Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
30 października 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.9563 EUR EUR - 4.6188 GBP GBP - 5.1269 DKK DKK - 0.6202
Archiwum
30.10.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 205,25 (+ 0,12%), kukurydza LIS20 - 192,25 (+ 0,13%), rzepak LIS20 - 377,50 (- 0,53%) [euro/tona] +++ +++ +++ 30.10.2020 14:03 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 4,80 zł/kg, średnia: 4,48 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Kontrola ARiMR w powiecie krotoszyńskim i wstrzymane dopłaty. Jak rolnicy mają przystąpić do wiosny?

Paweł Hetnał

25 stycznia w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, z okazji wspomnienia patrona dziennikarzy św. Franciszka Salezego, odbyło się sympozjum „Oblicza ekologii”. Konferencja była okazją do uczczenia pamięci zmarłego w zeszłym roku prof. Jana Szyszki, ministra środowiska. Podczas panelu dyskusyjnego rolnik z Krotoszyna podniósł problem kontroli ARiMR w tej okolicy i zablokowanych dopłat.

 

- Jestem rolnikiem z Krotoszyna. Mam pytanie skierowane do prezesa ARiMR. Dlaczego, pomimo zapewnień ministra naszego rolnictwa, nie ma do tej pory dopłat? Wprowadziliście jakąś globalną kontrolę na terenie powiatu krotoszyńskiego i do dzisiaj nikt dopłat nie otrzymał. Jak ci rolnicy mają do tej wiosny przystępować? - pytał Dominik Paterek, rolnik z Wielkopolski. - Żona mnie pyta: co ten PiS zrobił rolnictwa. Pokaż mi coś konkretnego. Tak szczerze mówiąc, to niewiele mogę tych spraw pokazać. Mam nadzieję, że będą te rzeczy w przyszłości – mówił Paterek.

 

- Powiem szczerze, że nie wiem jakie są kontrole w gminie Krotoszyn – odniósł się do głosu rolnika Tomasz Nowakowski, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - Musiałbym to sprawdzić, żeby się tu odnieść szczegółowo, jakie są kontrole i z jakiego powodu zostały skierowane. Jedno tylko mogę powiedzieć, jeżeli kontrole są wykonywane w gospodarstwie, to przepisem unijnym mamy zakaz wypłacania jakichkolwiek płatności do czasu zakończenia kontroli na miejscu. To tai prikas. Chcemy wypłacić jak najwięcej środków finansowych, dlatego też, jeżeli kontrola był skierowana np. na obszar zwierzęcy, to wypłacaliśmy zaliczki z obszaru „obszarowego”. Jeżeli była kontrola na miejscu na „obszarowy”, to wypłacaliśmy zaliczki na zwierzęce. Staraliśmy się wypłacić wszystko co możliwe, pomijając kontrole na miejscu, bo to jest przepis unijny i tego nie zmienimy i nie ruszymy. Zaliczki zostały wypłacone praktycznie o miliard złotych więcej niż w roku ubiegłym. Uważam, że jest to kawał dobrej roboty, a co do płatności końcowych, bo pewnie to pytanie za chwilkę będzie, to planujemy wypłacić wszystkie płatności do końca lutego. To już jest krótki czas żeby otrzymać środki finansowe i w porównaniu do roku ubiegłego wydaje się, ze i tak jest szybszy w tym roku niż był w roku ubiegłym – mówił prezes ARiMR. - Nadmieniam, że kontrola trwa już pół roku! - wtrącił rolnik z Krotoszyna.

 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Koleje domagają się od rolnika odszkodowania za wo

Rolnik z Gorzupi (woj. wielkopolskie) toczy spór z Zakładem

Aplikacja na smartfony ograniczy liczbę kontroli w

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zamierza w

Bezpieczeństwo polskiej żywności w prywatnych ręka

- Hodowcy drobiu wyrażają najwyższe zaniepokojenie wobec pla