Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
20 września 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9319 EUR EUR - 4,3438 GBP GBP - 4,9277 DKK DKK - 0,5817
Archiwum
20.09.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 171,25 (- 0,29%), kukurydza LIS19 - 163,25 (- 0,15%), rzepak LIS19 - 387,25 (+ 0,06%) [euro/tona] +++ +++ +++ 20.09.2019 12:24 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,60 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,05 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ +++

Polskie mięso jako niemieckie trafiło na Filipiny. Nasi sąsiedzi mają zakaz eksportu wieprzowiny i poniosą ogromne straty

Paweł Hetnał

Ministerstwo Rolnictwa Filipin postanowiło tymczasowo zablokować przywóz wieprzowiny z Niemiec. Wszystko z powodu kontroli celnej, która wykazała, że dostawa zawiera 250 kg mięsa wieprzowego z Polski w przesyłce pochodzącej od naszych zachodnich sąsiadów. Polska jest krajem, który posiada zakaz eksportu wieprzowiny na Filipiny z powodu sytuacji związanej z afrykańskim pomorem świń (ASF).

 

Minister Emmanuel F. Pinol wydał polecenie zawieszenia akredytacji niemieckich rzeźni na wysyłkę produktów mięsnych na Filipiny. Wszystkie przesyłki, które są już w drodze do kraju azjatyckiego, zostaną poddane inspekcji, ogłosił minister.


W ubiegłym roku Niemcy wyeksportowały 88 000 ton wieprzowiny i były na drugim miejscu w rankingu dostawców tego mięsa na rynek filipiński. Ostatnio niemieccy producenci wieprzowiny zwiększyli import, aby zaspokoić rosnący popyt na rynku azjatyckim, zwłaszcza w Chinach. Podczas gdy Niemcy są krajem o statusie wolnym od ASF, system regionalizacji w UE pozwala hodowcom trzody chlewnej w krajach dotkniętych chorobą eksportować wieprzowinę na jednolity rynek, o ile region ten jest uznany za wolny od ASF. Jednocześnie prawie każdy kraj w Azji zwiększył kontrolę celną mięsa wieprzowego z powodu szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa na całym kontynencie.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Na Pomorzu chcą wybudować 30-kilometrowe ogrodzeni

Dzisiaj zarząd Pomorskiej Izby Rolniczej spotkał się w siedz

W walce z ASF Prawo i Sprawiedliwość okazało słabo

- W walce z ASF-em partia rządząca nie zrobiło tego, co już

Drugie ognisko ASF w Korei Południowej. Do wybicia

Korea Południowa potwierdziła wybuch drugiego ogniska afryka