kojs

kojs

CenyRolnicze
14 maja 2021, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7374 EUR EUR - 4.5316 GBP GBP - 5.2571 DKK DKK - 0.6094
Archiwum


14.05.2021 14:07 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,30-7,20 zł/kg, średnia: 6,65 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

13.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-216,00 (-4,21%), kukurydza CZE21-250,25 (-2,72%), rzepak SIE21-532,75 (-4,05%) [euro/t]

Dodaj komunikat

ph konrad

ph konrad

Jaskółki bez dostępu do chlewni. Czy są dowody naukowe, które potwierdzają transmisję wirusa ASF przez te ptaki?

Paweł Hetnał
Pixabay

Dlaczego hodowcy świń nie mogą „ugościć” pożytecznych jaskółek w swoich chlewniach? Zabraniają tego zasady bioasekuracji, które tworzą z tego budynku szczelną kapsułę. Trudno jednak wskazać jednoznaczne wyniki badań naukowych, które dowodzą, że jaskółki mogą odpowiadać za transmisję wirusa. Niemniej weterynaria zachowuje taktykę daleko idącej ostrożności i wyklucza gniazdowanie tych ptaków w budynkach z trzodą chlewną. 

 

Podczas marcowego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa specjalistka Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Bogumiła Błaszkowska, poruszyła problematykę ochrony jednego z gatunków ptaków krajobrazu rolniczego, jakim jest jaskółka dymówka. - Jaskółki dymówki pierwotnie były ptakami krajobrazów górskich, ale jak rolnictwo na świecie zaczęło się rozwijać, ptaki się przystosowały do obecności budynków gospodarczych i zaczęły je adaptować jako miejsce gniazdowania. W tej chwili zabudowania gospodarcze na wsi stanowią podstawowe siedlisko dla tego gatunku w Europie, w tym w Polsce. Jeżeli nie zadbamy o to, możemy spodziewać się bardzo wyraźnego spadku populacji jaskółek dymówek. Została przygotowana instrukcja głównego lekarza weterynarii, która jest przeznaczona dla inspektorów wykonujących kontrole w gospodarstwach. Co prawda instrukcja nie jest prawem, ale jest oparta na różnych dokumentach prawnych, w tym na ustawie o ochronie zdrowia zwierząt, zwalczaniu chorób zakaźnych itd. Instrukcja mówi m.in. o tym, że budynki inwentarskie muszą być w odpowiedni sposób zabezpieczone, aby nie było do nich dostępu dla zwierząt innych niż hodowlane. Zapis jest taki: „Zabezpieczanie budynków inwentarskich, magazynów pasz, miejsc przebywania, przechowywania ściółki przed dostępem zwierząt dzikich”. Jak pogodzić rozporządzenie ministra środowiska o ochronie gatunkowej dymówki, bo ona się znajduje na liście, z likwidacją w tym przypadku dostępu w ramach zabezpieczenia budynków gospodarskich przed dostępem zwierząt dzikich? Jednym z argumentów, który pada w dyskusji, dlaczego rolnicy mają likwidować gniazda i tak zabezpieczać budynki, żeby ptaki do nich nie miały dostępu, jest zwalczanie ASF. Moje pytanie jest takie: czy znane są przypadki przenoszenia ASF przez ptaki? To jest punkt wyjścia. Czy ptaki są zagrożeniem dla trzody poprzez przenoszenie ASF? Nie znaleźliśmy argumentów ani literatury mówiącej o tym, że wektorem przenoszenia ASF są ptaki. Znaleźliśmy tylko argument, że wektorem są dziko żyjące świnie, czyli dziki – stwierdziła Bogumiła Bogusławska.

 

Temat jaskółek w gospodarstwach rolnych poruszaliśmy wielokrotnie na naszym portalu. Niedawno wystąpiliśmy do Głównego Inspektoratu Weterynarii w tej sprawie. - Zwracamy się z prośbą o komentarz do przepisów, które w obecnym kształcie nie pozwalają hodowcom świń na pozostawianie na terenie chlewni jaskółczych gniazd (zasady bioasekuracji związane z afrykańskim pomorem świń). Dla hodowców to niezwykle istotna kwestia, bowiem ptaki te żywią się owadami, które są czynnikiem niepożądanym w gospodarstwie. "Ugoszczenie" jaskółek i stworzenie im warunków do bytowania w pobliżu hodowli świń, to wymierna korzyść środowiskowa, bowiem rolnicy nie są zmuszeni do używania chemicznych środków zwalczania owadów. W dobie nacisku na sprawy związane z ekologią i ograniczaniem stosowania środków chemicznych w rolnictwie, proszę o informację czy Główny Inspektorat Weterynarii jest w posiadaniu badań naukowych, które mogłyby dowodzić, iż za transmisję wirusa mogą być odpowiedzialne jaskółki gniazdujące w chlewni? Proszę o Państwa stanowisko i opinię w kwestii dopuszczenia możliwości bytowania tych ptaków na terenie budynków, w których prowadzona jest hodowla trzody chlewnej – napisaliśmy w e-mailu do GIW.

 

- W związku z pytaniem skierowanym do Głównego Inspektoratu Weterynarii drogą mailową uprzejmie informuję co następuje. Zgodnie z wymaganiami §  1 ust. 1 pkt 1 lit a rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 6 maja 2015r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, świnie muszą być utrzymywane w gospodarstwie w sposób wykluczający kontakt ze zwierzętami wolno żyjącymi oraz domowymi. Nie wymieniono w przepisie gatunków zwierząt wolnożyjących, także gromadę ptaki można do nich zaliczać. Przepis ten ma na celu zminimalizowanie ryzyka transmisji wirusa ASF do budynku, w którym utrzymywane są świnie. Zarówno bezpośrednio, czyli przez zwierzęta dzikie świniowate, jak i pośrednio, tzn. między innymi ptaki- bez dzielenia ich na gatunki – czytamy w odpowiedzi Głównego Inspektoratu Weterynarii, który nie wskazuje nam jednak dowodów naukowych, które były podstawą do wprowadzenia takich przepisów. Dodajmy, że o opinię w tej sprawie prosiliśmy również organizację ekologiczną, Pracownię Na Rzecz Wszystkich Istot. Niestety nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

 

W gwoli ścisłości dodajmy, iż Marian Flis oraz Albert Kołodziejski z Katedry Zoologii, Ekologii Zwierząt i Łowiectwa Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie piszą nieco na ten temat w opracowaniu „Afrykański pomór świń – fakty, mity, rzeczywistość”. - Warto również zwrócić uwagę na tzw. wektory mechaniczne, czyli gatunki zwierząt dzikich lub domowych, które przenoszą fragmenty tkanek zwierzęcych, czy nawet czasami roślinnych skażonych wirusem. Badania niemieckie* prowadzone na tuszach martwych dzików wskazują, że kontakt z padliną (padłe dziki) celowo wykładaną w terenie miały trzy gatunki ssaków drapieżnych oraz sześć gatunków ptaków, w tym najczęściej myszołów i kruk. W badaniach tych wykazano także dużą aktywność psów w pobliżu miejsc, gdzie wykładane były martwe dziki. Potwierdzają one zatem możliwości mechanicznej transmisji wirusa nawet na dość duże odległości, zaś wymienione gatunki, a być może wiele innych, określane są mianem wektorów pośrednich – piszą autorzy broszury.

 

*Probst C., Globig A., Knoll B., Conraths F.J., Depner K.: Behaviour of free ranging wild boar towards their dead fellows: potential implications for the transmission of African swine fever. R. Soc. Open Sci. 2017, 4, 170054.

 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu