, że Grecie Thunberg nie spodoba się, że umieściłem klimat na kolejnym miejscu na liście, ale chcę, aby świnie były szczęśliwsze. Nie podoba mi się myśl, że są nieszczęśliwe i żyją w stłoczeniu. Myślę, że są inne sposoby, aby pomóc w rozwiązaniu problemu klimatycznego.”

W szczególności jeden argument powtarzał się wśród uczestników badania:

„Jeśli ktoś jest konsumentem i kupuje kawałek mięsa na obiad, ma poczucie, że jest w stanie zrobić coś dla danego zwierzęcia i jego dobra. Jednak jeśli chodzi o wpływ mięsa na klimat, związek jest mniej wyraźny. Wielu konsumentów nie sądzi, że mogą naprawdę zmienić klimat poprzez swoje zachowania związane z zakupem wieprzowiny, a wielu woli zrobić coś dla klimatu w inny sposób” – mówi Thomas Bøker Lund.

„Badanie pokazuje, że problemu klimatycznego nie rozwiąże etykietowanie wieprzowiny jako przyjaznej dla klimatu. Nie o to proszą konsumenci. I tu pojawia się bardzo realny dylemat, ponieważ skupienie się wyłącznie na produkcji wieprzowiny przyjaznej dla klimatu będzie oznaczać kompromis w zakresie dobrostanu zwierząt” – mówi Peter Sandøe. Jego zdaniem konieczne jest nowe podejście wśród polityków i producentów. Zamiast zwiększać presję na coraz wydajniejszą produkcję w imię ochrony klimatu, powinno się ustalić wyższe wymagania dotyczące dobrostanu świń.

Inne podejście Chin

Co ciekawe, podczas gdy uczestnicy z trzech krajów europejskich, przy wyborze spośród 5 różnych kategorii mięsa, wszyscy stawiali na pierwszym miejscu to z wysokim dobrostanem zwierząt - chińscy respondenci stawiali przede wszystkim na bezpieczeństwo żywności. Gwarancja, że mięso będzie wolne od potencjalnie szkodliwych bakterii, uzyskała najwyższą ocenę, a ślad klimatyczny mięsa był przedostatnim priorytetem. Jednak gdy konkretnie ich o to zapytano, również dla chińskich konsumentów dobrostan zwierząt okazał się ważniejszy od śladu klimatycznego mięsa.

 

maciora prosiaki leza pixabay portal ceny rolnicze pl

Cytowane badania:

Denver, Sigrid, et al. "Willingness-to-pay for reduced carbon footprint and other sustainability concerns relating to pork production–A comparison of consumers in China, Denmark, Germany and the UK." Livestock Science 276 (2023): 105337.

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu