Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
18 listopada 2019, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3,8767 EUR EUR - 4,2884 GBP GBP - 5,0257 DKK DKK - 0,5739
Archiwum
18.11.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 178,00 (+ 0,42%), kukurydza STY20 - 163,00 (- 0,76%), rzepak LUT20 - 390,00 (+ 0,19%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.11.2019 12:37 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,60 - 5,60 zł/kg, średnia: 4,95 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++ +++ +++ +++

Na Kujawach i Pomorzu drżą przed ASF-em. Obawiać powinni się też „zbożowcy”

Paweł Hetnał

- Niestety ta choroba doszła pod Żuromin. Jeśli ona przejdzie do nas i do Wielkopolski, to można będzie powiedzieć, że jest w całym kraju. To będą potężne straty – można było usłyszeć podczas pierwszego posiedzenia szóstej kadencji Kujawsko Pomorskiej Izby Rolniczej.

 

- Minęło 5,5 roku od wykrycia pierwszego przypadku ASF w Polsce. Wydaje się, że w środowisku rolniczym, czy też mediach o problemie tym jakby mniej się mówi. Czy to nie jest jednak tylko cisza przed burzą? - czytamy na stronie Kujawsko Pomorskiej Izby Rolniczej. Temat ASF był jedną z kwestii poruszanych podczas pierwszego spotkania VI kadencji KPIR.

 

Ryszard Błaszkiewicz podczas dyskusji poruszył problematykę związaną ze zbliżającym się do granicy województwa wirusem. - Niestety ta choroba doszła pod Żuromin. Jeśli ona przejdzie do nas i do Wielkopolski, to można będzie powiedzieć, że jest w całym kraju. To będą potężne straty. Nie tylko dla nas, hodowców trzody. Moim zdaniem problemem tym powinni zająć się również "zbożowcy". Taką sugestię zgłosiłem będąc na spotkaniu z tą branżą. Powiedziano mi wówczas, że to nie jest ich problem. Otóż to błąd. Jeśli nie będzie komu tego zboża sprzedać na skarmianie, to jego cena spadnie. Co wtedy zrobią "zbożowcy"? – pytał radny.

 

- Nie jest to pierwszy głos w tej sprawie podnoszony przez samorządowców KPIR. Co ważniejsze, samorząd rolniczy Kujaw i Pomorza w pełni jest świadomy zagrożenia wynikającego z ASF. Planujemy spotkanie w tej sprawie. Będzie ono miało na celu intensyfikacje działań zapobiegających ewentualnemu wystąpieniu ASF w terenie naszego województwa – czytamy na stronie internetowej KPIR.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (2 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Rząd zrobił niewiele aby zatrzymać marsz ASF na za

Od blisko sześciu lat wirus ASF rozprzestrzenia się w popula

Drugi przypadek ASF w Lubuskiem! Chorego dzika wyk

Przed chwilą Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że 17 l

ASF w Lubuskiem zagrożeniem dla rynku wieprzowiny

- Nasz optymizm dotyczący krajowego rynku trzody chlewnej zo