Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
28 lutego 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9255 EUR EUR - 4,3355 GBP GBP - 5,0657 DKK DKK - 0,5802
Archiwum
28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ 27.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 191,50 (- 0,52%), kukurydza MAR20 - 167,50 (- 1,33%), rzepak MAJ20 - 387,25 (- 1,21%) [euro/tona] +++ +++ +++

Na Kujawach i Pomorzu drżą przed ASF-em. Obawiać powinni się też „zbożowcy”

Paweł Hetnał

- Niestety ta choroba doszła pod Żuromin. Jeśli ona przejdzie do nas i do Wielkopolski, to można będzie powiedzieć, że jest w całym kraju. To będą potężne straty – można było usłyszeć podczas pierwszego posiedzenia szóstej kadencji Kujawsko Pomorskiej Izby Rolniczej.

 

- Minęło 5,5 roku od wykrycia pierwszego przypadku ASF w Polsce. Wydaje się, że w środowisku rolniczym, czy też mediach o problemie tym jakby mniej się mówi. Czy to nie jest jednak tylko cisza przed burzą? - czytamy na stronie Kujawsko Pomorskiej Izby Rolniczej. Temat ASF był jedną z kwestii poruszanych podczas pierwszego spotkania VI kadencji KPIR.

 

Ryszard Błaszkiewicz podczas dyskusji poruszył problematykę związaną ze zbliżającym się do granicy województwa wirusem. - Niestety ta choroba doszła pod Żuromin. Jeśli ona przejdzie do nas i do Wielkopolski, to można będzie powiedzieć, że jest w całym kraju. To będą potężne straty. Nie tylko dla nas, hodowców trzody. Moim zdaniem problemem tym powinni zająć się również "zbożowcy". Taką sugestię zgłosiłem będąc na spotkaniu z tą branżą. Powiedziano mi wówczas, że to nie jest ich problem. Otóż to błąd. Jeśli nie będzie komu tego zboża sprzedać na skarmianie, to jego cena spadnie. Co wtedy zrobią "zbożowcy"? – pytał radny.

 

- Nie jest to pierwszy głos w tej sprawie podnoszony przez samorządowców KPIR. Co ważniejsze, samorząd rolniczy Kujaw i Pomorza w pełni jest świadomy zagrożenia wynikającego z ASF. Planujemy spotkanie w tej sprawie. Będzie ono miało na celu intensyfikacje działań zapobiegających ewentualnemu wystąpieniu ASF w terenie naszego województwa – czytamy na stronie internetowej KPIR.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (2 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Na Lubelszczyźnie chcą w pół roku odstrzelić 5 tys

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Woje

KRIR: Oligopol na krajowym rynku przetwórstwa mięs

W związku z epidemią afrykańskiego pomoru świń i ptasiej gry

Chiny nadal mają ogromny apetyt na wieprzowinę

Import wieprzowiny do Chin był znacznie wyższy w 2019 r. niż