Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 marca 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.8393 EUR EUR - 4.5793 GBP GBP - 5.3056 DKK DKK - 0.6158
Archiwum
05.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 231,50 (- 2,01%), kukurydza MAR21 - 219,25 (+ 1,04%), rzepak MAJ21 - 518,50 (+ 0,68%) [euro/tona] +++ +++ +++ 05.03.2021 13:17 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,79 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Rolnik z Pasikurowic niewinny! Stanął przed sądem, bo suszył kukurydze i hałasował, a to przeszkadzało jego sąsiadom

Paweł Hetnał

Zakończenie sprawy hałaśliwego gospodarza z Dolnego Śląska. Rolnik został oskarżony, skazany i ukarany. Jego winą było hałasowanie przy pracach rolnych nocną porą. Oskarżali sąsiedzi powołujący się na prawo do wiejskiej ciszy i spokoju. Podobne przypadki są tak liczne, że w obronie rolników stanął rolniczy samorząd, który domaga się uwzględnienia podstawowej funkcji obszarów wiejskich - miejsca produkcji rolnej, nawet tej hałaśliwej i uciążliwej. Rolnik odwołał się i ostatecznie wygrał.

 

- Chciano mnie ukarać mandatem, ale go nie przyjąłem, bo to byłoby jakbym to robił specjalnie. Sprawę skierowano do sądu i ciągnęła się prawie rok. Wyrok okazał się korzystny dla mnie, a nie dla policji i sąsiadów. Zostałem uniewinniony – mówił Henryk Król przed kamerami telewizyjnego programu Agrobiznes (TVP)

 

Rolnik z Pasikurowic walczył i protestował w imieniu wielu rolników. Wg autorów programu, najpoważniejsze problemy mają hodowcy. - To jest taka nagonka, że wszystkim śmierdzi, człowiek wyjedzie na ulicę i zabrudzi drogę. Co chwilę jakieś problemy – to sąsiedzi, to policja. Po prostu się nie chce – mówił dla Agrobiznesu rolnik ze Sławęcic. - Chcielibyśmy aby mieszkańcy miasta dowiedzieli się, że nie robimy tego na przekór, tylko to jest nasza praca. Życzymy sobie aby nam nie utrudniali pracy poprzez wzywanie policji, że kombajny koszą i pracujemy po 22. My nie robimy tego na złość – mówi rolnik ze wsi Wszechświęte.

 

Henryk Król domaga się prawnych rozwiązań na przyszłość. - Trzeba wprowadzić zasadę, że kto chce się wybudować na wsi, a w szczególności na wioskach o statusie rolniczym, jest świadom, że może się spodziewać, że krowa ryczy, kogut pieje, a prace wykonywane są także nocą. Nowy mieszkaniec powinien podpisać deklarację, że jest świadomy tego gdzie chce zamieszkać i pozwoli rolnikowi spokojnie pracować – stwierdził uniewinniony rolnik. Sąd przyznał rolnikowi rację i... kwotę 250 zł.

 

Źródło: Agrobiznes (TVP)

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Moda na wieś nie może niszczyć polskiego rolnictwa

Według GUS rocznie około 120 tys. Polaków osiedla się na obs

To co jest nie do wyobrażenia w mieście, np. hodow

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych popiera po

We Francji znaleźli sposób na uciążliwych mieszczu

Ryczenie krowy, pianie koguta i zapach obornika uznano we Fr